1/8 nebo 1/16

veskere informace, zkusenosti, problemy a dotazy s driverem Bistep
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 8:36

Pupak píše:No ja bych hlavne nesrovnaval HIWIN a KURODU.Tenhle sroub,co tam mam ma vic nez o rad lespsi presnost zavitu nez ten HIWIN.Fakt je,ze novej by stal taky 10x tolik,ale to je mimo problem.
muzete mi poslat nejaky odkaz na toho vyrobce? ja bych rad videl jak je zarucena presnost 2um na delce 80mm -ciste jen pro zajimavost - prijde mi to totiz dost jako blbina vzhledem k roztaznosti materialu, ale rad se presvedcim o opaku
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 8:44

Vidim,ze si opet nerozumime.Ja mluvim o tom,ze tenhle motor nelze zastavit na 1/4,nebo 1/8 kroku.Dynamicke rizeni proudu pouze presne definuje pohohu rotoru v case behem impulsu.Ta muze u hodne kvalitnich motoru dosahovat az 1/8 celokroku,ale 1/4 je beznejsi.Proste kdyz si dam hodnotu SW kroku 0.0025mm , nastavim rezim 1/8 kroku a zacnu krokovat,tak se 3x nestane nic a poctvrte motor skoci o 0.01mm.Je to dano tim,ze nic jineho,nez pulkrok staticky vytvorit nelze.To ovsem neznamena,ze pri kroku 0.1mm nejede motor po 1/8 kroku.Ovsem zastavit ho tam nelze.S krokovejma motorama delam pres 20 let a par uz mi jich rukama proslo.Dokonce jsem stihnul si i neco precist.Navic vidim,ze tenhle problem vnimate az prilis osobne jako tvurce driveru, takze je na case tuhle debatu ukoncit, nebot se silne odklani od meritu veci.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 8:50

Odkaz na KURODU nemam,ale asi nebude problem je najit.Jsou to Japonci,takze maximalne hrozi caj na jejich strankach. Hodnota 1.8 mikrometru na 80 mm je z dokumentace ke sroubum,co mi poslal prodejce.Pochopitelne kazda mech presnost je vazana na teplotu.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 9:01

Pupak píše:Vidim,ze si opet nerozumime.Ja mluvim o tom,ze tenhle motor nelze zastavit na 1/4,nebo 1/8 kroku.Dynamicke rizeni proudu pouze presne definuje pohohu rotoru v case behem impulsu.Ta muze u hodne kvalitnich motoru dosahovat az 1/8 celokroku,ale 1/4 je beznejsi.Proste kdyz si dam hodnotu SW kroku 0.0025mm , nastavim rezim 1/8 kroku a zacnu krokovat,tak se 3x nestane nic a poctvrte motor skoci o 0.01mm.Je to dano tim,ze nic jineho,nez pulkrok staticky vytvorit nelze.To ovsem neznamena,ze pri kroku 0.1mm nejede motor po 1/8 kroku.Ovsem zastavit ho tam nelze.S krokovejma motorama delam pres 20 let a par uz mi jich rukama proslo.Dokonce jsem stihnul si i neco precist.Navic vidim,ze tenhle problem vnimate az prilis osobne jako tvurce driveru, takze je na case tuhle debatu ukoncit, nebot se silne odklani od meritu veci.
k tomu nemam bohuzel co rict - kazdy si musi udelat obrazek sam na to co prezentujete a jak se cela debata vyvinula

problem vnimam osobne proto, ze jsem s timto vlaknem ztratil skoro dve odpoledne uplne zbytecne
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 9:18

Pupak píše:Odkaz na KURODU nemam,ale asi nebude problem je najit.Jsou to Japonci,takze maximalne hrozi caj na jejich strankach. Hodnota 1.8 mikrometru na 80 mm je z dokumentace ke sroubum,co mi poslal prodejce.Pochopitelne kazda mech presnost je vazana na teplotu.
tak Kurodu jsem nenasel - muzete mi prosim poslat alespon kontakt na toho prodejce? Rad bych si to sam overil jaka je cena sroubu a jake jsou tolerance u techto sroubu...
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 9:23

