G-code gmocappy

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 9. 2021, 9:19

robokop píše: 5. 9. 2021, 7:38 Uprava postprocesoru by nebyla uplne systemove reseni. Systemovejsi je kdyby cnc umelo ten prikaz prijmout a postavit se k nemu tak jak je zadouci.
Jo i ne, řekl bych za sebe.

Jednak jsem tam napsal, že je to vhodné řešení, pokud to neumím (ještě neumím) udělat v LCNC.
Citát: "Pokud to teda nechci používat a neumím to (zatím) nastavit ke své spokojenosti na LCNC."

A druhak je (podle mě) určitě dobré si ten post-procesor nastavit podle sebe, nebo aspoň pořádně zkontrolovat co generuje. A nespoléhat na black-boxy.
Ale uznávám, že je to možná jenom moje úchylka, že chci pokud možno do všeho vidět.

Já třeba zrovna to výměnu nástrojů mám generovanou jinak v CAMu pro strojařinu (Aspire) a jinak v CAMu pro elektrotechniku (PCB-gcode).
Ve strojařském to mám co soubor s g-kódem, to jeden nástroj. Takže nasadím nastroj, změřím nulu, pustím g-kód a obrábím. Proto tam v post-procesoru vůbec práci s nástrojem neřeším, zbytečně by zdržovala.
Naopak v elektrotechnickém CAMu, kde generuju data pro vrtání a tedy mnoho výměn nástrojů, už ty sekvence pro výměnu nástrojů mám. A smiřuju se s tím, že i když zrovna někdy výjimečně nástroj nechci měnit, tak se mi to zastaví a musím to aspoň odklepnout.

A tohle uspořádání (včetně modifikace PP v Aspire) považuju za celkem systémové. Nebo aspoň pro mě optimálně fungující.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2021, 3:30

Jenze co treba prace s delkou nastroje a prumerovymi korekcemi. Tabulka nastroju v systemu atd.. o vsechno se tak pripravis. Vzhledem k tomu ze nemame zakladni info o masine tak to pisu obecne. Protoze treba kdyby se menily nastroje v predzmerenych upinacich tak je situace uplne jina nez kdyz se meni v klestine kdy neni predem znama delka. Dalsi vec je prumer nastroje. Obcas nekdo vyzaduje prumerovou korekci na stroji aby nemusel porad do camu. Jen zmenis jedno cislo v tabulce stroje a obrobek ma stejne miry i s prebrousenym vercajkem. Atd.... Tech pouziti je cela rada. A kdyz si odstranis cisla nastroju tak se o ty moznosti pripravis.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 9. 2021, 4:09

No proč ne. Když to tak chceš, tak jo.

Já když něco dělám v CAMu, tak to prostě dělám v CAMu. A nebudu něco šudlat přímo na stroji, aby mi pak podklady v CAMu neseděly s realitou, a nemohl jsem proces zopakovat.

Na průměrové korekce na stroji nehraju, od toho mám ten CAM.
A když vyměním nástroj v kleštině (což u mě pak znamená jiný soubor s G-kódem), tak délku nástroje (resp. u mě pozici nuly) řeším před spuštěním toho G-kódu.

Popravdě řečeno vlastně ani nevím, jestli se dá v Aspire nějak snadno kombinovat více typů operací s více typy nástrojů do jednoho G-code. Ale je možné, že to jde. Jen já to nepoužívám a ani neumím.

A na závěr poznámka pro připomenutí kontextu: je to vlákno nějakého člověka, který právě stvořil svůj první G-code.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2021, 6:44

K posledni poznamce: proto je snad dulezite mu nezamotat hlavu tim ze si v postu vymaze vsechny vymeny nastroje aniz by vedel co to ma za nasledky a souvislosti. Proto jsem tu doplnil syatemovejsi reseni.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“