Školení Linux CNC

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2020, 9:45

Az se mi trosku rizvazou ruce zkusim na yo kouknout a neco sesmolit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

11. 4. 2020, 8:31

zz912 píše: 30. 3. 2020, 9:01 Hlavní problém pro začátečníka je, že spousta informací je z různých verzí linuxu CNC, z různých distribucí. Například jsem našel krásný článek o glade, ale autor se nezabýval tím, jak se k tomu glade dostat. (Napsal, že už ho v počítačí má a že je potřeba jen najít.) No nějaké glade už mám, ale nevím jaký je rozdíl mezi glade, mezi glade VCP, mezi glade GTK3 . Je to všechno to samé? Nebo, které pak potřebuji, aby to chodilo s LinuxCNC? To pak celý článek je pro začátečníka k ničemu.
Odpovím, i když asi už máš vyřešeno
  • glade je nástroj na malování uživatelského rozhraní (UI). Vygeneruje nějaký soubor s popisem jaké widgety (prvky rozhraní - tlačítka, vstupní řádky etc.) a jak se mají do okna naskládat. Pracuje s prvky GTK, což je zkratka pro GIMP toolkit (momentálně spíš GnomeToolkit). GTK má různé verze, poslední je GTK3, ale LinuxCNC podporuje jen starší GTK2. Tomu je potřeba přizpůsobit i verzi glade. Proto se v manuálu http://linuxcnc.org/docs/2.8/html/gui/g ... cp|manuálu píše, že je třeba použít starší.
  • gladeVCP je mechanismus "uvnitř" LinuxCNC, který umožňuje použít popis UI vygenerovaný glade a propojit ho s dalšími částmi.
  • získání glade-gtk2
    • pro LinuxCNC založeném na wheezy je v repozitáři LinuxCNC, mělo by stačit ho nainstalovat (buď jako root, nebo přes sudo)

      Kód: Vybrat vše

      apt-get install glade-gtk2
    • pro LinuxCNC založeném na stretch je situace obtížnější, je třeba si ho zkompilovat návod (nezkoušel jsem) je tu: https://forum.linuxcnc.org/9-installing ... cnc#112162
      edit: vyzkoušel jsem kompilaci podle odkazu, jediný zádrhel byl, že jsem neměl adresář Downloads - mkdir -p ~/Downloads/glade-build to řeší, -p zařídí, že si vytvoří celou chybějící část cesty, ne jen poslední adresář
      glade se spouští příkazem glade-3, byl jsem schopný v tom namalovat nějaké okno s HAL widgety, víc toho neumím, takže nevyzkouším
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1356
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 4. 2020, 12:40

Rad bych se zeptal, jestli ma smysl se zabyvat glade, kdyz ted se LinuxCNC chysta na QVTCP http://linuxcnc.org/docs/2.8/html/gui/qtvcp.html
?

Zatim neumim ani jedno, ale QTvcp na prvni pohled vypada lepe.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2020, 12:48

s qt bych byl zatim opatrny, tato cesta, zda se byti nejista


https://www.root.cz/clanky/nove-verze-q ... -co-s-tim/
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

11. 4. 2020, 7:22

Nevím, co znamená "vypadá lépe", ale podle článku odkazovaného fillou se to týká nových verzí - takže se to podle mě LinuxCNC moc nedotkne, protože ti rozhodně nejedou na nejposlednějších novinkách.
Princip fungování je imho prakticky stejný, pochopíš jedno, pochopíš i druhé. Liší se properties widgetů atp., ale to jsou technikálie. Osobně bych se přidržel glade, protože už tam je a je pro to víc dostupných návodů atp. (Qt a GTK se liší vnitřním fungováním a rozhraním knihoven, ale to podle mě není pro vytváření LinuxCNC rozhraní důležité)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

9. 8. 2021, 9:59

Jak to teda dopadlo? podařilo by se něco uskutečnit? zrovna se trápím s HAL a INI v LinuxCNC a dost v tom plavu, stačilo by mi alespoň pochopit ty základy ( mám s LCNC do budoucna velké plány, už ted na mě čeká 7CNCček na nové elektro :D ) Jakékoliv videiko/přednáška v češtině by se hodila.
PS: odměna jistá
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1356
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 8. 2021, 5:04

Skoleni nevzniklo zadne, ale nastval jsem se a vytvoril jsem alespon sve www stranky. V dobe kdy jsem zacinal, tak nebylo ani to.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2021, 8:05

ja jsem neustale ve skluzu takze ted bez sance
snad casem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“