Alternativa k mese

prochj51
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 3. 2020, 5:36

22. 6. 2022, 7:00

Pochopil jsem, že princip je podobný jako u MESY, jen místo FPGA je tam klasické CPU.

Takže I/O se nakonfiguruje v tom firmwaru, kterej tam nalejes. A z LinuxCNC se tam posílají informace o rychlosti a tady ta karta podle toho vygeneruje kroky.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

22. 6. 2022, 11:03

zz912 píše: 21. 6. 2022, 10:50
QNX píše: 21. 6. 2022, 10:10 zz912: Přiznávám, že jsem tomu moc času nevěnoval, ale předpokládal jsem, že využití I/O bude jiné v případě využití 3 os, nebo 6 os. Pokud ty 3 osy nechci použít, tak bych uvolněné I/O mohl použít pro jiný účel, ne? Nebo to tady takhle nefunguje?
Možná Fupe bude vědět. Mě by zajímalo, jestli kroky počítá NVEM nebo LCNC a jestli to jede v pozičním, nebo rychlostním režimu.
Něco málo o tom vím.
je to tak, že původní firmware bylo potřeba nahrát pokaždé pri zmene konfigurace IO. ted je tam novej a do toho staci poslat xml soubor a ono si to prekonfiguruje vstupy vystupy. Kdyz staci 3 stepgeny, tak pak jdou vystupy pouzit jako IO. To mi prijde jako dobrá vec, protoze programator tak uz neni potreba. jednou nalejes firmware a pak uz to konfigurujes textakem. je u toho nekde pythonovskej programek, kterej to tam naleje a zrestartuje.
Da se pripojit seriak a pak koukat co se tam pri nacitani deje. jestli prosel konfiguracni soubor a podobne. pro provoz samozrejme potreba neni, jen pro debugovani.
Linuxcnc posila jen pozici 1000 za vterinu a stepgeny jsou primo v procesoru. ten pak zpatky posila pozici. Je potreba zkompilovat komponentu do linuxcnc ktera ma na starost komunikaci. Zatím stepgeny beží na nejakejch 40khz, coz je proti mese o dost min, ale neni divu, počítá to procesor a ne hradlové pole.
A dál sem se zatím nedostal.
Ještě mám na stole (teda spíš nevybalenou v šuplíku) 5A-75E/5A-75B kartu. Uz tu o ni byla taky řeč. To je opravdové FPGA pole na řízení led panelu, s hromadou portů. krycí název ColorCNC nicméně zatím spiš pro hračičky a ne do realny mašiny. vice na https://forum.linuxcnc.org/27-driver-bo ... ller-board
Martin
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

22. 6. 2022, 11:06

fupe píše: 22. 6. 2022, 11:03 Ještě mám na stole (teda spíš nevybalenou v šuplíku) 5A-75E/5A-75B kartu.
nutne jsem ji take musel poritdit. co s ni provedeme? :D
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

23. 6. 2022, 7:38

oscar píše: 22. 6. 2022, 11:06
fupe píše: 22. 6. 2022, 11:03 Ještě mám na stole (teda spíš nevybalenou v šuplíku) 5A-75E/5A-75B kartu.
nutne jsem ji take musel poritdit. co s ni provedeme? :D
Tak sem se hecnul, vytahnul ji z šuplíku a z pytlíku a přesunul na pracovní stůl.
Ale co bude dál, to ví bůh. není čas ani na koníčky.
Ono to možná nebude tolik práce, ale nejhorší je začít a najít souvislej kus času.
M
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

28. 6. 2022, 6:31

Tak mi to nedalo a zkusil sem par pokusu s colorcnc.
Prvni postrehy....
Neni zas takova sranda jak sem si myslel, asi sem nejakej pomalejší v chápáni problematiky.
vetsinu informaci k samotne karte a softu jsem cerpal odsud https://forum.linuxcnc.org/27-driver-bo ... 2-colorcnc
První problém byl jak to programovat. Prolezl sem šupliky a hledal nejakej použitelnej programator. Marně.
Našel sem ale několik kousku st-link v2 pro programování stm32 chipů. jak originálů, tak činskejch kopii, který maj jinak piny.
Takže jako první jsem vyráběl jtag programator. https://github.com/jeanthom/DirtyJTAG tady je navod.
To se nejak povedlo, ale trochu sem s tím bojoval. programator očekaval něco jiného než přicházelo z chipu. obešel sem to jinym operačnim systémem.
dalsi krok bylo zkompilovat firmware (jestli se tomu dá řikat firmware) pro samotnou fpga kartu.
Mám 5a-75b v8.0 která má uplně jinak zapojený piny JTAGu než třeba verze 7.1.
To se po dni experimentování povedlo a pomoci openFPGALoaderu jsem do karty něco nasypal. opět boj, protože sem nemel nastaveny rules pro otevreni portu, netušil sem co tam leju, ale teploměr se hejbal a program napsal successful. O co větší překvapení bylo, že na kartu nešlo pingnout ani za boha. Siťovka sice tvrdila, že naproti něco je, ale ping nic.
Další pul den v prdeli. Celý forum o 20 stránkách sem přečetl asi potřetí a narazil na zminku, že nelze použít RPI3 protože má jen 100Mb siťovku. A tady je zakopanej pes. Normálně si síťovka sleze na nižší rychlost, nikoli však tahle karta. Takže tim že sem ji pichnul do 100Mb HUBu tak sem to cely zazdil. Proste to musi mit naproti 1Gb kartu, nebo hub. Takže současná situace je asi taková, že umím nahrnout program do karty, spustit linuxcnc, nastavit nejaky ty thready, piny a parametry, ale tim končím. Nicméně to běží, protože se při navazani komunikace rozsvítí zelená kontrolka na karte a pri vypnuti linuxcnc zhasne. Dál sem se nedostal, neb byl konec dne. Zitra se zkusim merakem podivat na nejakej ten IO vystup pripadne stepgen. Jestli najdu chvíli času.
Určitě to není pro běžného smrtelníka bez znalostí linuxu, kompilace programu a podobnych blbosti.
Ale podle toho jak se to vyvíjí, tak časem by to mohlo fungovat podobne jako NVEM. to znamena nelejt predkomilovanej soft podle karty (je jich několik druhu v ruznych verzich) a pak to cely nastavovat pomoci json souboru. Takže by jsme se mohli dočkat.
Martin
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“