Začněme s linuxem, má to smysl !

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 4. 2021, 7:21

TomášH píše: 11. 4. 2021, 6:54 BECKHOFF totiž chystá jejich SW PLC Twincat právě do jádra tohoto systému.
Co znamená tahle věta?
Mohl bys to prosím nějak rozvést?
Díky.
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

11. 4. 2021, 7:37

robokop píše: 11. 4. 2021, 7:03 to odbrzdeni tak neni uplne korektni
mel by jsi umet zachytit ze driver je v alarmu tedy nepridrzuje a zase zabrzdit
jinak existuje lepsi sihnal ktery je enable pro osu
tedy tu konkretni
tim se enabluje i jeji pid smycka atd...
Máš nějaký konkrétní návod jak to udělat enable pro osu jsem v konfigu neviděl nebo jsem slepej.
Mex píše: 11. 4. 2021, 7:21
TomášH píše: 11. 4. 2021, 6:54 BECKHOFF totiž chystá jejich SW PLC Twincat právě do jádra tohoto systému.
Co znamená tahle věta?
Mohl bys to prosím nějak rozvést?
Díky.
Já ani nevím jestli můžu :) No firma BECKHOFF má svoje momentální průmyslové řešení jako počítač na kterým běží Win7 embedded nebo win IOT což jsou osekané win. Přímo v kernelu v tomto systému běží sw TwinCAT a po komunikaci Ethercat řídí periferie. Celé je to ultra rychlé a real-time. Oproti klasickému PLC třeba od SIE které má smyčky 100 ms apod.
Momentálně pracují na stejném řešení s linuxem.
Tzn. jejich linux a v kernelu poběží TwinCAT zákazník ušetří za licence pro win.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 4. 2021, 7:45

TomášH píše: 11. 4. 2021, 7:37 Já ani nevím jestli můžu :) No firma BECKHOFF má svoje momentální průmyslové řešení jako počítač na kterým běží Win7 embedded nebo win IOT což jsou osekané win. Přímo v kernelu v tomto systému běží sw TwinCAT a po komunikaci Ethercat řídí periferie. Celé je to ultra rychlé a real-time. Oproti klasickému PLC třeba od SIE které má smyčky 100 ms apod.
Momentálně pracují na stejném řešení s linuxem.
Tzn. jejich linux a v kernelu poběží TwinCAT zákazník ušetří za licence pro win.
Aha, díky.
Tak to jdou stejnou cestou jako šlo třeba AMK. Taky měli ve starých PLC nějaké Windows, ve všech nových je pak Linux. Taky jsou zaměřeni na EtherCAT.

No ale u toho Beckhoffa se to na peněžence zákazníka příznivě moc neprojeví, řekl bych. Ty jejich ceny jsou docela hrozné, a to se zřejmě moc nezmění, tipnul bych si. Takže použitím Linuxu si jen manageři u Beckhoffu budou moct koupit do nových Audi lepší výbavu než měli dosud.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 4. 2021, 7:54

TomášH píše: 11. 4. 2021, 7:37 Tzn. jejich linux a v kernelu poběží TwinCAT zákazník ušetří za licence pro win.
A nebo jsou důvody úplně jiné, ale nadřízeným se lépe vysvětluje ta nižší pořizovací cena. Ale to jen spekuluji.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 1:20

Pocitam ze nejde primarne o prachy za lic. ale o lepsi realtime a snazsi upravy k obrazu jejich. Na tom usetrej mnohem vic.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

12. 4. 2021, 8:30

Pravdepodobne, kdyz vsechno selze porad je tu jeste hromada "konfiguracnich" souboru s priponou *.c :-)

Jinak jestli omluva od TomasH byla reakce na muj elaborat, byl jsem nepochopen. Mj. jsem nabizel, ze zodpovim pripadne dotazy (pokud budu vedet). Cteni dokumentace k pouzivani linuxu tak nejak patri, ale dost casto pomuze, kdyz odpoved je man XXXXX misto jen RTFM.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 1:54

ono to obecne patri k vyssimu levelu tve prace kdyz neco delas
kdyz je to jen hracka vystacis si s metodou pokus/omyl
paklize stavis neco rozsahlejsiho a ucelem je funkcni stroj musis zacit planovat merit pocitat a cist dokumentaci
linuxcnc je pouzitelny na seriozni projekty a celkove je tam filozofie takto pojata takze to k tomu patri
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

12. 4. 2021, 5:06

DSC_0896.jpg
Robokope co mám tedy použít jako výstup na odbrždění osy Z díky ?
PS: asi sem debil ale prostě to tam nevidím
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 6:00

Z Amplifier Enable
ale podminil bych ho jeste podle alarmu na driveru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 6:41

