Absolutní začátečník - MESA 7i96 - pomoc

Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 2. 2020, 4:36

Zdravím,

byl by tady někdo ochotný se mi nějaký čas pověnovat?

Proklínám články typu "Linux je jednoduchý" "Nebojte se Linuxu" "To půjde" "Linux je skoro jako Windows, ale lepší .... "
Linux je v poho..... do prvního problému.

Jako samouk jsem v prrr. Věřím že Linux a LinuxCNC se dá naučit, že to má logiku, ale potřebuji nakopnout.

Nejsem vysokoškolský študák, co příjde ve 3 odpoledne z přednášek a do půlnoci si může hrát s čímkoliv (mimo zkouškové). Toto krásné období mi skončilo před mnoha a mnoha lety, teď je to s časem čím dál horší.

Kdybych mohl vzít počítač pod paži a sednout do auta a k někomu dojet "pokecat", tak bych potřeboval nainstalovat "nějaký" Linux a do něho "nějaký" LinuxCNC a ten nástroj na úpravu MESA karet. Jsem ochotný se i nějak revandžovat, vím že to máme s časem složitější všichni.

Fóra, internet, samovzdělávání vzdávám. :-( Tím samozřejmě nechci shodit snahu všech, co se mi tady snažili pomoci. Velmi jim za to děkuji, ale jsem až moc velký začátečník a zjistil jsem, že takhle to už nejde. Kdybych neměl toho kámoše, kterému kvůli mě stojí jeho CNC, tak bych se na to vykašlal, ovšem tento projekt musím dotáhnout do konce.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

11. 2. 2020, 5:18

Budiž toto vlákno pokračováním vlákna o hromadném nákupu MESA karet přímo od výrobce, zde konkrétně věnované kartě MESA 7i96 :wink:

Předpokládám, že se zde objeví info jak co zapojit, třeba do začátku schéma na nějakou 3 osou frézku, nebo třeba i soustruh. Dále jak, co a kde nakonfigurovat dle tohoto konkrétního zapojení.
Zkrátka průvodce pro absolutní elektronické lamy, který jim pomůže zapojit MESA 7i96, ale také zprovoznit distribuci Linux-u či je navede jak nastalovat a konfigurovat LinuxCNC :)
J.C
Příspěvky: 40
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

11. 2. 2020, 6:45

Je to jak píšeš , to první proniknutí do Linux je oříšek , vše je jinak systém souborů a celkově . Chce se to tím začátkem prostě prokousat , ve chvíli kdy pochopíš filozofii toho systému tak už to lehké , wondows jsem opustil už před lety a nelituji . Pouze na CAD/CAM mám jeden PC s WIN 7 ale už ho nemám na síti a tudíž žádné problémy s aktualizacemi . Pro všeobecné seznámení doporučuji Linux Mint , má Cinnamon prostředí je jako XP . Dají se tam dohrát programy třeba ze Správce softwaru ( defakto jednoduše ) ale lepší je terminál ( příkazový řádek ) , když si na něj zvykneš tak to ani nijak jinak dělat nebudeš . Je k tomu i české fórum - například ten terminál
https://www.linux-mint-czech.cz/2014/06 ... -v-linuxu/
Ta komunita kolem Linuxu je dost silná a zatím jsem většinou nalezl řešení případného problému na netu .
J.C.
PS: abych netvrdil že je vše růžové , teď například byl problém s Chrome , po aktualizaci na verzi někde 79 začal prostě zamrzat , v podstatě se v něm nedalo dělat . Vše okolo šlo a stačilo přejít na Firefox a ten běžel bez problémů . Trvalo to dobře 2 měsíce než se jim podařilo tento problém odstranit .
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 2. 2020, 8:22

