Orange/Rabspery PI jednodeskové počítače a EMC2

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 7. 2018, 9:37

Taky by mě zajímalo co na to říkáte vy profíci.
Já srandovní hobík jsem se vždy setkal už s nějakým systémem, který vizualizaci měl, tak jsem to bral jako samozřejmost. Ale faktem je, že to asi za chodu využiju naprosto minimálně nebo vůbec.

U dnešním vícejádrových procesorů už to asi není takový problém. Real-time se nechá běžet na jednom jádře, a omalovánky můžou běžet na jiném. Ale přesto jsem na nějakých videích třeba s RaspberryPi viděl, jak ta vizualizace poskakuje.

Dokonce speciálně pro tohle vznikl dost velký projekt v rámci Machinekitu (tj. odnož LinuxCNC), která umí delegovat zobrazování a vizualizaci na jiný počítač. Takže pak třeba nějaké to RPi bude honit motory, ovládání a omalovánky přitom poběží na tabletu přes WiFi nebo Bluetooth.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 7. 2018, 10:02

Tahle předvařená verze jede přes GPIO.
Verze s Mesou pojede (až bude) přes SPI. V první etapě s originální Mesa 7i90, ve finále pak s alternativní kartou.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2018, 12:24

Mex píše: 8. 7. 2018, 9:37 Taky by mě zajímalo co na to říkáte vy profíci.
Já srandovní hobík jsem se vždy setkal už s nějakým systémem, který vizualizaci měl, tak jsem to bral jako samozřejmost. Ale faktem je, že to asi za chodu využiju naprosto minimálně nebo vůbec.
Já na Hajdoši vizualizaci mám ale ještě jsem jí nezapnul ,stačí mi vidět Géčka(pár řádků programu) ,aktuální otáčky ,aktuální posuv,číslo nástroje a aktuální souřadnice X Y Z ,ještě jde o to jestli jsem jako profík :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2018, 12:29

Díky za info.

I když nevím nevím, jestli Tě s pár-řádkovými programy nezařadíme do našeho B-týmu amatérů. ;-)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2018, 12:35

Ale prd :lol: řádků mam díky camu tisíce ,ale vidět potřebuju průběžně jen par budoucích abych věděl co bude následovat, a abych případně z náhlého přejezdu nebo zavrtání neměl infarkt.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2018, 1:17

Tak dobře, přesvědčil jsi mě.
Pokud máš tisíce řádků g-kódu a průběžně zvládáš kontrolovat okno s několika řádky, tak Tě přeřadíme do týmu masochistů. Ale do jejich A-týmu, kde jsou ti nejschopnější. ;-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2018, 3:04

Tak jsem zkusil na tom OrangePi větší g-kód. Délka cca 5 MByte, cca 275 tis. řádků. Načítal se necelých 50 sekund, stejně jako na mém 4-jádrovém Intel Atom. Při následném "frézování" bylo vykreslování plynulé.

To "frézování" je v uvozovkách, není to připojeno k žádnému reálnému stroji, jen k logickému analyzátoru, aby bylo vidět, co to generuje na linkách STEP a DIR. Takže si můžu dovolit vysoké rychlosti i akcelerace.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2018, 8:51

Mex píše: 9. 7. 2018, 1:17 Tak dobře, přesvědčil jsi mě.
Hlídám většinou jen najetí a dokončené u stolu a úpínek :wink: pak už musíš jen věřit :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2018, 10:20

ja se mozna blbe zeptam, k cemu je dobry realtime na jednom jadre, kdyz pamet a radic je spolecny pro cely procesor? To uz by bylo efektivnejsi vypnout ty ostatni jadra, nebo nechat to pi kreslit na monitoru omalovanky, spocitat “kudy“ a stepgen nechat na jinem externim procesoru, do ktereho se jen posle “kolik a kam“ vim, ze do toho resis pripojeni mesy a pak mi toto pripada jako plytvani silami
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2018, 1:28

Jádra u moderních procesorů jsou hodně nezávislá, klidně se to dá považovat za samostatný procesor (nakonec ten operační systém s tím zachází jako s nezávislým procesorem). Každé jádro má svou vlastní cache, u velkých procesorů (x86) často i více úrovní své vlastní cache.
Takže pokud se povede efektivně rozdělit procesy mezi jednotlivá jádra, umí to pak sehrát hodně velké divadlo.