TomášH píše: 11. 4. 2021, 7:37 Já ani nevím jestli můžu :) No firma BECKHOFF má svoje momentální průmyslové řešení jako počítač na kterým běží Win7 embedded nebo win IOT což jsou osekané win. Přímo v kernelu v tomto systému běží sw TwinCAT a po komunikaci Ethercat řídí periferie. Celé je to ultra rychlé a real-time. Oproti klasickému PLC třeba od SIE které má smyčky 100 ms apod.
Momentálně pracují na stejném řešení s linuxem.
Tzn. jejich linux a v kernelu poběží TwinCAT zákazník ušetří za licence pro win.
Nejsem si jistý zda bych chtěl něco šetřit, ve větších aplikacích to nemá váhu.
Win se už cpe všude, terminály skoro na ničem nejedou což mě hrozně štve, protože je to pomalé a "nespolehlivé", PLC jako PC bych si s Win asi nepořídil, u linuxu nevím.
Podle mě se zde ale asi vůbec nebavíme o Win nebo linuxu, ty systémy už mají s klasickým OS tak málo společného že to je spíše HW a program. My používáme PLC kde je cyklus běžně 1ms, 100ms mě přijde už extrém, to nezaregistruje ani trochu víc impulzů z běžného senzoru.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 6:46

spousta vetsich PLC jede na CODESYS :lol: takze linux
na linuxu muzes nechat nejrychlejsi veci nechat na dedikovanem hardwaru
ta mesa taky ustiha encodery s vysokym kmitoctem
nemuzes vsechno resit na urovni MCU to uz se nedoprogramujes
ethercat taky bezi na specializovanem HW
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

12. 4. 2021, 7:09

robokop píše: 12. 4. 2021, 6:00 Z Amplifier Enable
ale podminil bych ho jeste podle alarmu na driveru
Děkuji mě to po chvilce taky došlo ale nevím kdo vymyslel že se to má jmenovat Amplifier ve mě to evokovalo nějaký zesílení jako P regulátoru nějaký externí do driveru nevím proč.
Nevím proč tam není napsaný třeba Z axis drive enable?
Co jsem zatím testoval tak se to chová stejně jako machine is enabled má to nějaký výhody třeba ,že to zabrzdí při výměně nástroje?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 9:41

Ne nema bude to tentyz signal ale bude mit logictejsi nazev
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

13. 4. 2021, 8:17

Mám tady zase jeden dotaz je potřeba USB Flash disk v linuxu nějak odpojovat ? nebo ho můžu normálně vytahovat jak chci stejně jak v posledních verzích win

Dále rada pro začátečníky s classic-ladderem (PLC programování). Co se týče bloků a spojování je to hodně podobné jak Step7 hodně bloků tam však chybí. Možná by šli dodělat ale to nevím jak.
Classic-ladder zapnete tak že na začátku pnconfigu zapnete advanced options a někde těsně na konci si zapnete classic-ladder a přidáte prázdný program.
Po dokončení konfigurace se vám ve složce s linuxcnc v configu vytvoří soubor "název vašeho stroje" . hal .
Tento soubor bude velice důležitý je potřeba nalinkovat I/O mesa karty se I/O použitých v programu.
Otevřít jde normálně v textovém editoru mousepad který je v linuxu potom se uloží.
Výstupy: # external output signals
# --- Test ---
net test-out => hm2_7i96.0.ssr.00.out-05

Vstupy: # external input signals
# --- Test ---
net test-in <= hm2_7i96.0.gpio.009.in

Názvy "test-in" a "test-out" jsou názvy vašich proměnných.
"out-05" je odkaz na výstup mesa karty s číslem 5
"009.in" je odkaz na vstup mesa karty s číslem 9

Potom je potřeb dál v tomto souboru nadefinovat spojení proměnných a I/Q v programu.
Bude tam něco jako pokud si přidáte program s E-stopem na vyzkoušení na začátek
# **** Setup for external estop ladder program -START ****

net test-in => classicladder.0.in-09
- toto spojí proměnnou "test-in" se vstupem(kontaktem) %I9
net test-out <= classicladder.0.out-05
- toto spojí proměnnou "test-out" se výstupem(cívkou) %Q5

# **** Setup for external estop ladder program -END ****

Pokud toto uděláte dobře a uložíte tak se vám potom v interface ladder programování zobrazí tyto nalinkované I/O v tabulce symbolů kde je můžete otegovat.
Jak použít I/O samotného GUI stroje zatím nevím ale budu studovat.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

13. 4. 2021, 11:38

TomášH píše: 13. 4. 2021, 8:17 Mám tady zase jeden dotaz je potřeba USB Flash disk v linuxu nějak odpojovat ? nebo ho můžu normálně vytahovat jak chci stejně jak v posledních verzích win
To záleží... (chápu, že jsi to nechtěl slyšet)
* je lepší odpojit (buď klikátorem, nebo umount /cesta/k/zarizeni, nebo umount /cesta/k/mountpointu)
* bez odpojování ti to projde ( pokud je připojená read-only ) OR ( pokud jsi na ni nezapisoval AND žádný proces na ní nemá otevřený soubor nebo adresář )

Pokud jsi na ni zapisoval, není garantováno, že všechna data jsou v "hardware". Linux se snaží pro disky použít cache kde může a v některých případech se snaží předcházet zbytečným zápisům dá se to různě tunit parametrama v /proc a /sys a při připojování filesystému..
Pokud tam má nějaký proces otevřený soubor, umount se zablokuje, nebo ti vyhodí chybu. V takovém případě jsou příkazy fuser a lsof tvůj kámoš (ale musíš vědět, jaké jim dát parametry). Kdybys ji vyrval, může se stát, že to dotyčná aplikace nerozdýchá.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“