EMC2 a 2,5W blue laser module

camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

9. 4. 2016, 9:03

Dobrý deň,
objednal som si 2,5W laserový modul
http://www.ebay.com/itm/231886432000?_t ... EBIDX%3AIT" onclick="window.open(this.href);return false;
na môjho číňana 3020. Doteraz som vyrábal DPS, menovky na dvere, vrtal dierky, frézoval plexisklo, drevo atď .
Teraz som sa rozhodol, že je čas skúsiť sa pohrať s laserovým modulom. Predpokladám že to zvládne jednoduché vypaľovanie textov a obrázkov do papiera, dreva prípadne nejakého plastu.
Čas kým mi to dôjde s Činy chcem využiť na diskusiu tu. Mám teda nulové skúsenosti ako postupovať s laserom a na fore som toho moc nenašiel. Takže mám pár otázok a bol by som rád keby sa našiel niekto ochotný odpovedať a nakopnúť ma správnym smerom.
1. EMC2 budem musieť nainštalovať ako nový stroj (plazma laser alebo niečo také s osami x,y) ?
2. Na tvorbu predlohy som doteraz používal Vectric Aspire (napísal som text nejaké grafické tvary a dal som to generovať pre klasickú frézku) Používate tento SW alebo nejaký iná na tvorbu predlohy pre laser?
3. Má niekto praktické skúsenosti akú rýchlosť posuvu nastaviť a aký materiál ten 2,5W modul zvládne?

S mojou hobby CNC frézkou 3020 som maximálne spokojný (aj keď ju tu mnohí odsuzovali, pre moje amatérske hranie je perfektná). Nie som profesionál, frézka na mňa nezarába, je to len zábava, relax a radosť.

Vopred Vám ďakujem za všetky odpovede.
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 4. 2016, 11:21

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15& ... 90#p204203" onclick="window.open(this.href);return false;
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

19. 4. 2016, 8:43

Ďakujem za link.
Tak som sa kúsok posunul, aj keď laser z Číny ešte nedorazil.
Zapínať a vypínať budem laser pomocou príkazov M3 a M5 čo je zapnutie a vypnutie vretena nakonfigurujem to na voľný pin SpindleON/OFF (nebudem to robiť cez relatko ale cez MOSFet tranzistor budem spínať napájanie pre laserový modul).
Intenzitu laserovéího lúča budem riadiť cez signál PWM (0 až 100% otáčok). Teda klasická PWM modulácia(uvidím či ten laserový modul bude mať predprípravu na vstup TTL PWM) Zo začiatku asi budem využívať plný výkon teda na začiatku programu nastavím otáčky 100%)

Doterajšie programy na klasické gravírovanie frézkou by som upravil tak, že všetky riadky kde je pohyb osi z=>0 nahradím príkazom M5 (vypnutie laseru)
a všetky riadky kde ide fréza do záberu teda z<0 nahradím príkazom M3 (teda zapnutie laseru).

Vybral som si správny postup, alebo sú aj iné lepšie?

Otázka
Existuje nejaký program(alebo nastavenie) ktoré už priamo predpokladá použitie lasera a teda tie úpravy G-kodu by som nemusel robiť ručne?
Pomocou akých programov vytvárate jednoduché texty a jednoduché grafické obrázky a potom z toho generujete G-kod pre laser.
Vopred ďakujem za každú odpoveď alebo aspoň link.
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 4. 2016, 11:08

