cnc gravírka

Odpovědět
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

1. 12. 2020, 11:02

Obracím se s prosbou na zdejší znalé o radu ohledně nákupu. Rád bych zakoupil cnc gravírku - Laserovou??? (jako demonstrační stroj ve VS výuce a zároveň pro širší použití na ústavu i mém experimentálním:c) ). Takový doplněk k 3D tisku.

Předpoklady: musí být na doklad do 15 tisíc včetně (možná bych umluvil i do dvaceti, ale padlo patnáct :c) ), naprostá neochota od vedení kupovat cokoliv mimo CZK a mimo ČR (tzn klasicky objednávka, faktura).
Moje představa je asi shodná s klasickými požadavky - co největší rozjezdy a co největší výkon :c) (nemyslím metr na metr, rozjezd rozumně, spíš převaha důrazu na výkon).

Možnosti: může být formou stavebnice, není třeba PC, ale řídící elektronika a ovlad. soft musí být součástí ceny. Na otázku jaký materiál se tím bude zpracovávat - takový, co to bude umět. Jde o to ukázat fci laseru v kombinaci s principem cnc stroje. Koukal jsem, a existují i nabídky "modulových strojů", kdy je možné dokoupit různé výkony laserových zdrojů a případně i vřeteník s gravírovací jehlou - toto by byla dobrá cesta.

třeba???? https://www.lior.cz/laserove-gravirovac ... grbl-er11/

Druhá jiná možnost je nejít cestou gravírky a upnout se k frézce (v této ceně ale kdoví jestli a když, tak maximálně na balsu a extrůdák počítám, ale pro demonstrační účely by to mohlo stačit. Prvně jsem ale zmínil laserovou gravírku, protože v cenové relaci asi bude dostupnější.

děkuji za rady, do konce týdne to musím rozseknout...
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

1. 12. 2020, 11:46

Ak tam uz mate 3d tlaciaren, tak sa da usetrit zakupenim laser modulu a podla typu dosky , ci ma v moznostiach aj PWM alebo TTL vystup pouzit exiistujucu alebo prikupit novu dosku, laserove stoja velmi malo, napriklad na aliku MKS DLC, urcite bude nieco podobne aj u miestnych priekupnikov. co so nedavno pozeral tak 10W 450nm laser ide okolo 50-60 eur, co je uz celkom zaujimava cena, 20W okolo stovky
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 12. 2020, 11:57

Dedikovaný laser má (nebo by alespoň měl mít) vyřešenou bezpečnost, což bych u demonstračního stroje nepodceňoval.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 1. 12. 2020, 11:59, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

1. 12. 2020, 11:59

ako ? :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 12. 2020, 11:59

Odpovídajícím zakrytováním.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

1. 12. 2020, 12:05

Thomeeque píše: 1. 12. 2020, 11:59 Odpovídajícím zakrytováním.
aby studenti na demonstracni masine nic nevideli :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 12. 2020, 12:41

Většinou tam bývá nějaký průzor (pravděpodobně s filtrem). Nicméně hádat se nebudu. Nechám na tazateli, aby si to přebral, jak uzná.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

1. 12. 2020, 12:54

Thomeeque píše: 1. 12. 2020, 12:41 Většinou tam bývá nějaký průzor (pravděpodobně s filtrem). Nicméně hádat se nebudu. Nechám na tazateli, aby si to přebral, jak uzná.
Neber mě doslova, to byl pokus o vtípek :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 12. 2020, 12:57

OK :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

1. 12. 2020, 3:16

↑ pri všetkých tých čínskych šuntoch možno aj dobre keď nič neuvidia :lol:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2020, 3:53

Asi by to chtělo především udělat politické rozhodnutí jestli frézka nebo laser.
Ono to sice možná vypadá podobně, ale požadavky na tato zařízení jsou různá.
Frézka by měla být aspoň trochu tuhá, a zase nemusí jezdit nijak extra rychle. Takže ideálně pohon šroubem.
U laseru o tuhost nejde, ale zase by to mělo jezdit trochu svižně. Takže spíš pohon řemenem.

Pokud by ses rozhodl pro laser a máš 3D tiskárnu, tak bych si koupil jenom laserovou hlavu (modrý polovodičový laser) a osadil ji na mechaniku 3D tiskárny. Já tak laser provozuju už víc než rok. Sice mám rozestavěnou speciální mechaniku jenom pro laser, ale nejsou lidi.

Otázkou je řízení, jestli by bylo vhodné použít původní elektroniku 3D tiskárny. Možná ano, ale asi bych to tak nedělal. G-kód pro 3D tiskárny je takový domršený, většina elektronik například nerozlišuje ani tak základní věci jako kódy G0 a G1 (oba interpretuje stejně). Navíc asi žádná elektronika pro 3D tisk nebude mít speciální laserový režim, který umí GRBL. Ten umí řídit výkon laseru podle skutečné rychlosti jízdy, a nepřepaluje tak rohy a začátky/konce drah.
Takže bych si k tomu koupil Arduino s CNC shieldem (buď v provedení pro UNO, ale dneska asi už raději v provedení pro Nano). Stojí to pár korun, i s drivery to pořídíš za nějakých 10-15 USD. Jen by to pak chtělo vymyslet jak to snadno přehazovat mezi laserem a 3D tiskárnou.

Nicméně pro rychlé osahání při startu by se dala použít i ta původní elektronika pro 3D tiskárnu, řekl bych.
Případně přeflashovat tu desku na GRBL, a pak tam zase vrátit firmware pro 3D tisk. To se ale nedá dělat rutinně, přece jen počet zápisů do flash je omezený.
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

1. 12. 2020, 8:11

děkuji všem za pomoc a rozvinutí diskuse....Ta bezpečnost laseru se nesmí podcenit, na to jsem taky již myslel (několik laserů na pracovišti máme, ač na jiné účely, tzn. jsem v rámci potřeb obeznámen s rizikem a bezpečností provozu. Ale jiný je provoz v labině kde jsou jen kmenový zaměstnanci a jinak se stádem nevybouřenců, ignorantů a splašenců. Máte recht. )
Přehození laseru za trysku na 3D tiskárně vím že je možné, pro osobní hraní si to dovedu i představit...ale ne, když bych to měl dělat každý den a pořád vše seřizovat (náš Průša je tak vachrlatý - asi každý -,že se mi nikdo nesmí na půl metru přiblížit ke stolu na kterém stojí, aby se nezhodil).
No, vychází mi, že frézka/gravírka by byla nejlepší (což jsem věděl už v prvopočátku), ale v té ceně snad jen něco jako je proxxon mf70 s přípravou na cnc https://www.elglobal.cz/frezka-mf-70-s- ... gKE4_D_BwE nebo třeba https://www.cncworld.cz/cnc-frzka-3020- ... gKtNvD_BwE
(jak jsem psal, alik či jiné zahr. servery jsou neprůchozí ...)
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“