Homing

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 1. 2018, 12:53

Možná si ještě jednou přečti můj post o 5 příspěvků zpět.
A pak se zeptej svých driverů, jak se jim bude líbit odpojení napájení za plného chodu.
Možná jim to vadit nebude, možná jo (a možná jak kdy).
Já jen abys co největším zabezpečením nedosáhl pravého opaku. ;-)
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

29. 1. 2018, 9:48

Krokové motory asi nebudou mít takovou rychlost aby, při vypnutí napájení nějak moc setrvačností přejely.
Navíc nájezd na koncák je v podstatě havárie a tedy k tomu nemusi nikdy, nebo jen velmi zřídka dojít.
Cvakání v napájení čehokolilv není ale zrovna moc pěkné, podíval jsem tedy se do pdf k mému 6410-001-N-N-N
a všiml jsem si že mají vstup "enable" s optočlenem.
Mám zapojit koncáky v sérii přímo do něj bez dalšího relé ?
.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

29. 1. 2018, 10:13

Ja by som do enable zapojil výstup z riadiaceho systému.
čo sa týka zhodenia napájania. Mám servá a meniče majú v manuáli návod na zapojenie, tak s tým problém nebol. Zapojil som to podľa návodu a beží to. Koncáky mám na vstupe STO (safe tork off) a s bezp. hríbikom vypínam napájanie. Použijem to len keď vypínam stroj.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

29. 1. 2018, 4:29

r4cv píše:Ja by som do enable zapojil výstup z riadiaceho systému.
čo sa týka zhodenia napájania. Mám servá a meniče majú v manuáli návod na zapojenie, tak s tým problém nebol. Zapojil som to podľa návodu a beží to. Koncáky mám na vstupe STO (safe tork off) a s bezp. hríbikom vypínam napájanie. Použijem to len keď vypínam stroj.
Enable zapojím do řídícího systému.
Je horší nebo lepší koncáky zapojit do série s řídícím systémem, nebo vypínat napájení driverů ?
Když přeruším "enable" krokový motor se zastaví a neexistuje druh poruchy který by ho roztočil ?
.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

29. 1. 2018, 5:55

ide o to, čo ponúka menič motoru. Tie dospelé priemyselné poskytujú viac možností (podľa nárokov na bezpečnosť).
Enable sa do série s koncákmi dá zapojiť a bude to fungovať. Treba len domyslieť, čo všetko sa môže stať a primerane tomu sa právať pri obsluhe.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 1. 2018, 6:31

Vepr píše:Enable zapojím do řídícího systému.
Je horší nebo lepší koncáky zapojit do série s řídícím systémem, nebo vypínat napájení driverů ?
Když přeruším "enable" krokový motor se zastaví a neexistuje druh poruchy který by ho roztočil ?
Každý řídicí systém má vstup pro koncáky.
Co myslíš, proč tam bývá? Je to proto, že ještě autoři nepřišli na výbornou myšlenku, že je lepší to zapojit na enable nebo na relé a odpojovat za chodu napájení driverům?
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

30. 1. 2018, 12:02

Nemyslím že by na to autoři nepřišli kam zapojit koncáky, ale předpokládal jsem že ty koncáky jsou použité mimojiné třeba i proto, že právě ten řídíci software může mít slabou chvilku.
Čekání na limit koncák řeši Linuxcnc, deska 5i25, nebo 7i76?
.
bibibo
Příspěvky: 77
Registrován: 27. 2. 2014, 2:10

31. 1. 2018, 9:17

Ahojte,

nebudem zakldat nove vlakno, pretoze mam zrejme podobny problem. Osadil som na vsetky 3 osi spinace. Nastavil som si Both Limit + Home pre kazdu osu. Trocu ma trapi spodny spinac na ose Z. Kam ho osadit ? Momentalne ho mam osadeny tak, ze najspodnesi bod je niekde v pracovnej doske. Lenze co ak pouzijem iny nastroj ? Netusim ako to zladit.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

31. 1. 2018, 9:34

to VEPR:
ak zblbne riadiaci systém a pošle mašinu mimo svojho rozsahu, tak limity riešiť cez RS je zbytočné. Tam treba ísť natvrdo do meničov (prípadne napájania). Ide o to minimalizovať škody z prípadnej havárie stroja.

to BIBIBO:
tie nástroje budú mať rôzne dĺžky, to si vyriešiš v tool table cez dĺžkové korekcie. ja by som dal čo najnižiše.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 1. 2018, 9:34

a jak bys to chtěl ladit? nastavíš homing skoro nahoře.. poté při homování pojede stroj nahoru a nenabourá, a koncáky dáš na konec os .. to jestli tam potom dáš dlouhej nástroj a pojedeš do stolu to už je chyba obsluhy s tím ti nikdo nepomůže, na to nemá poloha limitního switche vliv.... při obrábění si najedeš Zko podle nástroje a víš že do stolu prostě nepojedeš, protože budeš obrábět jen ve skutečné potřebné hloubce.. a pokud to neuhlídáš tak budeš mít provrtanej stůl, zlomenej nástroj a časem se to naučíš :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