Je to jak píšeš , to první proniknutí do Linux je oříšek , vše je jinak systém souborů a celkově . Chce se to tím začátkem prostě prokousat , ve chvíli kdy pochopíš filozofii toho systému tak už to lehké
No jo, ale pro mě je velmi deprimující, když ztratím celý den nad něčím, co by mi někdo vysvětlil za 3 minuty, proto bych rád našel někoho, kdo radši pokecá,než si písmenkuje. Si připadám jak opravář Lakatoše, past vedle pasti. A vyflákat den volna s nulovým výsledkem naštve.
Navíc když se zasekneš, tak máš 3 možnosti. Zkoušet to stejným způsobem dál a modlit se, že uděláš chybu,která Tě posune. Napsat na fórum, kde Ti asi nikdo už neodpoví, protože už nikoho nebaví odpovídat na Tvůj stý amatérský dotaz. Zkusit další cestu,kde se taky zasekneš na úplné blbosti.

No abych jen nebečel, našel jsem tento obrázek:
Obrázek

Píšou tam,že je to zapojené správně. Já si původně myslel, že výstupy z MESY se zapojí ve stylu DIR+ a DIR- na optron driveru DIR a STEP+ a STEP- na optron driveru PULZE.
V MESE opravdu nepředpokládají, že by to chtěli používat i slabý jedinci, že tak skvělí produkt obohatí jen tak prostým návodem.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2020, 8:45

zz912 píše: 11. 2. 2020, 8:22 No abych jen nebečel, našel jsem tento obrázek:
no tak zrovna tak bych to nezapojil, nevidím důvod tahat signálové - signály společně zemí.
prostě zapojit 1:1 - ideálně krouceným kablíkem (ale na ten kousek to není nutné)

pokud uděláš smyčky přes zem, pak tím ještě napojíš nějaké větší relé nebo LED světlo tak se můžeš divit kde že mi to dělá jakési divné chyby.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2020, 8:57

Cjuz píše: 11. 2. 2020, 8:45 no tak zrovna tak bych to nezapojil, nevidím důvod tahat signálové - signály společně zemí.
prostě zapojit 1:1 - ideálně krouceným kablíkem (ale na ten kousek to není nutné)
Nesouhlasím.
Správně je to tak, jak je to na obrázku od zz912.
Oba diferenciální výstupy (tedy + i -) má smysl zapojit jen tehdy, když má driver diferenciální vstupy. Jinak to nemá žádnou výhodu, ale naopak nějaké nevýhody.
Fungovat nicméně bude oboje.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

12. 2. 2020, 10:20

Zoufalý člověk, dělá zoufalé činy.

Psát něco do vláken zdejšího fóra s výhledem na trvalý odkaz, asi nemá smysl, stejně se to tady ztratí.

Pokud budete chtít, dejte vědět a mohu převádět Vaše příspěvky do formy trvalého souvislého textu. Akortá potřebuji Váš souhlas, že to tak chcete.

Jelikož mě články o jednoduchosti LinuxuCNC přivedly do průseru, nebudu ho psát tak růžově, jak býváte zvyklí. Tady jsem začal:
http://zz912.blog.cz/2002/linuxcnc-obecne
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2020, 5:55

zz912 píše: 12. 2. 2020, 10:20 Pokud budete chtít, dejte vědět a mohu převádět Vaše příspěvky do formy trvalého souvislého textu. Akortá potřebuji Váš souhlas, že to tak chcete.
Hele jestli na to máš čas, nikdo se čertit nebude když sesumíruješ informace vedoucí ke zdárnému konci.
Jen aby ti to nadšení vydrželo.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

12. 2. 2020, 6:10

Cjuz píše: 12. 2. 2020, 5:55 Jen aby ti to nadšení vydrželo.
Není to nadšení, spíše noční můra. Nemůžu přijít za tím svým kamarádem a říct mu, že to své CNC pěkně postavil, ale že budu stavět barák a že se tomu CNC začnu věnovat tak za dva, za tři roky. Je to rozjetý vlak, ze kterého nejde vystoupit.

Zkouším to jako nějakou motivaci, pro někoho tady, kdo by se rád podělil o zkušenosti, ale nechce se mu to sepisovat.

