Homing

Metsuko
Příspěvky: 30
Registrován: 21. 10. 2015, 6:14
Bydliště: Povazska Bystrica

21. 6. 2017, 2:21

Zdravim pani, mohol by mi niekto objasnit aky zmysel/vyhody ma homing na freze? Doteraz pouzivam moju frezu bez koncovych snimacov. Dostalo sa mi do ruk zopar indukcnych snimacov tak som rozmyslal o ich pouziti na freze.

Dakujem M.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 6. 2017, 2:25

aby ta fréza věděla kde má obráběcí plochu.. ví že osa X je od 0 až 1000mm frézku zastavíš třeba v poloze 500mm po spuštění ale neví že je v poloze 500 proto se použije homing kdy najede na referenční čidlo třeba v hodnotě 10 zreferuje se a od té doby ví kde je a může jezdit bezpečně v celém rozsahu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2017, 2:56

moznost vratit se a pokracovat v predchozi nedokoncene praci
moznost vyuziti softlimitu
nebude ti masina na konci osy bourat

moznost pouziti vice upinacich pripravku a u kazdeho mit obrobkovou nulu
jen si vybiras obrobkovou nulu podle toho v kterem pripravku delas
ty jsou odvozene od strojni nuly (referaky)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Metsuko
Příspěvky: 30
Registrován: 21. 10. 2015, 6:14
Bydliště: Povazska Bystrica

21. 6. 2017, 3:50

Fuu no super. Dakujem za rychle odpovede.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

25. 1. 2018, 10:21

Snad jsem trefil vhodné vlákno...
Jinde popisuji stavbu portálového stroje s pohyblivým stolem a mám několik dotazů ke spínačům na všech osách.

Home pozice na ose Z bude nahoře nebo dole?
Koncový-limitní-havarijní spínač u Z ve spodní pozici má nějaký smysl?
Když stojím u stroje s pohyblivým stolem je lépe aby byla home pozice vpředu nebo vzadu?
Ve vzdálenější poloze špatně dosahnu na obrobek, nehledě na to že mi v přístupu může překážet vřeteno s frézou o kterou se jistě občas v takovém případě zraním.
Je možné v Linuxcnc nastavit po skončení práce aby stůl odjel jinam než na home pozici?
Má smysl při houmování aby byl před konečnou přesnou polohou ještě jeden spínač na kterém to zpomalí?
Je lepší zapojit každý limit samostatně, nebo jak je často vidím na internetu oba v sérii na každou osu ?

Použiju 5i25 + 7i76 ve stroji Dell OptiPlex 780 počet spínačů/snímačů mě snad tedy nebude omezovat.
.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 1. 2018, 11:35

v principu je jedno kde bude pozice.. obvyklejší je nahoře, protože stroj pojede případně mimo materiál..
to jestli vepředu nebo vzadu je opět jedno.. po referenci ti to stejně může zajet kamkoliv si přeješ.. nemusíš dojet na home pozici ale kamkoliv jinam
další spomalovací switch je zbytečný.. vše se nastaví v konfiguraci...
ty limity to je taky jedno.. pokud máš dost vstupů proč ne.. ale ono to dost naskáče 6limitních pro tři osy plus 3ref a jsi na 9ti.. a ve finále když je dáš jen do jednoho (ty limitní)tak to funguje uplně stejně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

26. 1. 2018, 7:16

Limitné snímače by nemali byť vedené do riadiaceho systému, ale ovládať, vypínať napájanie silovej časti pohonu. preto si myslím, že všetky do série a rozpínať. Ak odpadne káblik...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 1. 2018, 7:31

dospělý stroje mají tohle rozdělený na tři části
SW limity - to funguje po zreferování (home) za normálního provozu
referenční spínače (home) v kombinaci s upřesněním polohy z pravítka
HW koncáky - ty shodí pohony ("upadlý kablík")
lepší varianta referování nepoužívá spínače, ale na pravítcích jsou po cca 20mm referenční značky, mašina pak při referování popojede max o těch cca 20mm, nejede přes celý rozjezd někam do kouta
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

26. 1. 2018, 8:10

testone píše:dospělý stroje....
Ja mám len takého pubertiaka bez pravítok. :)
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

26. 1. 2018, 1:20

Pokud budu mít limity všechny v sérii a budu ovládat napájení pro drivery, tak když dojde k nějaké chybě a posuv přejede až na limit, bude jediná možnost stroj uvést do provozu tak, že ručně zatočím šroubem abych z limitu sjel?
Řeší se nějak, aby se pamatoval stav havárie a neroztočil se mi motor pod rukama, když ručně sjedu z limitu ?
Kde mít home u osy Y jsem myslel taky z duvodu, jestli se řeší že obrobek je ve stejné poloze jako model v PC - že je home osy Y a nulová souřadnice obrobku blíž k místu kde stojí obsluha.
Tak že Z bude mít home v horní poloze, ale nulová souřadnice obrobku bude někde dole ?
To nějak souvisí s nastavením Linuxcnc se kterým nemám zatím absolutně žádnou zkušenost, nebo se na kraj obrobku najíždí ručně?

