Má první cnc mašina

Odpovědět
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

31. 8. 2016, 5:29

Dobrý den přeji všem .

Zoufale prosím o pomoc . Chci si postavit svou první cnc frézu na dps .
Něco málo jsem početl i nakoupil a zaseknul jsem se .
Má představa je taková že vyrobenou cnc chci používat na dps gravírování a vrtání. A hlavně proniknout do cnc světa.
Co se týče konstrukce tu mám vymyšlenou a objednané díly.
Na čem jsem se ale zasekl je elektronická část. Z aukra jsem si koupil arduino mega 2560 + ramps 1.4 + 3x driver a4988 dále jsem si koupil na eshopu tři motory nema 17 + LCD displej s encoderem a čtečkou SD .
Když jsem si to cvičně zapojil tak mi schořelo arduino . Naštěstí záruka zafungovala a krom motoru mi bylo odeslané vše nové
O co mi jde chci popsat presně zapojení těchto věcí na co si dát pozor abych si to neusmažil . :D . Sice jsem elektrikář ale silnoproudař . Krom zesilovačů co dělám jsem se chtěl pustit do světa elektroniky .

V eglu jsem si vygeneroval g-cod a hral si v mach 3
A co je hlavní pomoc s nastavením nahráním firmwaru do arduino . Trožku popis pro blbce bych prosil :) programování je pro mě zatím španělská vesnice
Dopředu se omlouvám ale jsem fakt v koncích a nějak to co jsem četl jsem nepochopil :(
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

31. 8. 2016, 5:44

Na arduino se vyprdni. Tady si něco naštuduj a uvidíš.
http://www.hobbycncaustralia.com.au/Ele ... cKit43.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

31. 8. 2016, 5:53

Asi nějak takto jsem si to představoval na větší cnc co si chci dělat na dřevo . Jde o to že už to mám koupený (vím je to šmejd co jsem psal o pár řádků víš ) ale chtěl bych to zprovoznit ale návod super . Bohužel vše dělám postupně dle financí :( Rád bych rozchodil co mám . Ale děkuji :)
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

31. 8. 2016, 6:06

Bohužel muj notebook nema lpt conektor . proto jsem take zvolil arduino . :D
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2016, 7:00

Dr.EmmetBrown píše:Když jsem si to cvičně zapojil tak mi schořelo arduino.
Takže by asi bylo nejprve vhodné zjistit, proč ti Arduino shořelo. Zde je propojení mezi Arduinem, RAMPS, zdrojem a motory. Je to ovšem pro 3D tiskárnu, takže některé součásti (termistory a vyhřívání základové desky) nebudeš zapojovat.
A co je hlavní pomoc s nastavením nahráním firmwaru do arduino
To budeš muset nejdřív upřesnit, jaký firmware do toho Arduina chceš nahrát, pak teprve je možno (snad) radit dál. A pokud ho budeš teprve vybírat, dej pozor, aby program byl kompatibilní s tím RAMPS-em.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

31. 8. 2016, 7:16

arduino jsem měl připojené do usb , do arduina nasazené ramps 1.4 toto http://aukro.cz/ramps-1-4-shield-pro-ar ... 29233.html" onclick="window.open(this.href);return false;
po chvilce se z arduina zacalo čoudit . Do rampsu jsem měl este pichnuty zdroj 12V -2A
jaký program? dobrý postřeh pro mě . milně jsem si myslel že stačí ten na 3d tiskárny .
Představa firmweru . mam egle dokazu vygenerovat g-cod vložím ho do machu a i mi to běželo.
Usutťe tedy sám jaky .... by jste doporučil
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

31. 8. 2016, 7:34

Ano zapojené jsem to měl podle odkazu co jste mi poslal díky za odkaz
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

1. 9. 2016, 7:10

Zdravím
Já používám Arduino UNO. Zapojené se zelenými deskami s TB6600 a také jsem zkoušel TB6560. V těchto kombinacích není potřeba dalších "štítů" k arduinu a je větší výkon na motory. Do Arduina jsem nahrál program na cnc grbl. S tím komunikuje program UniversalGcodeSender. Nejdřív jsem nahrál program a teprve pak připojil vše ostatní. Pokud vím mach3 s tím arduinem komunikovat nebude.
Testoval jsem zatím na stole a vše funkční. Postupně dle časových možností to zprovozním společně s frezkou 6040z.
Na nema17 bych použil spíše TB6560 než A4988. Důvodu bych měl hned několik při přejití na lepší elektroniku se může použít i tento driver, mikrokrokování, větší výkon...
Pak ani nebude potřeba toho štítu s drivery.

Vše koupeno na ebay: Arduino uno 99,-
deska s TB6560 120,- kus
deska s TB6600 170,- kus
Neplatil jsem clo ani DPH, rozdělil jsem nakup na části. Do měsíce doma.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2016, 1:38

Dr.EmmetBrown píše:jaký program? dobrý postřeh pro mě . milně jsem si myslel že stačí ten na 3d tiskárny .
Představa firmweru . mam egle dokazu vygenerovat g-cod vložím ho do machu a i mi to běželo.
Usutťe tedy sám jaky .... by jste doporučil
Jak píše kolega nade mnou - program GRBL. Ale - protože sis svými zběsilými nákupy uzavřel dost cest - bude to asi komplikovanější.
GRBL pro RAMPS 1.4 Na vysvětlenou: pro spolupráci s RAMPS 1.4 je třeba mít upravenou verzi GRBL, která má vývody zpřeházené podle RAMPS.
Nahrání GRBL do Arduina Mega Ale jak se bude snášet zdrojový kód GRBL s tvou verzí Arduina Mega (předpokládám, že je to nějaké superlevná čínská kopie) to je ve hvězdách.

