Absolutní začátečník - MESA 7i96 - pomoc

Odpovědět
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

8. 3. 2020, 6:27

Mex píše: 8. 3. 2020, 5:51 Už je to trochu zbytečná debata. Mesa Ti píše jak to zapojit. Já Ti napíšu jak to zapojit a připojím k tomu ještě popis výhod/nevýhod, které jednotlivé zapojení má. Včetně informace, že fungovat ale budou obě.
No ale protože jsi strávil jistě dost času organizováním společného nákupu, tak si zasloužíš abychom Ti vyšli vstříc, i když je to v tomto případě už zbytečné. ;-)

Tady máš zapojení, jak je realizován výstup signálů na Mesa 7i96.
Jsou tam použité 2 obvody 74ACT54x, kde jeden je invertující a jeden neinvertující. To je celé to kouzlo. Mimochodem ten intertující 540 se docela blbě shání. Když jsem kdysi dávno dělal podobné zapojení na jedné komunikační desce, tak jsem musel použít obvod 240, protože 540 jsem tehdy prostě nesehnal (ten 240 funguje stejně, ale má blbě rozložené vývody).

Docela mi na tváři vyloudila úsměv myšlenka miva o rychlejším odbuzení LED. To jistě platí, hlavně s tím kondenzátorem 1000pF, který tu závěrnou (ale i nástupnou) hranu zpomalí nejmíň 100x. ;-)
A nějaký posun úrovní obou drátů bude fungovat stejně, ať je ten druhý drát tvořen GND nebo napětím 0.1V z výstupu toho budiče, který je samozřejmě opřen o stejné GND.
Mesa_vystup.jpg
To ti sice mohlo vyloudit úsměv na tváři, ale pravdu nemáš. Zkus trochu počítat, pokud vstupní diodu optronu budíš v neaktivní fázi nulou a nebo minus 5 Volty, tak se asi ten kondík vybije rychleji. Co říkáš? A ještě k tomu kondenzátoru. Pokud si spočítáš časovou konstantu toho RC článku, tak dojdeš k mikrosekundám. A velmi bude záležet na tom optronu, zda ten MHz zvládne, nebo je slabším článkem.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 3. 2020, 6:38

LEDka v tom optronu zvládne desítky nebo spíš stovky MHz.
Omezující prvek v optronech je přijímač. A to i v těch rychlých.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

9. 3. 2020, 3:14

Mex píše: 8. 3. 2020, 5:51 Už je to trochu zbytečná debata. Mesa Ti píše jak to zapojit. Já Ti napíšu jak to zapojit a připojím k tomu ještě popis výhod/nevýhod, které jednotlivé zapojení má. Včetně informace, že fungovat ale budou obě.
No ale protože jsi strávil jistě dost času organizováním společného nákupu, tak si zasloužíš abychom Ti vyšli vstříc, i když je to v tomto případě už zbytečné. ;-)
Děkuji za obrázek zapojení výstupu 7i96 + za názory ostatních. Zbytečné to nebylo, už si na problematiku umím udělat svůj názor, a vyjasnily se mi některé věci, které mi předtím nebyli jasné. Bohužel mám neucelené elektrovědomosti, protože jsem studoval elektrověci tak jak mi v životě přicházeli pod ruce a často nevím některé úplné základy.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

14. 3. 2020, 10:01

Tak jsem se pokusil, toto vlákno shrnout do vlastního článku:

http://zz912.blog.cz/2002/3-mesa-7i96

Je to takové psaní od Lamy pro Lamy, takže nic zajímavého pro odborníka, ale pokud tam budu mít nějaký nesmysl, budu vděčný za upozornění.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 3. 2020, 1:22

Ještě bych poprosil, jestli by mi někdo nepomohl pochopit jak fungují výstypy u 7i96.
Obrázek

Ten největší chrobák jsou nějaká trafa?
http://www.link-pp.com/upload/file/2014 ... 122612.pdf

Pak ty menší smd by mohlo být tohle:
https://www.sunrom.com/p/bav99-a7w-sot23
a to 3-tí jsem nerozkódoval.

