Natáčení nože 4tou osou a ukládání proměnných

M.mse
Příspěvky: 25
Registrován: 31. 10. 2018, 2:02

1. 4. 2019, 12:14

Ahoj,
je možné, aby byla osa A automaticky natáčena do směru pohybu, bez nutnosti jakkoliv řešit osu A v g kódu?

Další věc, když budu mít proměnou pro počet cyklů pro výměnu nože, kterou nastavím přes pyVCP, dá se uložit aby po restartu zůstala poslední nastavená hodnota? Určitě to půjde přes python modul a uložení do souboru, spíš jde o to, jestli to není řešeno nějak v základu EMC.
M.mse
Příspěvky: 25
Registrován: 31. 10. 2018, 2:02

1. 4. 2019, 1:33

Našel jsem něco na zahraničním fóru:
https://www.forum.linuxcnc.org/forum/10 ... to-path-xy

Ovšem, co je to za příkaz ten comp?? neznám a nejde
comp --install tangentkins.c
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2019, 3:09

Natáčení osy C by bylo zajímavé.
Ale v tom vlákně, které jsi odkazoval, to nakonec autor zakončil tím, že si myslí, že jeho řešení není dobrá cesta.
Jestli nějak zásadně pokročíš, dej prosím vědět.

Nějak se sám se sebou nemůžu dohodnout, jestli by se to nedalo udělat i na úrovní g-kódu nějakým preprocesorem, který by ten g-kód zmodifikoval před natažením do stroje. Pro úsečky to asi šlo (g1), ale pro oblouky by to byl asi problém (g2, g3).
Mně by asi stačila i kombinovaná varianta, kde by se před řezem nastavil nůž do známé polohy s definovaným offsetem, při vlastním řezu by pak nůž už fungoval jako běžný vlečný a svůj úhel by si řešil sám mechanicky. Pak by to šlo i na té úrovni g-kódu.
Ale samozřejmě pokud by nějaká kinematika nebo něco jiného vyřešilo "automaticky", tak to by byl komfort maximální.

Jinak tu tvoji diagnostiku "nejede" bych čekal tak od ženy v domácnosti, ne od technika. Ten aby asi napsal jak nejede a co to píše. ;-)
"comp" je program pro kompilaci real-time modulů pro HAL. Musíš mít nainstalovaný dev balík LinuxCNC.
M.mse
Příspěvky: 25
Registrován: 31. 10. 2018, 2:02

1. 4. 2019, 4:06

Dík za odpověď,
chápu připomínku k vyjadřování, ale to je asi dáno celkovou vyčerpaností tímhle systémem, už se tím zabývám dva měsíce každý pracovní den a pořád se nemůžu dobrat konce.

Chci to právě zkusit mimo úroveň G kódu.
V novější verzi je comp nahrazen halcompile, bohužel také "příkaz nenalezen".
Můžeš trochu objasnit balík linuxcnc-dev? při pokusu o instalaci dostanu "balík není dostupný", mám systém debian z linuxcnc z live CD
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2019, 5:11

Normálně jsi mě přinutil, abych si nainstaloval panenský LinuxCNC.
Samozřejmě si z hlavy nepamatuju, co všechno se tam musí doinstalovat. To snadno a rychle ukáže praktický pokus.

No a výsledek instalace?
linuxcnc-dev se nainstaluje automaticky v defaltní verze z distribučního image LinuxCNC.

Takže celá akce sestávala jen z toho:
- stáhnout a nainstalovat ISO LinuxCNC
- pustit upgrade na aktuální verzi
- stáhnout https://forum.linuxcnc.org/media/kunena ... ntkins.zip
- halcompile --install tangentkins.c

Kde vidíš problém?
M.mse
Příspěvky: 25
Registrován: 31. 10. 2018, 2:02

1. 4. 2019, 5:19

právě v tom halcompile --install tangents.c
dostanu: bash: halcompile: příkaz nenalezen :(
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 4. 2019, 6:18

a jaký má mít smysl řešit to systémem když na generování kodu pro otočný tangencialní nůž je na netu kupa free softíků ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2019, 6:30

-> M.mse: Jak jsem psal, nainstaloval jsem defaultním způsobem defaultní ISO a spustil defaultní upgrade. Jinak jsemnedělal vůbec nic.
Já to udělal jsem kvůli pokusu, Tak tobě snad nebrání nic v tom to zkusit taky tak.
linuxcnc-dev je součástí defaultní instalace.

