Brother TC211

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2022, 2:49

Bezbolestny test je:
Rukou potoc hrideli
Potom pospoj vsechny tri faze a zkus to same
U asynchronaku s tim pootocis i s propojenymi fazemi
U synchronaku se ten motor bude neskutecne branit.

zz912 píše: 25. 12. 2022, 1:08 Volbu měniče řešil kamarád, já jen prověřoval, aby to šlo napíchnout na LCNC. No, asi první krok co s kamarádem udèláme, by mělo být prověření, zda se jedná se o synchronní motor, nebo o asynchronní.

Bohužel k motoru není žádná dokumentace, štítek je poškozen, že z něj nejde skoro nic přečíst. Původní elektrika nefungovala a proto jsme přistoupili k retrofitu.

Existuje nějaký způsob jak jednoduše rozpoznat synchronni a asynchronní motor?

Jsem vzdělán jen strojařsky, takže se omlouvàm, za tak triviální dotaz.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 12. 2022, 3:41

Tak jsem kecal. Ten poškrábanej štítek byl na
ATC motoru.
Zde je:
20221226_143957.jpg
Zajel jsem za kamarádem a udělali jsme robokopův test (zkratování fází) a vypadá to na synchronní motor.
20221226_143434.jpg
20221226_143453.jpg
Vedou z toho ťři vodiče pro fáze + 2 vodiče od teplotního senzoru + vodiče z resolveru. Nic jiného tam není.

Chtěl jsem se zeptat, na co jsou potřeba ty halovky, když už tam mám v driveru originální resolverovou hlavu? Když nebude zbytí, tak tam ty halovky dodáme, ale chtěli bychom vědět proč.

Dále jsem se chtěl zeptat, jestli půjde i s nějakým omezením ten motor používat? Chtěl bych to zkusit, když už to máme všechno nainstalované.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

26. 12. 2022, 5:06

Podla mna netreba. Ten resolver je ako absolutny enkoder, driver vzdy pozna jeho polohu podla signalov. Treba len nastavit vhodny uhol medzi sigmalmi resolveru a vystupmi driveru. Myslim ze sa to vola uhol natocenia. Dobry menic by si to mal vediet zistit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2022, 5:38

1. Jsou potreba protoze to pisou v manualu k menici ze to v pripade synchronaku neumi jinak roztocit

2. Jsou potreba protoze to bez nich neroztocis. Max jako asynchronak v nejakym desne degradovanym modu. Zkousel jsem to

3. On neumi menic c2000 najit komutacni polohu takze pouziva ty halovky aby vedel jak ma komutovat.

Proste to tak je
Veskere polemizovani je zbytecne.
Jestli to chces bez, kup si jinej driver.


zz912 píše: 26. 12. 2022, 3:41 Tak jsem kecal. Ten poškrábanej štítek byl na
ATC motoru.
Zde je:
20221226_143957.jpg

Zajel jsem za kamarádem a udělali jsme robokopův test (zkratování fází) a vypadá to na synchronní motor.
20221226_143434.jpg
20221226_143453.jpg

Vedou z toho ťři vodiče pro fáze + 2 vodiče od teplotního senzoru + vodiče z resolveru. Nic jiného tam není.

Chtěl jsem se zeptat, na co jsou potřeba ty halovky, když už tam mám v driveru originální resolverovou hlavu? Když nebude zbytí, tak tam ty halovky dodáme, ale chtěli bychom vědět proč.

Dále jsem se chtěl zeptat, jestli půjde i s nějakým omezením ten motor používat? Chtěl bych to zkusit, když už to máme všechno nainstalované.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2022, 5:39

Tenhle c2000 to bohuzel neumi i kdyz by to teoreticky jit melo. Proste smula.

r4cv píše: 26. 12. 2022, 5:06 Podla mna netreba. Ten resolver je ako absolutny enkoder, driver vzdy pozna jeho polohu podla signalov. Treba len nastavit vhodny uhol medzi sigmalmi resolveru a vystupmi driveru. Myslim ze sa to vola uhol natocenia. Dobry menic by si to mal vediet zistit.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 12. 2022, 5:43

zz912 píše: 26. 12. 2022, 3:41 Chtěl jsem se zeptat, na co jsou potřeba ty halovky, když už tam mám v driveru originální resolverovou hlavu? Když nebude zbytí, tak tam ty halovky dodáme, ale chtěli bychom vědět proč.
To se budeš muset poradit s dokumentací k tomu driveru nebo měniči, kterým to chceš řídit.
Některé to budou potřebovat, některé se bez Hallovek obejdou, některé ne. Frekvenční měniče je asi většinou budou chtít, drivery speciálně pro serva některé ne.
Třeba populární EtherCAT drivery Beckhoff (šlo tady o nich několik vláken) se bez Hallovek obejdou.
Teoreticky by se daly syntetické (umělé) signály Hallovek udělat nějakou externí krabičkou, která by četla resolver a z toho je simulovala. Ale to asi pro jednu instalaci nemá smysl řešit.

