Orange/Rabspery PI jednodeskové počítače a EMC2

Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

7. 2. 2018, 8:21

EMC2 mám na ubuntu jakž-takž zmáknuté a chodí k mé spokojenosti. Pořád si hraji s elektronikou (už víc jako 50 let :? ) a ze zvědavosti jsem zabrousil do oblasti jednodeskových počítačů přes arduino a ESP8266. Plotr mi honí to proklínané arduino k plné spokojenosti a já si myslel, že to je vrchol mikroelektroniky :lol: . Původně mi šlo akorát o rozjetí internetového rádia, případně nějakého "multimediálniho centra", ale jak už to tak bývá když se do něčeho zavrtám, objevil jsem dosud netušené možnosti těchto destiček velikosti kreditky. Jede mi (na tom nejlevnějším!) ubuntu a přehrává to videa jako z praku jak z USB flašky, tak z internetu a já si najednou uvědomil, že se jedná o slušně výkonný počítač, akorát to tedy nemá paralelní port pro EMC (jinak už bych experimentoval 8) ), ale vím, že na změnu směrování na stávající "výstupy" jaksi nemám. Holt jsem jenom malinko poučenější uživatel :D linuxu a moje možnosti sahají tak k nastavení, pár řádků příkazů, obvykle tedy odněkud opsaných :D .
Neví někdo ze zde přítomných jestli není něco ohledem rabspery, lépe (a hlavně levněji) Orange Pi, co by umělo řídit stylem EMC2 strojek? Strejda googl mi nic nenabídl i když nevylučuji, že "na blbou otázku je jenom blbá odpověď" a nezadal jsem to pravé ořechové. Tady to taky nic nenabídlo, tak nevím, jestli jde o slepou cestu, nebo to vrtá v mojí hlavě jenom mě...
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2018, 8:22

pohledej treba smerem pidicnc
nebo mesa 7i76E
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 2. 2018, 8:28

tady s tím jsem si hrál , výjde to na pár korun , ale raspbery na to nemělo s grafikou , pkud se jelo na tkemc tak okale axis byl utrpení
https://www.raspberrypi.org/forums/view ... 37&t=33809" onclick="window.open(this.href);return false;
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

8. 2. 2018, 5:41

koukni na machinekit, existujou uz hotovy image pro ruzny desky. ja si hral s beaglebone a machinekit. neridilo to frezku, ale nejakou merici stanici, grafika docela v pohode a ma to hw jednotku pro stepgeny a podobny veci, takze to nezatezuje moc procesor.
M
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

11. 2. 2018, 4:29

Děkuji, pomohlo. Budu postupně zkoušet a uvidím. Při tom hledání jsem ale opět narazil na GRBL, které mi už běhá na plotru a nějak se mi rozsvítilo, že tahat každou linku (step/dir/enable) jsem kdysi odmítl, už mi to moc nechutná a v tom GRBL to začíná být (tedy pokud jde o tříosé mašinky) vysloveně slušné a mordovat se z EMC má význam až při složitějším strojku od čtyř os výše. Nebo při atypických kinematikách jako jsou delty a pod. i když na deltu mám taky kompletní řídící systém na základě arduina a že mi neběhá (zatím!) podle představ je spíše chyba ve mě ne v procesoru :D
Budu vidět a sledovat vývoj ve všech oblastech a pak udělám podle situace.
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2018, 4:51

FIAM píše:nějak se mi rozsvítilo, že tahat každou linku (step/dir/enable) jsem kdysi odmítl, už mi to moc nechutná a v tom GRBL to začíná být (tedy pokud jde o tříosé mašinky) vysloveně slušné
Četl jsem tuhle větu opakově několikrát, ale stále nechápu, co znamená.
Mohl bys mi to prosím nějak objasnit?
Díky.
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

15. 6. 2018, 11:54

Mex píše:
FIAM píše:nějak se mi rozsvítilo, že tahat každou linku (step/dir/enable) jsem kdysi odmítl, už mi to moc nechutná a v tom GRBL to začíná být (tedy pokud jde o tříosé mašinky) vysloveně slušné
Četl jsem tuhle větu opakově několikrát, ale stále nechápu, co znamená.
Mohl bys mi to prosím nějak objasnit?
Díky.
Omlouvám se za opoždění. Myslel jsem tím to řízení přes paralelní port, jinak pěkná věc pro začátek a u zmíněných jednodesek vlastně taky i když nejde o klasik paralelní port, ale ty drátky tam musí být stejně. Drivery potom podle chuti a motorů. Ovšem na ty drobné mašinky, co si vyrábím já stačí i malé NEMA motůrky. "Rozpašmanost" těma různyma GRBL - holt vývoj...
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 6. 2018, 1:39

