Brother TC211

Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 2. 2023, 6:24

Jinak bych se rád pochlubil prvním závitováním:
zavitovani-001.jpeg
zavitovani-002.jpeg
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2023, 7:25

zz912 píše: 27. 2. 2023, 6:23
Lukas_2 píše: 27. 2. 2023, 6:04 Podobný problém jsme měli taky. Problém byl v síťovce...
Podobný problém v Machu?

Používám integrovanou síťovku co tam v to počítači byla. Zkusím.
Ano podobný problém v Machu.
Ovšem určitě ti nemusím vysvětlovat že problematický HW počítače nemá žádnou souvislost s řídícím systémem...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 2. 2023, 8:11

Lukas_2 píše: 27. 2. 2023, 7:25
zz912 píše: 27. 2. 2023, 6:23
Lukas_2 píše: 27. 2. 2023, 6:04 Podobný problém jsme měli taky. Problém byl v síťovce...
Podobný problém v Machu?

Používám integrovanou síťovku co tam v to počítači byla. Zkusím.
Ano podobný problém v Machu.
Ovšem určitě ti nemusím vysvětlovat že problematický HW počítače nemá žádnou souvislost s řídícím systémem...
Ne, to mi vysvetlovat nemusis. :) Mam doma nekolik PC nevhodnych pro CNC. Mrzí me, ze u nekterych ani nevím proc zlobí, když by neměli.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

27. 2. 2023, 11:37

Trošku se tu vetřu s mým menším Brotherem TC 201.
Snažím se teď rozchodit kolotoč pomocí komponenty CAROUSEL.
http://linuxcnc.org/docs/html/man/man9/carousel.9.html
Točím s ním motorem ovládaným STEP/DIR. Na středu je původní odměřování polohy. Díky ZZ912 už ho mám nějak zhruba rozchozený, zbývá pár dost podstatných detailů :D
1. Kolotoč má 8 poloh. Využil jsem tedy jen 3 bity z enkodéru. Tabulka viz. níže:
Obrázek
využívám vstupy 9-11, vyšlo mi to na binární enkodér. Musel jsem použít parametr debounce - díky ZZ912 že je doplněný v nové komponentě, funguje dobře.
Tabulka nástrojů je zapsána tak, že číslo kapsy se rovná číslu nástroje. T1-T7 funguje bez problému, problém přichází při T8 - kolotoč se točí pořád dokola. Ideální by bylo využít i 4. bit, akorát tam nevidím žádnou souvislost.
2. Nedaří se mi roztočit kolotoč na obě strany, stále se točí jen jedním směrem. I když zadám číslo kapsy hned vedle, kolotoč jede přes celou otáčku. Výstup z komponenty carousel je připojený na stepgen.
carousel.0.motor-vel => stepgen.xx.velocity-cmd
Karusel vyvolávám v halu takhle:
loadrt carousel pockets=8 encoding=binary num_sense=3 dir=2
setp carousel.0.fwd-dc 7
setp carousel.0.rev-dc 7


Tady právě nevím jestli nemám nastavit
setp carousel.0.rev-dc -7

Bohužel ke stroji se dostanu až ve středu, tak to nemůžu zkusit.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

28. 2. 2023, 6:47

1) Kazíš mi vlákno, třeba někdo by mě uměl poradit s mesact testy, ale takhle to zapadne. Máš sice Brothera, pužíváš komponentu carousel, ale vše ostatní máš jinak. :(

2)
lukin1156 píše: 27. 2. 2023, 11:37 Tabulka nástrojů je zapsána tak, že číslo kapsy se rovná číslu nástroje. T1-T7 funguje bez problému, problém přichází při T8 - kolotoč se točí pořád dokola. Ideální by bylo využít i 4. bit, akorát tam nevidím žádnou souvislost.
Pozice 0,0,0 se u enkodérů nepoužívá. Sice si dovedu představit enkodér, který by mohl, používat pozici 0,0,0 , ale nevím, jestli se používá. Použij 4-bity.

