Výběr vhodné distribuce Linux-u - instalace pro začátečníky

Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

12. 2. 2020, 9:40

Já mám linux cca 2 týdny , se učím :D (pokus/omyl)

a) Linux - já osobně si vybral debian 9 stretch .... http://linuxcnc.org/downloads/ 64bit

b) přes rufus vytvořil boot usb

c) instaluju to na Intel NUC, takže nenaběhly některý drivery , takže doinstalovat chvíli trvalo (hlavně síťový iwlwifi) , pro někoho kdo zná příkazy maximálně z DOSu cd mc :lol: a něco NASky synology oříšek

d) zrušil hledání wifi sítě při bootování ať to netvá 1,5 min (nebo co to vůbec hledalo ). Nastavil lokální přihlašování natvrdo jméno a pass ať to furt neotravuje. A našel že je tam jakási verze gmoccapy na touchpanel, kterou chci a nastavil ji po spuštění.

e) dnes nastavil remote conection přes XRDP (jelikož to nemám na veřejné IP tak portforvarduju na routeru) abych mohl testovat věci z práce (jsem kancelářská krysa v sezóně práce na 10hodin mimo sezónu na 5, takže teď 4 měs budu mít tak 2-3 hodky času z práce)

Toť vše... a teď sháním velikou palici , abych to všechno roztřískal, protože se z toho linuxu asi pos..ru. :lol:
Objevil jsem totiž , že se asi bude muset nastavovat Linux CNC přes ini v nějakých textťákách a manual na Hal na nastavování HW snad ne zase přes editaci v texťácích (což by asi člověk měl znát alespoň základy) na 200 lisů a jestli nenajdu "user friendy" progam na editování "grafickej" a budu muset dělat vše přes ten jejich "terminal" jako do těď , tak to fakt nedám , prostě nedám to nejdeeee...
(To snad nemyslí vážně , v třetím tisíciletí řešit téměř vše přes ten příkazovej řádek a editaci souborů v nějakym texťáku ! )

Jako abych ten linux jen nehanil, koukam to je kurevsky nenáročný, rychlý a fakt mě potěšila ta verze gmoccapy, asi by to mělo jít i nějak editovat a dělat si v tom na butony svoje makra , což je paráda, pač nestavim CNC ale takovej poloautomat a v něco takovyho jsem tajně doufal (ale opět , jestli nenajdu , nejakej grafickej program tak to dpč nedám !! fakt ne , už mám toho jednoho řádku fakt dost !!)

Nicméně by mě zajímalo (jestli to bude číst nějakej Linuxák) , zda
A) jde udělat nějaká celková záloha, nebo tak něco ???
Jako
- instaluju - nevím kam :mrgreen: a nevím jestli to bude funkční :P
- updatuju - nevím jestli se něco nepo.re :lol:
- edituju - nevím jestli jestli to nerozj.bu , a nepamatuji si co jsem kde editoval :D
B) j e nějakej rozdíl mezi D7 Wheezy a D9 Stretch , jestli to cely nebudu muset přeinstalovat

Díky moc
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

13. 2. 2020, 5:55

Linux bez terminálu je jako windows bez myši dá se to ale není to ono tohle mi řekl lunixak :D :D :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 2. 2020, 5:55

Fiury píše: 12. 2. 2020, 9:40 e) dnes nastavil remote conection přes XRDP (jelikož to nemám na veřejné IP tak portforvarduju na routeru) abych mohl testovat věci z práce (jsem kancelářská krysa v sezóně práce na 10hodin mimo sezónu na 5, takže teď 4 měs budu mít tak 2-3 hodky času z práce)
Pouštět XRDP (wokenní ementál :roll: ) skrz portforwarding přes internet je mimořádně blbý "nápad" - buď je třeba to pustit skrz VPNku a nebo alespoň SSH tunel - ale napřímo :shock: - no comment .
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 2. 2020, 5:59

Fiury píše: 12. 2. 2020, 9:40 (To snad nemyslí vážně , v třetím tisíciletí řešit téměř vše přes ten příkazovej řádek a editaci souborů v nějakym texťáku ! )
Tak si místo toho blbýho :mrgreen: tučňáka nainstaluj Macha - tam ty texťáky editovat nebudeš muset.
Ono totiž jde o to, jestli chceš aby to fungovalo a nebo to byla barevná klikací tragedie.
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

