Uživatelská příručka Linux CNC (základy) v češtine?

Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 12. 2018, 8:29

Zdravím. Mám kamaráda, se kterým rozcházím takovou hobby CNC frézku na dřevo. Momentálně nám to chodí na demo verzi MACH3, kde je limit cca 500 řádků G-códu.

Finanční rozpočet na tu CNC hračku je minimální, tudíž nechci plýtvat penězi za plný MACH3, který mu vyhovuje a přesvědčuji ho na LinuxCNC.
Kamarád je už trochu starší ročník a angličtina je pro něj velký problém. MACH3 má v angličtině, ale má k tomu cca 100 stránkový manuál v češtině a podle toho jede a už si píše G-kódy a jezdí s mašinou jak potřebuje.

Nemáte někdo nějaký český manuál pro Linux CNC ?
Jde mi jen o tu část "pro operátora". Nastavení, konfiguraci atd. zvládnu v angličtině a předchystám mu to, ale jde o to, aby když odjedu, aby neskončil. Jde jen o načtení G-kódu. Napsání pár povelů. Nastavení souřadných systémů atd...

Doma už mám další PC, abych kamarádovi neblokoval CNC a v něm mám nainstalován Linux CNC 2.7.0 a nějak se s ním seznamuji. Bohužel mám problém s časem. Je ho málo a nápadů co dělat mnoho. (To máme všichni, že?) Baví mě stroje vymýšlet, rozcházet, ale používání už nejradši na někoho přehodím, nebo mi to leží doma jako mrtvý projekt. Čím déle budu mít ten počítač s LinuxCNC doma, tím více se ho naučím, ale zase to prodlužuje čas rozjetí celého projektu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2018, 8:33

kdybys napsal zkadyma si, tak bi tito treba nekdo vysvetlil osobne
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 12. 2018, 8:49

Já jsem z Přerova a kamarád kousek od Lipníka nad Bečvou.
Pokud by byl ochotný se někdo podělit o své zkušenosti za flašku slivovice, tak bych rád toho využil. Ovšem tady nejde ani tak o mě. Už se těším na vánoční svátky, které mám v plánu zasvětit té mašince. Aspoň si zase trochu opráším a udržím tu svou lámanou angličtinu.

Chtěl bych berličku pro svýho kamaráda. Mám strach, že mu předělám mašinku z MACH3, který jakž takž umí na linux CNC, odjedu a on bude v pr... háji zeleném.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2018, 8:59

No řekl bych, že pokud to zvládneš nainstalovat a nakonfigurovat, tak vysvětlit mu základní používání dáš levou zadní.
Píšeš, že je to levný hobby stroj, takže asi žádné velké speciality jako ATC, měření délký nástroje, nějaké sofistikované sondy atd. asi nehrozí.
Tak pokud mu tam nainstaluješ základní rozhraní Axis, tak jednoduché frézování je na pár kliknutí:
- odblokování pohonů
- ruční najetí na 0:0:0, kliknutí na Home
- natažení G-kódu
- spouštění frézování

Co na tom chceš řešit?
Nebo jemu jde o ruční psaní G-kódu? Ten základní bude stejný, lišit se budou až různé cykly, volání procedur atd. To je to, kde je problém?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

4. 12. 2018, 7:04

Podařilo se mi postavit a rozchodit 3D tiskárnu, trochu se vrtam v elektronice, hraju si s arduinama a deset let jsem konstruoval obráběcí centra a horizontky. Ale nejsem frezar. Tudíž mi chybí ty základy o kterych jste psal. Tahle hračka má jen tři motory a vreteno se zapina ručně. Byl jsem sám prekvapenej co všechno zvládl ten můj kolega s MACHEM a českým návodem. On má na rozdíl ode mne dost volného času. Budu se to muset naučit přes vánoční svátky a pak to mohu učit někoho dalšího.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2018, 7:14

Na tom zas neni tolik vedy
Jsou na netu i videa kdyz to udelas presne podle nich bude to fungovat
Ovsem kdyz pochopis co a proc delas tak budes king a muzes si postavit ridici system ktery bude v mnohem lepsi nez treba fanuc a podobne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

4. 12. 2018, 7:21

Děkuji za Vaše příspěvky, ale i tak bych spíše poprosil o něco konkrétnějšího v češtině, slovenštině pro mého kolegu. Viz důvody výše.

