Frézka na hrubování nerezu

"Zdroje tu jsou"
pekey
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 10. 2020, 9:10

12. 10. 2020, 11:27

Zdravím, chtěl bych poprosit, jestli by se nenašel někdo zkušený, kdo by mi pomohl s výběrem frézky pro frézování výkovků z nerezi a zvolení vhodných nástrojů.

Práce vlastně spočívá v tomto: po vykování a vyžíhání plocháče 10x50x350mm, potřebuji z každé strany ubrat 2mm, abych se dostal na 6x50x350mm a pěknou plochu s tolerancí 0.1mm v celé délce. 90% práce bude toto. Viděl jsem lidi co to dělají čelní frézou 50 nebo 75mm s 5 a více plátky, tak si myslím že to by bylo snad řešení.

Pochopil jsem, že to tedy chce co nejstabilnější stroj, a běžná rada je kup to největší co můžes. Běžně dostupné jsou FA3V, FA3AV, FA4V. Nebo nějaké obdoby z bývalého východního bloku, ale v tom si nejsem schopný udělat přehled s informacemi co jsou na netu. Vzhledem k tomu, že ceny nejsou až tak rozdílné, se zatím přikláním k FA4V.

Příliš nerozumím problematice s výběrem vřetene, ISO 40, ISO 50, MORSE... Jaká je nejlepší volba, nebo je to jedno pro tento druh práce.

Ptám se z pozice úplného laika, tak mě prosím nekamenujte... Jediné místo, kam to mohu letos dát(má velká vrata a betonovou podlahu), je nevyhřívaná velká stodola. Jističe jsou 3x40A, takže to by mělo být v pohodě. Obavy mám ze dvou věcí:
1) v jakých teplotách se ještě na těchto strojích dá bez problémů dělat, kdyby nastal případ že teplota spadne pod nulu, může se to vůbec zapnout? Prosím podělte se o zkušenost pokud máte, předem velice děkuji.
2) podlaha není ideálně rovná, jakým způsobem je tedy potřeba stroj usadit. Bude stačit když stroj vypodložím např. kovovými plechy tak, aby pracovní stůl byl v rovině, nebo musí sedět celý obvod základny na betonové desce. Sklon podlahy v délce 3metry je cca 10mm.

Kdyby byl nějaký zkušený frézař z Čech (ideálně okolí Příbrami nebo Prahy, ale přijel bych i dále) ochotný mi za drobnou úplatu předvést stroj v praxi a ukázat mi základy nebo pomoct s výběrem, budu rád když se ozve přes soukromou zprávu.

Děkuji
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7175
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 10. 2020, 11:52

FA4V je dobrá volba
na Morse kužel zapomeň, to je pro frézování 100 let překonaný systém
SK40 a 50 se liší velikostí, ta FA4 bude mít SK50
pro častou výměnu rukama je upínač SK50 náhradou činek v posilovně a zdarma :D
nějaké přesnosti bych se pro daný účel moc nebál, těch 400mm někde uprostřed stolu bude ta mašina jezdit +- rovně i když nebude zrovna v Ia stavu
daleko větší vliv na opakovatelnost bude mít systém upnutí, běžný starý svěrák k té frézce bude při utažení ten plocháč zvedat a bude to napříč do klínu
ta mašina bude běhat i v mrazu, spíš je problém v tom, že v nevytápěné stodole se při každé změně teploty orosí a za chvíli bude jak liška
stačí vypodložit a potom podmáznout betonem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

12. 10. 2020, 7:02

Mňa by skôr zaujímal zvolený technologický postup, nakoľko nerez(mimochodom na Slovensku bol tento výraz až do r. 2015 nespisovný :lol: ...) je celkom zaujímavý materiál... :D
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2020, 8:40

A este ak by si nevedel zohnat FA4-ku tak mi jedna zapada prachom... ;)
pekey
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 10. 2020, 9:10

13. 10. 2020, 1:05

testone píše: 12. 10. 2020, 11:52 FA4V je dobrá volba
na Morse kužel zapomeň, to je pro frézování 100 let překonaný systém
SK40 a 50 se liší velikostí, ta FA4 bude mít SK50
pro častou výměnu rukama je upínač SK50 náhradou činek v posilovně a zdarma :D
nějaké přesnosti bych se pro daný účel moc nebál, těch 400mm někde uprostřed stolu bude ta mašina jezdit +- rovně i když nebude zrovna v Ia stavu
daleko větší vliv na opakovatelnost bude mít systém upnutí, běžný starý svěrák k té frézce bude při utažení ten plocháč zvedat a bude to napříč do klínu
ta mašina bude běhat i v mrazu, spíš je problém v tom, že v nevytápěné stodole se při každé změně teploty orosí a za chvíli bude jak liška
stačí vypodložit a potom podmáznout betonem
Diky, to jsou super rady, budou se hodit. Posilka se taky hodi sam bych se do ni nedokopal 😁

Nevis, jaky tedy zvolit system upnuti? Videl jsem, ze nekteri lide to delaji pomoci dvou sveraku, aby minimalizovali presah a vibrace.