Ahoj,
svojho času som sa s podobným laserom hral, takže sa skúsim podeliť so skúsenosťami. 2,5W modrý laser (445 nm) je vcelku použiteľný na gravírovanie dreva, plastu a pod. Problém je, ak je materiál biely, alebo trochu priesvitný. Potom tých 2,5W neurobí nič. Na rozdiel od výkonnejšieho CO2 materiál nevyparuje, skôr naozaj prepaľuje a tak stopa je krásne čierna (aspoň na dreve).
Laser som používal na gravírovanie písma do dreva (písmená boli 3 mm vysoké). Rýchlosť posuvu som používal asi 80-120 mm/ min. Pri tomto laseri, tým že absorbcia modrého svetla silne závisí na optických vlastnostiach a farbe materiálu, už samotná štruktúra dreva spôsobovala, že vypálená línia nebola homogénna. Isté uspokojivé vylepšenie sa dalo dosiahnuť vyladením výkonu a rýchlosti posunu (neplatilo že výsledok "väčší výkon s vyšším posunom" je zhodný s "menší výkon s menším posunom"). Niesom si celkom istý, či pri 2,5W laseri má PWM riadenie vôbec význam. Používal som na napájanie regulovateľný prúdový zdroj s LM317 a reguloval výkon potenciometrom (teda iba na začiatku, pri hľadaní optimálnych podmienok) a TTL riadenie typu On/OFF. Viem si predstaviť rezať tým papier, tenšiu penovú gumu a asi balzu. O preglejke by som si moc nerobil ilúzie, ale možno tenká by pomaly išla. Ale, rezal som alobal :-D
Na niektoré svetlé plasty sa osvedčilo zamazanie povrchu čiernou farbou a po vypálení jej omytie.
Čo sa týka software a G-kódu: Najprv som používal DIR signál zo Z-osi na spínanie laseru. Trochu problém bol, že pri nahratí kódu na začiatku bol laser občas OFF a občas ON a vypálil dieru do rohu obrobku. Ale dalo sa s tým žiť ak bol laser na začiatku mimo obrobok a hneď po načítaní G-kódu človek prepol DIR-Z správnym smerom.
Pre Vectric Aspire a CUT2D sa dajú na nete nájsť postprocesory, ktoré zamenia pohyb Z osi za M3 a 5, prípadne M10Px a M11Px. Príkazy M3 a M5 môžu spínať oneskorene (čas na rozbeh a dobeh vretena) a niektoré programy vraj neumožňujú znížiť delay na nulu, tak pozor na to (ja mam MACH, iné neviem).
Pri software dosť závisí, či zainvestuješ do profi software, alebo ti postačí na začiatok niečo jednoduché a zdarma.

Skús počítať tu:
http://www.picengrave.com/Pic%20Program ... Setups.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.picengrave.com/PicLaser.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.sk/search?q=laser+en ... BigA&dpr=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Prajem veľa zábavy a pekný deň, Andrej.
P.S.: Dúfam, že si si k modulu objednal aj ochranné okuliare. Ak nie, prosím ťa, nevybaľuj laser ani s krabice kým ich nebudeš mať na očiach. A pozor pri hraní sa aj na ostatných okolo včetne zvierat. Stačí zlomok sekundy, nečakaný odraz do oka a máš doživotne na sietnici dieru. Nikdy sa nezahojí!
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

20. 4. 2016, 8:30

Ďakujem za skvelú a povzbudzujúcu odpoveď.
Úplne super sú tie vlastné postrehy a nastavenia, nebudem musieť začínať experimentovať s laserom od nuly.
Už sa neviem dočkať kedy dôjde.
Okuliare už mám dvoje došli z Číny skôr ako laser ;-)
Internet je plný videí, ako to páli, ale už málo konkrétnych informácií ako to nastaviť a aký soft použiť.
Ešte raz ďakujem, ozve sa ešte niekto so skúsenosťami?
Pekný deň.
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 4. 2016, 9:13

Nemáš za čo. Ešte niečo. Ten laser modul je čínsky, mysli na to keď budeš regulovať výkon. Tých 2,5W je obvykle pri čínskych laseroch veľmi hraničná hodnota. Štandardne sa v nich používajú 2W 445nm diódy Nichia. Optimum pre laserovú diódu je cca 70-75% nominálneho výkonu. Všetko nad síce funguje, ale výrazne skracuje jej životnosť. Takže buď pri experimentovaní opatrný, aby si si diódku neupiekol, ak budeš krútiť nejakým trimrom na module čo reguluje výkon. Nespoliehaj sa na to, že čínsky vývojár rátal s tým, že sa trimrom nedá nastaviť pre diódu nebezpečný prúd.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

24. 4. 2016, 9:54

Pekný deň všetkým.
Tak prvé vypalovanie s Laserom mam úspešne za sebou.
Najprv prebehla rozborka a zborka laseru aby som vedel čo mi číňan poslal.
Vo vnútri malý plošáčik zdroj konštantného prúdu, zaliaty v bielej polo stvrdnutej polo roztečenej hmote. Ventilátor pripojený tak, že sa točí len ak je pripojené napätie 12V, možnosť ovládať pomocou TTL PWM žiadna. Diodu som nevyberal takže neviem aký typ.
Napätie na diode pri zapnutom stave 4,57V prúd 1,56A (pozor všetko spojiť plošák ampérmeter, dioda a až tak zapnúť ináč si LD odpálite ak to rozpojíte a znova spojíte pod napätím) pre istotu som si to zmeral, lebo určite budem robiť iný driver.
Odber zo zdroja U=12V I=0,86A.
Určite sa to dá vyskladať z komponentov na E-bay za polovičnú cenu a lepším driverom.
Páli to do dreva rýchlosťou F1000 veľmi pekne. Zdá sa mi až moc silný, takže stavba PWM drivera na reguláciu výkonu ma neminie.
Následovala výroba držiaka na frézu a montáž kabeláže do rozvodov.(neprajem ani nepriateľovi ak sú už plné)

