Instalace a konfigurace LinuxCNC pro začátečníky

Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

11. 2. 2020, 5:01

Další pokračování tématu o hromadném nákupu MESA karet přímo od výrobce.

Zde by mohl postupně vzniknout CZ návod na LinucCNC :)
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

11. 2. 2020, 5:27

No dobře, tak jste mě ukecali, a začnu se taky poohlížet...

A proč nezačít rovnou u oficiální příručky pro rozjezd? Nejnovější verze je asi tady: http://linuxcnc.org/docs/devel/pdf/Linu ... tarted.pdf
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

11. 2. 2020, 5:43

V některých bodech bude na první pokuk příručka trochu neudržovaná, ale základní info tam bude:

Minimální požadovaný hardware (absolutní minimum, na tom bych to moc nezkoušel, budete zbytečně bojovat s výkonem):

• 700 MHz x86 procesor (1.2 GHz x86 doporučený)
• 384 MB RAM (512 MB až 1 GB doporučené)
• 8 GB hard disk
• grafická karta s rozlišením nejméně 1024x768, která nepoužívá proprietární ovladače NVidia nebo ATI fglrx, a které nemá video chipset, který sdílí paměť s procesorem (tedy má mít vyhrazenou video RAM na desce)

Dále je tam odkaz na stažení obrazu s linuxcnc 2.7.14 wheezy, který se dá dát na flashdisk a ze kterého by se to mělo rozjet na první seznámení. Wheezy bude asi znamenat distribuci Debian Wheezy, což bude nejspíš Debian 7.x s dlouhodobou odportou (LTS). Odkaz pro stažení ISO je http://www.linuxcnc.org/iso/linuxcnc-2.7.14-wheezy.iso. POZOR má to 1.1 GB.

Jinak by to mělo jet i na Debianu Jessie (Debian 8 ), Ubuntu Precise (Ubuntu 12.04 LTS) a Ubuntu Lucid (Ubuntu 10.04 LTS).
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

11. 2. 2020, 6:42

jj toto doporučuje instalovat i místní guru pro LinuxCNC :) viz. také viewtopic.php?t=34700&p=352811#p352810
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

15. 2. 2020, 7:50

Zevrubný seriál jak nainstalovat a konfigurovat LinuxCNC naleznete v odkazu níže:
https://youtu.be/T11zmexLyPc?list=PLv4P ... p1ISxzE3Xk
Zde je vstupní ukázka základního nastevení.

Nebo potkal někdo něco lepšího, podrobnějšího či dokonce v češtině? Jinak lze tam spustit titulky a v nastavení dokonce zapnout i automatický překlad...
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

6. 3. 2020, 3:22

Já jsem teď instaloval a rozcházel linux cnc poprvé. S nastavením stroje mi pomohlo tohle:
https://cnc.xpari.cz/2015/04/cnc-3040z- ... -emc2.html

http://cnc-hobby.pise.cz/7-pruvodce-kon ... -emc2.html

Po instalaci mi nešlo do linuxu skoro nic přiinstalovat (nebudu se rozepisovat proč protože linux pořádně neznám) ale pomohlo mi toto video (už tu bylo v nějakém vlákně)

https://www.youtube.com/watch?v=oYlByF0a-cQ
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

7. 3. 2020, 8:36

Dneska jsem prostudoval manuál ke kartě, abych věděl umí a jak jí správně zapojit a konfigurovat.
A začal studovat jak nejlépe nasadit LinuxCNC s ethetnetovou Mesa kartou.

Tady https://www.cnc-club.ru/forum/viewtopic ... 58&t=24050 jsou 2 inspirativní videa:
- nasazení Debianu s podporou RT kernelu, instalace LinuxCNC
- konfigurace 7i96 pomocí konfigurátoru

Je tam jenom jeden problém, a to je, že na stránkách http://mesaus.com již nejsou odkazy na ten konfigurátor, takže je potřeba jít přímo na GIT projektu https://github.com/jethornton/7i96

Jinak je pro začátečníky jednodušší stáhnout tu ISO LinuxCNC, které tady bylo již uváděno, a nainstalovat LinuxCNC rovnou z něj: http://www.linuxcnc.org/iso/linuxcnc-2.7.14-wheezy.iso

Konfigurace by pak mohla být stejná jako na druhém videu. Vlastně jsem si teď uvědomil, že i v tom druhém videu nepostupuje autor dle návodu, a místo vytvoření adresáře .xsessionrc tam rozbaluje obsah zipu toho konfigurátoru a přejmenovává adresář na xsessionrc. To je podle mě špatně.