V manuálu u MESY je uvedeno:
ISOLATED OUTPUT CHARACTERISTICSThe 6 isolated outputs use full floating MOSFET switches ( a DC Solid State Relayor SSR ) and can be used just like a switch or relay contact. Maximum voltage is 36 VDCand maximum load current is 2A. Inductive loads must have a flyback diode. The outputpolarity must be observed (reversed outputs will be stuck-on).

Note: The 7I96 outputs are not short circuit protected so a current limited powersupply or a 2A to 5A fuse should be used in the power source that supplies theoutputs.
Nerozumím tomu, co chtěl říci autor tím, že to může být použito jako "tlačítko nebo kontakt relé" ?

"DC Solid State Relayor SSR" - to bude spínat i střídavý proud?

LED-ku už pomocí výstupu na vřeteno vypínám a zapínám, ale když už jsem se v vrtal v pochopení MESY, tak výstupy mi chybí. Počítač a FPGA považuji za černou magii, tam se vrtat nebudu. :-)
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 3. 2020, 9:03

Normálně jsi mě donutil vytáhnout tu Mesu ze šuplíku. Už bych ji měl taky nějak zprovoznit.

Ten výstup vypadá zapojený jinak, než jsem prvoplánově čekal.
Jestli to správně chápu, tak tam použili transformátor 1:1, který používají jako nábojovou pumpu. Z jeho výstupu po usměrnění zřejmě napájejí Gate výstupního FETu.

Co z toho plyne:
Protože je na výstupu FET, jehož Gate je napájená z nezávislého zdroje (z té nábojové pumpy), tak může spínat i libovolně malé signály. To je jednoznačně výhoda, pak to skutečně může fungovat skoro jako relé. To byl zřejmě i důvod, proč to tak zapojili.
Navíc přes to trafo můžou přenést mnohem víc energie než přes běžně používanou optickou vazbu, tak pak není problém udělat ten spínač i dost silný a případně i dost rychlý.

Protože je ale na výstupu jen jeden FET, tak to bude správně spínat jen v jedné polaritě. Resp. spínat bude v obou, ale v té opačné poteče proud neustále i ve vypnutém stavu přes substrátovou diodu. Takže v tom opačném směru bude ten spínač stále jakoby částečně sepnutý.

No a plyne z toho i jedna zvláštnost, a to, že buzení toho spínače musí být periodickým signálem (prostě nějakým kmitočtem, nikoli jen úrovní ON/OFF). Uživatele to nemusí nijak zajímat, o generování toho signálu se postará to FPGA. Jen pokud by někdo psal vlastní firmware pro to FPGA, tak je třeba na to myslet.

Takže to můžeš použít stejně, jako by tam bylo zapojené malé relé. Jen s omezením na max. povolený proud a napětí. A s tím, že je to jen DC spínač, tedy správně spíná jen v jedné polaritě.
Pokud bys to chtěl použít jako AC spínač, tj. v obou polaritách, tak by se daly použít pro spínání jednoho signálu dva kanály. Pak by to při správném zapojení fungovalo úplně transparentně, jako skutečné relé.

(anebo jsem to třeba celé blbě pochopil a funguje to všechno úplně jinak ;-) )
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 3. 2020, 10:02

píšeš, skoro jako relé. Jak se to bude chovat, když budu chtít spínat napětí pod 0.6V. To už mám asi smůlu, že? Fyziku neokecáme?

Ono, trochu odbočuji, ale není to jen fylozofická otázka. Mám aplikaci, kde musím spínat desetiny Voltů (ideálně zkratem), ale řádově stovky mA. Proto tam mám několik relátek, které kazí kouzlo celé aplikace. Díval jsem se i po germániových tranzistorech, ale ty už zase neuměly přenést požadovaný proud a když už by uměly, tak zase měli stejné spínací napětí jako křemíkové, tak jsem si nepomohl.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 3. 2020, 10:26

zz912 píše: 30. 3. 2020, 10:02 píšeš, skoro jako relé. Jak se to bude chovat, když budu chtít spínat napětí pod 0.6V. To už mám asi smůlu, že? Fyziku neokecáme?
Však to tam ten předřečník píše: "... může spínat i libovolně malé signál ...".
Můžeš spínat i setiny voltu.

