Jak vyřešit pojezd po čtyřhranu?

Odpovědět
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

1. 3. 2012, 3:48

Zdravím vás!
Vyrábím si kopírovací frézku a nevím si rady s tím, jak zajistit hladký pojezd ramen po čtyřhranné tyči, která mi zároveň bude zajišťovat pohyb ramen nahoru a dolů (viz. obrázek). Obě ramena musí být na sobě nezávislá, co se týče pohybu do stran, ale musí být spolu spojená, co se týče pohybu nahoru a dolů. Kopírování pohybu nahoru a dolů mezi oběma rameny by mělo bý co nejpřesnější a proto by na pojezdu měla být co nejmenší vůle. Moc se v tom nevyznám a tak jsem hledal něco, jako lineární čtyřhranná ložiska, ale zjistil jsem, že nic takového se nevyrábí. Poradíte mi prosím, jak to udělat? Na tom čtyřhranu netrvám. Klidně uvítám i jinou možnost. Mě nic jiného ale nenapadlo. Podstatné je, aby byla ramena na sobě nezávislá, co se týče pohybu nahoru a dolů a co nejpřesnější co se týče pohybu nahoru a dolů. Děkuji za případné rady a omlouvám se za to své laické vyjadřování.
Ramena.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 3. 2012, 3:52

a co normální lineární vedení s vozíky?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

1. 3. 2012, 3:53

no na to jsem se koukal, ale zarazila mě ta cena :-(
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 3. 2012, 4:09

no jenže když vezmu takhle ty jackly tak by se jim musely nafrezovat nějaká kluzná pouzdra a stejně by to šlo těžko, nebo by se tam musely udělat nějaké kladičky s ložiskama, opět dost práce štelování ale pak by to šlo lehce.. a když se sečte ta práce materiál jackly ložiska a porovná se to s lineárem který bude přesnej pujde lehce a bude hned hotovej tak si to člověk musí zvážit
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2012, 6:54

pjota píše:no na to jsem se koukal, ale zarazila mě ta cena :-(
Já jsem taková vedení kupoval na eBay, občas tam někdo prodává jedno samostatné které většině lidí na nic není a je tím pádem levnější. To vedení ti vyřeší elegantně všechny problémy jedním vrzem a když bude dost silné (rozměr 35, ale možná i míň) tak v té tvé aplikaci může být samonosné.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

1. 3. 2012, 7:13

A poradíte nejakou firmu, u které by se dalo za solidni cenu nakoupit? Popřípadě i typ vedení, který by se pro mé účely nejlépe hodil? Ani nevím v jakých délkách se prodávají. Já bych potřeboval 2x 500mm.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 3. 2012, 7:17

řeže se to většinou na míru v metráži.. prodejců je spousty.. třeba hned tady má logo cncshop
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

1. 3. 2012, 7:29

Proč vymýšlíš vymyšlené? Na tom videu z toho tvého prvního příspěvku je to vše jasné a jednoduché. Snad jednodušší to být nemůže.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

1. 3. 2012, 10:25

V tom videu jsou ale "ramena" spřažena i podélně, čož tady pjota nechce. Popravdě nechápu proč - respektive mi pak uniká funkce kopírování (leda, že by chtěl vyrábět součásky o konstantním průřezu, třeba vačky)
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

1. 3. 2012, 10:38

A proč ty tyče nedat podélně dvě? Tyto na koncích pevně spojit aby se vzniklý "obdelník" nekroutil. Každé rameno tedy bude mít 2 vedení. Pak by to ani nemusely být čtyřhrany, ale třeba přesné trubky - kluzné bronzové pouzdro kruhového rozměru se přeci vyrábí mnohem snáž :) než čtvercové.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

1. 3. 2012, 11:28

Mad_BOXs píše:Proč vymýšlíš vymyšlené? Na tom videu z toho tvého prvního příspěvku je to vše jasné a jednoduché. Snad jednodušší to být nemůže.
Ja chci tu frezku na kopirovani nejen 1:1, ale i zvetsovani a zmensovani (prevod oztbenymy koly) a kazde rameno se tudiz bude pohybovat jinak.
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

1. 3. 2012, 11:32

[quote="Francotirador"]A proč ty tyče nedat podélně dvě? Tyto na koncích pevně spojit aby se vzniklý "obdelník" nekroutil. Každé rameno tedy bude mít 2 vedení. Pak by to ani nemusely být čtyřhrany, ale třeba přesné trubky - kluzné bronzové pouzdro kruhovéh

To by mohlo byt reseni, ted je jen otazka, jestli by to nevyslo jeste draz, nez ty lineary. :-)
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

1. 3. 2012, 11:44

To je samozřejmě otázka :D Záleží na tom co všechno jsi si schopen vyrobit sám, a zda máš v "dosahu" nějaký materiál který bys jinak musel někde draze kupovat.
Napsal jsem to sem dříve než jsem četl tvé téma http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=62&t=8493" onclick="window.open(this.href);return false; ohledně těch převodů pro poměr velikosti várobek-model. Musím říct že nejvíc se mi líbí tohle
prochaska píše:Pořád ale moc nechápu, proč je nutné to dělat tak složitě. Z kontextu jsem pochopil, že se budou obrábět velmi měkké materiály a že se ze správného postavení nástroje do řezu moc nestřílí. Nešlo by to potom zjednodušit takto? Na náčrtku je otočně upnutá předloha a obrobek, vzájemně spřažené (řetěz a pohon nejsou zakresleny), otočný sloup a na něm kyvně upevněné rameno (v tomto případě mimo střed - zvětšení) tvořící dohromady Kardanův závěs. Na rameni je je snímací palec (schovaný částečně pod předlohou) a motorek s kulovou frézou nad obrobkem. Mechanismus natáčení sloupu není zakreslen, mechanismus přítlaku ramena také ne.
Obrázek
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“