Školení Linux CNC

Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

29. 3. 2020, 8:00

Už mě začíná nějak štvát beznadějné studium Linuxu CNC, kde se pohybuji mezi dvěma extrémy. Buď někde najdu úplné základy, nebo něco čemu vůbec nerozumím.

Byli jste někdo z Vás na takovémhle školení?
http://www.terra-felix.com/cam-a-cnc-obrabeni/
Nějaké reference? Nerad bych zaplatil za něco, co už vím. Na jaké je to úrovni?

Školí to třeba i někdo jiný?

Poprosil bych, aby se tady nerozvíjela diskuze o ceně těchto služeb. Pokud tam jsou skuteční odborníci, tak je ta cena v pohodě.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2020, 8:35

stav se, delam rychlokurzy zdarma (driv nez si to rozmylim kdyz tu nabidku vidim)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

29. 3. 2020, 8:47

Tak až zabijeme koronavir, tak to robo dej dohromady a já se hlásím.
Ta cena je nesmysl.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2020, 9:00

klido udelame nejaky workshop

muze byt:
zaklady
psani halu
psani uspace modulu Python
psani realtime modulu C
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

29. 3. 2020, 9:07

A je to.
Až bude líp, tak už teď se těším.
Program nechám na znalejších.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 3. 2020, 9:22

Ta netopejřina bude ještě na dlouho.
Zvažte spíš nějakou elektronickou konferenci nebo přednášku.
Nejmíň náročné na zdroje a nejdelší trvanlivost by mělo, kdyby to robokop navykládal na kameru a dalo se to sledovat i off-line a případně opakovaně.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

29. 3. 2020, 9:29

I to bych bral.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2020, 9:30

zz912 píše: 29. 3. 2020, 8:00 Už mě začíná nějak štvát beznadějné studium Linuxu CNC, kde se pohybuji mezi dvěma extrémy. Buď někde najdu úplné základy, nebo něco čemu vůbec nerozumím.

Byli jste někdo z Vás na takovémhle školení?
http://www.terra-felix.com/cam-a-cnc-obrabeni/
Nějaké reference? Nerad bych zaplatil za něco, co už vím. Na jaké je to úrovni?

Školí to třeba i někdo jiný?

Poprosil bych, aby se tady nerozvíjela diskuze o ceně těchto služeb. Pokud tam jsou skuteční odborníci, tak je ta cena v pohodě.
Aby ta firma mohla pohrábnout tučnou dotaci na rekonstrukci soukromého pivovaru, tak tam udělali školící centrum a protože CNC je jaksi "in" a zvyšuje čerpací možnosti, tak nabízí i tyhle "kurzy". Úroveň bude patrně odpovídat účelu ... "školící centrum za účelem získání dotace resp. získávání dotací" nic víc asi netřeba dodávat. :wink:
Jen pro představu ... a neomdlete z těch cifer. :evil:
https://dotacni-parazit.cz/detail-prije ... 60B09EA9DB
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2020, 9:36

Mex píše: 29. 3. 2020, 9:22 Ta netopejřina bude ještě na dlouho.
Zvažte spíš nějakou elektronickou konferenci nebo přednášku.
Nejmíň náročné na zdroje a nejdelší trvanlivost by mělo, kdyby to robokop navykládal na kameru a dalo se to sledovat i off-line a případně opakovaně.
To není jen tak, takové kamerové záznamy bez kontextu jsou o ničem, lze je dělat na jasné úzce zaměřené věci.
Používáme MS Teams - funguje pěkně, prezentující si tam promítne svojí obrazovku a komentuje činnost, ostatní se můžou dotazovat když se něco nezdá. A nahrávat to samozřejmě lze taky.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 3. 2020, 10:42

Cjuz píše: 29. 3. 2020, 9:36 ... takové kamerové záznamy bez kontextu jsou o ničem ...
Bez kontextu?

Robokop nabízel seminář na témata:
zaklady
psani halu
psani uspace modulu Python
psani realtime modulu C

Tak když ten seminář natočí na kameru stejně, jako by to prezentoval lidem, tak to bude naprosto super.
Uživatel si to pak může pustit v klidu, zastavit, něco zopakovat atd.

