Edit programu v EMC

Odpovědět
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

17. 6. 2018, 12:32

Zdravím všechny, donedávna jsem používal Mach3 a teď jsem přešel na LinuxCNC.
Hodně jsem tu toho pročetl, instalace a nastavení stroje během jednoho dne. Trošku jsem bojoval s nastavením motoru ale momentálně vše jede jak má. Narazil jsem však na problém, když načtu nebo spustím program nejde mi vůbec úprava programu. Kliknu na EDIT a nic se neděje. Chybí mi nějaká "aplikace" nebo něco doinstalovat aby to šlo upravit???
Dále ještě dotaz, během obrábění není nikde vidět jakým posuvem to jede. Je mi jasné, že tím co je napsaný v programu ale nejde to někde zobrazit. Jsou k programu i nějaké volitelné doplňky? Celkově oproti Machu je obrazovka skoro holá i když musím říct že vše potřebné tam je. Hledal jsem nějaké jiné grafické prostředí nebo tak a nic jsem nenašel. Můžete se podělit o své zkušenosti co k tomu ještě používáte?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2018, 12:53

Předpokládám, že používáš vizuální prostředí Axis a konfiguraci jsi udělal programem Stepconf.

Pro editaci je tam v konfiguraci defaultně přednastaveno volání editoru "gedit", ale ten není součásti distribuce. Takže si ho musíš doinstalovat, pak to bude fungovat.
sudo apt-get install gedit
Já bych ti ale doporučil místo gedit používat editor "geany", který je (podle mě) lepší. Já ho používám i pod Windows.
Takže pak:
sudo apt-get install geany
a v konfiguračním *.ini nastavit EDITOR = geany (teď je tam EDITOR = gedit).

Aby ti LinuxCNC zobrazoval aktuální rychlost jízdy, tak v Machine->View musí být zakliknuté "Show velocity" a nesmí být zakliknuté "Show offsets".

Vizuálních prostředí pro LinuxCNC je několik, hledal jsi málo.
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

17. 6. 2018, 1:17

Díky za rychlou odpověď, hned to vyzkouším. No a to hledání, snaha byla ale asi to hledám špatně :-D našel jsem nějaké obrázky kde jsou jiné grafické okna ale nějak jsem nenašel to kde se dají čerpat předlohy. Tak já ještě pohledám, člověk si aspoň počte spoustu věcí při pročítání jednotlivých příspěvků.
Díky moc za rady...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2018, 1:26

Třeba tohle je dost populární.
http://linuxcnc.org/docs/html/gui/gmoccapy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 6. 2018, 8:28

Mám dojem že GUI Axis dělal někdo kdo stroj nikdy neviděl :D

Taktéž doporučím přejít na gmoccapy
Umí vše co postrádate
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2018, 8:55

absolutni souhlas
a narozdil od machu je tam filozofie ktera vicemene kopiruje dospele masiny
clovek pak nema problem prejit na profi stroj protoze je to vpodstate stejne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“