DIY CNC Workbee od fy. Bulkman3D (čína)

JAGAR
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 11. 2020, 11:12

30. 11. 2020, 1:59

Zdravím všechny diskutéry.

Na tomhle fóru jsem nový a rád bych poprosil o drahocenné rady.

Ani pořádně nevím kde začít ale nejlepší to bude od začátku...

Jsem nadšený kutil a díky mému tchánovi jsem se trochu zhlédl ve strojařině. Zatoužil jsem po vlastním mini CNC. Občas jsem si něco pročetl na netu a při jednom takovém brouzdání jsem narazil na stavebnici cnc routeru z číny za(pro mě) přijatelný peníz. Asi jsem měl zrovinka hlavu v prdeli nebo nevím, ale bez jakéhokoliv hlubšího zjišťování jsem si navolil parametry stavebnice a koupil ji... :roll: Problém je v tom, že kurva nejsu žádný strojař, ani elektrikář a už vůbec ne cnc programátor. Ale teď už k věci...

Co se stalo, stalo se. Peněz mě líto není a vlastní blbost z neuváženého nákupu zamrzela a přešla.
Teď jsem vlastníkem cnc router od fy. bulkman3D a to konkrétně verze "WorkBee" v následující konfiguraci:

WorkBee 1010 se šroubovým vedením
ovladač: NVUM MACH 3
motory: 4x krokový motor nema 23 2,45 Nm, high torque + vodou chlazené vřeteno 2,2kW, 220V (Huanyang)
(pro lepší představu lze nastavit v konfigurátoru na stránkách bulkman3d.com)

Dát to po mechanické stránce dohromady podle návodu nebylo nic obtížného. Se zapojením elektřiny a sestavením rozvaděče mi pomohl tchán. Ale je tu fáze oživení a nastavení. Jak jsem na tomhle fóru vyčetl tak to není žádná prdel ani pro zkušeného chlapa, natož tak pro mě (začátečnické vemeno). Proto bych velmi rád poprosil o radu/zkušenost, ať už s těmito čínskými cnc apod.

Co potřebuju vědět pro spuštění?
Co potřebuju mět pro spuštění?
Je tu někdo z Hodonínska (j. morava) kdo by byl ochotný mě do věci zasvětit/setkat se a dát radu?

To, že su zbrklý kokot už dávno vím. To mě tu nemosíte opakovat. :D
Jediné čeho mám opravdu dost je chuť a síla učit se novým věcem. Chci se s tím naučit dělat a porozumět tomu. Proto předem děkuju za jakékoliv konstruktivní rady.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

30. 11. 2020, 2:35

JAGAR píše: 30. 11. 2020, 1:59 Zdravím všechny diskutéry.

Na tomhle fóru jsem nový a rád bych poprosil o drahocenné rady.

Ani pořádně nevím kde začít ale nejlepší to bude od začátku...

Jsem nadšený kutil a díky mému tchánovi jsem se trochu zhlédl ve strojařině. Zatoužil jsem po vlastním mini CNC. Občas jsem si něco pročetl na netu a při jednom takovém brouzdání jsem narazil na stavebnici cnc routeru z číny za(pro mě) přijatelný peníz. Asi jsem měl zrovinka hlavu v prdeli nebo nevím, ale bez jakéhokoliv hlubšího zjišťování jsem si navolil parametry stavebnice a koupil ji... :roll: Problém je v tom, že kurva nejsu žádný strojař, ani elektrikář a už vůbec ne cnc programátor. Ale teď už k věci...

Co se stalo, stalo se. Peněz mě líto není a vlastní blbost z neuváženého nákupu zamrzela a přešla.
Teď jsem vlastníkem cnc router od fy. bulkman3D a to konkrétně verze "WorkBee" v následující konfiguraci:

WorkBee 1010 se šroubovým vedením
ovladač: NVUM MACH 3
motory: 4x krokový motor nema 23 2,45 Nm, high torque + vodou chlazené vřeteno 2,2kW, 220V (Huanyang)
(pro lepší představu lze nastavit v konfigurátoru na stránkách bulkman3d.com)

Dát to po mechanické stránce dohromady podle návodu nebylo nic obtížného. Se zapojením elektřiny a sestavením rozvaděče mi pomohl tchán. Ale je tu fáze oživení a nastavení. Jak jsem na tomhle fóru vyčetl tak to není žádná prdel ani pro zkušeného chlapa, natož tak pro mě (začátečnické vemeno). Proto bych velmi rád poprosil o radu/zkušenost, ať už s těmito čínskými cnc apod.

Co potřebuju vědět pro spuštění?
Co potřebuju mět pro spuštění?
Je tu někdo z Hodonínska (j. morava) kdo by byl ochotný mě do věci zasvětit/setkat se a dát radu?