Neda mi to jeste jednou reagovat.Kdyz pripojim 2 ruzne drivery na jeden sroub za stejnych podminek.Jeden krokuje presne po setinach a druhy viditelne ne,myslite si,ze je chyba v presnosti sroubu? Navic,kdyz Bistep prepnu do rezimu 1/2 krokuje taky naprosto presne.Snad neni to,co pisu tak nesrozumitelne.Problem je zcela evidentne nekde jinde,nez v presnosti sroubu.Pokud vyloucim,ze se ztraci pulsy z PC,nezbyva chybu hledat jinde,nez v generovani mikrokroku.Znovu opakuji,ze na pouzitelnost to nema zadny vliv,nicmene neco neni tak,jak ma byt.Jelikoz se s takovym problemem setkavam prvne,a to jsem driveru s mikrosteppingem vyzkousel nekolik typu,zajima me pricina.Takze pokud tato debata Vas neispiruje k zamysleni,kde muze byt problem,je to opravdu ztrata casu.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 9:38

Srouby uz mam nekolik mesicu nakoupeny pres Ebay a priznam se,ze uz ani nevim od koho.Nakupuji tam tak 2x tydne.Na Ebay.com je standardne nekolik nabidek na Kurodu.Nedavno jsem koukal do jejich ceniku z lonskeho roku,ktery jsem nasel u prodejce v Nemecku a srouby v nejvyssi tride presnosti se pohybovaly od 1500-15000 USD podle prumeru a delky.Treba metrovej 20mm s dvojitou matici stal 11 tis. USD.
Byla tam i perla. 8mm sroub se stoupanim 0.3mm delky 400mm za 20 tis. USD. Za to je uz slusny auto. Kupoval jsem tam Kurodu 12mm se stoupanim 20mm pro kamose co dela v Sometu.Ten je v praci promeroval a prohlasil,ze nic presnejsiho v zivote nevidel.Ona taky Kuroda je jedina,ktera u svejch sroubu garantuje skutecne nulovou vuli,i kdyz je to blbost i teoreticky.Fakt je,ze beznejma prostredkama ji tam normalni smrtelnik nenameri.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 9:38

ale ano me to zajima a duvod jsem vam napsal i to ze se naprosto mylite v tom jak se krokovy motor pohybuje na zaklade prichozich pulzu

na druhou stranu mam rad jasne jednani na zaklade nejakych uchopitelnych pojmu tak aby bylo mozne se neceho dobrat - pokud mi zacnete psat ze vam neco beha na 2um u vas v dilne tak proste hodim zpatecku - stejne tak i pokud se neshodneme na tom jak driver ridi motor tak neni nad cim debatovat

mimochodem co to bylo presne za driver ten s A3977 a jakym zpusobem jste na nem nastavoval proud - byl tam na to trimr nebo nejake propojky jako na Bistepu?
To jak presne dokaze driver nastavit motor pod zatizenim (staci odpor sroubu) je otazkou i jak silny ten motor je. Pokud totiz ten motor je slaby nebo slabeji buzeny tak se proste bude chovat tak jak pisete - v malych inkrementech bude vaznout a doskoci az pri vetsi zmene. Hledal jsem i ty vase motory minebea a nasel jsem o nich jen zminku na nejake polske diskuzi ze se nedoporucuje jit pres 5ot/s coz je strasne malo - nesvedci to moc o kvalite motoru - kvalitni motory umi i 25ot/s.
Zkuste jednoduchou vec - nastavte na bistepu vyssi proud - na kratkou chvili se motorum nic nestane a znovu to zmerte - proud motorem totiz nejde merit beznym merakem a tak je take mozne ze ten A3977 do nej valil mnohem vic. Mozne ze pak prijdete na to ze ten motor umi i vic mezipoloh nez jen pulkrok.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 9:47

jinak pokud stale neverite tomu jak se motor hejbe naprosto pravidelne po 1/4kroku tak ho sundejte z masiny a dejte si na nej pulmetrovou rafiku - muzete se podivat jak to krasne skaze z polohy do polohy po 1/4 nebo 1/8
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