Zítra budu zkoušet instalaci s použitím co nejnovějších verzí Linuxu a LinuxCNC, tak doufám že se mi to podaří.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

9. 3. 2020, 6:22

Po včerejším boji jsem zatím neúspěšný, kartu se mi ještě nepodařilo rozchodit.
Vydal jsem se bohužel těžší cestou a v Debianu 10 (Buster) jsem se pokoušel rozchodit LinuxCNC. To se nakonec podařilo kompilací ze zdrojových kódů, vytvořením instalačního balíčku a jeho následnou instalací.

K prvotní konfiguraci jsem zatím použil dříve zmíněný konfigurační tool k Mesa 7i96 s tím, že potom konfigurace ručně doedituju pro 7i95.

Skončil jsem zatím na chybějícím HAL driveru Hostmot2. Zatím jsem došel k tomu, že jej budu muset také sestavit. Nebo prosím zkušenější, jak jej případně pro 7i95 získat a nainstalovat.

Jinak kartu mám zapojenu zatím pokusně s jedním closed loop krokovým motorem, inicializace podle LED proběhne, a uživatelské LED občas mění stav (vypadá to jakoby nějaký čítač), ale nevím, co ve výchozím nastavení zobrazují.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 3. 2020, 8:01

Možná to úplně do tohoto vlákna nepatří, ale co už.

Dostal jsem od Bena Ashe novou hračku: viewtopic.php?p=356122#p356122
Dodatečně ještě jednou děkuji.

Cvičně jsem na ten malý Dell zkusil nainstalovat LinuxCNC na starém jádru 3.x 32-bit (v podstatě distribuční ISO 2.7.14, v tabulce označen jako "old") a pak novou verzi Mint s jádrem 4.x 64-bit (v tabulce jako "new"). Oboje pak ve variantě RTAI a Preempt-RT.
Ten Dell je s 2-jádrovým procesorem AMD Athlon na 2.7 GHz, 2 GiB RAM.

V tabulce je vždy první číslo max. jitter pro 1ms Servo-thread, číslo za lomítkem pro 25us Base-thread:

old RTAI: 13000/12000
old RT: 48000/47000
new RTAI: 162000/165000
new RT: 200000/210000

Musím říct, že to pro mě bylo docela překvapení. Že to vychází s RTAI lépe než s Preempt-RT bylo jasné předem.
Ale že bude tak dramatický rozdíl k horšímu u nové připravované 64-bit distribuce jsem opravdu nečekal. Není to překlep, opravdu to vychází 10x hůř u RTAI a 5x hůř u Preempt-RT.

Takže se starou verzí s RTAI by to bylo celkem slušně použitelné i se SW stepgeny přes LPT. S Preempt-RT asi spíš už jenom s Mesou (tam by to bylo luxusní) nebo velmi-velmi pomalu s LPT.
Ale s novou verzí je třeba na použití LPT naprosto zapomenout. A i s tou Mesou to bude trochu dýchavičné.

Takže poučení pro mě: netlačit se do nových jader, pokud pro to není nějaký zvláštní důvod. A před případnou změnou vždy napřed pořádně otestovat.

Výsledky jsou za jedno konkrétní PC, takže je samozřejmě nelze nějak široce zobecňovat.

Budu rád, když se někdo další přidá a udělá podobné měření na jiném HW.
Při měření bylo PC vždy zatíženo spuštěním Firefoxu, LibreOffice Calc a LibreOffice Writeru. Ve všech těchto aplikacích pak simulován běžný provoz.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

11. 3. 2020, 9:18

S RT-preempt nebo RTAI nemam zkusenost, ale vykon masiny sel vzdy do haje, kdyz dochazela pamet a zacala swapovat, nebo jina velka IO zatez, nebo taky kdyz byl sitovy provoz tak velky, ze se utocila na prerusenich od sitovky (u intelich se to resi bufferem a poolingem, ale zase to ma dopad jinde). Taky muze byt, ze vsechna preruseni obsluhuje jedno jadro a nestiha. Nebo se planovac, nebo kdo snazi setrit energii.

Tohle vsechno si myslim, by jakekoli RT reseni melo potlacit, ale jisty si nejsem. Ale podle popisu jsi vymenil cele distro, ne jen jadro. Tezko rict, jestli za to muze vlastni jadro, nebo nejake nastaveni okolo.

