Výběr vhodné distribuce Linux-u - instalace pro začátečníky

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2020, 9:31

Grad píše: 15. 2. 2020, 6:15 ... ale klídek, neženu se do toho po hlavě ...
Zajímavá formulace.
My přece jsme klidní. Hubu si nabiješ Ty, ne my. ;-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2020, 10:09

zz912 píše: 15. 2. 2020, 7:57 Pak jsem ale našel tohle video:
https://www.youtube.com/watch?v=oYlByF0a-cQ
Je sice v angličtině, ale se zapnutýma en titulkama se to dá. Rozhodně by měl zkouknout každý začátečník, co si nechce vylámat zuby už u volby distribuce linuxu.
Pěkné video. Je to Američan, takže je mu pěkně rozumět (na rozdíl od Angličanů, kteří snad nerozumí ani sami sobě ;-) ).
Jen se na této frontě později po natočení videa změnily dvě věci.
Jednak je nové instalační ISO toho Wheezy, kde už jsou odkazy na archivní repository nastavené.
A druhak že už je naportované RTAI na nové jádro řady 4.9, takže při použití RTAI už nebude nutné používat hodně historickou distribuci Wheezy (zatím je to jen jako testovací, nikoli distribuční verze).

Jsem velkým fanouškem RTAI, protože na stejném HW dosahuje většinou o dost lepší latence/jitteru než RT-Preempt.
Ovšem při použití nějaké ethernetové Mesy je nutné použít RT-Preempt.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 2. 2020, 7:05

Mex píše: 15. 2. 2020, 10:09 Jen se na této frontě později po natočení videa změnily dvě věci.
Jednak je nové instalační ISO toho Wheezy, kde už jsou odkazy na archivní repository nastavené.
No já to zkoušel na instalalačce Live LinuxCNC z doby, kdy jsem rozcházel CNC. Takže jsem se s repozity seznámil. Myslel jsem si, že když vezmu starou verzi Linuxu, tak mačkáním na tlačítko aktualizovat z toho udělám verzi novou. No Linux není Windows a Windows není Linux.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

16. 2. 2020, 8:15

zz912 píše: 15. 2. 2020, 7:05 No já tu kartu ještě fyzicky nemám. Je na poště v německu. Mám z té karty panickou hrůzu, že ji nezvládnu, tak se snažím nachystat dopředu.
A to ta tu nevedia ludia zastavit? Samozrejme ze nepojde nic. Linux sa snazi komunikovat s hardverom ale neuspesne. Logicky to nemoze ist. Okrem spravneho napajania "chrobaka" musis mat napajanie aj I/O pola, inak ti to takisto nepojde. Ak nakonfigurujes aj Sserial a nenapojis, tak znova nepojde. Ved o tom toje, ze najskor si vsetko overi svoju funkcnost, pekne sa hardver medzi sebou pozdravi a spolocne sa daju do prace. Ak niekto nevie pekne odzdravit tak mas hlasku ERROR. :lol:
Tomu sa hovori uz profi system. Nie ako MACH a krokace.. :D
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

6. 3. 2020, 3:55

Ahoj,
před pár dny jsem si nainstaloval LinuxCNC 2.7.x. Přes Stepconf Wizard jsem si nakonfiguroval svůj stroj a prozatím mi stroj běží, mám ale pár problému které bych chtěl opravit a to:

- Jak nastavit zapínání/vypínání vřetene - stroj řídím přes CNC IO Board - oddělovací deska pro par. port z CNC shopu. Ta deska má dvě relátka, tuším že jsou na pinech 1 a 15. Na jednom relátku mám vřeteno na druhém vysavač. Co v Stepconf Wizardu nastavit pro tyto piny aby mi linux spínal relátko ve kterém mám zapojené vřeteno.

- Jsou v linux cnc softvérové limity pro rozjezdy jednotlivých os, pokud ano kde je nastavím? Mám nastavené rozjezdy pro dané osy, když najedu ručně na koncák neumím z něj už sjet, musím vypnout stroj, odtlačit osu a zase zapnout, najet referáky. Mach hlídal pohyb v jednotlivých osách a nedovolil na koncák najet.

- Lze pustit program od jakéhokoli řádku? Je tam na to zřejmě ta modrá šipka vedle pauzy programu, zkoušel jsem to různě ale nepovedlo se mi, vždy pustím program od začátku. Jaký je správný postup pouštění programu od určitého řádku?

- Prozatím se mi povedlo moje nastavení z Stepconf Wizardu pustit jen v prostředí Axis jak ho spustím v prostředí GMOCCAPY ?
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

6. 3. 2020, 5:06

Pri Stepconfigu si necital vsetko. Tie rozjazdy sa tam nastavuju. (min. limit, max. limit)
Vreteno zapnes pomocou pinu :
net spindle-cw <= motion.spindle-forward
net spindle-cw hm2_7i96.0.0.output-00

Napisane iba po pamati, ale princip asi chapes.


edit: nie si nahodou v spatnom vlakne?
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

6. 3. 2020, 7:28

Juro píše: 6. 3. 2020, 5:06 Pri Stepconfigu si necital vsetko. Tie rozjazdy sa tam nastavuju. (min. limit, max. limit)
Díky za reakci, min. a max. limit mám nastavený, jen jsem ho špatně pochopil, mám tam nastavené rozjezdy do koncových spínačů, nevěděl jsem že to jsou ty softverové limity

Juro píše: 6. 3. 2020, 5:06 Vreteno zapnes pomocou pinu :
net spindle-cw <= motion.spindle-forward
net spindle-cw hm2_7i96.0.0.output-00

Napisane iba po pamati, ale princip asi chapes.
Bohužel nechápu vůbec, ve Stepconfigu můžu pro výstupní piny nastavit pouze SPINDLE ON, SPINDLE CW, SPINDLE CCW, SPINDLE PWM, SPINDLE BRAKE (výčet toho co se týká vřetena) .
Když cokoli z toho použiju objeví se v LinuxCNC tlačítka pro vypnutí vřetene, zapnutí pravých a levých otáček a + - . Není možnost mít tam jen tlačítko zapnout/vypnout?

Asi jsem použil nevhodné vlákno, teď to už bohužel nepřesunu.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“