Gmoccapy - Run from here

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2020, 8:41

Ne
Dela to fyzicky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 12. 2020, 8:55

zz912 píše: 27. 12. 2020, 7:08
Thomeeque píše: 27. 12. 2020, 5:42 Přes MDI to nejde?
Zkus si v simulátoru u programu napsaný v G90 zapnout G91 a pak skočit na vzdálenější řádek a dostaneš odpověď na svou odpověď. :-)

.ezl ,onA
Zkusil jsem, pouštěl jsem ze 4. řádku, nastavení jednotek i feedu v MDI to ignoruje, jede to podle hodnot z programu. Osobně by mi dávaly smysl oba scénáře, mohlo by to být nastavitelné (možná i je, nezkoumal jsem).

starttest.jpg
starttest.jpg (77.33 KiB) Zobrazeno 2525 x
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

28. 12. 2020, 8:58

robokop píše: 28. 12. 2020, 3:13 Samoztejme nekteri prispevovatele dost matou...
Linuxcnc (alespon poslednch nekolik verzi) projde cely kod od zacatku, dulezite kroky provede, pohyby vynecha. Napr. Provede vsechnyvspusteni vretena otacky vymeny nastroju a dslsi modalni kody. Takze kdyz dojde ke kyzenemu radku tak je ve stejnem stavu jako kdyby ten program normalne probehl. Zadny rozdil jsem nikdy nezaznamenal. Od toho radku uz ale provadi normalne i pohyby os.
A nemáš třeba už historicky zapnutou nějakou konfigurační volbu? Mě se takto LinuxCNC rozhodně nechová:
Gmoccapy-Run_from_line-004.png
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2020, 9:03

Thomeeque píše: 27. 12. 2020, 5:42
Zkusil jsem, pouštěl jsem ze 4. řádku, nastavení jednotek i feedu v MDI to ignoruje, jede to podle hodnot z programu. Osobně by mi dávaly smysl oba scénáře, mohlo by to být nastavitelné (možná i je, nezkoumal jsem).
Takže to funguje správně, na řádku 3 je posuv 100 takže by to mělo nastavit posuv 100 a aktivovat dva předchozí G code. Aktivace ručně přes MDI mi nedává smysl při použití tohoto tlačítka. Kdyby tam to tlačítko nebylo a ty to musel spustit napřímo z řádku tak jo.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 12. 2020, 9:29

"Správně" je zde imho trochu relativní pojem. Pokud bys tomu programu chtěl naopak vnutit jiné podmínky (např. aby to ten kus, který chceš takto pustit, jelo s jiným nástrojem jinou rychlostí na jiných otáčkách vřetene), tak máš smůlu.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2020, 10:03

Thomeeque píše: 28. 12. 2020, 9:29 "Správně" je zde imho trochu relativní pojem. Pokud bys tomu programu chtěl naopak vnutit jiné podmínky (např. aby to ten kus, který chceš takto pustit, jelo s jiným nástrojem jinou rychlostí na jiných otáčkách vřetene), tak máš smůlu.
OK kdybych chtěl upravit základní nastavení programu (úvodní G code) tak ho prostě přepíšu na začátku programu. Přenastavit nástroj a otáčky taky můžu prostým editováním programu. U posuvu to je, alespoň pro mě, horší protože CAM generuje pro rampu, obrábění, zajíždění do materiálu jiný posuv. Takže bych musel upravit posuv na strašně řádcích. V heidenhainu v práci byl posprocesor který posuvy dosazoval přes Q parametry, takže jsem si mohl vše upravit jako v CAMu. To samé bych dokázal v Machu pomocí # (jen to musí umět posprocesor...). Určitě to umí i linux.

Ale to jsem odbočil. nástroje, otáčky a Gcode bych si prostě přepsal v programu a pak to spustil z nějakého řádku. ta funkce projede PGM od začátku a aktivuje všechno co tam bylo i co jsem přepsal. Kdyby to šlo jen přes MDI tak by to určitě nedělalo dobrotu. Můžeš na něco zapomenout, bylo by to náročnější... Já celkově nerad edituju G code ručně. ručně žádné obrábění nepíšu, když ani nemám pořádnou simulaci (do Machu jde dokoupit, ale mám Fusion). Skoro všechno dělám ve Fusionu, občas něco jednoduššího vytvořím v Mill Wizardu. A když chci něco změnit tak ten Gcode vygeneruju znovu. max si tam přepíšu otáčky, nástroj, hloubku vrtání a takový věci...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

30. 12. 2020, 6:48

Takže robokopovi a Thomeeque, při použití "Run from here" použije LCNC předchozí nastavení z kódu.

Mě a r4cv při použití "Run from here" NEpoužije LCNC předchozí nastavení z kódu.

Jak jste na tom vy ostatní?

Pokud byste byli ochotní, tak bych Vás poprosil udělat jednoduchý test, otevřete si LCNC, zajeďte s vřetenem někam do bezpečného prostoru, načíst nějaký G-kód a spustit jej třeba od půlku. Zajímá mě zda se roztočí vřeteno, či ne.

Mám aktuální verzi LCNC.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 12. 2020, 6:59

Já předchozí (2.7). A používám AXIS.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 12. 2020, 9:51

Thomeeque píše: 30. 12. 2020, 6:59 Já předchozí (2.7). A používám AXIS.
Verzí to asi nebude, protože ani ta Tvá by to neměla umět:
Gmoccapy
http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/gui/g ... d_settings
Run From Line Option

You can allow or disallow the run from line. This will set the corresponding button insensitive (grayed out), so the user will not be able to use this option. The default is disable run from line.