Trochu problém je, že když jsem začal zkoumat jako přiděluje procesy na jednotlivá jádra ten real-time Linux, na kterém běží LinuxCNC, tak jsem z toho lehce zmatený. Buď to dělají strašně dobře a já to nechápu, nebo to dělají naopak dost blbě. Rozhodně zde je pro mě ještě velké pole ke zkoumání.

Cílově stepgeny určitě bude určitě dělat jiný HW než procesor. Ať už Mesa nebo nebo jiný HW. Ale to stále nezbavuje systém nutnosti mít rozumnou odezvu v real-time režimu. Ten LinuxCNC s externími stepgeny se sice skutečně potřebuje dostat k lizu jenom každou milisekundu (v defaultní konfiguraci), ale ani tenhle časový interval by pokud možno neměl moc courat. Ona sice třeba Mesa se tohle snaží řešit pomocí PID regulace, kdy tu časovou nestabilitu nějak dorovnává, ale ideální by bylo, aby raději nestabilita ani moc nevznikala.
Ty testy se stepgeny na GPIO pak jsou dobré k tomu, aby měl člověk představu, kde asi tak jsou meze daného stroje.

Takže podtrženo a shrnuto: více jader při efektivním řízení je (podle mě) určitě lepší.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 7. 2018, 4:32

Mex píše: 9. 7. 2018, 1:17 Tak dobře, přesvědčil jsi mě.
Pokud máš tisíce řádků g-kódu a průběžně zvládáš kontrolovat okno s několika řádky, tak Tě přeřadíme do týmu masochistů. Ale do jejich A-týmu, kde jsou ti nejschopnější. ;-)
fmodel píše: 9. 7. 2018, 12:35 Ale prd :lol: řádků mam díky camu tisíce ,ale vidět potřebuju průběžně jen par budoucích abych věděl co bude následovat, a abych případně z náhlého přejezdu nebo zavrtání neměl infarkt.
přesně
právě že v praxi sledovat ty tisíce řádků vůbec není potřeba
a už vůbec ne průběžně za plné jízdy
když máš nějaký pochybnosti/nedůvěru atd. na základě znalosti toho, co to má vyfrézovat (boule/díra/závit atd....), tak si na Heidenhainu prostě a jednoduše před kritickým místem otočným knoflíkem na panelu stroje (pod ním je potenciometr 10k/N :D , žádný klikání a vybírání někde v menu) kdykoli za chodu stroje stáhneš posuv na třeba 10% nebo 0% a v klidu si přečteš a rozmyslíš, co mašina udělala/chce udělat
sledovat 0,01mm dlouhý úsečky a 0,023mm dlouhý oblouky fakt smysl nemá (kupodivu to ani nestíhám, fmodel vsadím se taky ne :D )
viz záhada v Machu v sousedním vlákně - ten nečekaný sjezd v Z
samozřejmě pokud by to bylo někde uprostřed kodu tak to nechytíš
ale pokud je to třeba po výměně nástroje, tak lze před odladěním kusu čekat nějakou chybu
třeba blbě změřený nástroj
šroub v upínce delší než je zdrávo :D
pak postup viz výše funguje
lze to pouštět i po jednotlivých řádcích
kdykoli zastavit a znova rozjet
....
aby ti souběžně jelo fyzické obrábění a omalovánky fakt potřeba není
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2018, 5:08

Jak jsem psal sleduju spíš najezd atd ,větší problém je psychika(zvyk) nevidět řádky tak jsem nervozní :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

9. 7. 2018, 5:36

Teda, kluci, tohle je plodná debata.
Mex - myslím, že po vložení obrazu do O-Pi jsem ještě celý systém přesunul do vnitřní paměti a pak se to rozjelo jako z praku i když úplně na startu se mi tam objevuje pár čínskych znaků, takže si myslím, že něco z původního systému, vloženého do O-pi se tam zachovalo. Možná jenom bootloader, ale vše nakonec jede v češtině. Taky nejede ani YouTube originál z obrazu, ani chrome, ale ty jsem doinstaloval z obchodu a není problém. Tedy jeden problém je a to, že ty původní neumím odinstalovat :( . Tím jsem chtěl říci, že jestli ti to jede na videu trhaně a CNC jede a zobrazuje plynule, tak mé nadšení nezná mezí a objednávám další kousek pro CNC, protože tenhle kousek už z vnoučat nedostanu :) .
Škoda, že se nemohu na to vrhnout ihned, ale předělávám chaloupku, takže blbnu "ve stavebnictví"...
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“