MESA karty a vlastní firmware

fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

20. 1. 2016, 11:17

Ahoj Všem
Sleduju poslední dobou nasazení MESA karet pro LINUXCNC a jelikož se jejich podpora neustále rozšiřuje a přibývají další a další karty, začal sem se zabývat generováním vlastních firmwarů. Obzvláště mě zaujali rozšiřující seriové karty, které skýtají obrovské možnosti rozšíření konfigurace. Bohužel ani v posledních verzích LINUXCNC nejsou dodávané potřebné soubory pro exotičtější karty případně sserial karty a jejich kombinace.
Je mi jasný z pročítání fora, že už pár lidí tuto cestičku tak nejak prošlapalo a používají vlastní firmware,ale nikde jsem nenašel ucelenější pohled na věc nebo komplexní návod.
Maximálně tak jak přeházet pořadí pinů pro různé karty, ale co se týka seriových karet tak skoro nic.
Podařilo se mi to nastudovat, takže víceméně dokážu generovat firmware pro libovolné ( v LINUXCNC podporované) karty a to i s tím, že to generuje i xml soubory potrebné pro PNCCONF. Bez nichž je konfigurace pro neznalé věci utrpení.
V případě že by byl zájem můžu to sepsat a dát to sem. Dělal sem si poznámky během instalece všech balíku a softwarů tak to snad dám ještě dohromady.
Mám ozkoušené ruzné kombinace přídavných karet na dvou základních kartách 5i22-1.5 a 7i43-400, bohužel nemám žádnou seriovou kartu, tak čekám až RaS ozkouší jednu konfiguraci právě pro seriove karty na té své nové mašince.
Neřešil jsme zatím karty běžící na ethernetu, pouze PCI karty a 7i43 na LPT.

Rád uvítám vaše postřehy v této oblasti.
Martin
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 1. 2016, 4:51

Ahoj,

Já bych rozhodně o Tvé poznatky stál :!:
Mám v plánu (už tedy pár let vzhledem k nedostatku času) si firmware trochu poupravit a napsat si vlastní komponenty pro nějakou seriovou komunikaci s okolím, A to třeba pro přenost pomalejších analogových signálů atd, kde je trochu těžkopádné valit to přes enkodéry a PWM (jak to dělám teď).
Stejně tak rozhraní RS485 pro komunikaci s invertorem bez použítí různých USB<->RS485 udělátek.

Pro StepGeny chci dopsat skutečnou akceleraci mezi jednotlivými pulzy (momentálně je skokově řízena rychlost v rámci servosmyčky) což znesnadňuje inteligentnějším systémům StepDir si akceleraci dopočítat na základě vstupních dat (akcelerace je totiž skoková - skok každou servoperiodu) a podle toho využít různé FeedForward vyšších řádů atd..

Je potřeba napsat jak firmware tak i HAL moduly aby se to spolu "bavilo" ale jelikož jsem pouze příležitostný bastlič VHDL tak mi dlouho trvá než prokouknu různé finty s generickým generováním komponent atd...

Předem moc díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2016, 5:04

Rozhodne me to zajima
Potreboval bych k 7i76 a 7i77 pridat dalsi obecny I/O
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2016, 9:54

Určitě by to bylo fest zajímavé.
Snad by to byl spoustěcí moment k tomu, abych se konečně dal do "výroby" něčeho ala Mesa na FPGA kartách z eBay.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2016, 10:00

uvazuju o pouziti
The 7I84 is a remote isolated 32 input and 16 output digital I/O card. The 16 outputs are 5VDC to 28VDC sourcing drivers with 300 mA maximum current capability.
vpodsate to odpovida tem obecnym IO na 7i76 nebo 7i77

uplne jsem nepochopil jak ten sserial funguje v tomhle ohledu
jestli je teda potreba prekompilovat firmware v 5i25 pro podporu tyhle karty nebo jestli je ta seriova linka predana do systemu a resena softwarove a je tam nejaka autodetekce

jinak jak tu uz bylo zminene existuji ruzne zpusoby jak prijit k dalsim IO treba pomoci rs232 - modbus - prumysloveho LPC nebo IO modulu
ten mesackej smartserial ale asi bude rychlejsi a jak jsem tak koukal vychazi to +- cenove podobne, teda bych to nejak neprekombinovaval ale zustal u mesy a seriak s modbusem si nechal na menic
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2016, 10:01

