LinuxCNC na OrangePi

Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 2. 2021, 11:55

zz912 píše: 1. 2. 2021, 7:21 Pokud budeš chtít minimalizovat drátování, tak si k Mese, nebo k paralelnímu portu pořiď tohle:
https://ar.aliexpress.com/item/1005001495732392.html

Jelikož paralelní port považuji jen za mezikrok, tak bych tento modul zapojitl přímo na něj.
ale to je přece jenom podobný GBRL shiel (od stejného výrobce) co jsem dával výše, tento má navíc ten paralel port, ale LinuxCNC tam posílá něco jiného čemu ten GBRL přece nebude rozumět, chápu to špatně ?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

1. 2. 2021, 12:10

Ten co jsi posílal předtím měl už v sobe mikrokontrolér. Jelikož předchozí varianta byla na Arduino Nano, tak předpokládám Atmel 328P. Do něho se nahrává GRBL.

To co jsem posílal já:
CNC_shield.png
je obyčejná hloupá deska, která obsahuje akorát kondíky a konektory na drivery. Tato deska je primárně určená na to, aby jsi ji dal na Arduino UNO, nebo MEGA do kterého nahráješ GRBL.
Ty si koupíš jenom tu desku bez Arduina a výstupy vyvedeš buď do paralelního portu, nebo do Mesy.

Tato deska nemá paralelní port, má jen piny, ke kterým bys signál z paralelního portu/mesy mohl přvést.
Já bych si ty pinu co vedou z plošňáku dolů přepájel nahoru.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2021, 12:45

Mart_68 píše: 31. 1. 2021, 9:06 no a když budu chtít zároveň točit motorkama, tak už budu muset mit board do toho paraleního portu začít drátovat sehnat externí drivery...moje idea byla mít něco kompaktnějšího na testování (torzo 3d tiskárny s motorkama a drivery mám někde pod stolem. Chápu že s tím GRBL shieldem byto bylo škrábání se pravou rukou za levým uchem..takže mi asi nic jiného než ta MESA nezbyde :) jestli má mít nějaký viditelný efekt, kromě vizualizace.
Jestli můžu doporučit, tak do Mesy se pro začátek netlač.
Bude Tě to stát jen víc peněz a víc problémů. Rozjet LinuxCNC na LPT je takové přímočaré, většinou to všechno jede na první šťuch.
Jen to chce nějaké starší PC, které se už často na nic moc jiného stejně nehodí. A mít trochu štěstí, aby mělo rozumný jitter. Ale to se dá snadno zkusit předem jen po nabootování s USB Flashky.
A jako nosič driverů pak třeba nějaký ten CNC shield, který se někdy používal i na 3D tiskárnách. Tak možná to ta Tvoje taky bude mít. Nebo si ho za necelé 2 dolary kup. https://www.aliexpress.com/item/32829639929.html
Případně nadrátaj (naletuj) i na nějakou tu integrovanou desku, pokud v té 3D tiskárně je.
Propojení s PC pak bude jen pár drátů, to se dá snadno realizovat.

Pokud bys to chtěl mít fakt kompaktní, tak se LinuxCNC dá rozjet třeba na tom OrangePi PC, jak je tady o tom i vlákno. Tam byl drobný problém - původně to jelo, pak to po nějakém upgrade Armbianu nefungovalo (přestalo fungovat USB). Ale už je to zase opravené a opět už to jede i s nejnovějšími verzemi.
Ale chce to opravdu OrangePi PC a ne třeba RaspberryPi, protože pro to OPi existují stepgeny pro integrovaný koprocesor v tom hlavním procesoru. Ten na RPi nebo i na některých jiných OPi není.
zz912 píše: 1. 2. 2021, 7:21 Pokud budeš chtít minimalizovat drátování, tak si k Mese, nebo k paralelnímu portu pořiď tohle:
https://ar.aliexpressxx.com/item/1005001495732392.html
To jsi schválně poslal odkaz na stránky v Arabštině? Aby si pak uživatelé užili trochu srandy s vracením Aliexpressu do nějakého normálního jazyka?
Poznámka: já jsem ten odkaz schválně zkriplil (místo aliexpress jsem tam dal aliexpressxx), aby se na něho nedalo klikat. Pokud si někdo chce vyzkoušet tu arabštinu, tak musí kliknout na originální odkaz ve Tvém postu.
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 2. 2021, 1:05

díky hoši, toto by měla být taková první fáze seznámení se s linuxcnc a oživení práce s linuxem, kdysi jsem s linuxem dělal v souvislosti s mailservrem, postmailem, antispamem.. ale to je už pár let, mám čas s tím hrát jen o víkendech, takže uvidím jestli se dostanu až k té MESA kartě:)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

