EtherCat I/O modul

Odpovědět
prochj51
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 3. 2020, 5:36

25. 7. 2021, 10:27

Ahoj,

chtěl bych se zeptat na zkušenosti s EtherCat moduly. Všiml jsem si u hodně lidí, že používají moduly od Beckhoff, zejména EK1100 a k němu rozšiřující IO.

Je ten Beckhoff dobrá varianta? Jsou nějaké alternativy s dobrým cena/výkon? Díval jsem se ještě na moduly od WAGO, ale ty mi přišly poměrně drahé.

Děkuji za tipy
Jirka
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 7. 2021, 10:58

Tak z podstaty ze beckhoff je tvurce toho protokolu a zabehnuta firma s automatizaci tak se da tvrdit ze asi bude maloco jeste lepsi. Levna alternativa treba delta.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 7. 2021, 3:52

Každý z těch výrobců to děla koncepčně jinak. A podepisuje se na tom to, v čem je dobrý a co tradičně vyrábí.
Osobně jsem používal inteligentní svorkovnice Beckhoff a Wago.
Cenu jsem neřešil a ani ji neznám, protože HW si kupoval zákazník. Já jsem do toho psal jenom SW a řízení.

Beckhoff má rád EtherCAT. A tak jsou jeho svorkovnice dělané tak, že každý jednotlivý modul je jedno EtherCAT zařízení.
Takže je to hodně univerzální, je tak možné spojovat i velmi různorodé moduly.
Nevýhoda (podle mě) je, tím pádem je na sběrnici mnoho EtherCAT modulů se všemi důsledky.

Wago je tradiční výrobce svorkovnic. Takže u něho je ta svorkovnice univerzální, dá se k ní připojit řídicí modul EtherCAT, ale třeba i Modbus, Profinet, Profibus atd. Liší se jen ta chytrá krabička na začátku svorkovnice, jednotlivé I/O moduly už jsou pak stejné.
Výhodou je, že pak je na sběrnici jenom jedno EtherCAT zařízení.
Nevýhodou je asi nižší univerzálnost. Ale to u Waga možná nevadí, protože on dělá jen I/O moduly a ne třeba drivery pro serva.

Deltu jsem v ruce neměl. Mám pocit, že ta to dělá ještě víc EtherCATově než Beckhoff. Tam je snad ten EtherCAT v každém modulu úplně kompletní (u Beckhoffa je vevnitř ve zjednodušené podobě).

Osobně je mi asi trochu sympatičtější to provedení Wago. A čekal bych, že bude pro větší instalaci i levnější - inteligentní řídicí modul je jen jeden, a ty jednotlivé moduly už musí být výrobně jednoduché a levné. Ale jak jsem psal - reálné ceny neznám.

Beckhoff do toho dělá i moduly s oversamplingem. Tedy modul, který může I/O operace provádět až 10x rychleji, než je sběrnicový cyklus.
Sice si nejsem úplně jistý, jestli to má v praxi nějaké uplatnění. Ale zajímavé to je.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 8. 2021, 11:18

Při hledání něčeho jiného jsem narazil na to, že dobře známý a dostupný prodejce elektroniky TME vede taky sortiment EtherCAT modulů od Beckhoffa.
Teď toho sice nemají moc skladem, ale to dneska platí asi u většiny elektroniky.

Ty ceny mi přišly až překvapivě snesitelné.
Například základní EtherCAT jednotka (coupler), ke které se ty ostatní nacvakávají (EK1100) stojí 3096 Kč.
https://www.tme.eu/cz/details/ek1100/pr ... utomation/

Jednoduché vstupy/výstupy (např. EL1008, tj. 8 vstupů) pak 1095 Kč.
https://www.tme.eu/cz/details/el1008/pr ... utomation/

Ty ceny mi přijdou docela slušné.
Zvlášť vzhledem k tomu, že automatizační prvky má TME tradičně dost drahé. Takže jinde by se to asi dalo pořídit za lepší ceny, řekl bych.
Tak ty EtherCAT komponenty už nejsou tak úplně nedostupné pro běžného smrtelníka.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 9. 2021, 2:05

Ať nezakládám nové téma, tak to přilepím sem.