31. 1. 2018, 9:44

RaS píše:... a pokud to neuhlídáš tak budeš mít provrtanej stůl, zlomenej nástroj
a ofrézovaný zverák. Ja som začal s tým najhorším, aby ho nebolo škoda a ešte som nenašiel odvahu dať tam novší. Naposledy dnes, našťastie len do čeluste.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 1. 2018, 11:18

r4cv píše:to VEPR:
ak zblbne riadiaci systém a pošle mašinu mimo svojho rozsahu, tak limity riešiť cez RS je zbytočné. Tam treba ísť natvrdo do meničov (prípadne napájania). Ide o to minimalizovať škody z prípadnej havárie stroja.

to BIBIBO:
tie nástroje budú mať rôzne dĺžky, to si vyriešiš v tool table cez dĺžkové korekcie. ja by som dal čo najnižiše.
Hmm, kolikrát jsi v životě viděl systém zblbnutý tak, že by nebral limiťáky nebo e-stop, ale přitom generoval příkazy pro osy aby pořád jely?
Dovedu si to představit u nějakých serv v rychlostním režimu, kde by systém prostě zapomněl nastavenou hodnotu rychlosti a servo by jelo dál. Ale v polohovém režimu musí systém neustále úkolovat drivery, takže když systém umře, osy se zastaví.
Navíc rozumně navržený systém používá watchdogy.
Když už bych si chtěl zapojit nějaké blokování někam do driverů, tak bych to udělal až jako 2. stupeň, vpodstatě jako watch-dog: nepřijde povel od systému třeba 5 period (tj. v praxi třeba 5ms), tak zablokuj pohony.
Ale je to jen teorie, tohle bych dělal jen kdyby o něco opravdu šlo. A u malého strojku o nic nejde. Pokud se rozumně vyřeší mechanické dorazy (kousek tvrdé gumy ve vhodných místech), tak najetí na mechanický doraz nic neudělá (bavím se malých hobby strojcích, ne o mašině co případně zboří barák a kde portál vypadá spíš jako portálový jeřáb).

To už je horší najetí směrem dolů, což Ty ale navrhuješ neřešit (tedy dát koncák co nejníž, což je totéž jako neřešit). Přitom to nabourání a rozvrtání stolu je větší problém, než náraz na doraz na osách X nebo Y.
Takže já třeba řeším právě jen spodní doraz, který jsem si udělal mechanicky štelovatelný podle nástroje a úlohy, abych do stolu nemohl.
Samozřejmě pořád zbývá možnost nabourání hřídelí, matkou nebo rovnou celým vřetenem do svěráku, upínek atd., ale tohle už limiťáky nevyřeší.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 1. 2018, 11:30

takže když vezmu reálnou situaci výroby nějaké kostky kde vezmu krátkou frézu a dlouhý vrták tak si pro každej nástroj přenastavíš doraz Zka ? to ti připadá jako rozumné? ono to ale není jen o dorazu ale i sw limitu..
mě teda příjde rozumnější mít hw a sw limity v celém rozsahu stroje, stroj udělaný tak aby bez nástroje nemohl narazit do stolu (samozřejmě svěrák to trefí, případně stůl, pokud je upnutý nástroj tak taky)
a pokud příjde na normální obrábění tak si vynuluju Zko skalibruju délkově nástroje a obrábím jen tam kam to pustím.. a do nastavování limitů vůbec nehrabat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 1. 2018, 11:49

No já to (většinou) skutečně přenastavím. Je to snadné, jeden šroubek.
Já zas tak často neměním délky nástrojů, takže to případné přenastavení je naprosto zanedbatelný úkon proti zbytku práce. Ale samozřejmě záleží na typu zakázek.
Dělám třeba dost pro elektroniku - vrtání a frézování tišťáku, pak díry do krabiček nebo nějaké držáky atd. - to všechno řeší jedna délka nástroje. Je to třeba 6 různých vrtáků a 3 frézy, ale vše o stejné délce. A protože nemám měření délky nástroje, tak abych nemusel pořad ladit nulu v Z, tak ty nástroje upínám opřené o podložku s definovanou výškou, tudíž i ten nastavený limit v ose Z stále platí.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 2. 2018, 7:29

Mex píše:Hmm, kolikrát jsi v životě viděl systém zblbnutý tak, že by nebral limiťáky nebo e-stop, ale přitom generoval příkazy pro osy aby pořád jely?
raz sa mi to na linuxe stalo, naštastie sa mašina rozbehla v smere Y a mala pred sebou volno. Bol som rýchlejší ako watchdog, dal som to dolu central stopom.
Ja mám stroj ktorý má 3 tony a náraz stolu na koniec posuvovej skrutky je riadna rana.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“