LinuxCNC programování něco jako ShopMill

Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

13. 8. 2021, 10:48

Existuje pro LinuxCNC obdobne graficke rozhrani pro dilenske progravani jako ma Siemens ShopTurn/Mill?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2021, 12:49

uplne graficke ne
ale je tam dilenske programovani kde treba 10tku frezou udelas 12tku perodrazku stanovenych rozmeru, rozvrtas prirubu, vyradkujes kapsu udelas nejakou jednodussi konturu nasobis linearne ci po kruznici a mnoho dalsiho

NCAM
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

13. 8. 2021, 3:53

Díky moc za nakopnutí, hledal jsem to a asi jde o NativeCAM.

No uvidíme, Siemensacký ShopMill to asi nebude, hlavně co se týče toho, jak přímo v mašině poskládat rychle a jednoduše program z jednotlivých technologických operací. Nástřel možností viz. třeba níže, ale je to velice robustné.
Obrázek
https://sst.opava.cz/pernikar/nove_www/ ... opMill.PDF

Skouknu to a uvidíme, třeba to bude použitelné... Jsem už asi zhýčkaný.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2021, 4:44

Je to dost pouzitelne. Do velkeho camu jsem od te doby vlezl fakt malokdy.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2021, 5:19

Protože jsem na nějaké staré NC/CNC frézce nikdy dřív nedělal, tak nejsem staromilec.
Opravdu je to v praxi výhodné? Mně přijde jednodušší to udělat v CAMu. Ale je to asi tím, že jsem to nikdy jinak nedělal.
Tam to mám současně jako dokumentaci k projektu.
Ten NCAM to taky umí ukládat v nějakém otevřeném formátu?
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2021, 9:01

Mex píše: 13. 8. 2021, 5:19 Protože jsem na nějaké staré NC/CNC frézce nikdy dřív nedělal, tak nejsem staromilec.
Opravdu je to v praxi výhodné? Mně přijde jednodušší to udělat v CAMu. Ale je to asi tím, že jsem to nikdy jinak nedělal.
Tam to mám současně jako dokumentaci k projektu.
Ten NCAM to taky umí ukládat v nějakém otevřeném formátu?
Pokud je ten editor dostatečně chytrý a umí toho dost, tak je často opravdu výhodnější to nacvakat přes něj. Třeba když děláš nějaký jednotlivý kus a nemáš ho ani namodelovaný. Já jsem dělal na heidenhainu a ten je uživatelsky za mě naprosto nejpřívětivější.

Ale třeba já nedělám zakázky, vyrábím to co sám potřebuju. Výrobní programy samozřejmě v CAMu, to bez debat, už jen tím jak jsou rozsáhlé. A Když dělám nějaký nový projekt tak ho nejdřív modeluju a rovnou programuju. A vygeneruju k tomu akorát seřizovací list. Výkresy dělám vlastně skoro jen na výrobní kusy, kvůli měření...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2021, 10:01

Nez se otocis a dojdes k druhemu pc tak uz to frezuje...
Ano je to vyhodne na ty operace ktere v tom existuji.
I kdyby to pc bylo hned u toho tak nez to ve velkym camu cely vydefinujes tak tady masina uz jezdi.
Definice je tusim v xml. Ale to me nikdy netrapilo. Nenito potreba resit. Uklafal jsem to asi 2x v zivote. Je to idealni na ruzne rychle operace. To vetsinou nepotrebujes nejak ukladat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

14. 8. 2021, 9:15

Několik postřehů a komentářů na předešlé posty
- jelikož mám ošahaného Heidna i Siemensa, mohu zodpovědně prohlásit, že dílenské programování má násobně lepší Siemens a to po všech stránkách
- výhodnost dílenského programování vs. CAM, každé je vhodné na něco jiného, znám fabriky co běží jenom na CAM, ale i takové co fungují z 95% jenom na dílenském programování a přitom jedni i druzí dělají zakázkovou výrobu (kusovky) - záleží třeba od složitosti či organizace dané výroby

Snažím se k tomu NaturCAM-u sehnat nějakou dokumentaci či videa no prostě info, abych pobral filozofii a možnosti, než se pustim do studia jak to instalovat, pokud to bude k něčemu...
Jak je obvykle pro LinuxCNC, info nějaké existuje, je ho ale poskromnu, natož aby bylo kompletní či nedej bože vše v jednom dokumentu zvaném návod a někde centrálně...

Popis filozofie práce ani soupis technologických kroků, které to umožňuje jsem zatim nikde nenašel a ani z těch videi moc nepobral :roll:
Toto je nejblíže k tomu, co má naznačit jak to funguje...