Sakra na tom Svitavsku se mluví nějakým zvláštním dialektem.
Malé řídicí systémy (GRBL, LinuxCNC na RPi a podobně) jsou moje oblíbené téma. Takže bych rád pochopil Tvé myšlenkové pochody, případně Tvůj dotaz (pokud tam nějaký byl).
Ale nedaří se mi.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 6. 2018, 4:55

Ze to arduino das priamo do zariadenie je male a skladne a od pc tahas len usbe kablik ziadne 20zilove kable od lpt portu.

Ktory s tych menovanych je vhodny na ucely internetu? Tj pozeranie pdf a surfovanie po nete napr mozilou?
A relativne svizne?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

16. 6. 2018, 12:15

a pri vhodnej kombinácii motoru a karty netreba ani driver. proste to potiahne priamo z karty. asi.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 6. 2018, 1:24

Hmm, tak že by to bylo myšleno takhle?
Což pak zase nechápu z druhé strany. Předpokládám, že mezi LPT portem na PC a nějakou oddělovací deskou na druhé straně nikdo netahá 18 drátů, ale použije hotový kabel za pár korun.
Takže z hlediska pracnosti instalace je skoro jedno, jestli mezi PC a rozvaděčem frézky natáhnu USB kabel, nebo kabel s konektory Canon25 na obou stranách.
Nojo, asi mají lidi různé priority.

K tomu surfování: z těch levných je dneska asi nejvýkonnější RaspberyPi 3+. A je s ním nejmíň práce, protože je nejlíp podporovaný komunitou. Ty OrangePC jsou sice o kousek levnější, ale bývá (aspoň teda bývalo) dost problém tam něco provozovat. Takže pokud je prioritou spíš používat něž ladit, je to RPi asi lepší volba.
Ale je dobré si uvědomit, že už dávno neplatí, že na nějaké prohlížení Internetu stačí jakýkoli nevýkonný stroj. Doby jednoduchého obsahu webu jsou nenávratně pryč, dnešní moderní weby jsou tak nacpané všelijakým blikajícím a pohyblivým sajrajtem v HTML 5, že dokáží vytížit i hodně nabušený stroj, z úplně jiné výkonové kategorie než malé RPi.

Já si teď hraju s Mesa 7i90. Jeden z dalších postupových kroků je připojení téhle Mesy na RPi s LinuxCNC. Právě proto jsem šel do téhle Mesy, protože umí mimo jiné připojení přes SPI.
I když poté, co už dneska o Mese vím si myslím, že by se po SPI dala připojit prakticky každá Mesa.
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

28. 6. 2018, 5:55

Mex píše:Hmm, tak že by to bylo myšleno takhle?
Což pak zase nechápu z druhé strany. Předpokládám, že mezi LPT portem na PC a nějakou oddělovací deskou na druhé straně nikdo netahá 18 drátů, ale použije hotový kabel za pár korun.
Takže z hlediska pracnosti instalace je skoro jedno, jestli mezi PC a rozvaděčem frézky natáhnu USB kabel, nebo kabel s konektory Canon25 na obou stranách.
Nojo, asi mají lidi různé priority....
No, není to úplně stejné. LPT je citlivý a potřebuje galvanické oddělení, tedy hromadu další elektroniky, oddělovačů a tak. Zabírá to jistě jiné místo jako jeden USB chip. Ano, kábl je pořád jeden, trošičku tlustější, na čemž prd záleží, ale to železo kolem není zanedbatelné.
Plotr mi řídí arduino velikosti kreditky tlusté cca 3cm (je to vlastně tří osový sys plus laser včetně zdroje pro elektroniku a vstupu silového napájení), další sys mám na CNC (dřevěném ;-) )přes ubuntu a LPT, ten je velikosti 20x20x8cm, hafo drátů, dva zdroje a nutnost LPT na boardu, nebo karty na ty nové boardy bez LPT. Uznávám, že možnosti toho EMC jsou někde úplně jinde, ale mě jde o to co potřebuji, ne o to co "bych mohl" potřebovat :) .