13. 2. 2020, 6:43

Mám otevřeny jen 2 porty kde následuje heslo takže podle mě to zas tak špatný nebude a nechci taky otevírat nějakej Flame win vs Linux , má to svoje pro i proti, poprosím o info, jak zazálohuji a jestli rozdíl wheezy vs stretch? (díky) :idea:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 2. 2020, 6:59

Fiury píše: 13. 2. 2020, 6:43 Mám otevřeny jen 2 porty kde následuje heslo takže podle mě to zas tak špatný nebude a nechci taky otevírat nějakej Flame win vs Linux , má to svoje pro i proti, poprosím o info, jak zazálohuji a jestli rozdíl wheezy vs stretch? (díky) :idea:
Je ale úplně jedno kolik :mrgreen: máš v tom XRDP otevřených portů - protože to je jako ementál, tak to je i pro script kiddies triviální cíl.
Pouštět remote napřímo (bez tunelu a nebo bez VPN) je naprosto fatální průser.
Tečka.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2020, 7:11

To co se da konfigurovat v linuxcnc na to vpodstate nic klikaciho poradne udelat nejde. Jeste tak na ty propoje v HAL ale to je asi tak max a v tom textaku je to mnohem lepsi. Protoze si to muzes Organizovat podle souvislosti v tom textu a prihodit poznamky kam potrebujes.

Jelikoz se jedna o sadu modulu kterou muzes pouzit jak je ti libo. Tezko si predstavim nejaky klikatko. Zakladni konfigurace cnc masin si samozrejme naklikat muzes na to tam jsou wizardi ale pak ty finesy musis ruco. Ale co kdyz to nebude bezna cnc masina ale uplne nejaka jina linka. Tuhle jsem vymyslel jak by na tom sel postavit stroj na testovani lokomotiv a jenich podvozku.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

13. 2. 2020, 7:48

robokop píše: 13. 2. 2020, 7:11 To co se da konfigurovat v linuxcnc na to vpodstate nic klikaciho poradne udelat nejde. Jeste tak na ty propoje v HAL ale to je asi tak max a v tom textaku je to mnohem lepsi. Protoze si to muzes Organizovat podle souvislosti v tom textu a prihodit poznamky kam potrebujes.

Jelikoz se jedna o sadu modulu kterou muzes pouzit jak je ti libo. Tezko si predstavim nejaky klikatko. Zakladni konfigurace cnc masin si samozrejme naklikat muzes na to tam jsou wizardi ale pak ty finesy musis ruco. Ale co kdyz to nebude bezna cnc masina ale uplne nejaka jina linka. Tuhle jsem vymyslel jak by na tom sel postavit stroj na testovani lokomotiv a jenich podvozku.
Okok tak budu muset bojovat a pls ty zálohy a Weezy vs Stretch ? (ať tam nenastavuju xhodin něco co pak zformátuji), díky
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

13. 2. 2020, 7:55

Fiury píše: 13. 2. 2020, 6:43 poprosím o info, jak zazálohuji a jestli rozdíl wheezy vs stretch? (díky) :idea:
Jak zazalohuji - co?
Jestli jsem to dobre pochopil, tak konfigurace je hromada textovych souboru - nemel by byt problem je nekam zkopirovat.
a) na flashku (bud se "objevi sama po zasunuti, nebo je treba nejake to mount, umount)
b) nekam po siti, nevim, jestli to XRDP umoznuje, ale pokud tam bezi ssh daemon, tak scp (winscp) - jak to pouzit je asi na google
c) pokud si chces ukladat ruzne verze, tak bud do ruznych adresaru, nebo nejaky verzovaci system - treba git (pro zacatecnika nevim, nevim, ale nejak se zacit musi zeano)

wheezy je starsi (o dost)
https://www.debian.org/releases/

jinak jsem mel vcera rozepsany prispevek o ruznych editorech, ale pak jsem ho neposlal, tak jen ve zkratce
terminalove: mcedit, nano, emacs, vim - prvni dva zacatecnicky pritulne, druhe dva moc ne, ale za to mocne
gui: kwrite, mousepad - dalsi neznam, pouzivam terminalove

edit: v linux svete se k baleni archivu pouziva prevazne program tar
tar -cvzf jmeno_archivu cesty_k_souborum_co_do_nej_dat
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 2. 2020, 8:43

Cjuz píše: 11. 2. 2020, 9:48 Tak jsem ještě zkusil postup Montega a stále kvoká.

