2x paralelní port - rozdělení os

Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 9. 2019, 5:39

Zdravím,

mám desku BLUEBOARD na které je všechno zapojeno, od koncáků, přes vřeteno až po osy.
Ovšem chtěl bych si posílit jednu osu a použít na ni zvlášť oddělovací desku s driverem a silnějším krokáčem.

Nejjednodušší řešení by bylo si vyrobit rozdělovač na paralelní port. Prostě vytáhnout piny 2 a 3 do oddělovací desky a ostatní piny nechat do BLUEBORDu.

Ovšem nechtělo si mi takový rozdělovač vyrábět, tak jsem si nechal dát do PC druhý paralelní port . Nejdřív jsem si ten nový motor s novou oddělovací deskou rozchodil na původním portu.

Když jsem nastavoval parametry v linux CNC, tak jsem si všiml, že ten prográmek, co nastavuje *.HAL soubor, tak neumožňuje u paralelního portu č.2 nastavit pro piny funkci step X a dir X (vlastně žádný pohyb).

Má to nějaký důvod? Říkal jsem si, že bych to napsal přímo v *.HAL souboru (s CNC Linuxem začínam). Můj dotaz zní, jestli je to dobrý nápad? Aby se mi to nevymstilo v budoucnu.

Používal cnc linux tady někdo někdy, že měl rozhozený osy na více paralelních portech?

Nebo si mám raději vyrobit rozdvojku na paralelní port, jak jsem plánoval původně?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 9. 2019, 5:44

No neviem ale 2 porty nevedia v realnom case ovladat dva tie iste osi. Tj jedna os X by bola oneskorena za druhou alebo by sa rozne dotahovali.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 9. 2019, 5:50

To, co vyprodukuje Stepconf, vezmi jen jako polotovar a zbytek úprav už si dělej ručně.
Myslím, že to tak dělají všichni, kteří od toho chtějí trochu víc než tu nejzákladnější konfiguraci.
Já teda určitě.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

17. 9. 2019, 6:22

Přesně jak psal MEX: StepConf vygeneruje úplně ten nejzákladnější polotovar (základní kostru konfigurace), který je potřeba dále nastavit aby to k něčemu užitečnému bylo.

Teoreticky není problém mít rozhozené jednotlivé osy na jednotlivé LPT porty, ale musíš to samozřejmě nastavit v konfiguračních souborech ručně. K žádnému velkému hádání docházet nebude. Nic se nebude nikde předhánět nebo dohánět. Prostě vedle sebe pojedou dva shodné matematické modely generátoru kroků (softwarové stepgeny), které budou úkolovány těmi stejnými polohami (jeden vstup polohy) v ten samý čas. Není tedy důvod aby se jakkoliv od sebe odchylovaly nebo se nějako doháněly atd. LinuxCNC takle může (přesněji řečeno musí) obsluhovat několik os a všechny musí být v ten správný čas na správném místě. A je absolutně jedno jestli ty osy mají zrovna jet stejně nebo každá jinak, tak aby jejich koordinovaný pohyb vytvořil nějakou výslednou polohu v nějaké komplikovanější kinematice.

Pokud by snad rozhození polohy těch dvou motorů mělo mít destrukční účinky na mechaniku, tak je většinou vhodné je spřáhnout řemenem, který nepřenáší žádný moment a nevnáší žádnou nepřesnost, ale dokáže zachránit situaci kdy by jeden motor nějako nezvládal a "uškubnul" se z požadované polohy. Předpokládám že budeš používat krokáče.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 9. 2019, 6:54

Děkuji za odpověď.

Zkusím tu variantu s rozhozením os v *.hal souboru. Možná budu potřebovat pomoc s tím rozhozením, ale zkusím to nejdřív sám, kdyžtak se ozvu.

Vliv na mechaniku to mít nebude. Osy Y a Z jsou klasické kokáče. Nová osa X je krokáč s encoderem řízený STEP, DIR . Postupem času, bych chtěl předělat všechny osy na krokáče s encoderem, ale to záleží na penězích.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2019, 6:57

dohledej si komponentu gantry
http://linuxcnc.org/docs/html/man/man9/gantry.9.html

resi i houmovani na dva spinace aby jsi dojel pravy uhel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 9. 2019, 7:09

robokop píše: 17. 9. 2019, 6:57 dohledej si komponentu gantry
http://linuxcnc.org/docs/html/man/man9/gantry.9.html

resi i houmovani na dva spinace aby jsi dojel pravy uhel
Nemám gantry. Ve skutečnosti trochu ano, ale je to řešeno mechanicky řemenem. Šlo mi akorát o to, že budu mít osu Y, Z na jednom LPT portu (na desce) a osu X na druhým LPT portu (na PCI). Jestli se to nebude hádat, když třeba pojedu po kružnici.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

17. 9. 2019, 7:18

ak máš jeden motor na X a chceš len zmeniť port, tak treba v HALe prepísať 2 riadky.
stepX a dirX treba presmerovať na nový port.

prípadne dopísať ten port do Halu, aby ho poznal.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 9. 2019, 8:45

zz912 píše: 17. 9. 2019, 7:09 ... Šlo mi akorát o to, že budu mít osu Y, Z na jednom LPT portu (na desce) a osu X na druhým LPT portu (na PCI). Jestli se to nebude hádat, když třeba pojedu po kružnici.
Je to případ typu "no problem".
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“