1. 2. 2021, 1:15

Mart_68 píše: 1. 2. 2021, 1:05 Jestli můžu doporučit, tak do Mesy se pro začátek netlač.
Bude Tě to stát jen víc peněz a víc problémů. Rozjet LinuxCNC na LPT je takové přímočaré, většinou to všechno jede na první šťuch.
Souhlasím s tou první částí, že ho to bude stát více peněz. Pokud bude používat pro první výkop HALu konfigurátor, tak je mu úplně jedno jestli bude zadávat např. "maximální rychlost" do konfigurátoru pro paralelní port, nebo do konfigurátoru na Mesy.
Mex píše: 1. 2. 2021, 12:45 Jen to chce nějaké starší PC, které se už často na nic moc jiného stejně nehodí. A mít trochu štěstí, aby mělo rozumný jitter.
Proto preferuji Mesu. Věci založené na štěstí mě většinou moc nefungují, ale souhlasím s Tím že já su pechfógl.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

1. 2. 2021, 1:17

Mex píše: 1. 2. 2021, 12:45 To jsi schválně poslal odkaz na stránky v Arabštině? Aby si pak uživatelé užili trochu srandy s vracením Aliexpressu do nějakého normálního jazyka?
To samo.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 2. 2021, 1:35

mě se celkem líbí pro to "ošahání" ten zmiňovaný projekt s Opi https://orangecnc.gitlab.io/ je to tam i dobře zdokumentováno co se týče těch pinů atd. Akorát nevím jestli ten MACHINEKIT znamená že je to plnohodnotný LinuxCNC pro ARM, nebo je to i jinak hodně odlišné? Ještě jednou díky za nakopnutí.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2021, 3:09

Je to normální LinuxCNC pro ARM.
Já jsem třeba na něm rozjel i EtherCAT.
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 2. 2021, 5:32

Mex píše: 1. 2. 2021, 3:09 Je to normální LinuxCNC pro ARM.
Já jsem třeba na něm rozjel i EtherCAT.
pak potom (už se to tu někde probíralo) by se daly použít tyto EasyCAT PRO (??)
https://youtu.be/fxZ1DmdBfJg
ke kterým by se připojily externí drivery krokáčů nebo jiné periférie ? Představuji si to jak Hurvínek válku?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2021, 5:47

Mart_68 píše: 1. 2. 2021, 5:32 pak potom (už se to tu někde probíralo) by se daly použít tyto EasyCAT PRO (??)
https://youtu.be/fxZ1DmdBfJg
ke kterým by se připojily externí drivery krokáčů nebo jiné periférie ? Představuji si to jak Hurvínek válku?
Tak jednoduché by to nebylo. Z více důvodů:

Především ten EtherCAT má na té desce problém. Není to problém vlastního OPi, ale EtherCAT mastara IgH. Tenhle master jede spolehlivě jen se speciálními drivery pro síťovku. Funguje sice i s běžnými drivery, ale nespolehlivě (po nějaké době se sběrnice rozsype).
Stejně blbě to funguje i na PC. Ale tam můžu do slotu strčit podporovanou kartu a použít nachystaný speciální driver. Na OPi se ten driver musí napřed napsat.
Už jsem několikrát zvažoval se do toho dát. Ale je to hodně práce, a moc lidí o to neprojevilo zájem. A psát to jen pro sebe, to je opravdu dost velký luxus. Ale třeba na to ještě někdy dojde.

No a další problém je, že by někdo musel napsat stepgeny pro ta serva/krokáče, které by se připojily k tomu slave s kartou EasyCAT.
A to asi zatím nikdo neudělal.

Takže v této chvíli je určitě snažší připojit přímo k tomu OPi běžné drivery DIR/STEP.

