MESA otázky začiatočníka.

huncut
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 6. 2018, 6:24

15. 7. 2018, 10:46

.
Naposledy upravil(a) huncut dne 30. 12. 2018, 8:08, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2018, 11:01

A proč to není ten samý signál?
Psal jsem, ať přesně popíšeš chování.
Pokud se má první signál zapnout při spuštění programu a vypnout při ukončení programu, a druhý má být zapnutý při neběžícím programu a vypnutý při běžícím, tak druhý signál je negací prvního.
Takže pak si to můžeš připojit třeba na signál chlazení (M7-M9), který na začátku programu zapínáš.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2018, 6:11

dyt jsem ti tam ty radky napsal!
to jak uplne presne se to jmenuje si najdes v tom halshow, a ty radky podle toho mirne upravis
to aby jsi tm mel i negaci toho signalu udelas treba relatkem aby sis nezabiral zbytecne piny na mese
Přílohy
1.png
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

16. 7. 2018, 7:43

Otázočka: Dá sa nejako jednoducho vyviesť signál z linuxcnc/mesy aby som mohol zapnúť ledky ktoré budú indikovať stav v tlacitkach na ovládacom panely Cycle start a Stop? Je to taká blbôstka, ale potešilo by ma to a chcem vedieť či rovno natiahnuť káble :D

A jak si zapojil ty tlacitka na panelu?
Robokop ti ty prikazy napsal, na jaky piny to chces musis vedet sam.

Ale protoze se mi zrovna chce, napisu ti postup zprominutim jako pro blbce (nic osobniho)
Sice si nepsal jak to mas cely zapojeny, jaky pouzivas firmware (asi nejakej SVST... asi) a nic podobnyho, takze jsou to jenom domenky, ale dobre.
mas 7i43 a k ni na prvni kšandě 7i42, protože je rychla a stepgeny ma vetsina firmware na zacatku. na druhym kabelu mas 7i37.
predpokladejme ze to chceš pripojit na tu 7i37, aspon ja bych to daval tam. že je o něco pomalejší, ve smyslu, že by nestihala tahle karta stepgenovy signaly na svítitka nevadi.

jak psal robokop. najdes si v showhalconfig jmeno signalu pro bezici program.

halui.program.is-running
řekneš si, zvoliš si, nejakej volnej pin na 7i37, dohledas si podle zapojeni jakej pin tomu odpovida na 7i43.
A pak si v halu, to je ten konfiguracni soubor co je v tvym adresari, dopises par řádku.
jestli nechces zasahovat do vygenerovany konfigurace, tak se podivej do souboru ini a najdi radek.
POSGUI_HALFILE= xxxxxxx.hal
to je soubor, kam to muzes zapsat. popripade je to soubor obsahujici seznam dalsich souboru, tak se do nej podivej a podle toho to tam napises.
vetsinou odkazuje na custom_postgui.hal.
a do tohohle souboru musis dopsat v nejakym editoru ty dva radky co ti psal robokop. a jeste dva navic.
pro jistotu zopakuju.
zaprve musis mese rict, ze se jedna o vystupni signal, kdyz neni receno nic pak je vstupni.
takze tam napises
setp hm2_7i43.0.gpio.xxx.is_outupt true to xxx je číslo gpio na kterej to chces dat, ten co jsi si dohledal na 7i43,
a pak druhej radek
net rozvit_svetylko_ze_bezi_program hm2_7i43.0.gpio.xxx halui.program.is-running
tim pripojis signal o bezicim programu na danej pin.
Podrobneji uz to fakt nejde a jestlize cesta neni tvuj cil, tak aspon uplny zaklady budes muset pochopit.
Martin
Uživatelský avatar
ladis.biker
Příspěvky: 191
Registrován: 11. 10. 2009, 9:44
Bydliště: Nový Bydžov
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2018, 6:42

Zdravím,

nechci zakládat nové téma, tak se snad nebudete zlobit, když skočím do této diskuze.

Pořídil jsem od Luboše Brothera TC225 a rád bych systém upradoval na Linux CNC. Nějaké základy elektrotechniky mám, ale na toto si asi netroufnu.