instalace OK - po startu volba:
Výstřižek 1.JPG

pokud dám c, mám příkazový řádek a třeba grafika se zapojeným LCD sedí:
Výstřižek 3.JPG

funguje i videotest:
Výstřižek 2.JPG
.
ALE pokud to nechám naběhnout "normálně", tak je černo a mega myš?
Výstřižek 4.JPG
řekl bych, že to je typický :roll: problém některých inteláckých desek - kde je použitý integrovaný grafický chipset.
Problém je v tom, že ten chipset je původně dělaný na desky co mají fyzicky oba výstupy (VGA i LVDS) - typicky notebooky, ale na těch miniitx (typicky třeba D525) je vyvedený pouze VGA, LVDS tam furt je, ale je "jakoby nikam" - no a v kombinaci s driverem to pak dělá že běží oboje, najednou, takže je to pak totálně dokuxxxný.
Typický projev je že třeba v Mintu po přihlášení to zjevně běží, ale je pouze černý monitor (až po přihlášení), u debianu - obecně v LX (lubuntu a podobný, XFCE a další) to pro změnu sice nějak běží, ale bitmapa tapety nejde roztáhnout - je jako pouze na kusu plochy a "nedrží", nebo nejde nastavit správný rozlišení a nebo to to rozlišení monitoru vůbec nenabízí, nebo to v něm opět nedrží.
řešení je jednoduché - stačí když to zčerná, tak si pustit pravým tlačítkem na tý černý ploše display manager a v něm to LVDS odškrtnout (nebo ručně zeditovat konfigurák grafiky - prostě primární musí být VGA a LVDS výstup naopak shozený)
Fiury
Příspěvky: 89
Registrován: 11. 9. 2019, 1:16

13. 2. 2020, 2:06

prcek píše: 13. 2. 2020, 7:55 Jak zazalohuji - co?
wheezy je starsi (o dost)
Ok, jako nelinuxák jsem nevěděl , jestli se při instalaci nepřepisuje ještě někde něco třeba v jádru, pokud ne , tak v tom případě ok.. Díky moc za info :!:
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

