Arduino pendant

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 6:41

co se radsi zabyvat necim jako co linuxcncnapsat nejakou rozsirenejsi prumyslovou sbernici a dostat se tak primo do driveru krokacu a serv
to by bylo myslim daleko mysluplnejsi jak resit zase step/dir kterej existuje v podobe mesy myslim docela v obstojme podobe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2015, 11:05

CZ_Pascal píše:SPI je vzdy az jako komunikacni protokol hlavni karty (pripojene na LPT nebo PCI) s kartou rozsirujici a resi veci ktere nejsou rychlostne tak nachylne. Tedy standardne General purpose IO a jine seriove sbernice (RS485/RES422) atd.
Třeba taková 7i90 umí právě mimo jiné SPI jako komunikační rozhraní s nadřízeným systémem. Viděl jsem i nějaký projekt, kde byla tahle karta připojená po SPI k RaspberryPi, na kterém pak jelo LinuxCNC.
CZ_Pascal píše:Praktici by nejspis rekli ze to je spuosta prace pro jednoho cloveka ktery jeste ani nema nastudovane zdrojaky. Jsou v tom stovky a vice hodin prace nez se zacne vysledek alespon blizit tomu co uz existuje.
Může být, v tomhle opravdu kvalifikovaný odhad neumím udělat. Zkusím požádat kámoše, který se účastní v jedné konferenci, kde jsou lidi, co rutinně s FPGA dělají (navrhují), co na to řeknou.
CZ_Pascal píše:Souhrna informace je rozlozena do stovek rádku zdrojoveho kodu LinuxCNC (a mirna znaost toho VHDL taky trochu pomuze v pochopeni toho co je psane v tom C-čku když muzes nakouknout na obe "strany zarizeni")
Jinymi slovy zas az tak souhrna neni :oops:
To je škoda. Ze zdrojáků (jsou-li k dispozici) to jistě lze. Ale je to ta nejdelší cesta. Zdrojáky jsou fajn, když je nějaká nejasnost v nějakých zapeklitých případech. Ale jako základní studijní materiál to není nic moc.
CZ_Pascal píše:Tato legendy vychazi ze zpusobu jakym je napsana vetsina ovladacu USB (tedy pro nas bastlice vsechndy HMI interface a FTDI Radice - at uz serove nebo paralelni). U ostatnich vyrobcu svabu pro komunikaci s USB ocekavam velice podobny pristup a nejsem sam vzhledem k tomu ze vetsina tvurcu LinuxCNC tento zpusob komunikace "zavrhuji", presto ze je to jeden z nejdostupnejsich a relativne jednoduchych rozhrani.
I to blby LPT tomu USB dava v ohledu Realtimeovosti na prdel :!:
Pokud by to komunikovalo po USB, tak by to jelo po svém vlastním protokolu. Určitě ne nějaké USB/serial převodníky typu FTDI a spol.
CZ_Pascal píše:V čase kdy jsem se "dožil věku ARMů" už jsem neměl dostatek času si s nimy pohrát. Mám rozchozený základy pro ARM7TDMI SAM7S, ale už jsem se k nějaké reálnější aplikaci nedostal :-(
S těmi ARMy je to sice tak, že se z toho fakt stal buzzword, až na to je člověk už skoro alergický. Jenže díky jejich obrovskému rozšíření v poslední době a díky velké konkurenci výrobců je teď situace taková, že se dá koupit velký výkon za hodně malé peníze, prostě poměr výkonu ku ceně je super. A ty integrované periferie jsou opravdu bezva, zejména moje oblíbené čítače/timery.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2015, 11:16

robokop píše:co se radsi zabyvat necim jako co linuxcncnapsat nejakou rozsirenejsi prumyslovou sbernici a dostat se tak primo do driveru krokacu a serv
to by bylo myslim daleko mysluplnejsi jak resit zase step/dir kterej existuje v podobe mesy myslim docela v obstojme podobe
Dovolím si nesouhlasit. LinuxCNC není primárně určeno pro nějaká profi obráběcí centra, ale spíš pro různé DIY a komunitní projekty. A v této kategorii uživatelů asi nebude někdo shánět a kupovat nějaká drahá a obtížně dostupná serva s CANem, Profinetem atd.
Kdežto kdyby existovalo nějaké snadno dostupné a snadno připojitelné rozhraní typu Smoothstepper pro LinuxCNC, tak jeho využitelnost by byla (podle mě) výrazně vyšší.