Asi je dobré při přednášce posadit do publika třeba nějaké plyšáky, aby to člověk nevykládal prázdnému hledišti.

Měl jsem pocit, že jsem kdysi zahlídnul nějakou přednášku o LinuxCNC nebo Machinekitu v češtině. Myslel jsem, že to snad dělalo Robodoupě. Ale teď to nemůžu najít.
Najít to v angličtině bude asi snažší, ale to možná nebude vyhovovat všem.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

30. 3. 2020, 7:16

robokop píše: 29. 3. 2020, 9:00 klido udelame nejaky workshop

muze byt:
zaklady
psani halu
psani uspace modulu Python
psani realtime modulu C
Ak sa citis , tak byt tebou, urobil by som to za nejaky poplatok na 1hod, alebo nejaky poplatok za semester. Ak clovek vie ze za to nieco ma, tak sa vie viac rozdat. :) Kazdopadne obojstranne vyhodne.
Alebo to urob (urobte) po viruse nejakou formou skolenia na zivo, aby vedela druha strana reagovat otazkami.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 3. 2020, 9:01

Už jsem zažil v práci různá školení. Od označení promrhaný čas až po dobrý pocit, že su mezi lidi, co tomu opravdu rozumí a posunou mě dál. Ovšem dokud člověk na školení nejde, neví do které kategorie je zařadit. Paradoxně cena školení absolutně o jeho kvalitě nic neříká.

Snažím se něco sepsat:
http://zz912.blog.cz/2003/4-spusteni-linuxcnc
http://zz912.blog.cz/2004/6-programovani-v-hal
z toho co nacházím na netu.
Pokud by se chtěl někdo přidat, nebo naopak mé texty přepoužít a umístit na svůj server, není problém se domluvit. Bohužel fóra obecně nejsou dobré skladiště informací pro začátečníka. Nebo pokud mi to někdo nadiktuje po telefonu, přes teamviewer tak to pak, klidně přepíšu do manuálu, s tím že ho budu citovat. Nejde mi o slávu, ale o to dostat se dál.

Dal jsem si zadání:
- distribuce Debian Stretch, české prostředí
- verze LinuxuCNC 2.8 Chodí na něm konfigurátory pro 7i96 (Bohužel, ovšem než to dopíšu bude aktuální)
- MESA karta 7i96 (Paralelní port je na můj vkus až moc o štěstí, někomu funguje, někomu ne)
- rozšiřování pomocí gladeVCP
- napsat to pro NE IT techniky

Hlavní problém pro začátečníka je, že spousta informací je z různých verzí linuxu CNC, z různých distribucí. Například jsem našel krásný článek o glade, ale autor se nezabýval tím, jak se k tomu glade dostat. (Napsal, že už ho v počítačí má a že je potřeba jen najít.) No nějaké glade už mám, ale nevím jaký je rozdíl mezi glade, mezi glade VCP, mezi glade GTK3 . Je to všechno to samé? Nebo, které pak potřebuji, aby to chodilo s LinuxCNC? To pak celý článek je pro začátečníka k ničemu.

Co se týče videí na youtube, tak radši preferuji psaný text. Včera jsem sledoval video o 37 minutách s nadpisem něco ve stylu pokročilejší LinuxCNC a závěr byl ten, že nemám používat StepConf, že mám ručně lozit do *.halu + do *.ini a že v manuálu hoodně užitečných informací.
A takových videí jsem už zkouknul hodně, kde přidaná hodnota byla 0 nebo 1 nové informace / hodně času.

Pak je druhý extrém např.:
https://www.youtube.com/watch?v=z5vMpcFR_gw
Tak takhle daleko bych se chtěl někdy dostat, ale to už budu asi v důchodu.

Nemyslím si, že bych byl úplná lama. Jako děcko jsem si hrával s qbasicem, pak s Visual Basicem. Což bylo v době, kdy neexistoval internet, takže jsem se daleko nedostal.