Sice mi pod stolem v praci lezi podobny maly Dell (diky R-stick za postrceni smerem k aukru, bazosi atp.), ale asi se nedostanu tak hned k tomu na nej neco nainstalit a testovat.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2020, 6:16

zatizeni i/o operacemi na disku znacne eliminuje ssd, zatizeni od sitove komunikace se da eliminovat nastavenim, bud bude pasivni a budes muset vse smerovat rucne, nebo ji pri obrabeni proste vypnes
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

12. 3. 2020, 7:16

Tak jsem tu mojí 7i95 dneska zkusil zase potrápit a s tím jedním připojeným krokáčem se mi podařila rozchodit. Stačilo dle návodu na fóru LinuxCNC udělat pomocí pncconf konfiguraci pro 7i96 a potom v konfiguračních souborech nahradit 7i96 za 7i95. Pořádná konfigurace bude vyžadovat více nastavování, ale jsem rád, že to funguje.
Pro 7I95 je potřeba zkompilovat LinuxCNC verze 2.9 přímo ze zdrojových kódů. Ještě pro ní nejsou zkompilované instalační balíčky, takže složitější cestu jsem nakonec zvolil správně, aniž bych to předem tušil.

Provozuju to na počítači od Bena Ashe - HP Compag 7900, CPU Pentium Dual-Core E5300 @ 2.60GHz, 4GB RAM. Debian 10 s podporou Preempt RT.

Max Jitter mám teď 37221/33803 s tím, že jsem spouštěl a trochu používal aplikace jako Libre Office, Inkscape, GIMP.

Teď mi zbývá prostudovat co kde nastavit v konfiguraci a co co znamená. A naučit se používat LinuxCNC :)
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

31. 10. 2022, 12:36

Potřeboval bych poradit s bootování z DVD, jakto že na některých PC to jde a na některých ne?

PC1: DVD1 s Linuxcnc 2.7.15 ingnoruje. To samé u DVD2 s LinuxCNC 2.8.0. Když spustím původní systém (Win7) tak ani jedno DVD nejde zobrazit, ale běžné soubory např. fotky z jiného DVD (jen pro test mechaniky) zobrazit jde.

PC2: To samé co PC1

PC3: DVD1 i DVD2 fungují bez problémů

nemá někdo nápad co by to mohlo způsobovat? v biosu se toho moc nastavit nedá (nebo jsem něco přehlídl :? ). Postupuju tak že spustím bootmenu a vyberu mechaniku, DVD se ani neroztočí na plné otáčky a skončí to hláškou error. mechanika jede přes sata konektor, zkoušel jsem jiný konektor na základové desce ale bez úspěchu. Dočetl jsem se ještě něco o nastavení pomocí jumperu, na mechanice jsem ale jumpery nenašel.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

31. 10. 2022, 7:54

Pokud ti na konkrétním PC bootuje jedno dvd, a nebootuje druhý, jsou dvě možnosti:
- to druhý dvd je echt špatný. Ale jelikož píšeš, že bootuje na jiném PC, tak tím to nebude.
- mechanika je unavená a dvd je "mírně" špatný (jinej typ - plus x mínus, má menší odrazivost a nebere to už optika, je šmucik ...).
Možná další věci který mě zrovna po ránu nenapadaj :)
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

31. 10. 2022, 3:57

pafik píše: 31. 10. 2022, 7:54 Pokud ti na konkrétním PC bootuje jedno dvd, a nebootuje druhý, jsou dvě možnosti:
- to druhý dvd je echt špatný. Ale jelikož píšeš, že bootuje na jiném PC, tak tím to nebude.
- mechanika je unavená a dvd je "mírně" špatný (jinej typ - plus x mínus, má menší odrazivost a nebere to už optika, je šmucik ...).
Možná další věci který mě zrovna po ránu nenapadaj :)
Tak nakonec to opravdu bylo mechanikou. zkoušel jsem 3mechaniky, 2 nefungovaly a třetí bez problému naběhla. Zajímavé, ani se mi nechce věřit že by byl v mechanikách takový rozdíl.

Jinak pokud by měl někdo podobný problém ale s USB bootem z flešky, tak mám zkušenost že bootujou jen některé USB na základové desce.

co myslíš že je pro bootování lepší/spolehlivější? DVD a nebo fleška?
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“