mex: co by to melo mit za prinos?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2016, 10:32

robokop píše:mex: co by to melo mit za prinos?
- cena cca 1/3
- snadná dostupnost (na rozdíl od karet Mesa, které v Česku věčně nejsou, tu desku z Číny dostanu bez poštovného kdykoli až na stůl)
- konfigurace jakou si jenom vzpomenu (a budu umět)
- poučení, pobavení
- poletí na mě baby
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2016, 10:47

no ta 1/3 ceny je vykoupena 1/3vou funkci
ty mesa karty nejsou jen o tom poli ale o tom IO zakonceni
osetreni vstupu posileni oddeleni vystupu
celkove je to daleko robustnejsi tistak co do designu nez nejake prototypove fpga boardy takze v praxi dost tezko pouzitelne
pouziti pobaveni chapu
realna pouzitelnost v serioznejsim projektu v masine je podle me dost diskutabilni

ta cena za mesu je myslim hodne slusna v porovnani s ostatnimi komponentami
dnesni vecer jsem stravil hledanim reseni pro obecny IO k linuxcnc
u ty mesy to vychazi opravdu nejlevneji z toho na co jsem narazil (nejvic IO za nejmin penez, velka rychlost)
paklize je neco levnejsiho tak je to uz velmi okradene a evidentne nedokonale nebo nejak dobastlene a rozhodne nesrovnatelne
neni vyjimkou ze bezne srovnatelne komponenty treba siemens stoji vic jak 10x tolik co mesa
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2016, 10:55

Ošetření a posílení výstupů (abych citoval) není žádný problém, stejně si to všude dělám sám.
Já jsem sice houby obraběč (mám jenom srandovní soustruh a malou čínskou CNC frézku), ale do průmyslu jsem toho už za svůj dlouhý život dodal (a předtím vyvinul) pěknou hromadu.
Takže na mě takové ty řeči jak je všechno náchylné na rušení, jak je to obtížné atd. moc nefungujou. ;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2016, 11:05

no tak zrovna to pole na ty prototypovy desticce umi delat veci
mam to dobre vyzkousene
citace si citaji sami od sebe

kdybych mel jako klient prevzit nejaky rozvadec pro automatizaci
a tam bylo misto prumysloveho plc treba arduino nebo pole na prototypovem boardu
nad tim hnizdo propojovacich dratku atd...
nebudilo by to ve me duveru
cekal bych ze se nejaky uklepe
nebo pri manipulaci se vytahne a nebude jasne odkud atd...

no kdyz si ale zapocitas ty vstupy a vystupy na stejne urovni jako je ma ta mesa
ty konektory, ty drivery, prevodniky a/d, d/a
leptane tistaky s maskou
to ti to fakt vychazi levneji?
neverim tomu

na seznameni, pobaveni, nauceni se ok
ale do praxe viz vyse myslim tezko pouzitelne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 1. 2016, 7:15

ještě ale psal že na něj poletí baby.. to je pro někoho k nezaplacení :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2016, 8:39

jeste jsem se pokousel prijit k levnym IO protoze jsem tu nasel jedem modul od siemense pravdepodobne 485 sbernice
bohuzel bez dokumentace takze tudy cesta taky nevede

navic ty moduly byvaji i na ebay pouzite vykuchane drazsi nez ta zminena mesa ktera je za 2000,-
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

21. 1. 2016, 8:45

Bohužel MESY je teď v poslední době problém sehnat...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2016, 8:55

jj
cekam na zasilku ktera byla skladem uz od zacatku ledna

asi vezmu par karet na sklad

byt srovnatelna alternativa nebylo by to spatne
ale rozhodne nemuzu dodavat stroje s vrabcimi hnizdy

resil jsem pouziti tohodle na obecny IO

http://www.aliexpress.com/item/FX1S30MR ... 18411_6449" onclick="window.open(this.href);return false;

jen to bude od mesy vyrazne pomalejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

21. 1. 2016, 9:08

robokop píše:jj

resil jsem pouziti tohodle na obecny IO

http://www.aliexpress.com/item/FX1S30MR ... 18411_6449" onclick="window.open(this.href);return false;

jen to bude od mesy vyrazne pomalejsi
A rozběhal si tu komunikaci? Existuje k tomu rozumna dokumentace?
Psal sem si modbus modul do LINUXCNC pro menic a byl to opruz. Obzvlast když tomu clovek nerozumi a nikdy to nedelal.
M
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“