Pro experimenty se sofistikovaným (a předpokládám i příslušně drahým) lepším rozhraním je tady třeba ten EtherCAT, který má tu výhodu, že master se dá udělat na obyčejné síťovce. Ale nepředpokládám, že tohle bude směr, kudy se vydá příliš moc uživatelů.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 11:48

No a to se prave mylis treba ethercatovy serva jsou cca za 14000 kus 400W nove se zarukou
Takze pohoda, can nebo profinet jeste levneji treba pouzite na ebay, mnohdy levnejsi nez nove krokace jen zatim problem jak to pripojit kdyz je k dispozici vpodstate jen step dir a ethercat
jinak na tom ethercatu to vypada dost dobre a usetris dost penez prave na te konverzi step dir a hodne velikou vyhodou je sledovani cele rady parametru toho pohonu online

to zarazeni linuxcnc mi taky prijde nepresne
mnoho firem na bazi tohodle stavi profi masiny na urovni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

4. 2. 2015, 1:31

pridam se s dotazem - nevite o nejakem dostupnem ethercat slave jako kontroler ci modul?
(vim ze jsme toto tema na vysocine nakousli)

pro predstavu, chtel bych si XY logickych signalu z masiny zeserializovat na sbernici
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 4:09

obecne IO vychazeji dost draho
neco dela treba beckhoff
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2015, 4:57

robokop píše:to zarazeni linuxcnc mi taky prijde nepresne mnoho firem na bazi tohodle stavi profi masiny na urovni
Možná máš pravdu, i když třeba podle tohoto fóra (kde jsou jistě kromě baslířů i ti, co dělají na profi mašinách) to vypadá, že těch DIY nasazení bude proti těm profi tak 100:1.

Doprogramováním nějakého sběrnicového řízení do LinuxCNC by se postihnul jenom velmi omezený segment, protože např. krokáče by byly out (předpokládám, že driverů krokáčů s nějakým sběrnicovým řízením moc není).
No a hlavně je v tom ten problém, že tohle by mě nebavilo. Lepení dovnitř LinuxCNC jsem se chtěl vyhnout, proto jsem nakonec sháněl informace, jestli to někdo zná. A v další fázi bych se zeptal, jestli by na tom nechtěl participovat právě v oblasti toho, co by se muselo dodělat dovnitř LinuxCNC, ať už na úrovni HALu nebo dokonce ještě hlouběji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 5:20

hodne predpokladas a malo hledas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 2. 2015, 5:27

robokop píše:No a to se prave mylis treba ethercatovy serva jsou cca za 14000 kus 400W nove se zarukou
Takze pohoda, .....
No tedy ja nevim :roll: ... ale Ty osobně si můžeš pro své hobby takovou dardu utratit :?: :!: Podle toho co jsem kdesi narazil na fotky Tvé dílny (pravda z dřívější doby) mám pocit že ani Ty takový prachy do toho narvat nemůžeš. A to se pohybuješ podstatně výše než většina normálních hobíků.
Mex píše:Třeba taková 7i90 umí právě mimo jiné SPI jako komunikační rozhraní s nadřízeným systémem. Viděl jsem i nějaký projekt, kde byla tahle karta připojená po SPI k RaspberryPi, na kterém pak jelo LinuxCNC.
Když si přečteš manuál k té 7i90 tak uvidíš že když je připojená přes:
- paralelní port tak je vhodná pro "Motion Control Applications like LinuxCNC"
- SPI tak je vhodná pro "interface that allows simple communication with microcontrolers and SOCs"

Samozřejmě jsem touto cestou nikdy nepátral takže to že to nějako jde nevylučuji.
Mex píše:Pokud by to komunikovalo po USB, tak by to jelo po svém vlastním protokolu. Určitě ne nějaké USB/serial převodníky typu FTDI a spol.
Hmm... ty si troufáš na vývoj vlastního ovladače USB (a to tím pádem na obou stranách jak PC tak MCU) :?:
Mex píše: Lepení dovnitř LinuxCNC jsem se chtěl vyhnout, proto jsem nakonec sháněl informace, jestli to někdo zná. A v další fázi bych se zeptal, jestli by na tom nechtěl participovat právě v oblasti toho, co by se muselo dodělat dovnitř LinuxCNC, ať už na úrovni HALu nebo dokonce ještě hlouběji.
HAL (tedy Hardware Abstraction Layer) je "povrchní" vrstva .... pro tvoje záměry budeš muset "kopnout" trochu hlouběji pod povrch. HAL modul bys musel naprogramovat aby se dal potom "nadrátovat" v konfiguraci.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 5:40