Otázka zní, je tu někdo kdo se tímto zabývá a byl by schopný přestavbu provést, či případně při ní asistovat?

Na mašině jsou serva Sanyo Denki, ale nevím jak moc je reálné ty původní rozpohybovat na novém systému.

Případně, zda by nebylo vhodné (i z hlediska možného zbytečně ztráveného času s laborováním s původními servy) vyměnit za serva nová?

Děkuji Ladis
www.falcon-racing.cz
Mazak Integrex 100, SQT15M, HTC400, Brother TC225, TopSolid
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 8. 2018, 7:00

Co to jsou za serva? S jakým interface?
Sanyo Denki je velká firma, ne konkrétní typ serva.
Začni tím, že nefotíš co tam vlastně máš.
Uživatelský avatar
ladis.biker
Příspěvky: 191
Registrován: 11. 10. 2009, 9:44
Bydliště: Nový Bydžov
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2018, 8:18

Fotky zde:

driver pro XYZ je sdružený, tak jsem vyfotil štítek jen u serva osy Z, zbylé X a Y budou stejného typu jen výkonově slabší
driver XYZ stitek.jpg
driver XYZ.jpg
Servomotor vřetena:
servo vřetena.jpg
Pohon výměny nástrojů:
výměna nástrojů.jpg
Servo osy Z
Z servo.jpg
www.falcon-racing.cz
Mazak Integrex 100, SQT15M, HTC400, Brother TC225, TopSolid
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2018, 8:19

to vypada na driver z brothera
lubos sem onehda daval zapojeni pinu z dokumentace stroje

edit:
uz jsem cetl i prispevek nad tim
myslim ze bych to mohl vyresit
kdyztak SZ
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
huncut
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 6. 2018, 6:24

4. 8. 2018, 8:41

.
Naposledy upravil(a) huncut dne 30. 12. 2018, 8:09, celkem upraveno 1 x.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

6. 8. 2018, 7:28

huncut píše: 4. 8. 2018, 8:41 HURA! Tak cnc už funguje, ale ešte je tu posledná vec
Potreboval by som spindle PWM presunúť z pinu 7 na konektory 4 do konektoru 3 pin 32(-47)
Asi to bude treba urobiť v HAL, ale nejak tam to tam nevidím....
Keby bol niekto taký láskavý a nasmeroval ma čo kde prepísať, tak si môžete dať do záznamu ďalší dobrý skutok :D
Ahoj,
tak v HALu to stacit nebude. Firmware pro MESA kartu ma "pevne" definovano ktera komponenta je na kterym drate. Presunout to samozrejme jde, ale znamena to upravit si firmware ve vyvojovem prostredi XILINXU. Je to tu na foru popsane, cela uprava znamena prehozeni dvou radku v jednom souboru, ale ten ojeb okolo, jako stahnout 10G instalacek, registrovat produkt atd je asi tak 100x delsi nez samotna uprava.

Druha varianta je prehazet draty co vedou z mesy do oddelovacich karet. Touhle cestou jsem sel pred lety, kdy jsem netusil, ze jde prepsat firmware a nevyhovovalo mi rozlozeni pinu na 7i43.
Martin
huncut
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 6. 2018, 6:24

7. 8. 2018, 3:38

.
Naposledy upravil(a) huncut dne 30. 12. 2018, 8:09, celkem upraveno 1 x.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

7. 8. 2018, 7:34

Jestli se ti nechce hrabat do kabeláže, tak ti ten FW klidne sfouknu. Všechno potřebné mám naistalováno, něco málo jsem si s tím taky hrál, takže by s tím snad neměl být problém.
Jediný co ti pak nebude fungovat (aspoň myslim) je pncconf, ale to by ti už mohlo byt jedno, protože konfiguraci jak jsem pochopil už máš hotovou a potřebuješ jen přehodit dva fousy.
M
huncut
Příspěvky: 46
Registrován: 20. 6. 2018, 6:24

8. 8. 2018, 10:04

.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“