Funkční to asi bude, když to místní znalci tvrdí, jen jsem chtěl mít představu jak, než se do toho pustím. :?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2021, 9:25

normalne to nainstaluj
na co cekas :)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

14. 8. 2021, 10:02

ale jó, ono to tak nakonec dopadne, když si chci udělat alespoň nějakou představu...

Jen jsem naivně doufal, že někde bude soupis co to umí, jako že lze vrtat, frézovat, závitovat a že to podporuje tvorbu děr, drážek, kapes, čepů, obrábění po dráze a že to lze nějak združovat... alespoň takový základ by stačil :) Něco jak je soupis operací na obrázku k ShopMill-u výše :wink:

Funkčni to asi fakt bude viz. třeba zde díry na přírubu.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

14. 8. 2021, 10:37

Tady zacni:
https://github.com/FernV/NativeCAM

A pak tady:
https://forum.linuxcnc.org/nativecam/39 ... ase#182941
je vyreseni podelavky, kdy musis prepsat v nejakym textaku buster na stretch. Mrkni na bod 7
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 8. 2021, 10:39

Mex píše: 13. 8. 2021, 5:19 Protože jsem na nějaké staré NC/CNC frézce nikdy dřív nedělal, tak nejsem staromilec.
Opravdu je to v praxi výhodné? Mně přijde jednodušší to udělat v CAMu. Ale je to asi tím, že jsem to nikdy jinak nedělal.
Tam to mám současně jako dokumentaci k projektu.
Ten NCAM to taky umí ukládat v nějakém otevřeném formátu?
Odpověď zda je to "v praxi výhodné" není jednoznačná. Zrovna případ který je na obrázku nad Tvým příspěvkem je jako šitý na použití cyklu nebo nějaké formy dílenského programování.

Konkrétně těch 6 děr na obrázku je zadání středu XY, poloměru, počtu děr, a úhlu OD a DO //nemusí být na celé kružnici rovnoměrně //. Tím máš nadefinovanou konfiguraci prvků.

Tím prvkem může být vrtací cyklus, závitovací c, podprogram, další konfigurace prvků ...
Tam není co zkazit. Ale třeba při vrtání špatně odhadneš parametry pro lámání nebo výplach třísky a musíš do toho hrabat. Tohle předělávat v CAMu a znovu to loadnout je opruz.

Oproti tomu naprogramovat ručně i blbou formičku na krabičku na mýdlo sice jde, ale necháš na tom mládí. U složitějších tvarů jsi ručně bez šance.

Všechno má své.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 8. 2021, 5:29

Ono možná bude možná dost záležet, ze které strany k tomu CNC frézování dospěješ.
Pokud člověk dělal spoustu let na klasice, tak mu možná bude blízký ten přístup ala NCAM.
Pokud člověk naopak spoustu let dělal třeba konstruktéra a navrhoval v CADu, a teď chce začít i fyzicky frézovat, tak možná bude mít spíš tendenci udělat všechno v CAMu.

Ale jenom teoretizuju. Já jsem ten případ, kdy jsem od teoretického návrhu přešel k tomu, že teď občas udělám něco reálného.
Tak je mi ten CAM-přístup bližší. A sebe-starého psa už asi nové kousky učit nebudu.
Navíc mám zvyk mít všechno zdokumentované. Takže bych pak stejně všecko z toho NCAMu musel archivovat v nějakých otevřených formátech.

Samozřejmě to nikomu nevnucuju. Já jsem začal dotazem, co se lidem v praxi osvědčuje.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2021, 7:31

Mex píše: 14. 8. 2021, 5:29 Samozřejmě to nikomu nevnucuju. Já jsem začal dotazem, co se lidem v praxi osvědčuje.
Dělej to jak ti to vyhovuje :D Když máš v ruce výkres není důvod se bát editoru v mašině. Na mé projekty to aplikovatelné není, ale vím moc dobře jak jde kouzlit v editoru když to člověk trochu umí...


Nááááá druhou stranu, CAM nedělá chyby a má perfektní simulaci. Já teda při programování nikdy moc nechyboval, protože proč bych to dělal že :D Ale jak to komu prostě vyhovuje, ty editory často umí i víc než CAM... Hlavně co se týče vrtání a kdyžtak i nějaké "propojenosti" s OPCEmi stroje...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2021, 7:37

Já tu teda navážu dotazem z čisté zvědavosti. Ten editor do LCNC je taky rozumně modifikovatelný ? Kdyby si tam chtěl člověk přidělat tlačítka, funkce... Jde to nějak rozumně ?
Já si třeba oblíbil na stroji od tajmacu nastavitelnost tlaku středového chlazení přes Mka... Tak kdybych si chtěl takovou blbinu implementovat do post processoru toho editoru....

A třeba něco složitějšího. Je do LCNC nějaká dostupná 5 osá kinematika ( nějaký základ... ), s hlídáním kolizí a takovýma srandama ?
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“