Začněme s linuxem, má to smysl !

Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 5. 2021, 8:29

Pokud budeš chtít pomoci, tak Tě čeká zkreslit si na papír, stačí od ruky, co a jak máš zapojené, naskenovat to a dát to sem.
Misak píše: 10. 5. 2021, 6:29 Mám zapojený jen jeden motor a napájení do motoru a na kartu. Musí být zapojený všechny? Nebo by to mělo na ten test jet i jenom na jeden motor.
Samotný způsob řízení STEP/DIR neřeší zpětnou vazbu od driveru ke kartě, takže tak karta neví jestli na ni máš něco napojené a nebo ne.

Pro začátek si můžeš zapojit místo driveru obyčejné LED-ky. To že karta správně funguje poznáš na diodě DIR. Pokud pojedeš na jednu stranu bude svítit, pokud pojedeš na druhou stranu musí zhasnout.

např.:
DIR1+ => anoda ledky
GND => katoda ledky
nezapomeň k ledce přidat rezistor, třeba 1k

Problematiku zapojení STEP a DIR jsem shrnul zde:
https://zz912.webnode.cz/zapojeni/

Je to sice návod na jinou kartu, ale půjde to použít i pro Tebe:
STEP/DIR INTERFACE
The 7I76 provides five channels of step/dir interface with buffered 5V differential
signal pairs. Each differential pair consists of two complementary 5V outputs. The
differential signals allows reliable signal transmission in noisy environments and can
directly interface with RS-422 line receivers. Step motor drives with single ended inputs
connect to just one of the STEP and DIR signal outputs, that is either the STEP+/DIR+ or
STEP-/DIR- signals, with the unused signals left unconnected at the 7I76. The input
common signal on drives with single ended inputs connects to the 7I76s GND or 5VP pins
depending on the drive type.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

10. 5. 2021, 8:35

Misak píše: 10. 5. 2021, 6:29 Tak jsem to zahodil, udělal novou konfiguraci (takovou rychlejší) a už to chybu opravdu neháže. Normálně to najede bez chyby, ale motor se stejně nehne. Mám zapojený jen jeden motor a napájení do motoru a na kartu. Musí být zapojený všechny? Nebo by to mělo na ten test jet i jenom na jeden motor. Jinak hrozně moc děkuji. Tu chybu jsem řešil 2 měsíce a nepřišel jsem na to a ani bych nepřišel. Je vidět, že se v tom opravdu vyznáte
Ja nevim, ale ostatni te pozadaji o tu konfiguraci, co tam prave mas, takhle nemaji z ceho usuzovat, muzou jen hadat.
A ja te pozadam, co znamena "nejede" hadam, ze by to melo tocit motorem, ale proc? Mackas nejaka tlacitka? Pochop, my tam s tebou nejsme, takze vime, jen to, co nam napises.
Konfigurace je takova a takova, delam A, ocekavam B, deje se C. To je popis problemu, se kterym se da pracovat. "Nejede to." je poukazka na odpoved "Vim proc, je to rozbity!"
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 5. 2021, 8:46

prcek píše: 10. 5. 2021, 8:35
Misak píše: 10. 5. 2021, 6:29 Tak jsem to zahodil, udělal novou konfiguraci (takovou rychlejší) a už to chybu opravdu neháže. Normálně to najede bez chyby, ale motor se stejně nehne. Mám zapojený jen jeden motor a napájení do motoru a na kartu. Musí být zapojený všechny? Nebo by to mělo na ten test jet i jenom na jeden motor. Jinak hrozně moc děkuji. Tu chybu jsem řešil 2 měsíce a nepřišel jsem na to a ani bych nepřišel. Je vidět, že se v tom opravdu vyznáte
Ja nevim, ale ostatni te pozadaji o tu konfiguraci, co tam prave mas, takhle nemaji z ceho usuzovat, muzou jen hadat.
A ja te pozadam, co znamena "nejede" hadam, ze by to melo tocit motorem, ale proc? Mackas nejaka tlacitka? Pochop, my tam s tebou nejsme, takze vime, jen to, co nam napises.
Konfigurace je takova a takova, delam A, ocekavam B, deje se C. To je popis problemu, se kterym se da pracovat. "Nejede to." je poukazka na odpoved "Vim proc, je to rozbity!"
Přesně tak, snaž se nám více pomoct, ať Ti můžeme pomoci my. Jedna z vlastností LCNC je jeho univerzálnost. Což znamená, že ho lze použít na milión způsobů, takže to jak ho používáš (jak jsi ho integroval) nemá šanci nikdo uhodnout.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Misak
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 5. 2021, 10:45