K tomu surfování - taky jsem si hodil ke starší "hloupé" televizi Orange Pi PC2 a jede mi na tom i Skylink, klávesnice, myš a brouzdám chromem jako u velkého PC a stejnou odezvou. Zatím jsem nenašel video, které by to nezvládlo. Kdybych nedělal hromadu jiných věcí a používal PC jako 80% populace na FB, Youtube a pod, tak by to plně postačovalo a má to velikost větší krabičky cigaret... Spotřeba tý TV je cca 10-15 krát větší :) jako toho pomerače...
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 7. 2018, 4:17

Vyhrabal jsem ze šuplíku starší kousek OrangePi PC.
Je to tenhle:
https://www.aliexpress.com/item/Orange- ... 79125.html
Zkusil jsem do něho nasypat Armbian s RT kernelem, odsud:
https://github.com/orangecnc/armbian_bu ... 8.07.opipc
Vyčlenil jsem jedno jádro pro Real-Time a zkoušel jsem na něm provozovat LinuxCNC.
Po počátečních porodních bolestech musím říct, že jsem byl docela příjemně překvapený.

Maximální použitelná frekvence base-threadu je 20 kHz. Když se dá trochu víc, tak LinuxCNC padá. Když se dá o hodně víc (zkoušel jsem třeba 100 kHz), tak vytuhne celý OrangePi.
Na těch 20 kHz (tj. s maximální frekvencí STEP 10 kHz) to ale jede podle mě moc pěkně.

Tady jsem zkusil natočit kousek videa: http://files.nis.cz/Armbian_LinuxCNC.wmv
Je to v příšerné kvalitě, přišel jsem o mobil a tak jsem to natáčel náhradním historickým mobilem. Ale tady nejde o krásu videa, jak vypadá LinuxCNC asi všichni, které to zajímá, vědí. Dal jsem to sem proto, že je tam i v té děsné kvalitě vidět, že ten interface jede naprosto plynule. Nechal jsem to "frézovat" rychlostí F3000, takže to celkem švihá, a je vidět, že to zobrazuje opravdu pěkně plynule. Když jsem kdysi viděl nějaká videa s LinuxCNC na RaspberryPi, tak to sebou škubalo. Tady ale vůbec ne.

Díval jsem se na kvalitu generovaných signálů STEP, a nevypadá to špatně. Na prvním obrázku je jen vidět, že to opravdu generuje všechny osy. Na tom druhém detailním je vidět kvalita generovaného signálu. Je to STEP na frekvenci 10 kHz. Je tam vidět, že občas to časování trochu ujede, ale je to celkem v normě.

Takže podle mě při spojení s Mesou (ať už normální nebo DIY verzí kterou chystám) by to mohlo fungovat opravdu hodně pěkně a docela dospěle.

Pro změnu se mi nepovedlo nějak rozumně rozjet na tomhle OrangePi nějaké video. Je to škubané, a to jak pod VLC, tak Kodi nebo dalšími přehrávači. Takže jako domácí kino asi nic moc (nebo to možná neumím).
Ale jako CNC kontrolér dobré, a cena je fakt super.
Celek.jpg
Celek.jpg (42.95 KiB) Zobrazeno 4262 x
Detail.jpg
Detail.jpg (22.2 KiB) Zobrazeno 4262 x
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 7. 2018, 6:42

Mex píše: 8. 7. 2018, 4:17 ..... Dal jsem to sem proto, že je tam i v té děsné kvalitě vidět, že ten interface jede naprosto plynule. Nechal jsem to "frézovat" rychlostí F3000, takže to celkem švihá, a je vidět, že to zobrazuje opravdu pěkně plynule. Když jsem kdysi viděl nějaká videa s LinuxCNC na RaspberryPi, tak to sebou škubalo. Tady ale vůbec ne.
do téhle problematiky téměř nevidím
napadla mě ale jedna věc
Je nutný během frézování procesor zatěžovat grafickou simulací, která určitě sežere podstatnou část výpočetního výkonu?
Nešla by ta grafika třeba nějak vypnout?
během frézování přece koukám do stroje a ne na obrazovku.....
odsimulovat program, jestli dělá to co chci, přece můžu/potřebuju předem
už jen proto, abych si ověřil jestli to běží a jestli je to opravdu pgm pro frézování hrušky a ne jablka....
při frézování simulaci nepotřebuju
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“