Na Alíkovi se objevily docela zajímavé I/O moduly na EtherCAT.
Třeba tady:
https://www.aliexpress.com/item/1005001442224891.html

Je to 16 vstupů a 16 výstupů za 105 USD (včetně DPH, doprava zdarma).
To už skoro finančně nestojí zato stavět z nějakých submodulů.
Postavit to z jednotlivých součástek by sice pořád vyšlo levněji, ale to už by chtělo pak udělat sérii pár kusů, aby se rozpustily vývojové náklady.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

28. 9. 2021, 11:13

Myslis ze uz se blizi konec doby MESAové? A zacne doba EtherCATová?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 9. 2021, 3:38

zz912 píše: 28. 9. 2021, 11:13 Myslis ze uz se blizi konec doby MESAové? A zacne doba EtherCATová?
To nevím. Nakonec možné to je. I když se to nemusí navzájem vylučovat.

Ty Mesy jsou fakt pěkný kus HW. Dobře vymyšlené, neošizeně zkonstruované a osazené.
Někdy mně to připadá jako výrobek z doby, kdy byl svět ještě v pořádku, nešetřilo se na výrobě za každou cenu a neosazovala se kurvítka.
Klobouk dolů před autory.

Ale je při jejich použití drobný handicap, že jsou určené pro DIR/STEP pohony.
Pro krokáče super, tam ten DIR/STEP sedí jako prdel na hrnec.
Ale pro serva je to přece jen trochu omezující. Ne nadarmo se interface typu DIR/STEP říká "stepper motor interface". A to i když je na servech.

Takže u serv je trend k používání sběrnicových interface. V průmyslu už skoro výlučně, u velkých CNC bych skoro řekl, že možná taky.
Přece jen datová komunikace umožňuje poněkud sofistikovanější řízení než jen sypání pulzů typu "co pulz, to krok".

Že je všude obrovský příklon k Ethernetu je jasně vidět. Včetně vzniku třeba průmyslové verze SPE (Single Pair Ethernet). Tedy plnohodnotnému full-duplex Ethernetu, který ale běží jen po 2 drátech, a to včetně napájení.

LinuxCNC je ale perfektní sjednocující platforma. Teda aspoň já to tak vidím.
Takže umožňuje bezvadnou koexistenci EtherCATových komponent s těmi třeba na Mese, případně dokonce na LPT.
Některé aspekty mi dochází až teď se zpožděním. Jak je možné elegantně využít celou tu infrastrukturu LCNC i pro řízení úplně jiných věcí, než je zrovna CNC.
A opět - klobouk dolů před autory. Zde hlavně před autory koncepce.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2021, 4:21

Potkavam i nove stroje ktere maji analogove rychlostne rizena serva a na sbernici je pouze interface ze sbernice na ten analog a zpet encodery.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 9. 2021, 5:23

Možné to jistě je.
Já nějaká dospělá CNC vídám jenom na obrázcích. Fyzicky můžu/musím osahat spíš serva v průmyslu, někde na lince. A tam je ta výhoda jednoduché instalace a dobré diagnostikovatelnosti díky sběrnicovému řízení prostě nepominutelná.
Docela se používají i serva s integrovanou elektronikou. Takže pak k tomu vede jenom jeden tlustší kabel, a v něm je silové napájení i ten EtherCAT nebo jiná sběrnice.

Nicméně i u těch CNC by mně přišlo tak nějak logičtější, aby si to s motory a pravítky vyříkal driver sám. A netahal do toho smyčku v řídicím systému. Tím, že to zpracovává lokálně, tak může mít mnohem rychlejší cyklus. A nadřízený systém se nemusí zabývat blbostma, ale má víc času na svou základní činnost.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2021, 5:31

Souhlas. Samotneho me to zarazi.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“