HW pro LinuxCNC s výstupem step na 400kHz za 15 dolarů

Jaroslav
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 8. 2006, 10:37

17. 6. 2020, 10:12

Bylo to provedení s procesorem H3? Byl na procesoru chladič?
Jaroslav
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 8. 2006, 10:37

18. 6. 2020, 7:00

Ptám se na chladič proto, že provoz bez něj znamená v řadě případů zničení procesoru. Autor tohoto projektu na nutnost použití chladiče upozorňuje, varuje před proměnou počítače v cihlu. Díval jsem se na parametry procesoru H3. Zde:
https://linux-sunxi.org/H3
je přímo varování pro provoz při frekvencích nad 1,296 GHz.
Prodejci deklarují frekvenci 1,6 GHz. Armbian, nainstalovaný v případě použití tohoto projektu (s dalšími úpravami), umožňuje frekvenci nastavit. Posílal jsem dotaz autorovi projektu, zda lze snížit frekvenci na korektních 1,296 GHz a provozovat procesor bez chladiče. Dále, zda lze při 1,296 GHz provozovat LinuxCNC (myšlen Armbian s Machinekitem). Napsal:

Without a radiator - only up to 640 mhz. You can use armbian docs to set the frequency. But LinuxCNC needs at list 1.2ghz to work properly.
Use a radiator and forget about these games with frequency.

Není vyloučeno, že na desce Orange PI PC jsou ještě jiné problémy, ale já jsem o žádných zásadních, mimo zmíněné přetaktování a s tím spojené riziko zničení při delším provozu, nenašel.
Jaroslav
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 8. 2006, 10:37

19. 6. 2020, 11:03

Získal jsem laskavé svolení pana Petra Stehlíka, autora mj. přednášky o rodině Orange PI na Installfestu:

https://www.youtube.com/watch?v=V0UyOP1go5w

k prezentaci jeho názorů na spolehlivost Orange PI:

- mně tu Orange Pi řídí 3D tiskárnu už několik let perfektně.
- mám i další Orange Pi, kde mi zase běží Kodi a dělá mi to multimédia v
obýváku, taky to funguje celé roky perfektně. Není důvod se toho
obávat.
-celkově se mi zdá, že na tom není co řešit - pokud to chcete, tak si to
pořiďte a používejte.

a na potřebný prostor pro instalaci:

- kompletní základní instalace Debianu či Ubuntu má méně než 2 GB. Nedává
smysl vyžadovat 16 GB místa na disku. 8 GB musí stačit na všechno.

Je pravda, že autor ruského projektu nepsal, že by 8GB nestačilo ale že je 8GB minimum a že 16GB doporučuje. Pokud tedy chcete použít eMMC s jejími výhodami, je zřejmě postačující i provedení OrangePI PC Plus s 8GB eMMC za cca 24 dolarů.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“