PS. Líbí se mi hudba na té odkazované stránce.
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 2. 2021, 6:02

Mex píše: 1. 2. 2021, 5:47 No a další problém je, že by někdo musel napsat stepgeny pro ta serva/krokáče, které by se připojily k tomu slave s kartou EasyCAT.
A to asi zatím nikdo neudělal.
aha, myslel (asi naivně), že jakmile odešle OPi protokolem EtherCat jako "master" přechroustané příkazy např.Machinekitu, tak ten slave už tomu porozumí a jen to překlopí do těch driverů..na tom videu se to tak nějak prezentuje - po EtherCat jdou nuly a jedničky a ledka svítí nesvítí...atd
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2021, 6:30

Mart_68 píše: 1. 2. 2021, 6:02 po EtherCat jdou nuly a jedničky a ledka svítí nesvítí...atd
No pokud k obrábění bude stačit blikání LED, tak pak by to šlo. ;-)

Nyní vážně: jako I/O subsystém je to použitelné. Pro řízení serv a krokáčů asi moc ne.
Ve vedlejším vlákně je snaha použít nějakou popouščí desku s Modbusem pro mnoho vstupů. S tím Modbusem to pojede, ale dost pomalu.
Pokud bys na to použil nějakou elektroniku s tímhle EasyCATem, tak by to mohlo běžet naopak pěkně svižně.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

1. 2. 2021, 6:32

Mex píše: 1. 2. 2021, 5:47 No a další problém je, že by někdo musel napsat stepgeny pro ta serva/krokáče, které by se připojily k tomu slave s kartou EasyCAT.
A to asi zatím nikdo neudělal.
Jaký by to mělo význam, když už existují ethernetové Mesy s FPGA? Nechci ať to vypadá, že za každou cenu prosazuji Mesu (ať si každý zvolí svou cestu sám), ale zajímá mě to. Nebyl by pak ten mikrokontrolér omezující v rychlosti generování kroků? Pokud bych používal na každý driver samostatný EasyCAT, aby každý každý stepgen byl na jednom mikrokontroléru, pak už by to zase finančně nebyla žádná hitparáda.

Myslel jsem že hlavní výhoda EtherCATu v LCNC je ta, že se mohu napojit na průmyslové drivery serv a využívat všechny přínosy této sběrnice.

Edit: Mex už mi odpověděl, ještě než jsem dopsal otázku.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 2. 2021, 7:09

zz912 píše: 1. 2. 2021, 6:32
Mex píše: 1. 2. 2021, 5:47 No a další problém je, že by někdo musel napsat stepgeny pro ta serva/krokáče, které by se připojily k tomu slave s kartou EasyCAT.
A to asi zatím nikdo neudělal.
Jaký by to mělo význam, když už existují ethernetové Mesy s FPGA? Nechci ať to vypadá, že za každou cenu prosazuji Mesu (ať si každý zvolí svou cestu sám), ale zajímá mě to. Nebyl by pak ten mikrokontrolér omezující v rychlosti generování kroků? Pokud bych používal na každý driver samostatný EasyCAT, aby každý každý stepgen byl na jednom mikrokontroléru, pak už by to zase finančně nebyla žádná hitparáda.

Myslel jsem že hlavní výhoda EtherCATu v LCNC je ta, že se mohu napojit na průmyslové drivery serv a využívat všechny přínosy této sběrnice.

Edit: Mex už mi odpověděl, ještě než jsem dopsal otázku.
a když bych měl ethernetovou MESu tak si vystačím s obyč. drivery, nebo musím mít ještě ty drivery s podporou EtherCAT..sorry že se ptám jak Lojza:)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 2. 2021, 7:18

Ethernetovou Mesu prostě připojíš na ethernetovou kartu a hotovo. K ní pak obyčejné drivery, třeba ty malé pro 3D tiskárny nebo nějakou TB6600 nebo cokoli jiného DIR/STEP.
EtherCAT je něco úplně jiného, nemá s Mesou nic společného.

Jestli se někdy budu šíleně nudit, tak musím zkusit připojit ethernetovou Mesu 7i96 na tu desku OPi.
Pojede to předpokládám hladce. Pokud si dobře pamatuju, tak to OPi má jitter někde kolem 100-150us, to by mělo být v pohodě.
Naposledy upravil(a) Mex dne 1. 2. 2021, 7:19, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“