Linuxcnc + mesa5i25 + mesa7i77 Pomoc u mňa

lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

22. 6. 2020, 12:34

Jenom opravím Robokopa, je to spindle at speed.
Zkus natvrdo nastavit v halu spindle at speed na true.

Jinak je to popsáno tady, kapitola 6.2.
http://linuxcnc.org/docs/html/examples/spindle.html
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
misob
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

8. 1. 2023, 12:16

Feed override nastavujem zatiaľ iba na gmoccapy obrazovke.
Spindle at speed som nemal urobené ale dnes som si tam pripojil výstup z frekvenčného meniča od vretena (ktorý sa spína ak sú otáčky + - 5% od nastavených ) a už mi to nezastavuje.
Diky :)
misob
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

8. 1. 2023, 1:21

Ahojte,
tak medzičasom som prešiel na novšiu verziu LinuxCNC 2.8.4 - buster pretože tam už môžem mať neobmedzený počet nástrojov a nie len 55 ako vo verzii 2.7.
Niečo viac som sa naučil aj keď zabil som s tým nenormálne veľa času. Nejakým zázrakom som si naprogramoval ďalšiu obrazovku v Gmoccapy a vlastné tlačítka na manuálne pohyby a v laddery viem manuálne hýbať s rukou, zásobníkom nástrojov ...
Teraz k veci:
Chcel by som spojazdniť automatickú výmenu nástroja. Momentálne ma v tom brzdí že mi nefunguje polohovanie vretena (spindle orient). Som v štádiu že som skopíroval HAL súbor z iného podobného stroja kde tiež riadi vreteno + - 10V a niektoré veci som tam samozrejme prepísal aby mi sedela adresa onkódera, analógový vystup.... Pravdu povediac niektorým veciam rozumiem a niektoré len tupo kopírujem.
Enkóder vretena mám nastavený dobre a v laddery som si spravil aj resetovanie po každej otáčke (keď zosníma Z fázu).
Prikladám môj HAL súbor s ktorým mi stroj funguje bez orientácie vretena
A prikladám aj HAL súbor kde mám Spindle orient ale nefunguje.
Tam kde sú ## tak to je vypnuté na základe doporučenia autora toho HAL súboru (Taký nemec, tu je odkaz na jeho youtube: https://www.youtube.com/watch?v=EoXoOYS ... el=talla83)
Tam kde sú #### tak to som musel vypnúť ja aby mi to nevyhadzovalo chybu a aby som dokázal spustiť LinuxCNC.
Keď v MDI napíšem napríklad M19 R20 S200 tak je vidno že sa zapne vreteno (enable) ale netočí sa - točí sa len úplne nenápadne pretože tam vraj stále ide nejaké malé napätie a kôli tomu je tam aj to časovanie že keď dosiahne požadovaný uhol tak sa má vreteno vypnúť - uvoľniť (čo v mojom prípade ale nefunguje). Keď ale napíšem M5 tak sa vreteno vypne - uvolní.
V tom HALe by sa mali prepínať 2 režimy - keď frézujem a nezaujíma ma poloha vretena a keď ho chcem polohovať. Keď som napísal M19 R20 S200 a zobrazil som si vo WATCH tabuľke niektoré signály ako napríklad motion.spindle-orient, motion.spindle-orient-angle ... že sú zapnuté tak ako majú ale na analógový výstup nič nešlo (ukazovalo mi tam stále iba tú malú skoro nulovú hodnotu). Keď napíšem M5 tak vidno že signály súvisiace so spindle orient sa vypnú ale nezapnú sa tie pre bežný režim keď nechcem polohovať ale iba frézovať. Zapne sa iba enable a na výstup nič nejde - iba tá skoro nulová hodnota a vreteno sa len nenápadne pomaly otáča.
Vopred vďaka ak sa na to niekto pozrie a pomôže mi.
HAL bez orientu.txt
(15.71 KiB) Staženo 88 x
HAL s orientom.txt
(22.6 KiB) Staženo 89 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2023, 5:55