Prvý text som napísal v programe CNC drive Textgraver http://www.cncdrive.com/downloads.html" onclick="window.open(this.href);return false; úplne dole predposledný link dá sa stiahnúť nemusí sa inštalovať. Úplne jednoduchý program dokáže vytvoriť G-kod z ľubovoľného True Type Fontu čo je vo Windowse nainštalovaný (teda žiaden problém s ľščťžô...;-). Super program len os Y treba správne posunúť. Odporúčam pre jednoduché jednoriadkove texty aj super veľké písmená.

Tak a teraz otázky.
1.Ako zaostrujete laser?
Ja som len tak od oka pootočil šošovkou vypálil čiaru, pozrel či páli a ako a znova pootočil šošovkou, takto do okola až som našiel polohu v ktorej to pálilo najviac a najtenšiu čiaru.

2.V Eagle som si vygeneroval gerber data (potrebujem vypáliť masku pre cínovú pastu) a potrebujem ich previesť do G-kodu. Poznáte nejaký overený program? PCBMill PCB z tej istej stránky by to mal vedieť urobiť, ale pri naťahovaní dát mi vždy zamrzne (možno to nie je program pre WIN10).

3. Do budúcna chcem zobrať nejakú fotku spracovať ju v nejakom programe a vypáliť do dreva. Nakresliť pár čiar (napríklad nejaký obrys a vypáliť. V akom programe by som mal začať? Mam možnosť pracovať na Aspire8.0. Nájdem tam všetko? Dajú sa tam nahrať nejake postprocesory, ktoré to upravia na ovládanie laseru?.

Keď som začínal s gravírkou na DPS tak som bol na všetko sám mal som kopec otázok a žiadne odpovede (asi preto, že sa mi dnes s odstupom času zdajú všetky tie otázky trivialne, tak nikto neodpovedal )))). Teraz som na tom rovnako, začínam s laserom.

Prosím kto máte skúsenosti podelte sa. Nemusia to byť podrobné návody stačí linky a skúsenosti.
Ďakujem.
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 4. 2016, 10:38

camsk píše:Prvý text som napísal v programe CNC drive Textgraver http://www.cncdrive.com/downloads.html" onclick="window.open(this.href);return false; úplne dole predposledný link dá sa stiahnúť nemusí sa inštalovať. Úplne jednoduchý program dokáže vytvoriť G-kod z ľubovoľného True Type Fontu čo je vo Windowse nainštalovaný (teda žiaden problém s ľščťžô...;-). Super program len os Y treba správne posunúť. Odporúčam pre jednoduché jednoriadkove texty aj super veľké písmená.
Bacha na něj, zkusil jsem a v CZ Windowsech generuje desetinnou čárku místo tečky - tipuju, že LinuxCNC by se to nemuselo líbit (Mach to zkousne). Každopádně lze nechat jednoduše v nějakym texťáku (třeba Notepad++) nahradit všechny čárky tečkama.

EDIT: Btw. ty první dva řádky:

Kód: Vybrat vše

%[SAVED BY CNCDRIVE Textgraver program AT: 24.4.2016 11:19:55 ]
%[Visit our website at http://www.cncdrive.com ]
by se mu taky nemusely líbit.

EDIT2: Ověřeno, nelíbí se mu ani jedno (ne, že bych se mu divil :)), řádky smazat a čárky nahradit tečkou, pak už je to cajk.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

24. 4. 2016, 11:12

Áno tie prvé dva riadky musia byť vymazané (on to aj tam niekde píše) a a zmena desatinnej čiarky na desatinnú bodku je otázka pár klikov v poznámkovom bloku Úpravy - Nahradiť - Hľadať (napíšem ,) Nahradiť čím (napíšem .) - Nahradiť všetko.
Ale ináč je to geniálne jednoduchý program na začiatok.
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

