Falling / rissing edge Mesa stepgen

Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

24. 2. 2021, 2:34

Zdravím,

kolega co používá jiný řídící systém než LCNC mě upozornil na to, že u driverů řízených STEP DIR, je potřeba si dát pozor na to, jestli ten driver reaguje na falling / rissing edge.

Můj driver:
http://www.yankong.com/EN/index.php/proview-29-39.html
reaguje na falling edge.

Ve starých verzích hostmot2 na to byl parametr:
http://linuxcnc.org/docs/html/drivers/hostmot2.html
index-invert - (Bit, RW) If set to True, the rising edge of the Index input pin triggers the Index event (if index-enable is True). If set to False, the falling edge triggers.
Ovšem teď jsem nic takového v současné verzi nenašel.
http://linuxcnc.org/docs/2.8/html/man/m ... ml#stepgen

Nemůžu to tady najít, ale už na to tady narážel myslím MEX. Mesa se chová tak, že když jedu zleva-doprava tak NEpošle žádný pulz navíc a když jedu zprava-doleva tak pošle 1 pulz navíc. Měl tady i obrázek z data analyzátoru a já to chování můžu potvrdit, protože jsem měl na svý Mese ledky místo driveru.

Má to nějakou souvislost? Že by se u Mesy falling / rissing edge nemusla nastavovat?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

24. 2. 2021, 3:31

index-invert - (Bit, RW) If set to True, the rising edge of the Index input pin triggers the Index event
já ti nevím, Karle
ale čo má spoločné nastavenie správania vstupu pre INDEX, s posielaním pulzov do driveru? :)

rising/falling edge v prípade pulzného vstupu drajvru akurát určuje, pri akom prechode signálu driver vykoná krok
každý step pulz sa vždy skladá z 2 prechodov, čiže žiadne posielanie "pulzu navíc" s tým už z princípu nemôže mať nič spoločné :roll:

dôležité je akurát, aby to u všetkých pripojených drajvroch bolo rovnako
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

24. 2. 2021, 3:49

OompaLoompa píše: 24. 2. 2021, 3:31
index-invert - (Bit, RW) If set to True, the rising edge of the Index input pin triggers the Index event
já ti nevím, Karle
ale čo má spoločné nastavenie správania vstupu pre INDEX, s posielaním pulzov do driveru? :)
Joo dík, nakopl jsi mě. Už jsem doma, tohle opravdu nemá nic společného s dotazem.
OompaLoompa píše: 24. 2. 2021, 3:31 rising/falling edge v prípade pulzného vstupu drajvru akurát určuje, pri akom prechode signálu driver vykoná krok
každý step pulz sa vždy skladá z 2 prechodov, čiže žiadne posielanie "pulzu navíc" s tým už z princípu nemôže mať nič spoločné :roll:

dôležité je akurát, aby to u všetkých pripojených drajvroch bolo rovnako
Mě kolega říkal, že on to ve svým systému nastavovat musí. Logicky bych taky řekl, že by to mělo být jedno, akorát toho svýho kolegu nepovažuji za bl*a, tak kolem toho hledám informace.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2021, 4:39

zz912 píše: 24. 2. 2021, 3:49 Mě kolega říkal, že on to ve svým systému nastavovat musí. Logicky bych taky řekl, že by to mělo být jedno, akorát toho svýho kolegu nepovažuji za bl*a, tak kolem toho hledám informace.
Na vstupu STEP by měl řídicí systém vygenerovat pulz. Takže teoreticky by mělo být jedno, jestli driver bude brát nástupnou nebo sestupnou hranu.
Jen se případně časování toho kroku posune o délku pulzu, ale to je většinou zanedbatelná hodnota.

Jedno to být nemusí v případě nekvalitně udělaných obvodů pro snižování proudu stojící osy.
Někdy jsou udělané tak blbě, že nereagují na hranu, ale na úroveň. A pokud zapojíš na signálu STEP inverzi, pak je tento drát v klidu v úrovni H, a ten proudový omezovač vůbec proud neomezí.
Případně to může být uděláno jinak blbě, že to sice reaguje na hranu, ale na tu nesprávnou, a tak může být první mikrokrok proudově ošizený.