25. 2. 2007, 9:49

Bez osciloskopu, nejlépe dvoukanál, se nedá nic zdůvodnit. Digitálem se naměří ještě hůř, než ručičkou bez tlumení. Pokud driver umí aproximovat slušně sinus, tak je chyba na straně motoru, buď je slabý, nebo s přesností na štíru. Některé mají v kat. údajích dost velkou toleranci přesnosti kroků. Při mikrokroku se to pak projeví.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 10:00

Driver s 3977 mam nastavenej natvrdo na 1.5A na fazi,protoze ho provozuju s jednim typem motoru.Minebea motory patri ke spicce
a i kdyz tenhle model neni nejmladsiho data,chodi 20 ot /sec jako vino.
Moment uz sice neni nijak uzasnej,ale s kulickovymi srouby porad obrovska rezerva.Motor je 5.6V / 1.5A , 1.7Nm. Na Bistepu jsem nastavil taky 1.5A. 3977 provozuji jiz nekolik mesicu a jsem s ni max spokojenej.
Mam ted ale jednu masinu,kde potrebuju s tech motoru vyzdimat maximum a tak jsem jeden zapojil paralelne,t.j. 3A na fazi.To uz ale 3977 nezvladne.Ma problemy i pri tech 2.5A.Dost topi.Proto jsem se rozhodl vyzkouset Bistep,kterej ty 3 A umi.Jinak s Bistepem na 1/8 kroku se zdrojem 42V tenhle motor toci 32 ot./sec a moment je porad hodne slusnej.To paralelni zapojeni snizi indukcnost faze a ve vyssich otackach se motor chova vyrazne lepe.S tou zatezi me to taky napadlo,tak jsem ho pripojil na delicku,kde je motor dost zatizeny trenim ve sneku a delalo to taky.Hejbal jsem i s proudem.Jak o 1/2 A nahoru,tak i dolu.Nemelo to vliv,alespon ne viditelny.Venoval jsem tomu tak 1/2 hodiny,nebot az zas tak me to nepali,jen me to zarazilo a porad nevim,v cem je problem.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 10:12

aha takze vy nemate stejne zapojeny motor na ten A3977 a na Bistep - jednou mate seriove zapojeni a podruhe paraleni? to ale dost meni situaci

nicmene je treba si uvedomit, ze sladeni driveru, motoru a posuvu je velmi individualni - proste ne vzdy se musite trefit do nejakeho optima

Navic Allegro nejsou zadna orezavatka - jsou to velmi kvalitni drivery, ale bohuzel jen na male proudy - jinak jim neni temer co vytknout - to proc vznikl Bistep je prave dira na trhu prave v rozsahu proudu 2-3A v nejpouzivanejsi kategorii motoru do 2Nm.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 10:13

Ja znovu opakuju,ze netvrdim,ze motor nekrokuje po 1/8 a pod.Dynamicky ho driver vybalancuje kdekoli,kdyz ma informace o proudech v jednotlivych fazich.Mluvim o tom,kde se da motor zastavit.
T.j. kdyz dam brzdu, nebo zkratka prerusim napajeni.To je dany mechanickym usporadanim motoru a tim to hasne.Pokud je zrovna v mezipoloze,dojde ke ztrate polohy.Vzdyt ty drivery v principu funguji stejne.Tak by se mely i stejne chovat.Ono totis u jine konfigurace,nez je 4mm sroub a motor primo,by se to tezko projevilo.Tohle je idealni situace,kdy 1/2 krok je presne 0.01 mm.Bez vlivu prevodu a pripadneho prepocitavani Machem.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 10:16

To ne. Pro testovani jsem pouzival stejny motor. Jen jsem uvadel duvod, proc vubec Bistep testuji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2007, 8:35

podobne problemy jsem mel v astro aplikacich
dost velkou roli v mikrokrokovani hrala kvalita motoru a kompatibilita s budicem, krom jineho i privodni kabel k motorum a dalsi jine veci

problem byl v tom ze v te aplikaci jsem potreboval podelit to nejmene na 20 presnych mikrokroku

nakonec jsem to musel vzdat protoze ty motory toho nebyly schopne
overeno na zaklade tvrzeni kolegy ktery se pokousel nezavisle o to same

oba jsme experimentovali s motory microcon
on to pak doresil pomoci motoru sanio denki a jinych driveru ktere makaji vyborne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Driver Bistep www.cncnet.info“