Sám se těším na rozšiřování stroje a mě psaná angličtina problém nedělá.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

4. 12. 2018, 7:26

Ovsem kdyz pochopis co a proc delas tak budes king a muzes si postavit ridici system ktery bude v mnohem lepsi nez treba fanuc a podobne
Je to sice off topic, ale jak je to u linuxu s bezpečnostní? Lajzl by si někdo dát Linux CNC třeba na nějaký 50-ti tunový stroj? (50 tun je pro mě malý stroj) . Nebo kde jsou limity? Lineární motor je třeba taky sviňa nebezpečná.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2018, 10:10

Ja ano
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

4. 12. 2018, 10:22

Tento týden jsem na nemocenské. klidně se můžete přijet podívat ke mně. jedu na LinuxCNC. Leší je jednou vidět než desetkrát slyšet. Alespoň by kamarád věděl do čeho jde.
4km od Nového Jičína.
Potom se dá domluvit nějaká praxe v Lipníku. Nejsem žádný guru v Linuxu, ale tyhle základy bych asi uměl podat. 8)
Perun s Vámi.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2018, 11:08

jinak ruzne navody a postupy v cestine jsou popsane tady na foru (jak naklikat LPT port, mesu, jak rozchodit rucni kolecko, jak dotykovy monitor,....)
mnohdy spis takove slozitejsi veci protoze ty zakladni jsou dost jasne a zrejme bez popisu kdyz ma clovek nejaky zaklad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

4. 12. 2018, 11:49

dotaz mimo, ale né tak docela...
Nelze tady udělat nějaký agregátor (veřejný/soukromý) který by sloužil jako jednoduchá znalostní databáze, aby se nemuselo znovu a dokola hledat to samé...
Tento požadavek - doporučení je zářným příkladem který se opakuje...
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

4. 12. 2018, 12:04

nemuselo znovu a dokola hledat to samé...
Tento požadavek - doporučení je zářným příkladem který se opakuje...
Než jsem tento dotaz položil, prošel jsem celé "LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2" a nenašel jsem nic podobného.
jinak ruzne navody a postupy v cestine jsou popsane tady na foru (jak naklikat LPT port, mesu, jak rozchodit rucni kolecko, jak dotykovy monitor,....)
Ani jedno z toho nepotřebuji.

Potřebuji:
- ruční najetí na 0:0:0, kliknutí na Home
- natažení G-kódu
- spouštění frézování
- ruční psaní G-kódu
- uložení G-kódu
- co dělat, když se zlomí nástroj, potřebuji vyjet z obrobku, vyměnit nástroj a pokračovat dál v programu

Když člověk umí aspoň anglicky číst, tak si ani neuvědomuje jak ostatní jsou handicapováni.
Toho využívá MACH3. Lidi, kteří neumí anglicky ani žblepnout, si rádi zaplatí za češtinu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2018, 12:11

gui gmoccapy ktere si muzes navolit je natolik intuitivni ze ani pocitacove negramotnemu cloveku jsem nemusel vysvetlovat jak to pouzit
proste to z tech obrazku plyne
netreba textu, netreba slov
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

4. 12. 2018, 12:23

gui gmoccapy ktere si muzes navolit je natolik intuitivni ze ani pocitacove negramotnemu cloveku jsem nemusel vysvetlovat jak to pouzit
Doma nastuduji:
http://linuxcnc.org/docs/html/gui/gmoccapy.html

Asi tohle bude co jsem potřeboval.

Obrázky = no problem with language

Děkuji
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“