EDIT: Dodatečně ještě poznámka k Tvému postu o spínání 0.6V. Je třeba rozlišovat co spínat, a čím spínat. I nejobyčejnějším křemíkovým bipolárním tranzistorem můžeš spínat míň než 0.6V. Saturační napětí bude někde kolem 0.1V, takže už při spínání 0.2V na výstup proleze cca 0.1V (tj. vstup, snížený o saturační napětí).
Ale pokud bys uvažoval čím to spínat, tj. jakým signálem iniciovat to sepnutí, tak to už je jiná. Tam už pro křemíkový tranzistor potřebuješ skutečně něco kolem 0.6V (toto napětí závisí dost výrazně mimo jiné i na teplotě, na tomto principu se dělají i elektronické teploměry).
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 3. 2020, 5:57

Dekuji za rozsahlou odpoved a analyzu vystupu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

15. 9. 2020, 8:19

Tak jsem vcera zkousel rozbihat kartu - distribuce 2.8 Deb10, posledni verze 7i96 konfiguratoru.
Nejrive problem s nedostatecnym napajenim karty pres tenke draty USB. Hralo to jako barevna hudba, stale se karta restartovala.
Vyreseno jinym zdrojem.

Nasledne se UI konfiguratoru 7i96 pomerne silne sekalo a asi nedopadla nejlepe komunikace s kartou takze v karte FW kaput.
Dnes to tam jdu davat pres JTAG.

Jsem tu prvni sikula s brickem?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 9. 2020, 12:06

Ta 7i96 má 2 instance firmware, ne? To se podělaly obě?
Každopádně je to zajímavé a celkem překvapivé, že se dá takhle snadno nechtěně smazat EEPROM na desce.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

15. 9. 2020, 12:40

Ma i zalozni image. Asi je po nem :( Zustavaji mi sviti ty boot cervene ledky. Coz pri korektnim bootu ma zhasnout.

Ten 7i96 SW se mi sekal obcas i pri prepinani zalozek.

Dneska bych tam ten image flashoval pres cmdline.

Uvidim dneska jak to tam pujde pres JTAG ktery musim rozbehnout na nejakem cinskem FTDI modulu :)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

15. 9. 2020, 1:14

Mex píše: 15. 9. 2020, 12:06 Ta 7i96 má 2 instance firmware, ne? To se podělaly obě?
Každopádně je to zajímavé a celkem překvapivé, že se dá takhle snadno nechtěně smazat EEPROM na desce.
No snad se bavíme o tom samém, ale instancí firmware má mraky.
http://www.mesanet.com/software/parallel/7i96.zip
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

15. 9. 2020, 1:29

oscar píše: 15. 9. 2020, 8:19 Jsem tu prvni sikula s brickem?
Moc nerozumím otázce, ale jestli se ptáš na to, jestli už někdo používá MESU 7i96 v provozu, tak na kamarádově mašině jede už 14 dní bez problémů. Respektive v provozu už je dýl, ale u mě se vše vleeeeeče.

U mě je problém, že počítačům moc nerozumím. Takže jsem se dostal ke dvou počítačům. První zadarmo a druhý za 500Kč. Fungoval až ten druhý.

Co se týče kouzelníků, používal jsem jak Pnconf integrovaný v LinuxCNC, tak https://gnipsel.com/linuxcnc/7i96/index.html a ve výsledku jsem z toho poskládal jeden HAL, zkombinoval jsem výstupy z obou kouzelníků.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

15. 9. 2020, 1:41

zz912:

FALLBACK
The backup system is called Fallback. The 7I96 flash memory normally contains twoconfiguration file images, A user image and a fallback image. If the primary userconfiguration is corrupted, the FPGA will load the fallback configuration so the flash memoryimage can be repaired remotely without having to resort JTAG programming.

Note that if you program the 7I96 with a valid bitfile for a XC6SLX9 but notdesigned for a 7I96, you will likely "brick" the card. The only way a bricked card canbe recovered is by using JTAG.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“