Linux CNC pro nebezpečný stroj

Odpovědět
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 9:25

zz912 píše: 8. 12. 2018, 8:53kdo postaví dobře a bezpečně CNC stroj, ale bez CE, bude na tom hůř, než ten, kdo svůj stroj odflákne, ale udělá si na něj dobře papíry.
A to je přeci celé jádro problému :-) Než se rozhořel tenhle spor, tak jsem měl za obecně jasné, že to "neúplné strojní zařízení" je takový druh občanské obrany před nadměrnou byrokracií, která v důsledku vede k tomu jevu viz výše a nenapadlo by mě, že to může někomu třetímu vadit, když se tak dodavatel a zákazník dohodnou.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 12. 2018, 9:53

Podle mě, a toho co jsem v normách vyčetl, je "neúplné strojní zařízení" jen rozepsaná kniha, která se musí dotáhnout do konce, než ji dostane čtenář. Tj. zabudovat do celku, a jako celek schválit.

To že se autor a čtenář dohodnou, že dostane koncept před vydáním, je věc těch dvou. Ale čtenář musí chápat, že to není úplně hotový.

Ve chvíli, kdy tou knihou bude roztočený vřeteno v momentě výměny nástroje rukou zaměstnance, kterého knižní labuže jeho šéfa nemají proč zajímat, musí oba aktéři výše, kterým ruce zbyly, počítat s tím, že se začne kutálet horkej brambor, a jeden se o něj bude muset popálit, protože ten bezrukej neřekne, dobrý kluci, já si na to dám doma mašličku.

Už jsem celkem z blízka viděl, jak rychle končí vzájemná symbióza, když se stane pracovní úraz, jak se rychle každej snaží hodit vinu na toho druhýho. Proto bych termín občanská obrana moc nepoužíval, a vzal bych na vědomí, že ty předpisy můžou mít smysl a vyhodnotil si, jestli do toho rizika půjdu, nebo ne.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 10:04

Nejde o to, že by bylo přípustné dodat stroj který někoho zmrzačí, ale čistě jen o to papírování kolem, které se nakonec jeví důležitější než samotná funkčnost stroje. Ale třeba to není tak hrozné, CNC na zakázku nedělám tak nemám přímou zkušenost a je možné, že se to dá zvládnout i pro unikátní stroj vyrobený jen jako jediný kus :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 12. 2018, 10:11

Bohužel v týhle době a kontinentu je to papírování důležitější, než samotná kvalita stroje.

To máš jak s lidma, jsou místa, kde chtějí jen ty z VŠ, ale že to může bejt jinak debil nikoho nezajímá, důležitý aby měl ten papír.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 10:13

pro jistotu aby jsme se zase nezasekli na necich domenkach
moje firma nic nikde nestavi
slo o skoda a.s. a souvisejici spolecnosti a kdyby to byla moje firma tak se zabyvam asi necim uplne jinym nez temahle debatama

zamerne zde siris nepravdive informace!!!

tyto firmy tak cini v souladu s normou a toto mohou potvrdit stovky lidi v techto firmach zamestnanych na pozici s tim souvisejicich
konstrukteri bezpecaci advokati manazeri atd....

jen ty mas pocit ze vsichni tihle lide nevi co delaji a tvrdis o nich ze se chovaji protizakone
ze skodovka ma okamzite evakuovat fabriku protoze jsou tam lidi zamerne ohrozovani na zivote atd... tak prosim kdyz uz jsi se zde pasoval za vrchniho udavace, klidne s tim jdi na policii a pak dej vedet kam te poslali dal, kousek od skodovky jsou kosmonosy tam to patrne bude

placas tu od zacatku nesmysly
opakovane jsi pri tom pristizen
nereagujes na to adekvatne
slibujes ale nekonas

s timhle pristupem te tu za chvili opravdu nebudeme chtit
a jakmile prijde nekolik nahlaseni tak prijde i ban

takze se vrat zpet na zem a trosku se zamysli nad tim co tu predvadis!