-> packa: No mít podporu v systému by bylo fajn. Pak by se nemusel používat vlečný nůž, ale otočný.
Nějak si neumím představit jak pomocí vlečného nože dělat přesné řezy.
Jestli máš s nějakými SW praktickou zkušenost: jak prosím řeší situaci začátku řezu s neznámým natočením nože? Umí si ty SW pamatovat a zohlednit polohu nože po posledním řezu, a tedy i směr offsetu, který mají zahrnout?
Nebo se to řeší podle zásady "good enough", tedy "eto dóbro, chuj s tym" ?
Díky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 4. 2019, 7:10

já mluvím o řízeném noži né vlečném , někde mám jednoduchý prográmek pro generování kodu , a testoval jsem i jeden kterým se prohnal vygenerovaný kod a on jej přepočítal a dopsal tam gečka pro nůž . pohledám to .
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2019, 7:13

Díky, to by mě zajímalo. Hlavně jak se popasovali s kódy G2, G3.
M.mse
Příspěvky: 25
Registrován: 31. 10. 2018, 2:02

1. 4. 2019, 7:41

MEX: zkusil jsem to na jiném stroji se stejnou distribucí i verzí linuxcnc a funguje. Dokonce nebyl problém doinstalovat linuxcnc-dev. Asi chybka při instalaci.

Packa: To bude asi druhé řešení pokuď selže to první. Skript který spočítá a doplní polohu osy A. Snadněji by se řešilo natočení nože před vjezdem do materiálu a pod. Nehledě na snazší implementaci omezení rotace(díky pneu. hadičkám).
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 4. 2019, 7:50

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2019, 7:52

M.mse píše: 1. 4. 2019, 7:41 MEX: zkusil jsem to na jiném stroji se stejnou distribucí i verzí linuxcnc a funguje. Dokonce nebyl problém doinstalovat linuxcnc-dev. Asi chybka při instalaci.
Sice nevím, proč jsi musel doinstalovávat linuxcnc-dev, protože ten v defaultní distribuci při defaultní instalaci už je. No ale nemusím chápat všechno, že.

Jo, a není zač.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2019, 8:37

Díky za ten odkaz.
Zkusil jsem to a v simulátoru to vypadá, že by to s omezeními skutečně mohlo fungovat (myslím ten jejich Excelový generátor).
S oblouky G2 a G3 se vypořádali snadno - zakázali je používat. To by možná ani moc nevadilo.
Ale polohu nože při startu a hlavně pak při přejezdech neřeší. A to už asi bude zanášet docela velké problémy. Zvlášť u malých samostatných objektů, což je zrovna můj případ (chci řezat šablony pro pastu pro osazování PCB).
M.mse
Příspěvky: 25
Registrován: 31. 10. 2018, 2:02

2. 4. 2019, 12:10

Mex: linuxcnc-dev samozřejmě nebylo třeba, ani se nic nenainstalovalo vzhledem k tomu že bylo vše aktuální, ale na předchozí verzi při pokusu o instalaci hlásilo chybu balík nenalezen. Byl to jen test který potvrdil chybu v instalaci.
Poděkovat jsem mohl, to máš pravdu. Děkuji za rady(i když teď už to asi nemá takovou váhu.)

Zkoušel jsem ten jejich převod v .xml, bohužel absence G2/3 asi bude zásadní. Mají i modul pro Fusion 360, ale pokus za 12USD nechám jako poslední možnost.


A ještě jedna rada: Změnu GUI je třeba udělat hned jako první při konfigurace stroje, spoustu věcí je na to naváyaných a je to zbytečný s.... to předělávat.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“