3D fréza

Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 3. 2008, 11:56

To cncp100:
otázku polož asi takto :
NB bez harddisku, paměť 384 kB, poue s disketou - samozřejmě DOS rozjedeš
barák z tenké překližky - bydlet se v něm dá, ale nesmí přijít vítr

Obojí nestojí moc, ale jsou to vyhozené prachy.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 12:26

cncp100,ty bys se svoji schopnosti prekrucovat vyroky druhych a drzet se co nejdal od tematu mohl klidne vstoupit do politiky.Proc je pro tebe tak tezke pochopit,ze nektere konstrukce jsou proste nepouzitelne bez ohledu na to,kolik stoji.Zakladem produktu je jeho pouzitelnost a ne cena.
Kdyz si koupis takovy stroj za 30 tis.,tak si je vyhodil do hajzlu,protoze na tom vyfrezujes tak leda velky kulovy a muzes se na to jen divat.
To je to,co se ti snazime rict. Nelde o to mit lepsi,nebo horsi stroj podle ceny,ale o to,aby byl vubec pouzitelny.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 1:10

Je treba si uvedomit,ze stavet,nebo kupovat cokoli,co nefunguje tak,jak ma nema smysl.Nejde tvrdit,ze to funguje jen na pul,protoze je to levne.
Pouzitelna frezka se da postavit za 40-50 tis. Kc. Praci ovsem musis investovat vlastni.Na ebay se sezenou kvalitni komponenty za 1/3-1/4 normalni ceny a s tim uz se da neco delat.Normalni clovek lituje i 10 tisic,kdyz je vyhodi do kanalu a to je presne pripad tehle pseudostroju z internetu.Tam vyrobce spoleha na neznalost lidi a nabizi jim nejaky stroj,ktery vychvali,ale nic negarantuje.Pokud si ho koupis a zjistis,ze je na nic,mas proste smulu.Ono se to vzdycky da nejak okecat,aby s tim neslo nic delat.Je to vse jen o solidnosti toho,kdo neco prodava,nebo o znalostech toho,kdo kupuje.Tohle forum je taky o tom,aby ty znalejsi usetrili tem mene znalym nervy a penize.
Myslim,ze lidi,kteri by mohli zbytecne vyhazovat statisice ,tady moc nenajdes.
Som ochotný dať za frézu, ktorá bude použiteľná 40k. Je možné za tieto peniaze to postaviť? Pracovný priestor by mal byť cca 600 x 350 x 100-200mm. Chcel by som to na obrábanie Al, úber materiálu by mi stačil tak asi 2mm naraz do priemeru frezy 3mm (ak som to prehnal, asi by stačil aj 1mm, ale pri hrubke 8mm, by som to musel obchazdat 8x :( ). Do ceny nerátam vreteno, to by pre začiatok bolo niečo lacné, poitom možno niečo lepšie. Myslíte si, že je toto reálna požiadavka, alebo mi úplne šibe?
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 4:11

zacni pocitat material a jeho upravy a zjistis ze za to nedas vlastni ram natoz srouby a motory
budto musis slevit z rozjezdu
mit moznost si ufusovat neco v praci
material sebrat v praci kdyz se nekdo nediva pak uz jen koupis elektroniku srouby motory
PC a budes tak na 40 000,-
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 4:28

material sebrat v praci - to by neslo - radsej si to kupim.
Ako by ste navrhli tuhost takeho stroja? myslim material ramu, pojazdy...
mam uz totiz jeden velmi uspesny pokus s trapezakmi za sebou no a tam som si to predstavoval ako Hurvajs valku.
dajme tomu, ze by sa mi na to podarilo zohnat gulickove skrutky priemeru 15-20mm so stupanim 10-20mm. ake linearne vedenia k tomu, aby ta najdlhsia os (cca 800mm dlzka) nepruzila a slapalo to? Nedokazem odhadnut robustnost konstrukcie. nieco, co sa v ruke zda ako tazky kus plnej Al tyce v konecnom vysledku ukaze na stroji ako smiesna spojnica - o vyztuhe sa da hovorit len tazko. druhy krat by som uz nerad vyhadzoval peniaze. Na eaby som videl DC serva, ktore mali deklarovany vykon 28W, 2700 RPM - mohlo by to stacit na takuto konstrukciu, aby to chodilo svizne?
Tych otazok by bolo viac, ale toto su pre mna momentalne najzasadnejsie veci, pretoze ked sa v tejto faze rozhodnem nespravne, bude to uz naozaj draha sranda.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 4:52

Takovou frezku asi za 40 tis. nepostavis.Musis tak 20 pritlacit.Praci ovsem musis dodat vlastni a pocitej tak 300-400 hod.Budes-li mit na Ebay stastnou ruku,muzes to za 60 tis. zvladnout a budes mit stroj,ktery svoje odvede.Rozhodne ne zadnou hracku.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 4:57

Ďakujem za povzbudenie. Keď budem mať premyslenú koncepciu, dám to sem, a budem dúfať, že mi tu poradíte.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 5:25