Taková veselá historka z natáčení: dělal jsem teď něco, kde jsem musel použít krabičkové drivery s TB6600 (takové ty HY DIV268n) Ty sice mají opravdu TB6600 a ně nějaký fake-chip, ale zrovna to snižování proudu mají udělané mimořádně blbě.
Tak protože ty krabičky už zákazník má a vyhodit je nechci, tak kromě jiných úprav (např. odstranění nesmyslné diody na vstupu napájení) do nich dodělám malý tišťák, kde bude to snižování zapojené správně.
A když už tam budu mít zbytečně navíc jeden MKO, tak ještě současně vyrobím přesně dlouhý pulz STEP, aby to nezáleželo na nastavení řídicího systému.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 2. 2021, 4:58

Mex píše: 24. 2. 2021, 4:39
Tak protože ty krabičky už zákazník má a vyhodit je nechci, tak kromě jiných úprav (např. odstranění nesmyslné diody na vstupu napájení) do nich dodělám malý tišťák, kde bude to snižování zapojené správně.
A když už tam budu mít zbytečně navíc jeden MKO, tak ještě současně vyrobím přesně dlouhý pulz STEP, aby to nezáleželo na nastavení řídicího systému.
A podělíš se? Taky bych 3 upravil jak to má být. Předem díkes.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2021, 5:05

Josef píše: 24. 2. 2021, 4:58 A podělíš se? Taky bych 3 upravil jak to má být. Předem díkes.
Tak jo.
Ale není to nejvyšší priorita, tak až na to bude chvilka času.
Chceš to jenom jako návrh tišťáku, nebo chceš ty tišťáky i udělat, případně i osadit?
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 2. 2021, 5:16

Je mně to celkem jedno, klidně od pro mne nejjednodušší varianty, osazená PCB až po návrh PCB. Jak se ti bude chtít.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2021, 7:21

Tak jo.
Když už to budu mít v ruce, tak jich asi udělám víc.
Budu na to stejně dělat šablonu pro nanášení pasty, tak to osazení je pak chvilka.
Až nastane den D a já nebudu mít co jiného na práci, tak to zfouknu a pak se ozvu.

Ještě poznámka: ten, kdo navrhoval to zapojení v téhle krabičce, se musel fakt hodně snažit.
Navrhnout to takhle extrémně blbě, to už chce značný talent a snahu.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 2. 2021, 7:29

Mex píše: 24. 2. 2021, 7:21 Tak jo.
Když už to budu mít v ruce, tak jich asi udělám víc.
Budu na to stejně dělat šablonu pro nanášení pasty, tak to osazení je pak chvilka.
Až nastane den D a já nebudu mít co jiného na práci, tak to zfouknu a pak se ozvu.

Ještě poznámka: ten, kdo navrhoval to zapojení v téhle krabičce, se musel fakt hodně snažit.
Navrhnout to takhle extrémně blbě, to už chce značný talent a snahu.
Tak fajn. Až bude čas, já to taky nemám nijak krizové.
Ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

24. 2. 2021, 9:34

Jak byste pochopili toto?
http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/integ ... iming.html
Also notice that some controllers step on the falling edge some on the rising edge. This matters as it will change the timing and will be hard to trace. make sure LinuxCNC follows what the controller expects.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2021, 9:52

No řekli bychom si: je fajn, že to skoro všichni výrobci dělají stejně, až na pár výjimek, které tam jsou zřejmě z historických důvodů.
A hodili bychom na to ignoráka, a šli řešit něco důležitějšího. Třeba světový mír nebo Klausova koroňáka.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

24. 2. 2021, 9:55

No dobře, pokusím se tedy o ten světovej mír.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2021, 9:58

Jak byste pochopili toto?
http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/integ ... iming.html

Já to chápu tak, že podstatný je hlavně to, aby platná úroveň signálu DIR byla ve výrobcem driveru požadovaném předstihu před signálem STEP. Tedy změnou signálu z L na H nebo opačně - to opět podle výrobce driveru.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

25. 2. 2021, 4:40

Děkuji všem přispívajícím za příspěvky.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“