To, že su zbrklý kokot už dávno vím. To mě tu nemosíte opakovat. :D
Jediné čeho mám opravdu dost je chuť a síla učit se novým věcem. Chci se s tím naučit dělat a porozumět tomu. Proto předem děkuju za jakékoliv konstruktivní rady.
odpoj mechanicky motory od vsech os na pruznych spojkach a zacni s tuningem jednoho motoru...az ho budes umet ovladat a pojede spravnym smerem....pokracuj na dalsi.....tim zacni
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2020, 3:28

Jak přesně jsi daleko ? máš připravený PC a Mach ? zapojené motory, vřeteno, případně snímače ... ?
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
JAGAR
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 11. 2020, 11:12

30. 11. 2020, 4:51

Jak daleko? To těžko říct. Zatím mám zkompletovanou mech. část. Vřeteno, korkové motory a koncáky zapojené dle návodu na stránkách zapojené v rozvaděči.

Jako počítač jsem použil svůj starý notebook se staženou trialovou verzí programu MACH 3 3.0
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2020, 5:49

ok, takže bych začal následovně.
1. nejlepší je použít klasický stolní PC, ntb bych tam už z principu nedával, ale budiž, záleží jestli jsi ochoten do toho dále investovat.

2. pokud jsi to už neudělal, tak přeinstalovat windows. > nepřipojovat k internetu, už vůbec za běhu stroje.

3.ten controller co máš jsme měli taky. Dělalo to opravdu zajímavé věci, fakt není dobrej. (ale můžeš to zkusit, třeba to tobě pojede dobře). Doporučuju ho dát pryč a koupit tam ESS https://warp9td.com/ ne USS (komunikace přes USB) ESS komunikuje přes ethernet a je mnohem stabilnější ...
+ k ESS je spousta manuálů a video návodů. Myslím že i hodně lidí tady ho používá.

4. pak samotný Mach. Já používám Mach4 s ESS a jsme s tím naprosto spokojen. Mach4 je asi jen o 20 dolarů dražší než 3, pokud přečteš manuál v angličtině nebál bych se jít do Mach4.

5. S pomocí návodu ke controlleru ho zkomunikuješ s PC a machem.

6. Obrníš se trpělivostí a začneš studovat manuály a video-návody jak to vše připojit a rozjet.

Dále bych doporučil si otevřít ten velkej manuál k machu (tenhle je ke čtyřce) a od začátku ho začít studovat.
https://www.machsupport.com/wp-content/ ... Manual.pdf

Pak jsou dobré ty video návody. tady jsou k ESS
https://www.youtube.com/c/Warp9TechDesign/videos

a tady od Machu
https://www.youtube.com/c/MachSupportOfficial/videos

S tímhle by jsi měl být schopen to nastavit.
Ta konfigurace je vlastně jednoduchá, jen se s tím musí člověk naučit pracovat.
- nastavíš metrickej systém
- řekneš machu na kterým pinu co je ( to je popsaný v těch manuálech a videích)
- nakonfiguruješ motory a nastavíš jim parametry
- nastavíš vřeteno (zase podle těch manuálů)

Kontrétněji ti poradit asi moc nemůžu, v těch video návodech je vše co potřebuješ. Poté co se ti zkomunikuje Mach a controller by jsi měl být schopen to podle těch videí nastavit.
Základ je dát tomu čas a mít trpělivost. a samozřejmě hodně gooooooglovat :D

Třeba tě to začne bavit a začneš si editovat obrazovku, psát jednoduchá makra a celkově půjdeš víc do hloubky Machu, nebo jsem takovej magor jen já no :D
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2020, 6:21

No jestli jsi opravdu naprostý laik a chceš obrábět, ne trávit čas hledáním konfigurace PC pro Macha, sypat do toho prachy za Smoothstepper a licenci Macha abys možná nakonec zjistil že ti to stejně nevyhovuje, tak Ti poradím kouzelný slůvko - Gravos.
Dostaneš řešení na zlatým tácku a budeš moci frézovat relativně rychle.
S machem to jde taky, sám ho roky používám, jenže sehnat dnes vhodný PC pro něj už není tak snadný a budeš se stejně prát s nastavením který může být pro laika poněkud náročnější. U Gravosu máš program česky, a hlavně máš podporu tuzemskýho výrobce. A je to opravdu stoprocentně fungující řešení, což u Macha nikdy nebylo a nejspíš ani nikdy nebude. Vždy tam dost záleží jaký máš PC, jak jsi to dobře zapojil a nastavil, a pak taky na nějakých těch věcech jako je poloha planet na nebi, aktuální gravitace měsíce, intenzita vlnobití na zemských pólech atd. :lol: Kdo zná macha dobře, tak ví o čem mluvím. No a finančně to ve finále není moc veliký rozdíl pokud započítáš cenu Smoothstepperu, cenu licence Macha, cenu možná několika PC co budeš muset zkusit než najdeš to správný. Já osobně bych dnes šel do Gravosu a nejspíš i v příštím roce jej do jedné nové mašinky budu aplikovat.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 11. 2020, 6:39