Pokud čekáš, že ti někdo pošle podrobný návod na kompletní sestavení tvých komponentů a nahrání programu tak aby to vše okamžitě fungovalo, tak to nejspíš čekáš marně.
Počítej také s tím, že program GRBL je dosti omezený, takže nezná některé G kódy a tím pádem s ním nemusí (ale může) z Eagle vygenerovaný kód korektně fungovat.
Takže možná by bylo pro tebe výhodnější začít úplně znova - pořídit si počítač s LPT, koupit si ty výše zmiňované drivery s obvodem TB6600, které mají značnou výkonovou rezervu + oddělovací desku a začít si hrát s Mach-em, ke kterému zde můžeš dostat násobně víc rad, než ke GRBL. A navíc je mnohem menší pravděpodobnost dalšího "začouzení" :D
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

1. 9. 2016, 2:49

j-k píše:
Vše koupeno na ebay: Arduino uno 99,-
deska s TB6560 120,- kus
deska s TB6600 170,- kus
Neplatil jsem clo ani DPH, rozdělil jsem nakup na části. Do měsíce doma.

Zdravím mě se ty drivery taky moc nelíbí ale už je mám . ale když čtu co čtu tak sem se rozhodnul následovně . Pošlu to dál na aukro .
Z ebay kupovat neumím když bych vám zaslal potřebnou finanční částku mohl by jste to objednat ? To arduino je take z aukra mega2560 mam ho poslat dál a objednat si arduino uno ? nebo to zvladne to co mám . To lpt se mi moc nezamlouvá . ale kdyby bylo nejhuře ja jsem treba na aukru našel třeba toto ale to bude také stát zaprd asi
http://aukro.cz/mdk1-4-axis-usb-cnc-int ... 04268.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ty drivery tb6600 se mi líbily už na začátku ale na aukru je měli za 9 stováků . jeden .
Na youtubu jsem právě viděl že to tady s tím šlo ovládat tři osy ale asi je s tím víc starostí .
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 9. 2016, 3:49

To MDK je asi nejlepší volba. To s MACHem funguje docela dobře. Podle mne by bylo rozumné tvé nákupy zase prodat, vč. motorů, trochu se porozhlédnout po fóru a pak koupit něco funkčnějšího.
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

1. 9. 2016, 3:53

zdravím motory prodat? to jediné bych si chtěl nechat . na tu mou malou cnc stačí ne ? v plánu mám postavit časem vetší tam bych dal nema 23 ale nema 17 by postačili ne ? na to co tet tvořím . ale nechám si rád poradit . :)
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2016, 4:29

NEMA17 je norma pro velikost příruby krokového motoru (1,7 x 1,7 palce) a vůbec nic neříká o jeho parametrech. Takže možná máš velmi kvalitní motorky a možná šunt, který se nehodí ani do základů domu, natož na stavbu CNC stroje.
Na štítku toho motorku bude napsán jeho typ a podle toho se dá určit, jaké má parametry. Já na malé CNC stroje a roboty používám motory velikosti NEMA17 úplně běžně a třeba - abych se držel zaměření fóra - pro gravírku s činnou plochou 200 x 300 mm vyhovují skvěle.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

1. 9. 2016, 5:51

No tak to je přesně ono gravírka 20x30 cm chci také motory jsou
Krokový motor, bipolární dvoufázový
1,4A 3,22V
0,31 N/m
200 kroků na otáčku
Rozměry NEMA 17 , délka 34 mm, hřídel 20 x 5 mm

Zbytku se tedy zbavím , ikdyž možná si to nechám :D
Ten usb kontroler MDK1/4 axis USB Bylo tu řečíno že funguje s machem . první + , to že je na usb a ne na lpt druhé + , co se týka toho na co to chci si myslím že by to mohlo být ok ? Názor .
Ty drivery tb6600 si asi objednám . davají dostatečnou proudovou rezervu přípojné termináli jsou dobré a hlavně to vypadá lépe než ty šmejdi co mám . .
I tak ale budu muset řešit soft k tomu MDK1/4 axis USb.
V pondělí mi přijde hliník na stavbu tak pokud bude čas pomalinku a s rozvahou se pustím do stavby . Mechanické části se zatím nebojím ale ta elektrická mno..... To arduino mě dosti zklamalo .
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

1. 9. 2016, 6:19

U toho MDK se podívej do papírů jestli má plnohodnotný LPT port, ten handler je pro ruční ovládání a moc se mi nezdá, že má in/outs jako LPT a Mach3 na USB nepracuje korektně. No a když nemáš na počítači LPT tak prověř jen to USB, Mach3 + USB zatím vychází v hodnocení většinou negativně.
Koukni na rozdíl:
http://www.ebay.com/itm/DIY-6-Axis-CNC- ... SwLzdWTt4m" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „elektronika pro krokove motory http://www.siliconbrain.biz/“