13. 2. 2020, 5:25

Omlouvam se, jestli jsem to prve prehledl
Fiury píše: 12. 2. 2020, 9:40 Nicméně by mě zajímalo (jestli to bude číst nějakej Linuxák) , zda
A) jde udělat nějaká celková záloha, nebo tak něco ???
Jako
- instaluju - nevím kam :mrgreen: a nevím jestli to bude funkční :P
- updatuju - nevím jestli se něco nepo.re :lol:
- edituju - nevím jestli jestli to nerozj.bu , a nepamatuji si co jsem kde editoval :D
Bude to na delsi povidani. Zjednodusuji a zustavam u debianu a linuxcnc, některé informace mohou být zastaralé.
  • Linux většinou získáte v tzv. distribuci. (Debian, Ubuntu, Fedora, ArchLinux, Mint, Gentoo, (a hromada jinych https://distrowatch.com/dwres.php?resource=major ) distribuce je jádro operačního systému, nějaké systémové utility, a předkompilované aplikace, vše připraveno ve formátu balíčků umístěných v repozitářích (typicky na CD, ale dnes vesměs někde na Internetu)
  • instalátor (zjednodušeně) rozdělí disk, nastaví repozitáře, zavolá si balíčkovací systém pro instalaci nezbytných balíčků, vytvoří uživatele, nainstaluje zavaděč operačního systému (grub2) a tím je hotovo
  • veškerá uložiště jsou pospojována do jednoho velkého stromu, začínajícím v / - tzv. root (kořenový) adresář (někdo říká složka)
  • jednotlivé úrovně adresářů jsou odděleny / - je to zároveň jediný znak (mimo znaku konce řetězce), který se nesmí objevit v názvu souboru. Pro jednoduchost ovšem nedoporučuji používat mezery a češtinu.
  • Linux je od narození víceuživatelský
    • běžní uživatelé mají své domovské adresáře - místo, kam se předpokládá, že si budou ukládat data, umístěné v /home Uživatel se jménem prcek bude mít velmi pravděpodobně homedir /home/prcek
    • běžní uživatelé mají omezená práva, a jako běžný uživatel byste (téměř) neměli být schopni rozbít systém ostatním uživatelům (nebo jim číst soubory, pokud vám nedovolí). To neplatí o vlastních datech uživatele, nebo nastavení programů. Vlastní profil si rozbít můžete rychle a snadno. Je to daň za to, že si můžete většinu věcí nastavit úplně jinak, než má jiný uživatel. Většina linuxáků pracuje pod nějakým uživatelským účtem.
    • většina uživatelské konfigurace je uložena v (převážně textových) souborech v /home/login/.config/ nebo přímo v /home/login/.nazev
    • každý uživatel může být zažazen v jedné, nebo více skupinách uživatelů
    • existuje superuživatel - něco jako admin, s username root neplést si s (/ adresářem). Ten naopak může všechno a všude. Od nastavení sítě a firewallu po reboot systému. domovský adresář superuživatele je /root
    • existují nástroje, jak se z běžného uživatele stát root-em buď úplně (su, sudo), nebo alespoň pro některé akce (sudo, polkit, nastavení suid bitu)
    • aby se poznalo, komu který soubor patří a co se s ním může dělat, má každý soubor definovaného vlastníka (owner), skupinu vlastníků (group) a práva (rights) - dá se vypsat příkazem ls -l
  • Další software se zpravidla instaluje z repozitáře pomocí nějakého správce balíčků. (apt, aptitude, synaptics). Toto je třeba provádět jako root, protože se jedná o systémovou změnu. Nic ovšem nebrání uživateli si jiným způsobem nainstalovat, nebo vytvořit software ve svém domovském adresáři.
  • většina konfigurace je v textových souborech a mění se buď nějakým GUI nástrojem, nebo editací v textovém editoru
  • většina systémových věcí se odehrává v příkazové řádce v terminálu (nebo nějakém jeho emulátoru) - funguje to i když zlobí ovladač grafické karty a dá se to použít po síti i na pomalé lince (třeba přes modem v dávných dobách, nebo po sériové lince, když si tu síť rozvrtáte a server je na druhém konci světa)
  • pro základní pohyb v adresářích lze použít příkazy
    • cd - přesun do domovského adresáře
    • cd jméno - přesun do podadresáře jméno v aktuálním adresáři
    • cd /plná cesta - přesun do specifikovaného adresáře
    • cd .. - přesun do adresáře o úroveň výše -
    • pwd - vypíše plnou cestu, ve které se právě nacházíte
    • ls - vypíše soubory v aktuálním adresáři
    • ls -l - vypíše soubory v aktuálním adresáři včetně dalších informací
    • mkdir jméno - vytvoří adresář
    • rmdir jméno - smaže adresář, pokud je prázdný
    • rm - smaže soubor
    • cp existující nový - zkopíruje soubor
    • cp -a existující nový - zkopíruje soubor, nebo adresář včetně obsahu, a zachová jeho vlastníky a práva, pokud může
  • nebo si nainstalujte balíček mc a spusťte příkaz mc - je to něco jako Norton (Volkov) commander z dosu - dva panely, výpis a klávesy na základní operace
  • k většině příkazů existuje nápověda v podobě manuálové stránky - ta se zobrazí příkazem man. man ls - vypíše nápovědu pro příkaz ls, man mkdir - vypíše nápovědu pro příkaz mkdir
  • terminál se zpravidla dá ukončit zkratkou <Ctrl>D (stisknuto současně)
  • terminál má schopnost se "zmrazit" zkratka <Ctrl>S, následné "odmrazení" se provede <Ctrl>Q - nemyslím, že by to někdo chtěl použít, ale klávesy S a D jsou někdy nepříjemně blízko sebe
  • pokud na terminál nic nepíše, dá se podívat kousek do historie vypsaného textu - <Shift><PgUp> (najednou, lze použít opakovaně), v grafice většinou funguje i kolečko myši, nebo scrollbar
  • pokud chcete ukončit nějaký program běžící v terminálu, často funguje zkratka <Ctrl>C - pozor většinou se nikdo na nic neptá, ani se neukládají data atp.
  • repozitáře se nastavují v souboru /etc/apt/sources.list , nebo v souborech v adresáři /etc/apt/sources.d
  • pokud jsou nastaveny repozitáře, balíčky lze instalovat pomocí příkazu apt typicky apt install jméno_balíku
  • to, co se s vámi v příkazové řádce baví se jmenuje shell, existují různé, na debianu to bude pravděpodobně dash, nebo bash. Jejich výhodou je, že
    • mají historii - šipka nahoru/dolů pro procházení, <Ctrl>R pro hledání
    • dokáží spouštět scripty - sekvence příkazů (pamatujete *.bat z dosu - tak takové, ale lepší)
    • umí přesměrování a roury (pipe)
      • každý spuštěný příkaz má otevřené 3 (jednosměrné) kanály
        • standardní vstup
        • standardní výstup
        • chybový výstup
      • příkaz > soubor - přesměruje standardní výstup příkazu do souboru, který před spuštěním příkazu vymaže obsah, nebo vytvoří prázdný - pozor toto udělá i když příkaz neexistuje, takže můžete vytvořit prázdný, nebo vymazat obsah souboru prostým > jméno
      • příkaz >> soubor - přesměruje standardní výstup příkazu na konec souboru - pokud soubor neexistuje, tak se vytvoří, pokud existuje, přidává se na jeho konec
      • příkaz < soubor - přesmeruje standardní vstup příkazu ze souboru - zjednodušeně místo klávesnice se čte soubor
      • příkaz1 | příkaz2 - přesměruje standardní výstup příkazu1 na standardní vstup příkazu2 - zá se zřetězit i na více p1 | p2 | p3 ...
      • příkaz 2> soubor - přesměruje chybový výstup do souboru - buď soubor vytvoří, nebo přepíše jeho obsah (stejně jako > )
      • příkaz 2>> soubor - přesměruje chybový výstup do souboru, ale připisuje na konec, když soubor neexistuje, vytvoří ho
    • umí napovídat pokud začnete psát příkaz, nebo cestu k souboru a nevíte jak dál (nebo jste líní) stiskněte <Tab> Pokud existuje jen jedna možnost, shell vám cestu (příkaz) doplní, pokud existuje více možností doplní to společné a pípne, nebo blikne. Nyní buď musíte zadat další znak, nebo pokud nevíte stiskněte <Tab> znovu a vypíšou se vám možnosti. Pokud jej jich moc, zeptá se vás, jestli opravdu vypsat ### možností.
  • seznam nainstalovaných balíčků lze zjistit pomocí příkazu dpkg --get-selections
  • pro zálohu systému by bylo potřeba udělat kompletní obraz disku, to je hodně náročné, takže doporučuji
    • než se začnu vrtat v souboru, tak si jej zkopírovat