Cena frézky-není jenom o ceně materiálu ale hlavně o ceně práce. Pupák psal, mám takový dojem, že výroba frézky mu zabrala asi 400 hod. a on je určitě hodně zručný a má strojový park.Nevím nejsem podnikatel, jaká je cena hodinové práce živnostníka ale, pod 300kč. na hodinu to asi nebude takže jsme jenom na práci vynaložili 120000kč. Takže kvalitní frézka za 40000kč je asi jenom z říše snů, pokud si ji nevyrábím sám na svých strojích a svoji práci do toho nezapočítávám. Mateiál no to není tak vyloženě zlé, kupoval jsem dural 2017 v Alfun Bruntál a kilo bylo za 256kč, hliníkový profil u Marek. Eu- kilo profilu přišlo tak na 250kč. Takže i při 30kg za mat. jsme na 7500kč. No a pak jsou další komponenty, kde se cena může dost' lišit záleží kde se kupují, jestli na E-bay nebo u našich obchodníků.Takže do té 40tk by se možná dalo materiálově nějak dostat. Ale pořád nám schází cena práce pokud si musíme někde nechat dělat součastky.Bob.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 5:43

Ono se to asi da postavit za min casu.Pokud se pouziji profily a trochu se to osidi,tak se to zvladne za polovicku,ale kdyz se stavi poctive,tak cas leti jako splaseny kun.Kolikrat odchazim po 10 hodinach prace z dilny a rikam si,jak je mozny,ze to vypada stejne jako kdyz jsem do dilny prisel.
Ono treba rucne vyrezat 120 slepych zavitu do T-stolu je prace na dva dny i kdyz to vypada jako sranda zalezitost.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 7:57

No - ak je to práca na zakázku, tam sa cena bude šplhať určite do státisícov, to je bez debaty. Osobne si myslím, že by to šlo vyrobiť omnoho lacnejšie z profilov a štandardne zohnateľných prvkov. Viem si celkom dobre predstaviť, že sa dá dosiahnuť veľmi dobrá cena, keby sa po prototype pristúpilo k "sériovej výrobe dielov. Robíme u nás podobné veci - nie strojarinu, ale stavebnice a celkom určite sa tak dá prísť na veľmi peknú cenu.
Čo tak jeden open source projektík, ktorý by sme potom predávali po svete ako stavebničku?
Má niekto záujem do toho ísť?
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 8:20

Tady narazis na jeden zasadni problem.Pozadavky lidi jsou natolik ruzne,ze zadny univerzalni stroj nepostavis.Trh je u nas tak maly,ze perspektiva hromadnejsi vyroby je temer nulova.Jinak vyroba na zakazku nejde do statisicu.Slusna masinka se da udelat uz za 90-100 tis. i s praci.Je to skutecne o tom,pouzit co nejvic polotovaru,anebo hotovych dilu.Pokud se vyrabi kazda soucast rucne,je to opravdu hodne casove narocne a cena pak roste.Tady plati pravidlo,ze dobre promyslena a peclive udelana konstrukce prinasi dobre vysledky.Co osidis,to se ti rychle vrati.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 8:33

Je mi jasné, že univerzálny stroj pre každého by bol tvrdý oriešok. Zase si dovolím tvrdiť, že asi najrozšírenejšia požiadavka je zhruba to, o čom som písal na začiatku tejto debaty. V podstate s malými odchýlkami (ktoré sa odvíjajú od materiálu, ktorý ten jeden konštruktér práve zohnal), sa stavia vždy to isté, len v nejakých malých obmenách.
Ale ja viem o tom veľmi málo na to, aby som mohol o tomto polemizovať.
100 000 sú už podľa mňa tie státisíce :)

Uvediem príklad takej stavebnice - časopis Elektor takú stavebnicu predáva za cenu asi 1000 a niečo ojro. Nemci to kupujú ako rožky. 6e je to kšunt, je vidno na videách, ktoré sa dajájsť na you tube. Napriek tomu si myslím, že ľuďom, ktorí sú ochotní to zaplatiť nebude vadiť tá pomalosť toho stroja. Mnoho ľudí nevidelo takú dobrú frézu v akcii. Ja som mal tú smolu, že som videl Frézu od Datron Technologies a odvtedy mi to nedá spávať. Všetko, čo bude pomalšie, ma neuspokojí... :(
Počas práce s CNC možno fajčiť...
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 8:37

Počas práce s CNC možno fajčiť...
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2008, 8:41

Cena bude vzdycky pro vetsinu lidi prekazkou.Jenze ta hodnota 100 tisic je urcita hranice mezi strojem a hrackou.Stroj uz si na sebe muze vydelat,hracka je jen draha vec na hrani...
LUba
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 5. 2008, 6:06

14. 5. 2008, 1:57

Dobrý den pánové
když jsem se byl na návštěvě v jedné firmě tak tam zrovna jednu frézu tvořili na přání zákazníka docela jsem koukal. Udělal jsem jeden snímek telefonem není moc kvalitní ,ale pro představu jak vypadala to myslím stačí
Přílohy
13092007552.jpg
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“