EDIT: Mezitím napsali i další lidi. Ale mazat už to nebudu.
EDIT2: Možná by se celkem snadno dal vyrobit nějaký bastl, který by se nasadil zvenku na hřídel toho serva. Abys nemusel zasahovat dovnitř.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 12. 2022, 8:12

Děkuji za rady a přízpěvky.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 9:59

zz912 píše: 25. 12. 2022, 1:08 Volbu měniče řešil kamarád, já jen prověřoval, aby to šlo napíchnout na LCNC. No, asi první krok co s kamarádem udèláme, by mělo být prověření, zda se jedná se o synchronní motor, nebo o asynchronní.

Bohužel k motoru není žádná dokumentace, štítek je poškozen, že z něj nejde skoro nic přečíst. Původní elektrika nefungovala a proto jsme přistoupili k retrofitu.

Existuje nějaký způsob jak jednoduše rozpoznat synchronni a asynchronní motor?

Jsem vzdělán jen strojařsky, takže se omlouvàm, za tak triviální dotaz.
Mám stejný stroj a tohle jsem řešil taky, jedná se o synchronní motor (servo) a menič jsi koupil špatne též jsem udelal stejnou chybu když jsem si myslel že 1,5kw bude stejný jako asynchronák a přitom se stačilo podívat do návodu kde je psáno 1500W/8A. takže potřebuješ silnejší menič na 9A.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 12. 2022, 10:23

bemetal píše: 27. 12. 2022, 9:59 a přitom se stačilo podívat do návodu kde je psáno 1500W/8A. takže potřebuješ silnejší menič na 9A.
Ty k tomu máš nějaký návod?
Seš ochotný se podělit o sestavu, co tam máš? Driver, resolver/encoder, halovky .....
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 1:38

zz912 píše: 27. 12. 2022, 10:23
bemetal píše: 27. 12. 2022, 9:59 a přitom se stačilo podívat do návodu kde je psáno 1500W/8A. takže potřebuješ silnejší menič na 9A.
Ty k tomu máš nějaký návod?
Seš ochotný se podělit o sestavu, co tam máš? Driver, resolver/encoder, halovky .....
Halovky žádné nemám, tohle jsem tenkrát rešil s p. Kotoučkem, též jsem dostal stejnou informaci že C2000VFD neumí řídit servomotor bez halových sond. Servomotor jsem přes menič rozhýbal i sám, sice jsem nad tím trávil dost času protože tohle byla uplne jiná cesta než na asynchronák a chtelo to mnoho parametrů. Motor bežel hladce, přišel jsem na spousty informací ale pak jsem zjistil že je to možná jen 1/5 toho co to ješte potřebuje. Pak jsem pořídil opet na radu inkrementální enkoder + kartu do měniče (původne jsem chtel rozhýbat stávající resolver co byl na motoru) ale prý by to bylo težší než rozhýbat nový enkoder......a tady nastal zádrhel. Když jsem naistaloval kartu do měniče, připojil všechny piny a snažil se rozjet motor se zpetnou vazbou kde bylo i v meniči nastavení na ABZ tak to šlo vždy do přetížení. Motor byl zmatený a proto je tady řeč o halovkách který chybejí aby jel menič na inkremetální enkoder. Takže špatná cesta, zřejme se to místním borcům povedlo jinak ale ted už vím, že to byla cesta pro synchronák k ničemu. na rozhýbání serva nemusí být jen Delta, je spousta meničů co umí pracovat pro synchronní motory.
Jinak z návodu toho moc nemám, co se týče elektro schémat tak to nemužu pomoct v návodu není skoro nic krome popisu stroje. O motoru jsem mel psané strohé udaje a křivku výkonu/NM a otáčky. Takže co vím je že můj pracuje na 150V/8A, 3000ot a moje verze je na 6 tis ot. a HZ motoru nevím to už tam psané není tohle už zjištoval p. Pavelka který mi rozbehal veškeré motory vč. vřetena. Nevím jestli by moje střeva k nečemu pomohli, celé to jede na ethercatu což bude určite dost rozdílné oproti Mesa kartám.
A když už jsem našel toto téma které se týká i mého stroje TC211 tak zde musím poděkovat Jirkovi Pavelkovi a Ládovi Trasáku za jejich pomoc s rozbeháním mého mazlíka. Láďa je fachman na cnc takže když bylo potřeba vyrobil díly, komponenty, součástky třeba pro držení snímače apod. a Jirka je zase borec přes Linuxe takže nakonfiguroval motory a vše rozběhal přes ethercat. Zpočátku byly jisté potíže které si žádali čas na vývoj a né každý se muže věnovat své práci 24h denně ale společnými silami jsme stroj uvedli do provozuschopného stavu a již dnes vyrábí. Co me ale nejvíce tešilo bylo "slovo chlapa" proste jak se řeklo, tak se stalo. Žádné sliby.......komunikace stále probíhala což je duležité, pro obě strany ale hlavně stisk ruky tady má pořád váhu. Takže pánové VELKÉ DÍKY. (jednomu obyčejnému kováříčku jste splnily sen a lepší dárek před vánocema jsem nemohl dostat) :-)
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