tohle pisu uz ne jako diskutujici ale jako Admin
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 10:16

DvPetr

souhlas, bez toho papiru to holt nejde
ale jak jsme se z tveho vytahu normy dozvedeli vec se ma trosku jinak nez tu byla predkladana
a docela mi slo o to aby stroj byl skutecne alespon nejak zabezpeceny v ramci moznosti a v ramci ekonomicnosti, za pouziti normalnich komponent ne za kazdou cenu certifikovanych
a na zaklade legislativnich procesu ktere k tomu existuji ne nezbytne tech nejtvrdsich (spis prave naopak protoze se jedna o hobby sferu)
to jsem se tu odzacatku snazil

jinak se tu ted vpodstate jinymi slovy resi ze stroj z nebezpecneho bezpecnym udelame tak ze vykrademe dokumentaci k jinemu stroji a upravime hlavicky a nazvy a jine udaje a atd....

tohle mi neprijde uplne koser a uplne podle prava
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 12. 2018, 10:23

Taky jsem přesvědčenej že provozy jako Škodovka maj podle předpisů i poskládány šroubky v pořadačích.

Čím větší firma, tím by se nich víc povozili.

To jsem byl nedávno v jedny firmě, která jela na ISU, a tak pěknou halu jsem ještě v provozu neviděl, na zemi všude čáry, v regálech cedulky kde co leží, všude čisto, světlo, nikde se nic neválelo.. Takový firmy maj dost lidí na to, aby to pohlídali.

Jedna norma se dá přečíst za hodinu, jenže ona odkazuje na několik dalších, a ty pak dohledat, taky přečíst, a i ty odkazují zase na další.

Nejsme příznivce papírů, ale musím uznat, že ty normy jsou propracovanej systém, a vymyslet to, a zvládat se v tom orientovat musí bejt člověk bedna, a nedělat nic jiného. Pořádná fabrika na to ty bedny mít bude.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 10:27

presne o tom jsem presvedcenej taky
potvrdit to nemuzu protoze jsem jim nedelal kontrolu
ale hadam ze ty kontroly a audity tam probihaji velmi casto

a vubec si narozdil od ZZ netroufam tvrdit ze delaji neco nezakoneho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 12. 2018, 10:40

Navíc si taky myslím, že jedna norma na pokrytí ryzik je málo.

Podle mě by ty normy měly provázet celej vývoj a výrobu toho stroje, protože se jedna norma odkazuje na druhou a úplnej počátek bude někde v hutích.

- projekt - zvolení materiálu pro výrobu - postup výroby dílčích součástí - požadavky na stroj - požadavky na bezpečnost (vibrace, hluk, elektro, řízení..) - popis stroje - popis ovládání a obsluhy - popis servisních úkonů a oprav - prohlášení o schodě se všemi dotčenými normami.

To bude ale spíš práce pro projektanta, technologa, a bezpečák bude mít úlohu mimo jiné v tom zajistit, nebo přesněji dohlédnout na to, aby stroj co se namontuje tohle splňoval.

Takže jednoduchá vrtačka VS20 cca 500-1000 lejster ve výrobě? A dál s mašinou pujde už jen návod k obsluze a prohlášení o shodě.. Takže já jako případný výrobce budu muset zpracovat těch 1000 lejster, nebo si vystačím jen se sepsaným papírem o tom že je to ve shodě? Ve shodě s čím?, až za mnou přijde kontrola, a bude chtít vědět, z jakýho materiálu a jak jsem udělal vřeteno, protože v jedný firmě do toho uply něco těžkýho a ono to prasklo a budou hledat chybu.. Jak jsem zjistil že to udrží tolik, podle jaký normy to bylo počítaný a testovaný, když jsem to uvedl do návodu?

Tahle procedůra mě natolik zatíží, že ten stroj bude neprodejný, a výroba bude sebevražda, jak už tu bylo napsáno..