S liskou tak nejak pocitam, budu tam topit v sudu tak snad to trochu pomuze(pristi rok ji premistim)... spis jsem se bal, jestli nebude tuhnout nejake mazani. Shanim totiz take soustruh, ale napriklad od TOS sv18ra me jeden zamecnik odrazoval, ze pry ma jakesi tlakove mazani zapomnel jsem ceho a v nizkych teplotach to bude delat problemy, a vubec se o tomto soustruhu vyjadroval dost negativne a doporucoval mi koupit polskou nebo madarskou obdobu.

Prosim te, muzes mi poradit co myslis podmaznout betonem, jako ze jenom tam nastouchat poter lzici a bude to ok? Co kdyby ta frezka byla v lehkem sklonu 1cm na celou delku, bude to delat nejake problemy?

Mnohokrat dekuji za cenne rady
pekey
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 10. 2020, 9:10

13. 10. 2020, 1:09

matej píše: 12. 10. 2020, 7:02 Mňa by skôr zaujímal zvolený technologický postup, nakoľko nerez(mimochodom na Slovensku bol tento výraz až do r. 2015 nespisovný :lol: ...) je celkom zaujímavý materiál... :D
Jestli myslis technologicky postup frezovani, tak mi bylo doporuceno ridit se aplikaci FSWizard, je zdarma v obchodu Google. Navoli se tam nastroj, material, vyska uberu atd, a spocita to rychlosti, silu a otacky. Jinak nevim...
pekey
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 10. 2020, 9:10

13. 10. 2020, 1:15

kiko01 píše: 12. 10. 2020, 8:40 A este ak by si nevedel zohnat FA4-ku tak mi jedna zapada prachom... ;)
Jako hned bych ji bral, ale nevim jak by se na cene promitla doprava ze Slovenska. Asi to bude chtit auto s rukou, protoze 3 tunovou masinu mi tady traktorista nesunda. Nemam s prepravou takovychto tezkych veci zlusenost, treba by zo takovy problem nebyl. Klidne napis zpravu co bys za ni chtel. Diky
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7175
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 10. 2020, 1:41

SV 18 má kluzné uložení vřetene, je to mazáno oběhem oleje
při nefunkčnosti se to zadře
jako v autě
je tu o tom mnoho vláken
převodovka na FA4 nemá oběžné mazání, tam se kola čvachtaj ve vaně
vřeteno je ve valivejch ložiskách s trvalou náplní
jedině je třeba hlídat mazání lože, ale to zdaleka není tak háklivý jako vřeteno u SV18
vyrovnat na podložky a našťouchat pod to beton z kýblu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

13. 10. 2020, 2:03

pekey píše: 13. 10. 2020, 1:09
matej píše: 12. 10. 2020, 7:02 Mňa by skôr zaujímal zvolený technologický postup, nakoľko nerez(mimochodom na Slovensku bol tento výraz až do r. 2015 nespisovný :lol: ...) je celkom zaujímavý materiál... :D
Jestli myslis technologicky postup frezovani, tak mi bylo doporuceno ridit se aplikaci FSWizard, je zdarma v obchodu Google. Navoli se tam nastroj, material, vyska uberu atd, a spocita to rychlosti, silu a otacky. Jinak nevim...
Skôr ma zaujíma systém upnutia a postupného odberu materiálu :D , tak aby sa celá dĺžka opracovla na jedno upnutie(kôli vzhľadu)aby sa to nekrútilo(aj keď je to žíhané) a aby sa dodržala tolerancia 0,1mm. Keby to bola magnetická oceľ, tak to jednoznačne upnem cez magnet a s prehľadom sa zmestím do požadovanej tolerancie na každej druhej starej mašine, ale na toto ma nič nenapadá 🤔 Možno upnúť tie dva zveráky + mäkké čeľuste, vyfrézovať potrebné osadenia pre upnutie bez podložiek a doťahovať primeranou silou aby sa to nedeformovalo?
Viem, že 0,1mm je dosť veľká tolerancia, ale stačí nesprávne upnutie a je to v prdeli...
Aký postup by ste zvolili vy? :D
mirek42
Příspěvky: 187
Registrován: 29. 3. 2013, 3:15

28. 10. 2020, 8:42

Já si myslím,že bude problém dodržet rovinu,po odfrézování z jedné strany z toho bude luk.Ovšem chce to vyzkoušet.
pekey
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 10. 2020, 9:10

