zdroj pro Arduino uno+tb6600+nema 23

Odpovědět
gatsby
Příspěvky: 37
Registrován: 19. 9. 2017, 8:37

23. 2. 2020, 11:47

Zdravím všechny a prosím o radu, mám předělaný soustruh na cnc a aktuálně ho řídím modrou deskou TB6560, bohužel jsem nenašel generator gcodu který by vyprodukoval g kod vhodny pro linux cnc ani jiný program na řízení cnc který by byl zdarma. G kody generuju v GRBLGru a tak jsem se rozhodl koupit arduino uno + 2x tb6600 a řídit tak dva motory nema 23 (3V 270oz (57BYGH627)). Ted ale tápu jaký použít zdroj, všude se uvádí od 12-36VDC, pochopil jsem, že to musí být rozsahu 12-36V ale jinak je to jedno, je to tak? A jak je to s ampéry, v některých schématech jsou psané 2A v některých třeba i 15A.? Omlouvám se za hloupé dotazy, jsem začátečník. Děkuji
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2020, 12:21

Píšeš, že aktuálně to řídíš přes nějakou desku s integrovanými drivery TB6560. Takže nějaký zdroj tam už máš, ne?
12V je trochu málo. Použil bych minimálně 24V. Pokud pojedeš jen s těmi TB6600, tak až někam do 40V (třeba 36V), pro TB6560 už by to ale bylo moc. Tam tak maximálně do 32V.
Čím vyšší napětí, tím rychleji můžeš jezdit.
Maximální proud ti bude stačit tak 3-5A, pokud bys použil vyšší napětí (třeba těch 36V) tak i 2A.

Co za SW zatím používáš s tou integrovanou deskou? LinuxCNC, Mach3 nebo GRBL?
To GrblGru bude asi generovat dost omezenou sadu G-kódu, takže to zřejmě půjde beze změny použít i na LinuxCNC nebo Mach3, ne?
gatsby
Příspěvky: 37
Registrován: 19. 9. 2017, 8:37

24. 2. 2020, 10:37

Díky za rychlou odpověd, zdroj u toho mám 24V 16.4A, tenkrát jsem to neřešil, koupil jsem si kompletní sadu. Vůbec právě netuším jakou roli tam ty ampéry hrají a jestli je tenhle zdroj vhodný.

Na CNC frézu používám Cut2D a linuxcnc, u soustruhu jsem ale narazil na to, že neexistuje nebo nejsem schopnej najít program který by mi vytvořil dráhu pro soustruh a šel načíst v Linuxcnc. Drahy vytvářím v Lazyturnu nebo GRBLGru ale tam jsou výstupní kody ve formátu NC, DIN nebo TAP , Linuxcnc akceptuje pouze formát NGC. Zkoušel jsem Mach3 ale v té omezené demo verzi nenahraju nic co by mělo smysl a investovat do plné verze machu nechci, zatím je ten soustruh pro mě jen koníček, na frézu jsem spokojený s linuxem a kupovat mach jen abych rozhýbal dvě osy mi přijde škoda, proto to arduino.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2020, 10:40

Ten program je textovy soubor, staci zmenit priponu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2020, 4:46

G-kód je řada příkazů v textovém formátu.
Čím je řídicí systém nadupanější, tím větší množinu příkazů umí. Ale ty základní umí všechny běžné řídicí systémy (LinuxCNC, Mach3, GRBL atd.).
CAMy většinou stejně generují výstupní kód jen s dost omezenou množinou G-kódů, takže i ta základní sada (kterou má třeba GRBL) většinou vyhoví.

Tedy shrnuto: pokud něco generuje G-kód pro GRBL, tak ten samý G-kód bude umět zpracovat i větší systém, třeba LinuxCNC. Pro ten LinuxCNC by to možná chtělo doplnit před vlastní kód ještě nějakou hlavičku (1-2 řádky), tak to můžeš pro začátek udělat ručně v editoru, později si nakonfiguruješ LinuxCNC tak, aby si to tam virtuálně vložil sám. Nebo to možná umí i ten CAM (pak to hledej někde v sekci "postprocesor").

Na nějaké přípony souborů se vykašli (jak už psal filla). To je jen pojmenování, s obsahem to nemá nic společného. Tak to buď přejmenuj, nebo nauč generovat CAM co chce řídicí sytém, nebo naopak řídicí systém aby otevíral to, s jakou příponou to generuje CAM.

Poznámka pro puristy: ano, napsal jsem to zjednodušeně. Ale je to pro člověka, který se v tom asi zatím ještě neorientuje.

K tomu zdroji: jak už jsem psal. Vyšší napětí znamená, že můžeš dosáhnout vyšší rychlosti otáčení motoru. Jestli ten zdroj má potenciometr na nastavení výstupního napětí, tak ho vytoč nahoru, ať trochu to napětí zvedneš (třeba na 27V). Samozřejmě jen v případě, že z těch 24V nebudeš napájet i něco jiného, co vyšší napětí nesnese.

Vyšší max. proud znamená, že máš vyšší rezervu.
Tedy zdánlivě čím vyšší max. proud zdroje tím líp. Je to pravda jen částečně. Vyšší proudová zatižitelnost znamená, že když někde uděláš třeba zkrat, tak to bude mít horší následky, protože tam prostě bude víc energie (jako když havaruješ s Feldou nebo s kamionem). A taky když je zdroj zatížen jen velmi málo (což zdroj 16A bude), tak pravděpodobně pojede s nižší účinností než optimálně zatížený zdroj. Takže v Tlemelíně budou muset víc přiložit pod kotel.
Odpovědět

Zpět na „elektronika pro krokove motory http://www.siliconbrain.biz/“