uplne nemam kdy analyzovat tvoji konfiguraci ale kdyz jsem to resil tak jsem to resil zhruba nasledovne

udelal jsem si vlastni modul kde slo prepinat jednim vstupem odkud se bere hodnota pro rychlost vretene
zda z motion nebo z PID kterou jsem tam pridal pro polohovou smycku vretene

pak jsem musel zavest piny encoderu az k te pidce a soucasne Z encodetu jako index-enable

jestli se dobre pamatuju tak M19 prvne zareferuje vreteno nejak interne a pak zazada o tu polohu nebo tak neco, uz je to velmi davno

bylo tam potreba nastavit sposta parametru jak pro PID, vcetne rychlostnich limitu a tak
ale i tu rychlost pro referenci atd...
pak jsem tam myslim musel poresit i ten pozadovany uhel ktery je treba poredat do PID
no uz je to par let

bylo toho dost a nakonec z toho byla radne neprehladna zmet ale fungovalo to spolehlive


doporucuju jit krok za krokem
po kouskach to ozivovat

tzn. treba tu vyhybku rychlostniho sig.
dat si tam konstantu do toho druheho vstupu a zda to prejde na tu rychlost po M19

posleze napevno PID s nejakou konstantou a odladit parametry aby to dojizdelo
pak tam nejak domodit ten uhel a referenci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

8. 1. 2023, 6:09

Zkus mrknout na tohle:
http://linuxcnc.org/docs/stable/html/ma ... ent.9.html

Narazil jsem na to, když jsem procházel HAL componenty.
Polohování vřetene mě teprv čeká.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 1. 2023, 7:05

Ja som niečo začal riešiť tu:
viewtopic.php?p=240825#p240825

je tam niečo popísané aj o fc. orient, snáď ti to pomôže.
misob
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

31. 1. 2023, 9:17

HAHO MH600E.txt
(19.74 KiB) Staženo 89 x
Ahojte,
prešiel som si všetky tie odkazy a trochu mi pomohli ale iba trochu. Bol som donútený sa to proste (čiastočne) naučiť programovať a pochopiť tomu. Zase som pri tom zabil nenormálne veľa času ale už mi funguje M19 aj G33 aj G33.1
Musel som sa popasovať s naladením PID regulátora a v HAL súbore som musel niektoré veci urobiť inak ako v návodoch.
Ak napríklad zapnem spindle orient (M19) tak ak sa od zapnutia stroja ešte neotočilo vreteno a neprečítalo Z fázu enkódera a nebol zresetovaný enkóder tak pre istotu doň zapíšem polohu -0,1 otáčky a tým pádom sa vždy najprv snaží dostať do 0 a určite natrafí na Z fázu. Vtedy sa zresetuje a až potom sa natočí do (správneho) požadovaného uhlu. Otáčky počas orientácie som nastavil na 15 aby to ešte spoľahlivo fungovalo.
Ak ale niesom v režime spindle orient tak to resetovanie je vypnuté.
Ak som v režime G33 alebo G33.1 tak povolím index enable a keď zachití Z fázu tak pošle z nej signál do spindle.0.at-speed (namiesto informácii o rýchlosti) a začne sa synchronizácia (začne sa hýbať os Z)
Chcel som tam ešte pridať base-thread a čítať ním enkóder ale z nejakého dôvodu ten base-thread nefunguje takže zatiaľ sa mi G33 a G33.1 spustí do nejakých 4100 otáčok a pri vyšších už nestíha prečítať Z fázu. 4100 otáčok je ale celkom dosť a asi mi to bude stačiť tak som sa na to vykašľal a nechal to na servo-thread.
Prikladám aj môj aktuálny HAL súbor, možno to niekomu na fóre pomôže.
Inak všimol som si že keď mám v tabuľke nástrojov dlhší komentár tak mi to úplne rozhodí niektoré niektoré časti obrazovky Gmoccapy a to tak že sa ani nedá používať. Nechápem ako to s tým súvisí (asi nejaká anomália) ale keď mám komentáre nástrojov krátke tak všetko ide normálne.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“