zase predpokladas na zaklade mozna 8 let starych informaci
no co si budem rikat vic jak 90% lidi tady na foru to nedela jako hoby ale jako vydelecny zamer
a pak takova cena za servo neni nicim velikym vzhledem k zameru, celkovym cenam ve spolecnosti a navratnosti (staci parkrat vynechat veceri v restauraci nebo si odeprit cigarety)
jeste pred nedavnem byl problem sehnat podobne servo pod 40 000,-
a ted tohle s takovouhle sbernici
ono kdyz clovek necte a pak dela chyby vyhazi desetitisice za oddelovaci sedky modre ciny, podeprene tyce tak uz pak neni na poradne komponenty
taky se da poridit sestava tri pouzitychy kompletnich servopohonu na ebay do 15 000 a tam by nejaka ta sbernice mela uplatneni a usetri se za step/dir

ja osobne jsem pouzival tehdy serva cca za 20 000 kus a vic protoze krokace nebyli pro me potreby vhodne vyhodil jsem tehda prepravku krokacu a driveru za odvoz protoze to byla pro me slepa cesta
ted jsem trosku nekde jinde, dilnu jsem zrusil bylo to z doby kdy jsem bastlil parni strojky jako hobby ted na to neni kdy


ted stavim masiny CNC napriklad pro letecky prumysl
tam zmetky vychazi dost draho, jen spalek duralu stoji 30 000 a milimetr vedle a muzes to vyhodit
jinej muj klient pouziva na me masine dural v rozmerech 250x500x2000mm
zkus si pak na takovouhle masinu dat neco co ztraci kroky nebo nevi v kazde situaci kde presne se nachazi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2015, 6:18

robokop píše:No a to se prave mylis treba ethercatovy serva jsou cca za 14000 kus 400W nove se zarukou
Nechtěl bych se tedy přetahovat, ale za 14 000 Kč koupím fungl nové servo 750W i s řadičem třeba tady na RetrofitCNC, viz banner.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 6:26

jo ale je step/dir
ja mluvil o ethercatu, a muzu potvrdit ze to je uplne jina liga, ted jsem jich 5 pouzil

jinak samozrejme jsou i levnejsi zdroje novych servopohonu ale nemas to od ceske firmy a se zarukou jako napriklad prave ten retrofit od Lubose
hodne veci jsem treba ted bral od nej

samozrejme vzdy mam na mysli kompletni set servomotoru a driveru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 2. 2015, 7:17

robokop píše:zase predpokladas na zaklade mozna 8 let starych informaci
No tak to je pak jasný : Málo se chlubíš :twisted:
robokop píše:no co si budem rikat vic jak 90% lidi tady na foru to nedela jako hoby ale jako vydelecny zamer
No nabyl jsem přesně opačného dojmu, kdy tady každou chíli někdo staví CNC přesné na setiny milimetru z šuplíkových pojezdů a s vřetenem z pračkového motoru.
S povedenými výsledky něčeho použitelného se zde pochlubí jen pár lidí co to dotáhli dál než k tužce a papíru a na ty se smozřejmě moc těším a jsou pro mě jakožto hobíka nestrojaře inspirativní.

Nicméně jakožto admin fóra máš samozřejmě přesnější představu - o tom se nemá cenu přít :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 7:34

no jsem tu denne a je parada pak sledovat nejaky dotaz zde v kontextu poptavky od jeho autora na moji firmu pripadne sdelenych informaci ktere se mi pak treba donesou od kolegu z konkurence
ve finale mam z techhle informaci takovyto pocit

nebo mas jiny pocit:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=15683" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=15828" onclick="window.open(this.href);return false;
a dalsi
A ne ze to je spatne. Naopak je dobre ze si kluci umi poradit a rozvijet firmu za malo penez.
Borcu co si umi uplatit dotaci je v tehle republice vic nez zdravo.

jinak k tomu chlubeni
ano malo se chlubim
treba nedavno ani nevim jak jsem se stal majitelem tohoto a ani jsem po tom nijak moc netouzil:
Obrázek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 8:00

jinak linuxcnc na ethercatu

https://www.youtube.com/watch?v=7kn-G5HFjD8" onclick="window.open(this.href);return false;

co se usetri na mese se nacpe do serv a jeste to je ve finalne docela dost na urovni
ale uznavam ze kupovat novy serva s ethercatem neni uplne hobby

takze treba koupit na ebay sadu tri kompletnich pohonu kolem 15 000,- Kc celkem s jinou sbernici a poresit to softwarove v linuxcnc by bylo vic hobby
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“