27. 12. 2022, 3:27

Dělám teď přestavbu Brothera TC 201 a řeším v podstatě stejný problém.
Prvně bych zkusil rozchodit motor s původním měničem. To je asi nejjednodušší řešení. Ty měniče jsou řízené analogově a zároveň obsahují i převodník z resolveru na kvadraturní signál pro systém.
Pokud se nepodaří tak potom pohledat v Číně náhradu. Záleží kolik je tam kolem místa.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 4:01

lukin1156 píše: 27. 12. 2022, 3:27 Dělám teď přestavbu Brothera TC 201 a řeším v podstatě stejný problém.
Prvně bych zkusil rozchodit motor s původním měničem. To je asi nejjednodušší řešení. Ty měniče jsou řízené analogově a zároveň obsahují i převodník z resolveru na kvadraturní signál pro systém.
Pokud se nepodaří tak potom pohledat v Číně náhradu. Záleží kolik je tam kolem místa.
me třeba na puvodním stroji chodilo uplne vše a kupoval jsem stroj hlavne plne funkční.....je nevím pokud je dobrá cesta rozbehávat úplne vše puvodní když jde o retrofit. Nevíš jak dlouho to vše pojede. Přeci jen to jsou 80-90 léta a behalo to 20 a více let..... :-)
Jakou cestou jdeš Mesa nebo Ether?
Jinak nad vřetenem jsem už také laboroval kdyby to případne nešlo rozbehat a já třeba jsem omezenej na přírubu tuším do 160mm a to byl docela oríšek ale kluci ze Šumperka mají řešení :-) To jsou opet další borci a fachmani na brothery a celkove na přestavby.
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

27. 12. 2022, 6:04

Až teď jsem si všiml že stávající motor točí "jen" 6000rpm. To zvládne každé druhé servo. Navíc jestli je tam místa na 160mm motor, tak je to úplně v pohodě.
Na tom mém je motor co točí 15k rpm a příruba 80mm. Nenašel jsem žádnou rozumnou náhradu.
Právě jediné co plánuji zachovat je měnič vřetene. Zbytek už je nový.
Měnič vydržel jet jenom jeden den, pak s ním mráz udělal své. Poputuje nejspíš na opravu do SPEA.
Řízení je přes Mesu.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Lukas_2
Příspěvky: 527
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 6:35

Kdyby někoho náhodou začalo unavovat celé měsíce trávit studováním hromad alternativních možností s resolverama, pokusů oživovat stařičký motor novým driverem atd. A chtěl to vyměnit za fungl nový servo vřetenový motor na zakázku vyráběný, i podle max možných rozměrů motoru, i s nastaveným driverem, můžete mi napsat a vím kam vás odkázat. (Čino-fobové nechť studují resolvery :wink: )
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 12. 2022, 7:30

Řešení je vždycky více.. a i výsledná cena může být diametrálně odlišná..
Jinými slovy pro někoho rada kup nový set servomotor měnič třeba za 100000 je nereálná jako pro druhého aby rozchodil stavajici či rozchodil třeba Deltu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“