Pokud budeš chtít hned po sestavení mašiny frézovat, tak MACH není přímá cesta a je tam dáno i štěstí na PC. Ovšem pokud se chceš vzdělávat v oblasti CNC a nechce se Ti vyhazovat další peníze, tak si klidně cestou demoverze MACHU projdi. Nic dalšího nekupuj, využij co Ti leží doma a naučíš se spoustu věcí, které použiješ při přechodu na další systém. :-) Mezitím si uděláš názor na to jestli jít do Smoothstepperu + plné licence Machu, nebo do Gravosu, nebo do LinuxuCNC + MESA 7i96, nebo něčeho jiného.

Mám známého co 14 let jede na Machu a nikdy nezažil ztrátu kroku a taky mám nepoučitelné známé, co již se roky s Machem jen trápí. :-)
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 11. 2020, 6:44

Tak ať máš sbírku kompletní, tak já bych šel do GRBL.
Bude tě to stát tak do 10 USD, je to jednoduché jako facka, na internetu jsou tuny návodů a videí. A můžeš v klidu používat ten svůj noťas.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2020, 7:29

Já tedy ještě doplním mou teorii. Nikdy jsem neměl problém s Machem, Machem4. Jedou mi na něm dva stroje několik let (jeden každý den 8 hodin). Jeden s ESS, druhý s CS-mio. Je možné, že Mach3 může dělat na nových PC problémy, přeci jen je to už starý software.

Takže pokud někdo kňučí že mu trojka dělá problémy, může to být teoreticky proto. Já s tím za celé roky nemám jediný problém. Často se může stávat že je chyba v elektronice, špatně odstíněné kabely, špatná komunikace s PC (přes to USB) atd...

Jsou to uplně normální stolní PC s i5, asi 4gb ram, win7 a SSD. Myslím že jeden stál 5000.
Takže Mach4 se standartním stolním PC (bez internetu !) je za mě jasná volba.

Nevím jak je na tom gravos, pro router je určitě použitelný (my máme velké stroje), ale za mě není jediný důvod nejít do Machu4. (pozor, nevím jestli to už opravili nebo ne, ale ve free verzi po nějakém čase nějak debilně zamrzne a nedá to nijak vědět. Je lepší tedy koupit licenci co nejdřív, ale možná to už opravili, mě se to stalo 2 roky zpět)
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
JAGAR
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 11. 2020, 11:12

30. 11. 2020, 7:33

Pánové děkuju vám za vyčerpávající odpovědi a taky pro mě důležité vámi nabyté zkušenosti. Zatím se mě jakožto naprostému laikovi jeví nejlepší cesta Engineerem zmíněného GRAVOSu, takže si o tom začnu něco studovat. Každopádně bych rád dopřesnil ještě pár věcí...

V kitu je ovládací jednotka pro MACH 3. Předpokkádám že tu budu muset vyměnit za jinou která bude vhodná pro GRAVOS? Je to tak správně? Pokud ano, která by to mohla být?

Lukas_2 proč reintalovat windows a nepřipojovat k internetu?
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2020, 7:48

Lukas_2 proč reintalovat windows a nepřipojovat k internetu?
[/quote]

Jelikož ten PC bude řídit obráběcí stroj, posílat hromadu příkazů do controlleru, je důležité aby tam posílal jen to co má a soustředil se jen na to co má. když ten PC bude dělat něco jiného může to dělat problémy... když bude reinstalovanej, bude tam jen windows a Mach + samozřejmě nějaký ovladače, nemůže to dělat nějakej bordel.

Internet:
Pokud se ti tam dostane vir, vůbec nevím co by to mohlo dělat... (nic dobrýho) Z internetu se do PC nesutále valí hromady a hromady dat a ten controller to musí filtrovat (nemusí vyfiltrovat vše). já jsem to k internetu nikdy připojené neměl. Ale každý kdo rozumí počítačům, případně těm strojům ti řekně nepřipojovat k internetu. Jasně, profi stroje se připojují, ale tam je software za sta tisíce...