11. 5. 2021, 10:12

Jsem opravdu rád, že mi chcete všichni pomoci. Po pravdě jsem to vůbec nečekal a jen díky vám jsem porozuměl více věcem během 4h, než za celou dobu, co jsem se v tom hrabal sám a pročítal návody. Dneska jsem byl u známých a vytisknul jsem si kartu mesa 7i76 na papír a do toho bych chtěl zapsat zapojení a zkusím pokud se mi povede stáhnout tu konfiguraci, tak ji sem vložit. Věřím, že všichni tady, co mi pomáhají, hned uvidí, kde jsem zase udělal chybu. Budu se snažit sem zítra, nebo pozítří dát co nejvíce informací, co jsem udělal (zapojil na kartu) a co přesně ta karta dělá. Zatím všem moc děkuji
Misak
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 5. 2021, 10:45

12. 5. 2021, 8:17

Tak vás všechny zdravím.
Zkusím vše co nejpodrobněji popsat. Karta v pc vůbec nesvítí ( propojky jako v návodu na mesa 5i25). Propojky na druhé kartě také podle návodu mesa 7i76 (svítí jedna oranžová dioda napájení VFIELD).
Na kartě zapojeno
Dir +
Dir -
Step +
Step -
Na osu X, Y, Z vše stejně
Gnd -
VIN LOGIC +12V
Nic víc na kartě zapojené není.
Dále zapojený Driver CL86Y
Na něm svítí zelená. Z boku je 6 přepínačů ON, OFF. Všechny jsou na OFF
3-6 by mělo být na množství pulzů
1 by měl být na na otočení otáček, co jsem se dočetl a ten druhý nevím, (nereaguje ani na jednu polohu)
Když je všechno zapojeno, tak motory drží na místě (i velikou silou nejdou otočit a jsou lehce teplý).
Téměř na konci konfigurace je v levém dolním rohu test motorů. Když ho otevřu, otevře se několik oken. Jedno vysoké okno má možnost otáčet motorem - a + , vedle jsou malá okna která přičítají a odečítají polohu, ale motory se ani nehnou. Stejné je to u osy X, Y, Z. Přikládám konfiguraci, podle vašeho návodu a pár zmenšených fotek
Misak
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 5. 2021, 10:45

12. 5. 2021, 8:25

Tady jsou ty přílohy. Všem moc děkuji za pomoc.
ještě to píše nějaké
Cant run a program when not homed
po spuštění z plochy
jinak děkuji za ten odkaz od zz912. prohlížel jsem ty stránky a asi strávím víkend studiem. Kdo s Linux začíná, tak tam najde hromadu odpovědí
Přílohy
custom.zip
(210 bajtů) Staženo 69 x
custom_gvcp.zip
(226 bajtů) Staženo 64 x
custom_postgui.zip
(234 bajtů) Staženo 65 x
linuxcnc.zip
(370 bajtů) Staženo 71 x
LinuxCNC_pokus_1.zip
(2.4 KiB) Staženo 67 x
postgui_call_list.zip
(219 bajtů) Staženo 75 x
shutdown.zip
(215 bajtů) Staženo 65 x
tool.zip
(142 bajtů) Staženo 60 x
IMG_20210512_1919501.jpg
IMG_20210512_1945121.jpg
IMG_20210512_2023491.jpg
IMG_20210512_2024321.jpg
IMG_20210512_2025051.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 5. 2021, 12:01

Nemám moc čas se tím zabývat, tak jenom velmi stručně.
Zásadní chyba je, že máš nastavené rychlostní řízení (stepgen.00.control-type 1). Ale ty potřebuješ polohové řízení (control-type 0).
Viz http://linuxcnc.org/docs/html/man/man9/hostmot2.9.html

Kdyby to bylo moje, tak drivery bych připojil single-ended a nikoli diferenciálně. Tj. jen linky DIR+ a STEP+, místo těch mínusových to pak připojit na GND.
Diferenciální připojení má smysl tehdy, když mají drivery diferenciání vstupy. A to ty tvoje nemají. Viz obrázek Figure 3 na jedné z těch tvých fotek.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

13. 5. 2021, 7:50

Misak píše: 12. 5. 2021, 8:25 ještě to píše nějaké
Cant run a program when not homed
po spuštění z plochy
To asi znamena, ze nevi jakou polohu ma, tak se radeji ani nepohne, aby nenaboural.
To bude zadratovane nekde v konfiguraci/halu (to jen hadam)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

13. 5. 2021, 8:29

EN - ENABLE = MF - MOMENT FREE je signál pro uvolnění kroutícího momentu. Někdy tento signál mají výrobci negovaný, tudíž abychom mohli rukou volně točit hřídelkou, tak je potřeba na tyto svorky přivést napětí (logická 1), nebo naopak tam nesmí být napětí (logická 0).
Mex píše: 13. 5. 2021, 12:01 Zásadní chyba je, že máš nastavené rychlostní řízení (stepgen.00.control-type 1). Ale ty potřebuješ polohové řízení (control-type 0).
Viz http://linuxcnc.org/docs/html/man/man9/hostmot2.9.html
Já jedu taky v rychlostním režimu. Prostě mi to tak generátor vyhodil a jede to tak.
https://zz912.webnode.cz/mesa-vs-p-port/
Možná né nejlépe, ale jede.
Momentálně bych to neřešil. Neříkám neřešit vůbec, ale teď Tě to trápit nemusí.

