DIY mini (mikro) CNC

Odpovědět
stevo512
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 5. 2020, 2:18

28. 11. 2020, 7:47

Zdravím,
zvažujem stavbu mini CNC, predstavu cca mám, no skúsenosti so stavbou CNC nie (3D tlačiarne áno). Zoberiem to postupne:

pojazdy:
mám u seba lineárne pojazdy od THK v dĺžke 3x350mm; 1x310mm (+7 vozíkov).
Chcel by som použiť tieto pojazdy na X a Y. 4asom by som zohnal možno iné lineáry a použil tie- ťažko povedať. na Z os zatiaľ nemám nič.

posuv:
zvažujem použitie remeňov ešte neviem akých, no zrejme T5 16mm, prípadne trapézy (priemer? stúpanie?) guličkové sú celkom drahé (možno ani nie).

motory:
mám 2x Nema 23 (X,Y) model: (powermax ll p22nrxb-lnn-ns-00)
http://gigabitpartsolutions.com/motor-p ... 00rpm.html
1x Nema 23 (Z) rovnaký len je nižší (označenie teraz neviem)

konštrukcia:
bude prevažne z hliníku + AL profily (diely si vyrobím sám)

vreteno: vreteno by som dal niečo takéto: https://www.banggood.com/Machifit-ER11- ... rehouse=CZ - prípadne silnejšie/ podobné - nechám si poradiť

zdroj: ?? motory sú až do 68V 36V 48V... prúd?

drivery: toto netuším vôbec, videl som, že veľa ľudí používa TB6600-dobrá cena, no nemám žiadne skúsenosti s takýmto typom driverov. Existujú drivery ako na 3D tlačiarni "tiché" a "hlučné"? nepríjemných pazvukov z motorov by som sa rád vyhol.

ovládanie: nemám tušenie akú ovládaciu dosku použiť, poznám len CNC shield a ramps

software:GRBL? Mach3? netuším s GRBL mám malé skúsenosti no s mach žiadne. Viem robiť vo Fusion 360, tak by bolo fajn si odtiaľ vyexportovať do cnc postprodukciu.

použitie: domáce používanie, frézovanie/gravírovanie (mince/ pečate....). Dural/ mosadz/ bronz/ plast... na železo a nerez to bude zrejme slabé...

cena: to najdôležitejšie nakoniec :) nemám predstavu o cene, veľa vecí si spravím sám. Kúpim čo bude treba (pokiaľ to nebude veľmi drahé). Nerád by som niečo kúpil a časom zistil že používať sa to síce dá, ale o pár eur viac je niečo lepšie... Alebo zdroj kupim 36V 5A a nebude mi časom stačit a mohol som kúpiť napriklad 48V pripadne vyšší prúd...

Pracovná plocha cca 300x200 (možno ako A4) podľa toho aké lineáry sa ku mne dostanú :) no zatiaľ z tých hore.

Zaujímalo by ma hlavne, či sa to vlastne oplatí postaviť a dá zo spomenutých dielov. Či sú motory dostatočne silné (potom mám už len nema17 z 3D tlačiarne: ) ) či to nebude take slabé, že to bude frézovať ako slimák atď...
Navrhovať si to budem zrejme sám (prípadne sa nechám niekde inšpirovať)
niečo ako toto: viewtopic.php?t=22813
Snáď som na nič nezabudol. Ďakujem za odpovede.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2020, 9:26

Nějak jsi si nepromyslel tu pracovní plochu versus lineáry.
Lineár 300mm - pracovní plocha 300mm.

Pokud chceš dělat do kovu jak píšeš a chceš to dělat z toho co plánuješ vidím jedinou možnou cestu s možným úspěchem.
Použít lineáry 300mm, dát na každý 2+2 vozíky a udělat pracovní plochu tak 80x80mm.
To by mohlo být solidně tuhé (při použití Al desek 15mm a výše)

Na posuvy 12mm trapézový šroub pokud chceš šetřit, ale spíš bych našel nějaký kuličkový v tomto zdvihu budou v číně za hubičku a hodně získáš.

No a vřeteno z odkazu zapomeň, někde tu byl odkaz na vřeteno s 60.000ot, to je rozumná volba pro tvůj účel.

A znovu opakuji, udělat CNC s rozsahem A4 na gravírování mincí je úkol hodný mistra.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2020, 11:47

Důkladně si pročti forum, tohle se tu řešilo od vzniku fora už x krát !!!!!!!!!!!!!!
Na smysluplný gravírování mincí apod. zapomeň na pohon řemeny jako u 3D, je třeba mít co nejmenší vůle, takže buď kuličkový šrouby a nebo možná nějaký hodně dobrý trapezový šrouby, v podstatě bych jen opakoval co již výše napsal pan kolega..
Z hovna bič neupleteš. :wink:
Tím chci říci, že pokud má výsledek za něco stát, nelze na těch komponentech tak moc šetřit.
Uživatelský avatar
GeminiRacing
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 11. 2011, 6:46
Bydliště: Trenčín - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2021, 12:59

Ahoj,
-da sa to postavit aj na 15tkach linearoch, mne to tak funguje , teraz by som dal 20tky
-zabudni na remene alebo trapezky, potrebujes gulickovu skrutku
- motory Nema 23 je minimum
-bude to chodit na akomkolvek hardvery, ci uz modra doska alebo TB6600 + breadboard za 8 USD
-vreteno aspon na kliestiny ER16 24000 rpm + menic

pozri moj prvy stroj
viewtopic.php?t=8838

teraz viem co je tam zle a co by som spravil lepsie, preto som postavil nieco vacsie
Renault 5 Turbo in progress ;)

http://www.geminiracing.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2021, 11:01

Určitě kuličkové šrouby.
Pokud na tyčích, tak průměr 20, lépe 30mm. Pak se dájí akceptovat rozjezdy 200x300x100.
To vřeteno proboha NE. Tohle nebo lepší:
https://www.aliexpress.com/item/3270394 ... web201603_

Rozpočet?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 5. 2021, 9:11

GeminiRacing píše: 27. 5. 2021, 12:59 - motory Nema 23 je minimum
Za mne spíš maximum :) K čemu tam dávat něco velkého? Svižných 0.5-1Nm (podle stoupání šroubů příp. dalších převodů) imho lepších než nějaká nasvalená obluda. Na normální pohyb to bude stačit (tady mám 0.24Nm a jaktěživ se to při práci nezastavilo) a při případné kolizi mu to relativně nedestruktivně zastaví.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“