Pak jsem si hrál s arduinem. Rozblikat ledku, jsem zvládl po půl hodině a vše bylo tal nějak intuitivní, že jsem se dostal k něčemu takovýmuhle:
Obrázek
(Bylo to na jeden stend, kde se testovala mechanická část. Nebojte se, že by to mělo jít někam do provozu.)

Pak jsem zkoušel programovací prostředí pro roboty Epson ( http://www.opticontrol.cz/epson_prehled/ ) Software mají k robotům zdarma. Nejdřív jsem potřeboval odsimulovat robota, kvůli času taktu (jestli to stihne) a pak jsem doprogramoval kdeco. Asi nejlepší programovací prostředí, které jsem kdy zkoušel. Intiutovnost sama o sobě.

Pak jsem zkoušel PLC od Festa, vše OK. Asi tři dny jsem potřeboval na seznámení a na sesmolení programu, co jsem potřeboval. (Taky stend) Ovšem nezaujalo mě prostředí Codesys. Ladder neumím, ani mě neláká a co se týče ST structural text, tak mi na fórech vysvětlili, že to rozhodně není C-čko, tak ať od toho moc nečekám.

Pak jsem se dostal k LinuxuCNC a ten se mi nedaří zkrotit. (Nepočítám Wizardy, které jsou klikačky) 15. ledna tohoto roku mi přišla SMS od kamaráda, že ten stroj opět ztrácí kroky (krokáč ze zpětnou vazbou řízený LPT) a od té doby, se začínám zabývat LinuxemCNC intenzivněji. Možná už jsem problém vyřešil a až nainstaluji tu svou MESU na kamarádův stroj, tak to začne běhat. Ovšem momentálně co řádí ten koronavirus, tak jsem navštěvování kamarádů zrušil a budu to řešit, až se doba uklidní.
Koupil jsem si druhou stejnou MESU domů na hraní, ale zatím jsem se nedostal ani k té rozblikané ledce.

Vždy když jsem, zkoušel nějaký nový programovací prostředí, tak po HelloWorld, jsem se pokusil o blikající ledku (blikající ikonka), což mi ukázalo práci s časovačema.
Poté tlačítko (button, vstup)
Pak kalkulačku, kde operátor vloží 2 čísla a program vyhodí jejich součet, nebo mi je pošle výsledek po sběrnici (Arduino). (práce s datovýma proměnýma)
Pak nějakou práci s textem. Poskládat větu + číslo. (Integer to string)
Ideálně pak zapisovat něco do texťáku, ať má člověk možnost tvorby Logů, pro hledání chyb.
(Ty logy u CNC-čka by byli k nezaplacení, hlavně když má člověk hledat chybu, co se objeví jednou za pár hodin. )
A toto mi většinou stačí k tomu, abych se dál mohl rozvíjet, bez pomoci druhých.

Nějak se furt hledám, co se týče elektro a programování. Jsem primárně strojař, ale v dnešní době pokud chce člověk řešit nějaký problém efektivně, tak je potřeba řešit jej řešit mechatronicky. Jsem ten typ programátora, který si napíše všechno, co potřebuje, ale kdyby zkušený programátor viděl můj zdroják, tak si vytrhá všechny vlasy na hlavě. Ale funguje mi to :-)
Naposledy upravil(a) zz912 dne 5. 4. 2020, 1:09, celkem upraveno 1 x.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 3. 2020, 9:03

Juro píše: 30. 3. 2020, 7:16 Ak sa citis , tak byt tebou, urobil by som to za nejaky poplatok na 1hod, alebo nejaky poplatok za semester. Ak clovek vie ze za to nieco ma, tak sa vie viac rozdat. :) Kazdopadne obojstranne vyhodne.
Alebo to urob (urobte) po viruse nejakou formou skolenia na zivo, aby vedela druha strana reagovat otazkami.
Také bych s tím neměl problém.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

30. 3. 2020, 1:14

S nějakým poplatkem bych taky neměl problém.
prochj51
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 3. 2020, 5:36

5. 4. 2020, 8:16

Kdyby se něco chystalo, taky bych se přidal.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“