linuxCnc+H2+axagon

Odpovědět
Krl_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 6. 2022, 9:05

16. 6. 2022, 9:29

Dobrý den, potřeboval bych prosím radu, už několik dní zkouším rozběhat cnc Tron (XYZA) které je řízené přes H2 controller přes parallelní port. Když to předtím běželo přes Mach3 na winXP tak žádný problém, jen to bylo na historickém pc (686).

pokus 1.
Nainstaloval jsem linuxCnc na jiný desktop(který má LPT na motherboardu) a když jsem zkoušel osy přes Stepconf tak mi krokové motory jen vrčely a vibrovaly, ale otáčku jsem z nich nedostal. Při změně parametrů se jen měnila frekvence vibrací, ale žádný krok neudělaly. Zkoušel jsem i různé adresy LPT portu, ale nic nepomohlo. (když jsem zkoušel lspci -v, tak jsem tam parport nikde nenašel) ale na 0x378 to při zkoušce osy škublo s motorem, ztichnul a pak už jen vibroval místo kroků. (ostatní osy stejně)

pokus 2.
zkusil jsem nainstalovat linuxCnc na to historické pc, ale instalace už na začátku zastaví s tím, že to pc je moc pomalé. (Jsem s tím ok, jen jsem chtěl mít srovnání.. nemám)

pokus 3.
připravil jsem si další PC, sice už celkem nové, ale tím pádem bez LPT portu. Koupil jsem kartu do PCI express od axagonu na jeden paralelní port a nainstaloval znovu linuxCnc. V lspci -v už najdu parport. v /proc/sys/dev/parport/parport0 vidím v base-addr "888 0" takže v hex to bude 0x378.. Nicméně ať už zkusím v Stepconf parport address cokoliv (0, 0x378, 0x278 a pod.) tak při zkoušce osy krokové motory na nic nereagují.

v tom Stepconf vždy pro urychlení importuji nastavení z Machu. V biosu jsem zkoušel různé nastavení LPT, nic z toho nepomohlo.


Pokud to ale celé připojím na to staré pc s machem, tak to běží. (Tím pádem škrtám problém s kabelem, driverem, napájením, motory a pod.)


Jel jsem podle návodu na youtube, pročítal si dokumentaci, prošel linuxcnc forum, googlil, hledal i tady. Uvítám jakoukoliv radu, která by mě posunula dál.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2022, 1:05

Kdybych to bylo moje, tak bych:
- Použil bych pro pokusy to PC s LPT na portu. A pořádně ověřil, že je opravdu na adrese 0x378.
- Pustil bych latency-test, přitom zatěžoval to PC a změřil tak použitelnost toho PC pro LinuxCNC a CNC obecně.
- Udělal bych novou konfiguraci pomocí Stepconf, ale nic bych do ní neimportoval. Pěkně bych všechny parametry nastavil ručně. Pro začátek hodně konzervativně, tj. nízkou frekvenci base-thread, nízké rychlosti a akcelerace. Na ladění výkonu je času dost až to pojede.

Jak je to LPT na PCIexpress nevím. Ale vím, že s některými kartami měli lidi problém. Já žádnou nemám a tak neumím posoudit.
Zato používám LPT na kartách PCI. Karty s běžně používanými chipy MCS9865 fungují dobře.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 6. 2022, 7:58

Krl_cz píše: 16. 6. 2022, 9:29 pokus 1.
Nainstaloval jsem linuxCnc na jiný desktop(který má LPT na motherboardu) a když jsem zkoušel osy přes Stepconf tak mi krokové motory jen vrčely a vibrovaly, ale otáčku jsem z nich nedostal. Při změně parametrů se jen měnila frekvence vibrací, ale žádný krok neudělaly. Zkoušel jsem i různé adresy LPT portu, ale nic nepomohlo. (když jsem zkoušel lspci -v, tak jsem tam parport nikde nenašel) ale na 0x378 to při zkoušce osy škublo s motorem, ztichnul a pak už jen vibroval místo kroků. (ostatní osy stejně)
Chce to dělat kroky postupně. Už to, že lspci nenašlo ten paralelní port, znamená, že další kroky jsou zbytečné.

Takže postupně.
Má tento PC dobrou latency? Pokud ne, zkusit si pohrát s Biosem, a když nic nepomůže, tak PC není vhodný.

1) možná to parport našlo, ale jmenuje se tak divně, že jsi nepoznal, že se jedná o parport. Hoď sem výpis lspci-v
2) v biosu nemáš parport povolen, nebo správně nastaven. Hoď sem foto Biosu.
3) je tady možnost, že by parport nebyl na sběrnici pci, ale to je jen teoretická možnost

Krl_cz píše: 16. 6. 2022, 9:29 připravil jsem si další PC, sice už celkem nové, ale tím pádem bez LPT portu. Koupil jsem kartu do PCI express od axagonu na jeden paralelní port a nainstaloval znovu linuxCnc. V lspci -v už najdu parport. v /proc/sys/dev/parport/parport0 vidím v base-addr "888 0" takže v hex to bude 0x378.. Nicméně ať už zkusím v Stepconf parport address cokoliv (0, 0x378, 0x278 a pod.) tak při zkoušce osy krokové motory na nic nereagují.
Takže postupně.
Má tento PC dobrou latency? Pokud ne, zkusit si pohrát s Biosem, a když nic nepomůže, tak PC není vhodný.
Máš linux aktualizovaný?

