Mesa 7i76 a MPG

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2022, 2:24

Toto:

No - dělej jak myslíš.
Že něco nějak dělají "všichni" ještě není zárukou, že je to tak dobře.

Proste obcas dokazes tazatele dokonale zmast a odvest ho od nejprimocarejsiho reseni protoze ty s nimi mas problem.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 4. 2022, 2:54

robokop píše: 2. 4. 2022, 2:24 Toto:

No - dělej jak myslíš.
Že něco nějak dělají "všichni" ještě není zárukou, že je to tak dobře.

Proste obcas dokazes tazatele dokonale zmast a odvest ho od nejprimocarejsiho reseni protoze ty s nimi mas problem.
Ano.
Že nedělám všechno nějak jen proto, že "ostatní to taky tak dělají", tak to je určitě pravda.
Dělám to tak, že se nad tím vždy napřed zamyslím. Samozřejmě často dojdu k témuž. Ale vím, proč to dělám.

Proto taky když tady na něco odpovídám, tak to nikdy není rada typu "bouchni do toho kladivem, ostatní do toho taky buší".
Ale spíš typu "bouchni do toho kladivem, protože to funguje tak a tak, a způsobí to tohle ...".
Případně "jedna z možností je do toho bouchnout kladivem, protože ...".
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2022, 3:13

No z meho pohledu prave hodne casto radis ve vecech kde nemas konkretni zkusenost a tam prave diky tomu hledas alternativni reseni ktera ale nejsou primocara. Zde je nejprimocsrejsi pouzit vstupy vyrobcem mesa karet primo navrzene na pripojeni mpg kolecka. Nevim zda jsi o nich vedel nebo ne ale ty jsi navrhoval pouzit vstup pro encoder vretene coz neni vylozene spatne ale zaberes tim vstup pro encoder vretene ktery tazatel taky potrebuje pokud vim.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 4. 2022, 4:49

Jistě, že jsem o nich věděl. Přečíst manuál umím stejně jako ty.
Taky jsem mu napsal dřív než ty, že na těch pinech v MODE2 karta používá jiné rozhodovací úrovně. A že tedy má na sobě pravděpodobně osazený nějaký HW, který na ty piny umí multiplexovat různé vstupní obvody.
Což je docela chytré. Na kartách Mesa je obecně dost chytrých řešení, jejich konstruktéři jsou podle mě hodně dobří.
Ještě jsem mu tam napsal, že (aspoň mě) by zajímalo, jak je to připojené na řídicí FPGA. Protože podle toho lze kvalifikovaně odhadnout, jaké parametry to bude zvládat. Takže třeba já bych určitě vzal do ruky pískle a propískal ty piny, kam co vede.

To ale nic nemění na tom, že karta má i vstup pro poctivý enkodér.
Tak proč ho nepoužít?
Proto jsem se ptal, jak a k čemu plánuje tazatel využít enkodér na vřeteni. Protože mě to zajímalo.
I když popravdě skoro očekávám odpověď (kdyby přišla) typu "protože v manuálu je napsáno, že to má být pro vřeteno".
No a tak já nikdy v životě uvažovat nebudu.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

2. 4. 2022, 4:56

Důležité je, že se Meki posunul dal, ne? Asi neni neni nutne tu ve vlaknu opet omylat, ze kazdy z vas dvou pristupuje k problemu jinak. Ja si taky vytvarim, svou cestu reseni problemu a je vzdy fajn, kdyz je tu vice pohledu na jednu vec.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2022, 5:06

Protoze jsou tam vstupy urcene pro mpg a vstupy urcene pro encoder vretena.
Proto ze to je tak urcene a pise se to v manualu tak bych to tak pouzil. Ty jsi i prez to radil obraceny postup. Tak jsem si holt rejpnul.
Za me je to dobre proste ze systematicnosti. Co kdyz to bude nekdo srrvisovat a bude to marne hledat kam to vede.

"Tady je zapojeny enc. Vretene to me nezajima. Kam dal to mpg?"

Funkcne je to uplne jedno. Ale kdyz bys pak vreteno pripojil na ty druhe tak ti chybi diferencial a mozna i rychlost. Proste je tam spousta proti ktete hovori proti tve volbe.
Tva rada mi proto prisla jako matouci.
Mex píše: 2. 4. 2022, 4:49 Jistě, že jsem o nich věděl. Přečíst manuál umím stejně jako ty.
Taky jsem mu napsal dřív než ty, že na těch pinech v MODE2 karta používá jiné rozhodovací úrovně. A že tedy má na sobě pravděpodobně osazený nějaký HW, který na ty piny umí multiplexovat různé vstupní obvody.
Což je docela chytré. Na kartách Mesa je obecně dost chytrých řešení, jejich konstruktéři jsou podle mě hodně dobří.
Ještě jsem mu tam napsal, že (aspoň mě) by zajímalo, jak je to připojené na řídicí FPGA. Protože podle toho lze kvalifikovaně odhadnout, jaké parametry to bude zvládat. Takže třeba já bych určitě vzal do ruky pískle a propískal ty piny, kam co vede.

To ale nic nemění na tom, že karta má i vstup pro poctivý enkodér.
Tak proč ho nepoužít?
Proto jsem se ptal, jak a k čemu plánuje tazatel využít enkodér na vřeteni. Protože mě to zajímalo.
I když popravdě skoro očekávám odpověď (kdyby přišla) typu "protože v manuálu je napsáno, že to má být pro vřeteno".
No a tak já nikdy v životě uvažovat nebudu.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2022, 5:08

Napsal jsem tu ted a i predtim nekolik dost vyznamnych duvodu proc je dobre se drzet ofiko reseni kdyz je to mozne.
zz912 píše: 2. 4. 2022, 4:56 Důležité je, že se Meki posunul dal, ne? Asi neni neni nutne tu ve vlaknu opet omylat, ze kazdy z vas dvou pristupuje k problemu jinak. Ja si taky vytvarim, svou cestu reseni problemu a je vzdy fajn, kdyz je tu vice pohledu na jednu vec.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

2. 4. 2022, 9:46

jen doplním že to mám na CNC frézku (F1J2 CNC viewtopic.php?t=36982 ) a chtěl bych časem frézku doplnit o enkodér pro synchronní závitování, často musím závitovat věci ručně které by šly na té frézce daleko rychleji, a když to LinuxCNC umí tak proč tu možnost nevyužít :)

ale možnost připojit MPG na mesu kde je vstup pro enkodér vřetena, jak říká Mex, se mi taky nezdá špatná. Co kdybych například chtěl z klasické frézky vyrobit hybrid (klasika i CNC) a chtěl bych použít 3x MPG (pro každou osu), tak použiju piny 16 až 19 a poslední kolečko připojím na vstup pro enkodér vřetena.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“