Základní představení 7i96

Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 1. 2021, 8:22

Tak jsem se potřebovval trochu vykecat a vypsat a tak jsem sepsal pár základních informací o Mese 7i96. Text je určen pro lidi co přemýšlejí o tom, že by chtěli s LCNC začít.

https://zz912.webnode.cz/mesa-7i96/

Chtěl jsem se zeptat, zda lze opravdu propojit 7i96 a 7i84? Jde mi akorát o to, kdyby si to někdo na základě mých stránek koupil, tak ať mě neproklíná, že to nejde.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

27. 1. 2021, 8:30

dakujem, urcite mi to pomoze , ked pride pravy cas :)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2021, 10:50

Počin asi dobrý. Zejména pokud se to bude nějak dál rozvíjet.
Ale dost věcí by si zasloužilo korekturu.

Namátkou:
FPGA není hradlo, ale hradlové pole. Těch hradel je tam mnoho tisíc.
Počet nahrávání nového obsahu není čipem jinak omezen. A hlavně se nenahrává to vlastního FPGA, ale do externí paměti Flash nebo EEPROM. Takže maximálně je to omezeno živnotností té paměti, která se ale dá celkem snadno vyměnit.
Jednotlivé piny FPGA nejsou GPIO. Resp. můžou být nakonfigurovány jako GPIO, ale stejně tam můžou být nakonfigurovány jako třeba sériový port nebo sběrnice pro připojení paměti.
K připojení ke kartě 7i96 není určená karta 7i37TA.
Nechce se mi to teď hledat, ale mám pocit, že vstupy IN0-10 nemusí fungovat se společnou zemí (tedy jako vstupu typu "sink"), ale můžou fungovat i jako vstupu "source".
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 1. 2021, 11:18

Děkuji za připomínky, něco už jsem opravil.
Mex píše: 27. 1. 2021, 10:50 Jednotlivé piny FPGA nejsou GPIO. Resp. můžou být nakonfigurovány jako GPIO, ale stejně tam můžou být nakonfigurovány jako třeba sériový port nebo sběrnice pro připojení paměti.
Já myslel, že GPIO je označení hardwarové části mikročipu, takže je to jinak?
Mex píše: 27. 1. 2021, 10:50 K připojení ke kartě 7i96 není určená karta 7i37TA
Už to vidím. Na 7i96 je 25pinů a na 7i37TA 50pinů. Blbý je, že jsem si tu 7i37TA už koupil a plánoval jsem ji na 7i96 použít. :-(
Mex píše: 27. 1. 2021, 10:50 Nechce se mi to teď hledat, ale mám pocit, že vstupy IN0-10 nemusí fungovat se společnou zemí (tedy jako vstupu typu "sink"), ale můžou fungovat i jako vstupu "source".
Máš pravdu:
ISOLATED INPUT CHARACTERISTICS The isolated inputs use opto-isolators with a 4.7K input series resistance. Thisresults in an approximate current draw of 5 mA at 24V. The inputs will operate with +-4Vto +-36V signals relative to input common. Isolated inputs are relatively slow and not suitedfor signals faster than about 5 KHz. For sinking type inputs, the input common pin isgrounded and a +4 to +36V signal is applied to the input pins to activate the input. Forsourcing type inputs, the input common is connected to +5 to +36V and the input pins aregrounded to activate an input.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2021, 11:33

zz912 píše: 27. 1. 2021, 11:18 Já myslel, že GPIO je označení hardwarové části mikročipu, takže je to jinak?
GPIO je zkratka z "general-purpose input/output".
Takže se pod tím chápe prostě I/O linka, kterou můžu nastavit jako vstupní nebo výstupní, případně obousměrnou.
A co na ní pošlu, to se na ní objeví. Nebo naopak co na ni přijde, tak si přečtu.
Tedy je to prostě hloupý I/O pin, který musí být obsloužen nějakým programem.

Na rozdíl od toho, když ten samý pin nakonfiguruju třeba jako sériový port. Pak s tím už program nemá většinou nic společného, obsluhu daného pinu si zajistí hardware toho sériového portu.

Jak FPGA, tak MCU umí namapovat na většinu pinů buď to hloupé GPIO, anebo vstup/výstup nějaké chytré periférie (UART, SPI, I2C, čítač, nějakou sběrnici atd.).