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Dále, se mrkni, jestli ve výpisu lspci -v není napsáno DISABLED. Tento případ se mi už taky stal.


Další informace, která je pro nás potřebná, je tak jak se LCNC chová po konfiguraci v StepConf. Pokud projdeš celou konfiguraci v StepConf, lze s touto konfigurací spustit LCNC?

Krl_cz píše: 16. 6. 2022, 9:29 Pokud to ale celé připojím na to staré pc s machem, tak to běží. (Tím pádem škrtám problém s kabelem, driverem, napájením, motory a pod.)
Než budeš na parport připojovat mašinu. Můžeš si udělat jednoduchý pokus. Potřebuješ na něj jen voltmetr, nebo ledku s 1kohm rezistorem. Na výstup pro DIR (pro jakoukoliv osu) zapoj ledku a pokud pojedeš s osou na jednu stranu ledka musí svítit a pokud pojedeš na druhou stranu nesmí ledka svítit. Nejdřív si tento pokus udělej na PC s machem a pak se o to samé snaž na PC s LinuxemCNC. Ovšem jak píšu výše, tyto pokusy má smysl dělat, až když víš, že Ti Linux načítá správně parport.

Krl_cz píše: 16. 6. 2022, 9:29 v tom Stepconf vždy pro urychlení importuji nastavení z Machu. V biosu jsem zkoušel různé nastavení LPT, nic z toho nepomohlo.[/i]
Souhlasím s Mexem, ze začátku zkus pokusy s nějakým vlastním nastavením. Ten import nemusí třeba správně fungovat. Když pak vygeneruješ nějaký ten *.hal a *.ini , tak ho sem taky hoď.

A ještě bych měl prosbu pro nás všechny tady, co Ti budou chtít pomoci. Asi budeš dělat pokusy na obou svých PC. Rozlišuj zde pak řádně, na kterým PC byl který pokus udělán.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Krl_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 6. 2022, 9:05

18. 6. 2022, 11:26

Díky za reakce, začátkem týdne se dostanu na dílnu, všechno projdu a udělám screeny.
Krl_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 6. 2022, 9:05

21. 6. 2022, 5:16

Tak jsem dnes zkoušel a výsledky jsou následující:

staré pc s Machem (Jediné co s cnc pohybuje) jsem teď nezkoušel



PC s LPT na motherboardu (říkejme mu třeba Stříbrné PC):

1. výpis lspci-v:
https://uloz.to/file/YGRSb8tophNu/sedep ... qAomL3Lj==

2. printcreen biosu:
Obrázek
https://ibb.co/XXVSZRk

3. Jestli port je/není na sběrnici nepoznám - ale v lspci -v ho nevidím, v biosu je, a na adrese 0x278 mi reaguje, jen cnc nedělá kroky, ale vibrace

latence tohoto pc: 64 162 (dával jsem mu chvilku zabrat, podle dokumentace je cokoliv mezi 50 a 100k trochu tragédie, ale použitelné)
Obrázek
https://ibb.co/dLQ0HtH

udělal jsem:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade => 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno

jak se LCNC chová po konfiguraci v StepConf (teď jsem záměrně neimportoval a nastavil takové ty safe hodnoty 20k)
- normálně naběhne, nepíše žádné chybové hlášky, když si chci manuálně pohnout s osou, tak mi vibruje/píská daná osa, ale pohyb žádný.

Btw: nastavím hodnoty v stepConf, chci zkusit osu - krokáče přestanou šustit, místo točení krokáče na správné ose jen hučí, když hodně snižím hodnoty vibruje, když přidám, tak píská.. ale pohyb žádný. (tady jsem si s tím hrál asi hodinu, s tím, že třeba když hodně změním microstepping/cokoliv, tak se to třeba rozhýbe, ale nic..)
btw2: všechny osy vibrují, žádná neudělá pohyb.

měření na LPT- led/voltmetr zkusím později, je to celkem náročné přehazovat všechny pc/startovat dělat screeny a pod. (Ale udělám to, je to celkem záhada a vnitřně mi štve že to na tech win jde.)

link na .hal/.ini
https://uloz.to/file/C8yFFmh1OTXl/h2-co ... 9BDwD1At==



PC s LPT v PCIe od Axagonu (říkejme mu třeba černé pc)