Jo a zvykni si zapínat první PC a potom stroj.
Vypínat první stroj, potom PC.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 11. 2020, 8:03

No dělej jak chceš, je to tvůj stroj, tvoje prachy, a bude to tvé laborování.
Já ještě jednou (a naposled) zmíním to GRBL. Na takové malé strojky to sedne jak prdel na hrnec.
Přímo v manuálu máš popis, jak to GRBL nastavit pro Workbee https://www.manualslib.com/manual/13704 ... =62#manual

Pokud to chceš rozjet rychle, levně a s minimálními problémy, tak to určitě za pokus stojí. A protože je to velmi rozšířený systém, tak asi na každou myslitelnou otázku najdeš na internetu odpověď a řešení.

Jestli máš doma nějaké Arduino, tak si to můžeš vyzkoušet bez dalších investic. Jen trocha drátování.

To, že těchto systému běhá na světě tolik, nebude jen tak náhoda.
JAGAR
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 11. 2020, 11:12

30. 11. 2020, 8:07

Lukas_2 píše: 30. 11. 2020, 7:48 Lukas_2 proč reintalovat windows a nepřipojovat k internetu?
Jelikož ten PC bude řídit obráběcí stroj, posílat hromadu příkazů do controlleru, je důležité aby tam posílal jen to co má a soustředil se jen na to co má. když ten PC bude dělat něco jiného může to dělat problémy... když bude reinstalovanej, bude tam jen windows a Mach + samozřejmě nějaký ovladače, nemůže to dělat nějakej bordel.

Internet:
Pokud se ti tam dostane vir, vůbec nevím co by to mohlo dělat... (nic dobrýho) Z internetu se do PC nesutále valí hromady a hromady dat a ten controller to musí filtrovat (nemusí vyfiltrovat vše). já jsem to k internetu nikdy připojené neměl. Ale každý kdo rozumí počítačům, případně těm strojům ti řekně nepřipojovat k internetu. Jasně, profi stroje se připojují, ale tam je software za sta tisíce...

Jo a zvykni si zapínat první PC a potom stroj.
Vypínat první stroj, potom PC.
[/quote]


Děkuju za rady. Budu se jich držet :-)
JAGAR
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 11. 2020, 11:12

30. 11. 2020, 8:17

Mex píše: 30. 11. 2020, 8:03 No dělej jak chceš, je to tvůj stroj, tvoje prachy, a bude to tvé laborování.
Já ještě jednou (a naposled) zmíním to GRBL. Na takové malé strojky to sedne jak prdel na hrnec.
Přímo v manuálu máš popis, jak to GRBL nastavit pro Workbee https://www.manualslib.com/manual/13704 ... =62#manual

Pokud to chceš rozjet rychle, levně a s minimálními problémy, tak to určitě za pokus stojí. A protože je to velmi rozšířený systém, tak asi na každou myslitelnou otázku najdeš na internetu odpověď a řešení.

Jestli máš doma nějaké Arduino, tak si to můžeš vyzkoušet bez dalších investic. Jen trocha drátování.

To, že těchto systému běhá na světě tolik, nebude jen tak náhoda.
Nemyslel jsem to tak že bych na všechno ostatní hodil bobek a vydal se jen tou cestou Gravosu(ikdyž připouštím že zjištění že je v češtině mu u mě přidává plusové body). Jsem otevřený pro všechny koncepty které jsou srozumitelné a jednoduché na obsluhu/naučení. Vážím si vaší rady a děkuju za ni. Vědět že má manuál přímo pro workbeečko je taky povzbudivé. :-)

Spíš se na mě teď valí tolik nových informací že mi dá fůru času je zpracovat. Každopádně si s tím dám na čas. Už nechcu udělat zbrklů kokotinu :-)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 11. 2020, 8:19

nedá mi to se také nepřipojit

tazatel má USB NVUM kontroler pro Mach, předpokládám, že ta krabička řeší časování a tak i ten notebook by mohl vyhovět

tazatel zatím netuší co chce - s jakýmkoliv nákupem bych ještě počkal, až se k někomu podívá a pokecá o tom, co by chtěl a co je reálné

nějaký super bezporuchový systém pro hodiny práce ... na stroji, kde pojezdy jsou rolničkami na duralovém profilu ... nejsme mimo, neděsíme ho trochu ?

K někomu se jeď podívat, dej sem fotku stroje a hledej někoho s podobným (levným) strojem
Tam uvidíš, co ten tvůj stroj dokáže a pak se rozhodni, kde je limit peněz, co do něj jsi ochoten ještě nastrkat.
Mach v demo verzi na první orientaci v CNC a na zjištění co stroj dokáže určitě stačí. Je zde spousta takových, kteří startovali s daleko horším vybavením.

(na Mach můžeš kouknout i u mne)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“