Mex píše: 13. 5. 2021, 12:01 Kdyby to bylo moje, tak drivery bych připojil single-ended a nikoli diferenciálně. Tj. jen linky DIR+ a STEP+, místo těch mínusových to pak připojit na GND.
Diferenciální připojení má smysl tehdy, když mají drivery diferenciání vstupy. A to ty tvoje nemají. Viz obrázek Figure 3 na jedné z těch tvých fotek.
Docela hodně to mám popsáno na webu. Už se to tu řešilo mnohokrát, nemá smysl řešit znovu. Já jdu taky Mexovým způsobem.
prcek píše: 13. 5. 2021, 7:50
Misak píše: 12. 5. 2021, 8:25 ještě to píše nějaké
Cant run a program when not homed
po spuštění z plochy
To asi znamena, ze nevi jakou polohu ma, tak se radeji ani nepohne, aby nenaboural.
To bude zadratovane nekde v konfiguraci/halu (to jen hadam)
Je to trochu jinak, v režimu JOG by se měl hýbat, abys byl vůbec schopný houmovat (referovat), ale tuhle hlášku vyhodí až když chceš spustit program, nebo spustit MDI příkaz.
Trochu zjednodušeno => když mačkáš šipky na klávesnici a jezdí Ti v náhledu ten symbol nástroje, tak karta by měla generovat pulzy.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

13. 5. 2021, 8:41

Misak píše: 12. 5. 2021, 8:17 Z boku je 6 přepínačů ON, OFF. Všechny jsou na OFF
Momentálně to tak nechej.

Misak píše: 12. 5. 2021, 8:17 Když je všechno zapojeno, tak motory drží na místě (i velikou silou nejdou otočit a jsou lehce teplý).
Teplota Tě trápit nemusí. Koukni se do návodu. KM mohou mít klidně provozní teplotu i 50°C.

Momentálně nevíme, kde je chyba, tak se vykašli na driver a připoj LEDku na DIR+ a GND. Koukám že řídící napětí máš 12V, tak tam dej radši odpor 10kOhm.

Pak dej vědět, jestli ti svítí podle toho, na kterou stranu jedeš (hýbej šipkami v LCNC).
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Misak
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 5. 2021, 10:45

14. 5. 2021, 5:18

Ahoj. Tak jsem motory zapojil na ten druhý způsob na gnd a když jsem zkoumal radu Mexe, tak jsem narazil na to, že způsob ovládání
stepgen.00.control-type 0
tam není. Je tam jen
stepgen.00.control-type
Což předpokládám, že ta nula na konci tam nebude jen tak. Takže to zkusím nastudovat doinstalovat a nastavit. Jjinak led diody s odporama jsou dnes objednané a předpokládám, že do středy přijdou. Tak další zkoušení nechám až to přijde, protože jsem udělal několik dalších konfigurací a je to pořád stejné. Zatím všem moc děkuji
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

14. 5. 2021, 5:23

Aha, jsem nevěděl, že nemáš po ruce nějaký LED-ky. To si měl napsat, a nebo je je vybrakovat z nějaké elektrospotřebiče, co je na vyhození. třeba stará klávesnice. Voltmetr máš? ten taky můžeš připojit na DIR a GND. Akorát budeš muset jet nějakou trasu aspoň z pár sekund, aby se stihl vzpamatovat.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Misak
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 5. 2021, 10:45

14. 5. 2021, 9:09

Ano, ten jsem si koupil před týdnem, než jsem vás tady požádal o pomoc pro případ, že by mi někdo napsal změř to a to a napiš co jsi zjistil. Objednal jsem ledky, odpory, nějaké hotové propojovací kabely, a takové kostky propojovací. Bylo to na těch fotkách, co jsi mi posílal ten odkaz, tak se mi to líbilo, bez pájení jen propojit. Tak už na to počkám a zapojím to na všechny výstupy k motorům
Misak
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 5. 2021, 10:45

23. 5. 2021, 1:31

Ahoj lidi. Tak už jsem ty motory rozhýbal. Všem hrozně moc děkuji za pomoc. Laboroval jsem s diodama a měřákem a nakonec jsem zjistil, že jedna propojka na desce v pc byla špatně. Nepustilo to +5V druhé desce. Chyba se stala při překladu, kdy to překladač všechno spojil do jedné věty. Když jsem kouknul na originál, tak mi to bylo jasné.
Jinak bych vás ještě poprosil, ta 5-tá osa se tam musí dohrát? Nebo někde povolit? V menu je pouze X Y Z A. Ta poslední osa podle návodu nazvaná B-axis v nabídce vůbec není. Děkuji
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2021, 2:45

V ini a hal musis dopsat
Udelej si zalohu a pust se do toho je to logicke takze by jsi to mel dat
Musis byt velmi peclivy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“