24. 4. 2016, 7:22

ostrenie_lasera.txt
(1.83 KiB) Staženo 413 x
Pekný večer,
tak som si napísal krátky program ostrenie_lasera.txt (príponu si dajte ľubovoľnú), ktorý mi vypáli stupnicu 42 čiarok (42mm je rozsah mojej Z osi) dlžky 10mm tak, že s laserom ide stale o 1mm nižšie. Na dosku položím biely papier spustím pálenie. Najprv nepáli lebo je laser rozostrený potom postupne ako hlava klesá začína páliť ako sa laser zaostruje a nakoniec zase nepáli lebo je už laser znova rozostrený. Naschvál som tam dal rýchlosť F1500, aby to nepálilo moc silno. Po skončení programu zoberiem papier a proti svetlu vidím ako to prepálilo papier. Nájdem stred kde to najlepšie pálilo a to je vzdialenosť na ktorú musím posunúť os Z. Nemusím tak zaostrovať šošovkou, ale pred pálením posuniem os Z smerom nadol podľa nameraného výsledku. Ak Vám to nebude páliť tak znížte rýchlosť na F200 a to už páli každý laser asi aj z DVD. Hlava sa pri každej čiarke na začiatku rozbieha a na konci brzdí, takže aj to je vidno ako je to potom vypálené. Môj laser má rozsah +-3mm skoro nerozoznateľný, takže to s tým ostrením nie je až tak kritické.

Moje dnešné zistenie
Pri pohybe po oblúku sa rýchlosť spomaľuje čo je zlé (laser pri pomalšej rýchlosti viac páli).
Otázka pre odborníkov.
Ako zabezpečím aby pohyb hlavy bol rovnakou rýchlosťou aj keď robí priamku a aj keď sa pohybuje po kružnici alebo inej vypočítavanej krivke? Pri frézovaní mi to nevadilo, ale teraz keď pálim laserom tak je to problém.

Ozvite sa so svojimi skúsenosťami.
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 4. 2016, 9:27

Ten Textgraver je skutečně fajn program, díky za tip.
A funguje správně - jako desetinný oddělovač dá přesně to, co chci. Já mám v národním nastavení samozřejmě nastavenou tečku, tak tam dostanu tečku. Pokud bych si nastavil úchylnou čárku, tak bych dostal čárku. Takže přesně podle mého přání.

Ten PCBmill mi funguje úplně nepoužitelně (na WXP).

Jsem zvědavý, jestli najdeš něco, čím vygenerujš g-kód pro šablonu.
Já jsem se kdysi pokoušel napsat konvertor pro osvit cest, ale nakonec jsem to vzdal (nebo aspoň přerušil na neurčito). Z těch Gerber dat to není úplně jednoduché, protože je to nachystané pro fotoplotr, který má clonky různých tvarů a rozměrů. Takže udělat program pro konverzi do g-kódu s různou šířkou stopy znamenalo mimo jiné umět měnit tvar stopy minimáně na kruhový nebo čtvercový. A ještě i tam je potenciální problém v případě, kdy je ta čára pod úhlem, pak to chce otočnou hlavu jako další osu.
U toho řezání šablon to bude snažší, že stačí objet vnější obrys plošky. Tam by to možná šlo docela snadno přes DXF, to umí Eagle vyexportovat, a Aspire zase natáhnout (psal jsi, že Aspire máš k dispozici).
Možná to dokce umí i PCB-GCode.

S rovnoměrnou rychlostí v obloucích, rozích a na začátku/konci čar to bude slabší, mechanika má své fyzikální limity a neumí nekonečně zrychlení. Takže jediná možnost asi je průběžně číst aktuální rychlost, a podle ní on-line upravovat výstupní výkon laseru, řekl bych.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 4. 2016, 10:17

Mex píše:Ten Textgraver je skutečně fajn program, díky za tip.
A funguje správně - jako desetinný oddělovač dá přesně to, co chci. Já mám v národním nastavení samozřejmě nastavenou tečku, tak tam dostanu tečku. Pokud bych si nastavil úchylnou čárku, tak bych dostal čárku. Takže přesně podle mého přání.
A ty dva řádky na začátku jsou taky podle tvýho přání? :roll: Pokud generuje gcode, měl by ho generovat podle normy pro gcode bez ohledu na aktuální národní nastavení uživatelova prostředí. Pochubuju, že nějaká povoluje desetinnou čárku.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 4. 2016, 10:43

Možná sis všiml, že jsem psal o problému desetinného oddělovače.
A to napsal autor podle běžných zásad - když uživatel má nastaven jako oddělovač čárku, tak dostane čárku. On neví, jestli třeba uživatel nemá nějakou lokalizovanou verzi frézovacího SW, která používá třeba nějaký obskurní desetinný oddělovač (když už je z tak podivné země, že má nastaven obskurní desetinný oddělovač).
Že je to blbost? No je. Stejně jako je blbost (podle mě) mít v operačním systému nastavený jako oddělovač tu čárku.