Jen uvažuju.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

8. 12. 2018, 10:47

Líbit se Vám to nemusí, ale ten, kdo postaví dobře a bezpečně CNC stroj, ale bez CE, bude na tom hůř, než ten, kdo svůj stroj odflákne, ale udělá si na něj dobře papíry.
Neprodávám CNC, maximálně občas někomu pomůžu něco naprogramovat v systému, ale jak už tady zaznělo....
Když půjdu do bazaru nebo do krachnuté fabriky pro starší stroj, tak papíry a štítek CE bude to úplně poslední co mě bude zajímat.
on tem papir totiž vubec,ale vube nic nerika jaka ta masina je.
Místo toho zkusím použít selskej rozum a těch par mouder, který vím a elektrice (jako že kope), o pohybujících se dílech (že můžou ukousnout prst nebo ruku) a samozřejme i o rotujících dílech. a podle toho s tou mašinou budu zachazet.
Protože jestli ty tady obviňuješ Robokopa, že nabáda lidit k nezákoným věcem, tak já tvrdim, že ty nabádaš lidi, at si postavěj mašinu třeba z píškotovýho těsta, ale hlavně at maj papiry, že je bezpečna. protože pak jim neublíží. že je to lepší než pořádná mašina bez papíru. Prostě papír pro papír.
12 stránek tlachání o ničem, nikde ani zmínka, která by mi pomohla udělat mašinu bezpečnější. Nastrkat sem odkazy na skripta o pevnosti materialu umim taky a myslim si že to důležitější čteni než normy o bezpečnosti, ale k čemu to bude. prečteš si je celý do hloubky aby si je pochopil?
Ono to ani nejde. jakou máš představu? že udělaš nejakej formulář, ja si ho vyplním a jsem z obliga? podle mě naprostá blbost.
Stejně jako tady na foru, když nekdo řekne " zkus udělat obecnej popis jak postupovat pri stavbe stroje"
BUd tomu rozumim komplexne a jsem schopnej neco postavit, nebo nerozumim a 10 000 strankovej dokument " CNC step by step" je mi stejne k ho....
A uplne stejne to vidim s tim o čem mluvíš ty. Analyza rizik a ja nevim co jeste. Když si neumim spočítat setrvačný hmoty, nebo proud protekajici drátem, tak asi těžko odhadnu rizika, který to může mit. Nebo tam chceš dát všechny vzorce pro pevnost, pružnost, dynamiku, elektriku, mechaniku tekutin, a mužu pokračovat na další dva řádky.

Co z toho vznikne? Teorie všeho? kolik to bude mit stránek. Za mě osobně naprostá kravina.
tim netvrdim, že normy o bezpečnosti nejsou potřeba, ale ne tady na foru a už vůbec ne touto formou.
Ale klidně zkus něco sepsat, třeba se mýlím a po přečtení tvého dokumentu uznám chybu a udělam si CE na svoje chroustadlo, abych lip spal.
Věřím, že tomu rozumíš víc než kdokoliv tady na foru.
A neber to jako urážky viz moje nepochopené předchozí přizpěvky, není to tak myšleno.
kdybych to měl schrnout do jedny věty, tak prodávat prezervativy v klaštěře není dobrá obchodní strategie.

Martin
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 12. 2018, 10:02

zz912 píše: 7. 12. 2018, 6:06 Tak, ať nemluvím o některých věcech jen na prázdno, tak jedna z povinností výrobce stroje, který chce svůj stroj uvést na trh, nebo jej provozovat, je prohlášení o shodě. Pokud se chcete někdo podívat jak to vypadá, tak je to možné najít třeba zde:
.......
Jak je to s elektronickou částí, tak to přesně nevím. Snad by tady někdo mohl poradit.
Slyšel jsem, že pokud použiji zdroj s CE a pracuji poté s bezpečným napětím, tak pak už dál to nikoho nezajímá. Ale zase jsem něco slyšel o elektromagnetické kompatibilitě a tady už nevím.
Možná by neškodilo si příslušnou normu nastudovat. Problematika elektromagnetické kompatibility je součástí prohlášení o shodě. Stejně jako splnění podmínek ochrany před nebezpečným dotykovým napětím.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“