Absolutní začátečník - MESA 7i96 - pomoc

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 4. 2022, 5:50

Nic nerozporuju, s nikým se nebudu hádat.
Jen taková úvaha a historka z natáčení.

Já osobně bych se s takovým vysvětlením/řešením asi nespokojil (kdyby to bylo moje). A hledal bych dál.

Dělávám spíš věci jinam než do CNC. Ve fázi stavby, ladění, zkoušení se prostě používají Ethernetové kabely jaké zrovna přijdou do ruky. Většinou UTP, tedy nestíněné, protože jsou ohebnější, levnější a mám jich na hromadě prostě víc.
A to vedou do bedny, kde je driver pro 110kW servo, po cestě vedou i kolem toho motoru. Cvakající stykač v té bedně je pro proud 120A.
A nic se neresetuje.

Pravdou ale je, že to dělám v Brně. A v Brně máme dobrý vzduch a pohodovou atmosféru.

Až nebudu někdy mít do čeho píchnout (což se bohužel asi hned tak nestane :-( ), tak schválně zkusím vystavit některou svou Ethernetovou Mesu hodně nepříznivým podmínkám. Už mám i plán - na DIN lištu osadím pár stykačů a UTP kabel mezi nimi protáhnu tak, že kolem každého stykače udělám třeba 3 závity.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

6. 4. 2022, 6:21

No, tak na to jsem zvědavej, to schválně vyzkoušej, mohl by to být vcelku zajímavý a výmluvný pokus.
Jako jo, jasně, princip krouceného diferenciálního vedení je v podstatě v tom že nepotřebuje stínění, protože je ze své podstaty funkce víceméně imunní proti rušení. Takže tenhle tvůj pokus bude defacto test zda je princip správný a funkční :-)
Já si třeba osobně vyzkoušel rušení koncáku na posledních nestíněných cca 5centimetrech z metr a půl dlouhýho jinak stíněnýho kabelu. Pouhých 5cm. Kdo by to řekl.
Ale faktem je že tady v ČB jsme oproti Brnu zase hodně technologicky vyvinutí, takže je tu i dost rušení :P
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“