30. 10. 2020, 6:46

mirek42 píše: 28. 10. 2020, 8:42 Já si myslím,že bude problém dodržet rovinu,po odfrézování z jedné strany z toho bude luk.Ovšem chce to vyzkoušet.
Říkal jsem si to samé, ale vím jistě že se to tímto způsobem dělá až na sílu 3.5mm.
Možná při použití chlazení tento problém odpadá.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

30. 10. 2020, 11:14

Já bych už do FAčka rozhodně nešel, měl jsem možnost vyzkoušet 6typu v různých podnicích a žádná hitparáda, stroj dobrý tak pro zemědělce. Všechny byly vyběhané (největší paseku dělalo lože osy Z, kvůli tomu se frézovalo "za kopec" a vrtaly díry s větší roztečí atd..) a aby ses dostal do +-0,1mm tak ses zapoťil. Pochybuju že najdeš něco v dobrém stavu, taková frézka je třeba 1 z 20 a cena tomu taky odpovídá.
Co bych doporučil z TOSek tak jsou (oproti FA řady novější) typy FG, měl jsem tu čest s FGV 32 a naprostá spokojenost, Lože Z už je poctivé hranolovité (oproti rybině), lože Z a Y kalené (tuším že všechny FG maji kalene lože) takže málo kdy bývá poškozené, další výhodou je řemen mezi motorem a vřetenem, nezdá se to ale při frézování je ta frézka tak o 40% tišší než FA, další výhodou je i daleko lepší ovládání. Pokud budeš frézovat hlavně roviny tak doporučuju horizontální vřeteno u konzolové frézky kde vybereš nejrovnější plochu polotovaru, mrskneš to na stůl a upínkama stačí lehce dotáhnout, potom už jen uhluješ pomoci uhelníku. nic se ti nehádá jak píše kolega se svěrákem výše. Ovšem vertikální vřeteno se taky občas hodí a pokud nechceš pořád nahazovat vertikálí hlavu (např. u FGU32) tak se koukni po FGUE 32 ta má dvě nezávislé vřetena a tuším že lze frézovat oběma tzn. dvě plochy najednou, což zrychlí práci ale ta frézka už stojí 80tis. Doporučil bych ale asi frézky heckert o který slýchávám samou chválu. Prý jsou tužší, přesnější a dokonce i levnější oproti naším toskám, nevýhodou je modernější ale složitější elektroinstalace. Moje srdcovka kterou chci jednou vlastnit je heckert FU ....... APUG :wink: :)
mirek53
Příspěvky: 194
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

2. 11. 2020, 9:02

pekey píše: 30. 10. 2020, 6:46
mirek42 píše: 28. 10. 2020, 8:42 Já si myslím,že bude problém dodržet rovinu,po odfrézování z jedné strany z toho bude luk.Ovšem chce to vyzkoušet.
Říkal jsem si to samé, ale vím jistě že se to tímto způsobem dělá až na sílu 3.5mm.
Možná při použití chlazení tento problém odpadá.
K tomu upínání, zmiňujete magnet: i kdyby to byla obyč.magnetická ocel, tak magnet potřebuje jednu plochu obrobku už opracovanou a hlavně rovnou, takže pokud je to výkovek, tak tudy cesta nevede. A neumím si představit, že by to magnet udržel při frézování.
Osobně bych to dělal ve dvou menších svěrácích těsně u sebe a hlavně na dlouhé podložce, ne v osazených čelistech. Z obou stran brát +/- stejně materiálu. Nejdříve fréznout oboustranně rozměr 50, aby to dobře drželo ve svěráku po celé délce. Při frézování první plochy rozměru 10 se takovýto polotovar jen pokládá na podložku ve svěrácích a nedoklepává se. Po ofrézování bývá často obrobek prohnutý, jak moc to záleží na předchozím žíhání, opotřebení nástroje, chlazení......, nevadí, hlavně nerovnat. Při frézování druhé strany se obrobek položí na podložku, dotáhne a pečlivě doklepne k podložce a ofrézuje stejně jako první strana. Tím, že se z obou stran odebere stejné množství materiálu, tak obrobek zůstane rovný, případně jen málo prohnutý. Řezné podmínky se musí odzkoušet, žádná apka nedokáže stanovit přesné řezné parametry. Jako stroj by na tohle úplně vyhovovaly frézky FA3 nebo FA4 . Předchozí odsudek těchto frézek od Mekiho mě rozesmál, dělal jsem krátce na jím vychvalované FGJ a ta měla opravdu vydřené svislé vedení konzoly :-). Možná až nabere trochu více zkušeností s klasickými stroji, tak je přestane šmahem posouvat zemědělcům. Ono porozumět si s klasikou je opravdu něco jiného, než namačkat na klávesnici pár pokynů:-)
Naposledy upravil(a) mirek53 dne 2. 11. 2020, 9:15, celkem upraveno 2 x.
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

2. 11. 2020, 9:08

magnet a nerez ?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7175
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 11. 2020, 9:38

ano
některé nerez ocele jsou magnetické
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“