Warning
It is not recommend to use run from line, as LinuxCNC will not take care of any previous lines in the code before the starting line. So errors or crashes are very probable.
AXIS
http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/gui/a ... is_display

Run From Selected Line - Select the line you want to start from first. Use with caution as this will move the tool to the expected position before the line first then it will execute the rest of the code.

Warning
Do not use Run From Selected Line if your g code program contains subroutines.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2020, 10:11

Co tak controller ? V Machu bych hledal tam.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 12. 2020, 10:38

to je problém si to vyzkoušet?
mám program na začátku mám nějakou hlavičku např G90, milimetry/palce přesnost v rozích atd.. pak tam mám pohyby G0,G1,G2,G3 pak nějaké Mka s výměnou nástroje, roztočení vřetene atd..

když dám běh z nějakého řádku tak to určitě neproběhne celý program ve stylu, že by to několikrát nasucho vyměnilo nástroje, spustilo vřeteno atd.. proběhne to jakoby naoko, načte si to ty důležité parametry, pak se hloupě zeptá jestli tam je správný nástroj a jestli běží vřeteno (tohle musí zajistit obsluha předtím ručně.. tedy nečekejte, že se Vám vymění nástroj a roztočí vřeteno) a po odsouhlasení to jede dál..
to jak to jede dál !!! je ale závislé na tom kde zůstanu stát, protože ta frézka neudělá nic jiného než prostě pokračuje.. takže pokud odjedu někam do řiti tak to z té řiti zase přeletí do té polohy a bere sebou svěráky, upínky, materiál atd.. takže je potřeba u toho přemýšlet..

např. mám kruhovou kapsu kde se zavrtává fréza třeba po 3mm na průměru 5mm do hloubky 30mm.. před touto kapsou přijede fréza třeba v Z5 nad tu kapsu a pak se zavrtá.. pokud to přeruším v té díře mezi těmi G2(3) např v hloubce Z-20 vyjedu nahoru vyměním třeba plátek a pak to spustím někde s odjetým stolem a pustím to od toho řádku kde to skončilo tak to samozřejmě skončí průserem... takže je vhodné to spustit třeba od nějakého G0 Z nad materiálem pak je to OK..
rovněž pokud mám příkaz G2 XněcoYněco Rněco tak logicky nemůžu pustit takový příkaz odkudkoliv, ale pouze od předchozího bodu jinak to prostě pojede jinak a opět to bude špatně..

takže shrnutí : ta funkce funguje, ale musí se u toho myslet a ne chtít po tom něco co to nemůže z principu udělat..

jestli je nějaká nová verze, která to umí lépe než jsem popsal a dokáže eliminovat uplně vše a je blbovzdorná tak to jsem nezjistil.. ale z principu si myslím, že to nelze (nedokážu si představit jak by se dostala z toho nějakého obecného bodu do přesného místa obrábění aniž by proběhla část programu..

nicméně doporučuji si to vyzkoušet..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 12. 2020, 10:51

RaS píše: 31. 12. 2020, 10:38 to je problém si to vyzkoušet?
Já vím, jak to funguje mě.

Já když to dám spustit z nějaké řádku, tak se spustí program bez zapnutého vřetene, na nic se neptá a když bych to nestihl zastavit čeká mě crash.
To je 1. varianta chování LCNC


Tebe se to tedy aspoň zeptá:
RaS píše: 31. 12. 2020, 10:38 když dám běh z nějakého řádku tak to určitě neproběhne celý program ve stylu, že by to několikrát nasucho vyměnilo nástroje, spustilo vřeteno atd.. proběhne to jakoby naoko, načte si to ty důležité parametry, pak se hloupě zeptá jestli tam je správný nástroj a jestli běží vřeteno
To je 2. varianta chování LCNC

Robokopovi se dokonce i to vřeteno roztočí:
robokop píše: 28. 12. 2020, 3:13 Samoztejme nekteri prispevovatele dost matou...
Linuxcnc (alespon poslednch nekolik verzi) projde cely kod od zacatku, dulezite kroky provede, pohyby vynecha. Napr. Provede vsechnyvspusteni vretena otacky vymeny nastroju a dslsi modalni kody. Takze kdyz dojde ke kyzenemu radku tak je ve stejnem stavu jako kdyby ten program normalne probehl. Zadny rozdil jsem nikdy nezaznamenal. Od toho radku uz ale provadi normalne i pohyby os.
To je 3. varianta chování LCNC

Zajímá mě, proč já musím mít to nejblbější chování LCNC.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2020, 10:54

Robokop má určitě Heidenhain, akorát maskovanej :D
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

31. 12. 2020, 10:58

Co sem zkusit nasdilet demonstracni gkod at je alespon to testovani na cem stavet? :)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 12. 2020, 11:20

Ono stačí cokoliv, co má v g-kódu M3 a spustit program za M3.
Ale klidně to může být tohle:
/usr/share/axis/images/axis.ngc
Gmoccapy-Run_from_line-005.png
Nikdy jsem nezažil, že by se mě to na spuštění vřetene aspoň zeptalo.
- ani na skutečné frézce (AXIS)
- ani na simulátoru frézky (AXIS)
- ani na skutečném soustruhu (Gmoccapy)
- ani na simulátoru soustruhu (Gmoccapy)

Ovšem líbilo by se mi, kdyby to fungovalo, jak popisuje robokop.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“