      Kód: Vybrat vše

      cp -a starý  starý__$(date +%Y-%m-%d_%H:%M:%S)
    • než začnu instalovat, zazálohovat seznam toho, co mám - pak půjde nalézt rozdíly

      Kód: Vybrat vše

      dpkg --get-selections > balicky_$(date +%Y-%m-%d_%H:%M:%S)
    • když se něco pokazí, nepanikařit
    • co nemusím, nedělat jako root
    • pokud chci zálohovat systém, nesmí mi měnit data "pod rukama" - je třeba použít nějakou live distribuci
      • A) Připojit správně disky a odkopírovat soubory, pak disky odpojit
      • B) použít něco na binární kopii dat (třeba utilitu dd) a přenést data někam pryč
    těžko bránit uživatele před ním samotným
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

13. 2. 2020, 8:25

Trochu povzbuzení:
Lama - neví, co dělat a má strach, že to rozbije
Poučený uživatel - ví, že přinejhorším to reinstalace jistí, nebojí se do systému šťourat
Admin - už několikrát reinstaloval, ví jak je lepší do systému nešťourat, ví na co se zeptat google

Nějaké další příkazy:
  • k vypsání obsahu krátkého souboru lze použít příkaz cat soubor (kdybyste ho chtěli po řádkách pozpátku, tak použijte tac soubor)
  • k prohlížení delších textových souborů lze použít příkaz less (možná je nutné ho do instalovat), ukončuje se <q> pohyb šipkama, vyhledávání v textu se začíná / pak napíšete hledaný text a stisknete <Enter> další výskyt vám to najde po stisku <n>, předchozí <p>, má historii hledaných textů - místo psaní můžete použít šipku nahoru (opakovaně) - vzpomíná si někdo, co jsem psal v předchozím příspěvku o uživatelských nastaveních? historii hledání si less ukládá do /home/login/.lesshst
  • váš domovský adresář nemusíte vypisovat - /home/mujlogin, můžete místo toho použít ~/ - ls /home/mujlogin a ls ~/ vypíšou úplně stejně soubory ve vašem domovském adresáři
  • pokud potřebujete najít nějaký řetězec v mnoha souborech (třeba znáte konfigurační volbu o které nevíte ve kterém souboru je) použijte grep (příkaz, ne ovoce)
    • grep hledany_text soubor1 soubor2 soubor3 - prohledá ty tři soubory na výskyt řetězce hledaný_text
    • grep -r hledaný_text adresář - prohledá všechny soubory v adresáři, jejich podadresářích, jejich podadresářích ... prostě rekurzivně
    • místo hledaný_text můžete použít regulární výraz (platí i pro less) https://www.root.cz/clanky/regularni-vyrazy-1/
  • grep i less mají přepínač -i , který způsobí, že hledají bez rozlišování velikosti písmen (case insensitive)
  • seznam souborů se příkazům dá zadávat s použitím zástupných znaků - i když někdy vypadají podobně, nejsou to regulární výrazy
    • /nějaký/adresář/* - všechny soubory (jejichž jméno nezačíná tečkou) v adresáři
    • /nějaký/*/config - všechny soubory, které se jmenují config a jsou v libovolném podadresáři v /nějaký
    • * lze použít i vícekrát, pozor jen na to, že zastupuje alespoň jeden výskyt libovolného znaku (mimo . na začátku a /) ls *.* - soubory s tečkou ve jméně.
Pokud dojde na problémy (a ono dojde):
- píše to chybovou hlášku - dej ji do "googlu" (je fuk, který vyhledávač použijete), pokud jste frajeři přidáte klíčová slova linux, linuxcnc, debian atp.

