Automatické nastavení nulového bodu materiálu

Odpovědět
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

14. 3. 2018, 7:23

Ahoj
pokaždé, když měním nástroj musím ručně nastavovat nulový bod materiálu.
Viděl jsem, že je možné vyrobit si "dotykovou destičku" a nastavení zautomatizovat a zpřesnit.
Princip chápu: při dotyku nástroje s destičkou dojde k uzavření elektrického obvodu, ale chtěl bych to nějak nastavit v systému s kartou Mesa 7i76.
Můžete mi prosím poradit alespoň teoreticky jak na to?
Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2018, 8:43

kdyz pominu to ze ti ta desticka bude poskozovat nastroj protoze po zjisteni kontaktu s destickou stroj teprve zacne brzdit
a k tomuto ma nastavene v ini souboru rampy a z toho lze vypocitat podle aktualni rychlosti jak hluboko v desticce se teprve stroj zastavi
takze se v praxi pouzivaji snimace ktere umozni aby po detekci kontaktu snimaci povrch poodjel hloub aniz by destruoval nastroj

pak musis udelat v halu propoj neco jako:

net probe mesaXYZ.......input-10 => motion.probe-input


a potom si nastuduj G kod G38 kde jsou prislusna gecka ktera na to budou reagovat
pak se aktualni poloha da precist z nejake promenne #xxxx cislo si nepamatuju
a tusim G10 (detaily tak y z hlavy nedam) to muze nastavit do souradneho systemu s tim ze jeste budes muset odecist vysku snimace
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

15. 3. 2018, 7:51

Díky za vysvětlení. Večer jsem to ještě studoval a mělo by to jít nastavit celkem bezproblémů.

Na Alixu jsem našel takovéto senzory. To by mělo omezit poškozování nástroje.
Nemáte někdo nějaké zkušenosti, abych nekupoval hovadiny?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 3. 2018, 8:16

ještě jsou lepší se spínačem, kdy nemusíš dávat ten přiblblej kontakt na frézu.. protože až budeš frézovat dřevěnou frézou :D tak tohle nebude fungovat.. ale hlavně je to takhle opruz, třeba při ATC si tohle nedokážu efektivně představit
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 3. 2018, 6:26

kutil_tim píše:já mám toto
rozsah 25mm dá se s tím i jet po ploše
a dělá mi to mapu plochy

http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 12&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale tohle funguje naopak než to kolega potřebuje, ne?
On nechce měřit vzdálenost senzoru od povrchu obrobku nebo stolu, on chce měřit vzdálenost špičky nástroje od povrchu.
Leda to otočit naopak a najíždět nástrojem proti tomu senzoru, ale to by asi v praxi nebylo moc reálné.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“