P.S. Záměrně jsem to napsal provokativně, protože nenávidím české "špeciálnosti", jako QWERTZ klávesnici, používání podivných oddělovačů atd.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 4. 2016, 11:03

Mex píše:Možná sis všiml, že jsem psal o problému desetinného oddělovače.
Jak první dva řádky tak desitinná čárka odporují GCODE normě. I když má uživatel nastaven jako oddělovač v operačnim systému čárku, musí v GCODE dostat tečku (stejně, jako mu musí fungovat desetinná tečka, pokud na takovym počítači bude např. programovat v Javě). I lokalizovaná verze frézovacího SW by se měla chovat analogicky.

Že jsou tydle věci protivný s tebou souhlasim (taky tady ode mne nikde nenajdeš desetinný číslo napsaný s čárkou.. aspoň myslim :)).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
camsk
Příspěvky: 17
Registrován: 3. 11. 2012, 12:43

2. 5. 2016, 11:28

Pekný pondelok všetkým.
Ďakujem Vám za Vaše postrehy, dozvedel som sa z nich nové veci.

Tak mám za sebou víkend pálenia všetkého čo sa dalo. Bločky z Tesca, papier, drevo, PVC fólie, molitan, polystyrén asi všetko čo som doma mal. Ešte že bolo pekne a tak som mohol celý deň vetrať.
Najprv som dokončil elektroniku na PWM ovládanie výkonu lasera.
Ak vám niekto odporúča použiť tienené káble tak to urobte. Vyhnete sa tak výmene a znovu naťahovaniu káblov v energetickom vedení. Človek sa učí na vlastných chybách.
A teraz k novým zisteniam.
Ako máte vyriešené uloženie materiálu ktorý pálite?
Musí byť vo vzduchu, lebo lúč páli aj do podložky a tá keď začne horieť tak opaľuje aj rezaný materiál.
Chcem to teraz skúsiť tak, ze fóliu upnem po okrajoch medzi magnety, takže bude voľne vo vzduchu. A ako podklad použijem starý hrdzavý plech ktorý to opaľovanie znesie a nebude odrážať laser. V originál laseroch je taká zvláštna sieťka ale aj tá asi v mieste dotyku bude robiť problém a takú asi tak ľahko nezoženiem.

Vypálenie šablóny na pastu (vygenerovaná v Eagle) do červenej fólie prebehlo celkom úspešne, len sa mi zdá, že sa tá fólia kúsok roztápala a tie otvory sú teda väčšie. Uvidím keď bude fólia uchytená vo vzduchu nad podložkou ako to dopadne.
Nepoznáte nejaký soft, ktorý by dokázal z gerber dat automaticky zmenšiť vypaľované otvory o nejaké percento? Vadí to len pri hustých IO otvory sa zlejú do jedného veľkého otvoru.
Hovorím stále o free SW alebo funkčné demo. Ja laser nepoužívam na podnikanie ale na „hranie“.

A teraz niečo úplne iné. Keď som sa pokúsil zaostriť laser na nekonečno, zistil som že to vlastne nie je bodka ale čiara asi 5mm vo vzdialenosti cca.3,5m to ešte pálilo aj drevo(dymilo sa z neho) ale vo väčšej vzdialenosti sa ten lúč už rozbiehal pri 8m asi 25mm a na túto vzdialenosť sa už nedalo nič zapáliť. Nepomohlo zaostrovanie ani jedným smerom lúč sa už rozbiehal do oboch smerov a zaostrený mal tú šírku(dĺžku úsečky).
Dalo by sa napríklad zmenou optiky zaostriť lúč tak aby sa rozbiehal menej a dokázal páliť ešte aj na 8m (teda aby tá čiara bola vo vzdialenosti 8m asi len 5mm). Alebo sa s tým už z princípu nedá nič robiť?
Teším sa na Vaše príspevky, len sa prosím nehádajte či desatinná bodka alebo čiarka. ;-)
fréza 3020T, LinuxCNC AXIS2.7.8
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“