Objednal jsem 11 karet 7i96 do ČR. Dvě pro sebe, abych jednu měl na CNC u kamaráda a jednu u sebe doma.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

12. 2. 2020, 6:36

Mex + Cjuz
Jaký je teda závěr,ohledně toho zapojení?

Našel jsem článek ve prospěch Mexe, ale nevím:
https://forum.linuxcnc.org/38-general-l ... on?start=0
STEP+ will have positive step pulses
Normally this will suit drives with the optcoupler common connected to GND

STEP- will have negative step pulses
Normally this will suit drives with the optcoupler common connected to +5V
Má na něco nějaký vliv, pokud zapojím STEP+ a GND, nebo jestli zapojím STEP- a 5V?
Oba diferenciální výstupy (tedy + i -) má smysl zapojit jen tehdy, když má driver diferenciální vstupy. Jinak to nemá žádnou výhodu, ale naopak nějaké nevýhody.
Přeloženo do jazyka kmene začátečníků.
Když má driver na vstupu diferenciální vstup, což je něco takového:
http://www.elektronikapc.wz.cz/en/info/diferencni.htm
tak zapojit krouceným kabelem
Když má driver optočlen tak viz původní obrázek?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2020, 7:11

Zde asi bude neshoda, ale tomu se taky nevyhneš.
Já to prostě jinak nezapojím i když to bude optočlen.
.
např. oficiální zapojení vstupu serva - a jsou tam taky optočleny
conect.JPG
conect.JPG (20.58 KiB) Zobrazeno 5285 x
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 2. 2020, 8:47

zz912 píše: 12. 2. 2020, 6:36 Jaký je teda závěr,ohledně toho zapojení?
Cest k zjištění je jako obvykle víc.

Bezpracná cesta: Rozhodneš se, komu/čemu budeš věřit.

Pracnější cesta: Začneš zběsile googlit. Ale protože zřejmě i tady dostaneš protichůdné informace (na internet píše každý, kdo má díru do zadku), tak i tato cesta nakonec skončí tím, že se budeš muset rozhodnout komu/čemu věřit.

Nejpracnější cesta: Zjistíš si zapojení výstupů Mesy a vstupu driveru. Nastuduješ výstupní charakteristiky obvodů použitých na Mese a vstupní charakteristiky vstupu toho driveru. Namaluješ si náhradní zapojení, spočítáš napěťové a proudové poměry. Pak nastuduješ aspoň zlehka něco o přenosu signálů. No a nakonec už tomu budeš rozumět, takže si sám rozhodneš, co je správné řešení.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

14. 2. 2020, 4:00

MEXi doufám, že nevadí, že jsem Tě citoval:

http://zz912.blog.cz/2002/3-mesa-7i96
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

15. 2. 2020, 8:08

Jelikož jsou karty už u sousedu za bukem, díval jsem se na už zmiňované info k instalaci z jiného vlákna:
https://jethornton.github.io/7i96/
Nemám ale jasno, zda má smysel instalovat a konfigurovat dopředu, když karta není k počítači připojená. Nepodělá se tím něco? Nebo neskomplykuji si tím konfiguraci po připojení karty?
Také na trubce jsem našel nějaké info k tomu, zatím ale podrobně nestudoval.

Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

15. 2. 2020, 8:15

Grad píše: 15. 2. 2020, 8:08 Nemám ale jasno, zda má smysel instalovat a konfigurovat dopředu, když karta není k počítači připojená. Nepodělá se tím něco? Nebo neskomplykuji si tím konfiguraci po připojení karty?
Když poděláš, začneš po příchodu karty reinstalací celého Debianu. Ony zase tak blízko nejsou. Nevím jak dlouho bude trvat to proclení. Jak bude probíhat platba DPH atd. Já to dělám proto, že jsem s Linuxem nikdy nedělal, takže jakékoliv seznámení je pro mě plus.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“