1. výpis lspci-v:
https://uloz.to/file/d2SXiYWZ3DOv/cerne ... 9+JSy0ZTL0

2. printcreen biosu:
Obrázek
https://ibb.co/ZMMcC00

3. Jestli port je/není na sběrnici - je, funguje mi na adrese, c010 - ale stejný problém, žádný pohyb, jen vibrace/bzučení, dissabled není

latence tohoto pc: 24 524 (dával jsem mu , jako tomu předtím, chvilku zabrat)

udělal jsem:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade => 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno (to samé, stahoval jsem aktuální instalaci, tak asi proto)

jak se LCNC chová po konfiguraci v StepConf (teď jsem zase neimportoval a nastavil znovu safe hodnoty 20k)
- LCNC opět normálně naběhne, tentokrát píše chybovou hlášku "no parport registered at 0c010. This is not always an error. Continuing". Když chci udělat manuální pohyb znovu vibruje/hučí/píská, ale pohyb nula.

prostě to samé co na předešlém pc.

link na .hal/.ini
https://uloz.to/file/xjYg2uqn9Qe2/tron- ... 5dswAzMD==


Nemůže být nějáký zásadní problém mezi třeba frekvencí, kterou bere ten H2 controller a tím co dává linuxCnc na lpt?
http://www.cnc1.eu/en/node/172
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 6. 2022, 5:54

Pár poznámek.
Ta deska H2 používá (podle obrázků na webu) klasické drivery Toshiba TB6560. To je naprosto běžný chip, který je aspoň v polovičce malých CNC, zvlášť těch starších. Takže nehledej žádné složité vysvětlení, bude to nějaká blbost.

LPT port na desce v lspci asi neuvidíš, protože nevisí na PCI. Zkus ho v BIOSu přehodit třeba na 0x378, jestli se s něčím nebije.

Pokud jsi zadal v konfiguraci toho LPT PCIex opravdu 0c010 (a není to jen překlep), tak to bude asi problém. Chtělo by to hexadecimálně, tedy 0xc010.

Zkontroluj, jestli máš správně přiřazené signály DIR a STEP. Podle dokumentace sice ano, ale není to třeba v dokumentaci blbě? Prověřil bych to podle toho PC, které s Machem jede. Nebo LEDkou s odporem, případně měřákem.

Jestli můžu požádat, tak krátké texťáky vlož přímo sem jako přílohu. A obrázky hodně zmenši (takže ne 8.3 Mbyte, ale třeba 50 kByte) a taky je dej sem. Je docela otrava to tahat přes nějaké uloz.to
Krl_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 6. 2022, 9:05

21. 6. 2022, 6:09

Adresa byla v hex 0xC010, byl to překlep. (To sorry) V biosu jsem to přehazoval na auto, 278 i 378 a žádná změna. (Prohazoval jsem tam všechno co šlo v zoufalosti :D) Původně jsem ty lspci výpisy hodil přímo sem, ale dostal jsem nějákou chybovou hlášku, že velikost písma může být max. xyz.. takže chápu, že se tu nějáký znak s něčím tloukl. Step i dir na pinech jsem dával z dokumentace, ale i z toho co bylo v tom souboru co jsem předtím importoval z Machu to bylo stejné.. (ale i tak jsem to zkoušel různě prohazovat.. Ale ani tudy jsem se nikam nedostal.) Takže jediná možnost zdá se zkoušet proměřovat všechny ty 3 PC voltmetrem.. (Nebo koupit ještě další LPT kartu s jiným čipem, ale to mi nedává smysl, když mam 2 různé pc a chová se to stejně)
Krl_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 6. 2022, 9:05

21. 6. 2022, 6:33

Vyřešeno!
Prohodil jsem jumper na driveru - http://www.cnc1.eu/en/node/172 - cca v půlce píšou - "In "Full" position of the jumper the motor excitation determined by the Current jumpers is continually realized (there is no rest). The use of this mode is suggested if the CNC control software is not able to control the motor rest." To mě nenapadlo.

Mám poslední dotaz, ten už bude asi easy - motory A a Y mám spojené řemenem, kde nastavím, že A funguje jako slave?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

21. 6. 2022, 6:41

Soubory *.hal a *.ini sem nejdou vlozit. Tak to resime treba takto: *.hal.txt a *.ini.txt .

Pokud se resi komplexnejsi problem, tak celou složku konfigurace v zipu.

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install zip
man zip
Asi bych se zabyval tim cernym PC kdyz melo lepsi latenci.

V LCNC je jina logika. Ta osa se bude jmenovat Y2.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

21. 6. 2022, 6:52

Krl_cz píše: 21. 6. 2022, 6:33 Mám poslední dotaz, ten už bude asi easy - motory A a Y mám spojené řemenem, kde nastavím, že A funguje jako slave?
ja by som to spravil v hale. signál pre danú os (asi axis1?) by som poslal na patričné pini na výstupe. prípadne prečo to nie je spojené káblikom napriamo?
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“