Odpověď na otázku zda spodní limit na ose Z má smysl je, že má ?
Aby spolehlivě fungoval musel bych s ním občas popojet, podle toho jestli budu mít svěrák nebo ne, protože jinak bych asi stejně naboural.
.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2018, 2:25

r4cv píše:Limitné snímače by nemali byť vedené do riadiaceho systému, ale ovládať, vypínať napájanie silovej časti pohonu. preto si myslím, že všetky do série a rozpínať. Ak odpadne káblik...
No tahle teorie se sice často uvádí, ale u malých strojů podle mě málokdy realizuje.
Jistě to má smysl u nějaké moctunové mašiny, která při přejezdu mimo zboří halu. Ale u malého strojku, kde dojetí na limit nic zásadního nezpůsobí je to (podle mě) zbytečné, a navíc spíš kontraproduktivní.
Zde je lepší zavést limiťáky do systému a spojit je třeba sériově i s total-stopem. Pak se při nájezdu na limiťák osy zastaví hned, protože jsou aktivně brzděny, Kdežto jen při odpojení napájení ty osy ještě chvíli jely dál (kondenzátory v driverech je chvíli udrží v chodu) a pak budou brzděny jen pasivně (pokud motory nemají brzdy, což u malých strojů nemívají).
Nebezpečí nájezdu na doraz by hrozilo jen v případě, kdy se zblázní řídicí systém tak, že total-stop přestane registrovat. Ale k tomu by se ještě musel zbláznit tak, aby přitom stále generoval pohyby os. Takže tohle se fakt asi zas tak často nestává.

K dalšímu dotazu autora - není špatné tam mít tlačítka, kterými dokážu limiťák dočasně přemostit, abych z něho mohl normálně motorovým posunem sjet dolů.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 1. 2018, 3:32

máš souřadnice stroje a souřadnice druhé, třetí, páté, desáté obrobkové, kde jsou ty stroje tě pro vlastní obrábění v podstatě nezajímá.. obrábíš podle souřadnic pro obrobek, které si vynuluješ kde chceš.. např v pravém rohu uprostřed stlu nahoře na svěráku dole na stole, uprostřed upnutého obrobku prostě kdekoliv.....
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

27. 1. 2018, 12:41

RaS píše:máš souřadnice stroje a souřadnice druhé, třetí, páté, desáté obrobkové, kde jsou ty stroje tě pro vlastní obrábění v podstatě nezajímá.. obrábíš podle souřadnic pro obrobek, které si vynuluješ kde chceš.. např v pravém rohu uprostřed stlu nahoře na svěráku dole na stole, uprostřed upnutého obrobku prostě kdekoliv.....
Děkuji za popis.
V té souvislosti mám tedy ještě další dotazy:
Jak je důležité, k čemu je dobré a jak přesně zastavit na home spínači?

Pak jsem tu zaznamenal dvě možnosti připojení limitních spínačů.
Zapojit do systému přes 7i76, nebo vypínat napájení driverů?
Připomínám že mám krokové motory ne serva.
.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 1. 2018, 1:49

jak přesně to je diskutabilní, na jednu stranu s přesností 0,02 může být málo a na druhou stranu s přesností 1mm může být OK.. :D
v podstatě ten homing je proto aby stroj věděl kde je, to jestli to bude vědět s přesností 1mm mu stačí (za předpokladu, že budeš mít sw limity alespoň s 1mm rezervou oproti hw limitům) -což je vždycky.. potom už obrábíš a na celej homing si ani stroj nevzpomene..v podstatě zaručí jen to, že stroj bude běhat v daném rozsahu stroje a že nenarazí na koncák..
jenže může nastat to, že se vypne mašina a máš tam obrobek, který chceš další den dodělat, pak je dobré najet opět na tu samou pozici a pak přesnost toho homovaní může mít vliv.. protože nahomuješ s přesností třeba 0,02mm a můžeš zase vesele obrábět tam kde jsi přestal (za předpokladu, že ti někde neutekl krok a ta pozice kde jsi skončil je skutečně stejná jako ta homovací další den, což chce stejně ověřit :D )

to jestli to zapojíš do driveru nebo do systému je asi uplně jedno.. ono na ně stejně nikdy nedojde .. mě připadá lepší je zapojit do driveru a pokud to driver umí tak je zapojit vždy každou stranu na vstup, který umožňuje pohyb v druhém směru.. prostě stojí stroj na levém koncáku tak driver už nepojede dál do leva ale doprava může aby se dalo odjet a nemusel si někde točit šroubem..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

28. 1. 2018, 11:49

Použiju tedy již nakoupené mikrospínače a spokojím se s jejich přesností houmování. Koncáky zapojím všechny do série a relátkem budu rozpojovat napájení driverů.
Děkuji za informace.
.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“