- většina systémových služeb zapisuje své problémy do "logů" - soubory ve /var/log zkusil bych je prohledat na jméno aplikace, která mi nefunguje

Lokalizace se nastavuje pomocí locales - pokud vám to píše českou chybu, pravděpodobně ji nevygooglíte
LC_ALL=en_US.UTF-8 zlobivý_příkaz by mělo vyplivnout anglickou verzi

Pokud to prská, že locales en_US nezná, je na čase je vygenerovat (jako root) spusťte

Kód: Vybrat vše

dpkg-reconfigure locales
šipkama, <PgUp>, <PgDown> najděte en_US.UTF-8 mezerníkem zaškrtněte, <Tab> pro vybrání OK, Enter, nechte prochroustat a snad dobrý.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2020, 8:33

Tak jsem se na malý PC vykašlal a donesl si archivní PC z půdy.
Fakt hodně staré a pomalé, ale jede.
Instalace na něm trvala místo minuty asi 15, ale vše na první pokus - jak jsem předpokládal.
.
MESA tam je ale nikoliv 7i96
IMG_20200213_201540_resized_20200213_091856378.jpg
.
.
Když už to prošlo, jel jsem podle návodu z internetu: https://jethornton.github.io/7i96/install.html
IMG_20200213_203047_resized_20200213_091856507.jpg
IMG_20200213_204029_resized_20200213_091856231.jpg
IMG_20200213_210655_resized_20200213_091856641.jpg
.
Všechno běželo snadno, ani není nad čím přemýšlet (prostě pro opičáka)
Došel jsem až ke konfiguraci 7i96 a tam je už klikání hodně takže to není na pár minut.
Nastavení rozlišení, os, vstupů a ostatních je pochopitelné, ale co nacpat třeba do PID nevím
Ale jinak dobrá správa pro všechny s 7i96 - asi to pojede :D
.
IMG_20200213_211807_resized_20200213_091855908.jpg
.
No a ta špatná, každý si bude muset konfiguraci naklikat sám podle svého stroje - i když u něčeho by to chtělo radu zkušenějších.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

14. 2. 2020, 2:53

Zjišťuji, že on bude asi dost zásadní také HW na kterém ten Linux a hlavně LinuxCNC poběží.
Něco si matně vybavuji z prezentace kolem toho, jež proběhla na setkání v HB...
Nebylo by lepší sestavit specialní comp z čerstvého (aktuálně poříditelného) HW, na kterém by to pak zaručeně běželo? Nemáte někdo zkušenosti?

Pátral jsem a našel HW vyvýjený jen pro Linuxové distribuce. Základní deska PINE A64+ 1GB BOARD bratru za cca 500,- Kč no nekup to, kdyby to s tím opravdu fachalo...
https://store.pine64.org/?product=pine-a64-board-1gb
https://wiki.pine64.org/index.php/PINE_A64

Jde to nějak poznat že to na tom má šanci běžet?

EDIT1: další hledání a vypadá to slibně :) když to borec rozchodil, tak údajně deska vykázala průměrnou latenci asi 8 μs a v nejhorším případě 63 μs, je ten výsledek OK?
https://groups.google.com/forum/#!topic ... bvCISDbr5Q

EDIT: tak dle tohoto http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?Latency-Test by ta deska nemusela být až tak marná, když HW s výsledky Max Jitter pod 15-20 μs by měl zaručit pěkné výsledky i při mikrokrokování a HW s latenci 30-50 μs by mohl ještě přinést ucházející výsledek :D
Naposledy upravil(a) Grad dne 14. 2. 2020, 3:32, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“