MESA otázky začiatočníka.

Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 6. 2018, 3:08

robokop píše:ja osobne bych pouzil nejakou katru jako je 7i77 ktera tohle vsechno resi a rekl bych ze perfektne
No tomu se chci právě vyhnout (kvůli penězům)
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 6. 2018, 5:42

grade065 píše:Ahoj nemám v úmyslu 7i90 provozovat uplně neoddělenou ale chtěl jsemse vyhnout nákupu nějaký dceřiný karty...
Dělám to víceméně stejně.
Ale protože jsem šetrnej a jsem posera, tak odděluju všechny signály. Tedy i ty, které pak jdou na optrony na vstupu driverů.
Takže žádná noha Mesy nejde ven nebo dovnitř dlouhým drátem, vždy jde jen na nějaký oddělovací integráč a teprve ten jde ven.
Výhoda oddělení všech výstupů je kromě bezpečnosti v tom, že pak je výstup tvořený hodně silným budičem, a má rozkmit 5V a nikoli jen 3.3V.
A protože jsem fajnšmekr, tak signály STEP a DIR odděluju diferenciálním vysílačem, protože pak se to dá zapojit jak na laciné drivery krokáčů, tak na fajnovější serva.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2018, 5:44

Nakonec zjistis ze jsi neusetril ale prodelal
Zase se treba naucis kudy vedou nektere slepe ulicky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

26. 6. 2018, 6:32

robokop píše:Nakonec zjistis ze jsi neusetril ale prodelal
Zase se treba naucis kudy vedou nektere slepe ulicky
Nebojte se býti konkrétnější já to snesu :)
V tom co jsem napsal vidíte nějaké riziko problém?
Vás to stojí chvilku času napsat příspěvek a mě to nesmírně pomůže ,vážím si pomoci kterou mi zdejší uživatelé jaksi nezištně věnují (mex dík moc :wink: )Nejsem žádnej expert(mám jenom učňák)na sběrnice ale zajímá mě to :) bohužel nemám na to abych obsáhl celou problematiku ale dílčí témata prostě potřebuju znát (člověk se furt učí že).Za poslední týden jsem pochopil hodně z toho co mi nebylo jasné a to si jistě zaslouží další příspěvek na provoz fóra. :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2018, 6:39

Vychazim ze sve obecne praxe ( uz jsem to nescetnekrat takhle ruzne zkousel)
Cena te karty neni az tak zavratna
Kdyz budes delat kartu vlastni bude to jiste az na nekolikaty pokus.
Napoprve to proste nejde. Obcas je treba neco vyzkouset protoze dokumentace neni uplne jasna. Takze minimalne ty tistaky to uz je treba dvojka. Co se tyce osetreni proti ruseni uz to nacal mex. Neni to uplne jednoduche a ani to nenajdes nikde jednoduse napsane. Takze take nejakebpokusy ktere nebudou levne. Pak fura casu ktery by jsi mohl vyuzit treba nejak vydelecneji a uz jen ten za cenu brigadnika jiste predci cenu te mesy.

Ale jak jsem natuknul jestli se timhle hodlas nadale zivit ziskas zase nejake zkusenosti a vedomosti ktere jsou k nezaplaceni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 6. 2018, 7:51

Já na tu Mesu 7i90 nebo i jiné s HD konektory plánuju udělat jednoduchou oddělovací desku.
Bude tam:
3x STEP/DIR v diferenciálním provedení
1x PWM se 2 výstupy - vlastní PWM a START/STOP
8 posílených výstupů, z toho 2 diferenciální
8 optronových vstupů

Je to jen minimální obsada na klasickou malou hobby frézku - 3 osy, vřeteno a nějaké vstupy/výstupy.
Nechci tam toho v téhle jednoduché verzi dávat víc, abych se vešel jen na 1 HD konektor, tj. do 24 signálů.
Ale nebude to hned. Napřed musím zvládnout úpravy firmware pro Mesu, abych si tam mohl nasázet periferie jak potřebuju. A času je kurevsky málo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2018, 8:26

Chapu
Ono se to nezda a 100 hodin v haji jako nic a porad to neni hotove aby clovek byl spokojeny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 6. 2018, 8:30

Ono je třeba to brát jako zábavu, ne jako práci.
Nakonec šukáním stráví člověk ještě víc času (a pokud se do toho započítá i čas pro ukecávání bab, tak ještě mnohem víc). A taky to děláme sami a nenecháme to za sebe dělat nějakého profesionála (aspoň ne vědomě a dobrovolně). ;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2018, 8:36

hehe
trefne prirovnani, to ano
ja na to porad koukam z pohledu te prace co me ceka
hledam tu nejprimejsi cestu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

27. 6. 2018, 9:35

Mex píše: A protože jsem fajnšmekr, tak signály STEP a DIR odděluju diferenciálním vysílačem, protože pak se to dá zapojit jak na laciné drivery krokáčů, tak na fajnovější serva.
Já myslel že z mesy už to jde diferenciálně?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 6. 2018, 11:02

Určitě by i to šlo. Ale je to škoda, místo 1 pinu zabít 2 piny.
Stejně na konci bude budič, tak je podle mě výhodnější použít jenom 1 výstupní pin.
Zvlášť pokud chci celou konfiguraci dostat na jeden konektor, tedy do maximálně 24 pinů celkem. Už tak musím použít jenom 3 stepgeny, i když by se mi víc líbily aspoň 4.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

29. 6. 2018, 3:21

grade065 píše:
Mex píše: A protože jsem fajnšmekr, tak signály STEP a DIR odděluju diferenciálním vysílačem, protože pak se to dá zapojit jak na laciné drivery krokáčů, tak na fajnovější serva.
Já myslel že z mesy už to jde diferenciálně?
Jsem asi blbec no ale ty vstupy do diverů +step-step vlastně nejsou diferenciální že jo je to signál proti vcc/gnd viď?
Asi to nemá smysl ani řešit když vodiče z mesy k driverům budou mít 30cm? Maximálně zkroutit ,stínit co
Ještě co se týká signálů vyrozuměl jsem že po oddělení (6N136)bude signál invertovaný ...step/dir asi není problém to invertuju v pncconf ale co pravítka?u A,B je to po referenci stroje asi fuk ale signál Z tam by to asi vadilo teda jestli to chápu správně?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 6. 2018, 3:44

grade065 píše:vstupy do diverů +step-step vlastně nejsou diferenciální že jo je to signál proti vcc/gnd viď?
V téhle aplikaci je můžeš považovat za diferenciální. Výstup se dá takhle celkem snadno ošidit. U vstupu už to ale neplatí.
grade065 píše:Ještě co se týká signálů vyrozuměl jsem že po oddělení (6N136)bude signál invertovaný ...step/dir asi není problém to invertuju v pncconf ale co pravítka?u A,B je to po referenci stroje asi fuk ale signál Z tam by to asi vadilo teda jestli to chápu správně?
Jseš si jistej, že chceš vstupy od pravítek oddělovat optronama?
Jinak ten opačnej index by snad nemusel vadit. V HALu si ho zřejmě můžeš otočit, ne?
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

29. 6. 2018, 3:58

V HALu to asi určitě půjde otočit otázka zní jestli HAL neotočí mě jestli mi rozumíš :D
Řídím se tvým dopo. Oddělit vše ...proč nepoužít optron ?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 4:04

ty pravitka v halu neotocis
ty musej jit do rychlejch vstupu tj signal musi interne zpracovat hradlove pole
ne softwarove neco v halu, to uz je na pravitka prilis pomale
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“