Třeba u té Mesy si můžu pin nakonfigurovat třeba jako signál STEP, a pak se o její obsah stará příslušný stepgen, což je nakonfigurovaná část toho FPGA. Proces na LinuxCNC k ní nemá přímý přístup.
Nebo si ji můžu nakonfigurovat jako GPIO a použít ji třeba je spouštění chlazení. Pak její stav řídí přímo proces na LinuxCNC.

PS. Vyprovokoval jsi mě svým příspěvkem k psaní. A to jsem si říkal, že po včerejším udělování nesmyslných banů si udělím ban sám. :-(
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

27. 1. 2021, 2:00

pred casom tu bol prispevok s clankom o FPGA .
chcem sa ako clovek bez blizkeho kontaktu s elektronickymi suciastkami (ako tak chapem naco sluzi tranzistor, dioda, kondenzator ale dat z nich dokopy zostavu so spravnymi hodnotami je mimo moje moznosti) , chcel spytat, keby ze velmi chcem, tak do FPGA na tejto karte si mozem teoreticky nahrat vlastny hardware ?

mex: dobre ze si sa nechal vyprovokovat, dufam ze sa nechas aj nabuduce :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2021, 5:11

Nechci sem teď moc psát, takže jen krátce:
Ano, můžeš. Je k tomu třeba dost vývojového software, ale ten je i zdarma.
A pak je k tomu třeba hodně znalostí. Ty jsou na internetu teoreticky taky zdarma. V praxi to ale znamená si u studia pořádně osedět prdel.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 1. 2021, 5:51

xener píše: 27. 1. 2021, 2:00 pred casom tu bol prispevok s clankom o FPGA .
chcem sa ako clovek bez blizkeho kontaktu s elektronickymi suciastkami (ako tak chapem naco sluzi tranzistor, dioda, kondenzator ale dat z nich dokopy zostavu so spravnymi hodnotami je mimo moje moznosti) , chcel spytat, keby ze velmi chcem, tak do FPGA na tejto karte si mozem teoreticky nahrat vlastny hardware ?

mex: dobre ze si sa nechal vyprovokovat, dufam ze sa nechas aj nabuduce :D
Jestli chceš něco programovat, tak můžeš začít s Arduinem a pak mi pomoci s tímto projektem:
viewtopic.php?p=396460#p396460
Primárně je to elektronika k jednomu ovládacímu panelu. Ovšem využití může být daleko větší. Přes posbírání 64 tlačítek po stroji až po takové mikro PLC řídící třeba ATC. Samozřejmně mám v hlavě nápady na další moduly, ale to až po odzkoušení tohoto prvního. Cílem by mělo být udělat Open Source-Hardware elektroniku pro retrofity. Měl by to být doplněk k Mesám, popřípadě k EtheCATu. Levné, chytré, pomalé.

Začátek u Arduina je za půl hodiny rozblikaná ledka. (Když o programování nic nevíš.) FPGA je vyšší liga.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

27. 1. 2021, 6:18

asi som sa nedostatocne vyjadril, tak mohol vzniknut dojem ze by som chcel "vylepsovat" mesu alebo nejake podobne projekty. to ani nahodou. pisal som v suvislosti s touto knihou :Data_cipy_procesory.pdf , takze moja otazka bola v zmysle ci to mozem pouzit ako testovaci FPGA geret, kde by som si skusal zakladne veci z tej knihy :D
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2021, 11:51

Úplně klidně to můžeš použít na vlastní experimentování (pokud si uložíš původní firmware) a pokud k tomu existuje elektrické schéma zapojení.
JInak pokud se vrhneš na programování logiky (VHDL , VERILOG , ABEL) , doporučuju všechno zkoušet v simulátoru. U moderních MCU s JTAG nebo SWD se chyba hledá celkem snadno, ale debugování hradel je docela věda ;-)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

24. 2. 2021, 9:26

Tak jsem na své stránky opět něco přidal. Do galerie jsem přidal projekty z tohoto fóra. Chtěl bych aby i někdo, kdo o LCNC nic neví, viděl jaký má LCNC potenciál. U všech obrázků mám uvedený zdroj, ale pokud by to někomu vadilo, tak jeho projekt ze svých stránek smažu. Jsou to stránky vzniklé za podpory z tohoto fóra, takže tam chci mít jen projekty z tohoto fóra. Pokud by Vás napadl nějaký projekt, který by měl na začátečníka vytvořit WOW efekt, tak sem s ním. :-)
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“