3)
lukin1156 píše: 27. 2. 2023, 11:37 2. Nedaří se mi roztočit kolotoč na obě strany, stále se točí jen jedním směrem. I když zadám číslo kapsy hned vedle, kolotoč jede přes celou otáčku. Výstup z komponenty carousel je připojený na stepgen.
carousel.0.motor-vel => stepgen.xx.velocity-cmd
Karusel vyvolávám v halu takhle:
loadrt carousel pockets=8 encoding=binary num_sense=3 dir=2
setp carousel.0.fwd-dc 7
setp carousel.0.rev-dc 7

Tady právě nevím jestli nemám nastavit
setp carousel.0.rev-dc -7
Tohle na dálku nikdo nedá. Je potřeba si v Halshow pozapínat zobrazení co nejvíce pinů a vysledovat co a jak se mění v závislosti na točení.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2023, 6:59

lukin1156 píše: 27. 2. 2023, 11:37 Bohužel ke stroji se dostanu až ve středu, tak to nemůžu zkusit.
Zkus se o tom pobavit s ChatGPT. Není to všespásný ale já s tím vyřešil už fakt hromadu problémů. Já nevím na co se ptát, jinak bych to zkusil vyřešit a pak ti sem šoupnul řešení :lol:
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2023, 7:04

Myslím že tohle vlákno bych použil jako ilustrativní příklad proč se nepouštět do LCNC když tomu do hloubky člověk nerozumí :lol:

Řekl bych že roztočit to kolo s Machem je výrazně snadnější :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=f_ZaMAp ... Rajcatko_1
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

28. 2. 2023, 8:11

Mach si sám vyřeší problematiku debounce signálů?
Mach si poradí s uživatelem, který má 8 pozic a chce použít jen 3 bity? 2^3-1=7
Mach si poradí s tím, když jsem kabel od komunikace RS485 vrazil do CanOpen?
Mach si poradí s tím, když mám na Master Modbusu RTU a na driveru ASCII?
Mach si poradí s tím, když dodavatel driveru serv má blbej soft na jejich nastavení?
Mach za tebe vyřeší vytipování a propojení resolveru s resolverovou kartou měniče?
Mach za tebe nastaví měnič pro obecný synchronní motor?
...............

Nejvíce času u tohoto retrofitu mi zabralo vše mimo LinuxuCNC a to, že spoustu věcí jsem dělal poprvé v životě.

V tom videu je akorát vidět, že to funguje. Video nic neříká o tom, co se muselo koupit navíc, s čím Mach nekomunikuje. Video neříká nic o tom, kolik je tam naprogramovaných ochran a jak se stroj zachová v nějaké nestandardní situaci.

Když jsem tady řešil, ten synchronní motor, tak si mi nabízel řešení za 50 000Kč. My jsme se dostali do cca 30 000Kč s tím, že tato cena obsahuje výjezd technika, který ten měnič naladil, driver, nový resolver + "můj čas". A věř mi, že si nepočítám 200Kč/hod. To fakt ne. :-) Dále jsme ušetřili čas/peníze na předělání mechanického upevnění motoru.

U mašinky za 30 000Kč, je problematické, aby si někdo účtoval 10 výjezdů za 10 000Kč. U dražších projektů, už má smysl si někoho pozvat za 10 000Kč aby mi ve výsledku ušetřil 20 000Kč.
PS: Jedná se o ilustrativní cenu, ne o cenu nikoho konkrétního.

U LinuxuCNC se mi zdá být férové, že si každý může vybrat, zda si zaplatí technika, nebo něčemu věnuje svůj čas.

Jelikož u Vás Machistů, nevidím moc vláken, kde řešíte, co a jak k čemu přizpůsobit, tak to na mě působí, že v Machu se vše řeší stylem, koupím nové, koupím nové, koupím nové.
Tudíž toto vlákno vidím jako ilustrativní příklad proč se nepouštět do Machu. :-)
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2023, 10:36

To je nekonečná debata kterou nemá cenu znova rozvíjet :lol:

Teda co :lol:
Mach ty problémy co uvádíš s motorem nenastaví. Nicméně jsem ti nabídl řešení které tyto problémy eliminuje, a ve výsledku by tě to přišlo na podobné peníze. (Jinak my to s tou deltou taky zkoušeli).

Mé řešení za 50 000 je řešení pro výrazně větší, silnější a rychlejší motor (na 24k ot.)
Tvé řešení by stálo odhadem taky těch 30 000 kč. Měl bys nový motor s originálním nastaveným, jednoduchým, driverem se třetinou parametrů oproti deltě (protože to je řešení do CNC strojů a parametry co jsou zbytečné tam nejsou). Neřešil bys problematiku resolveru a nemusel by ti to jezdit nastavovat technik.

Nevím co je komponenta carousel. Anyway v Machu si jednoduše na obrazovce přidám nové okno do kterého nafrkám DRO, pojmenuju si je pozice1 až pozice8 do kterých zapisuju čísla nástrojů, na cirka 3 kliknutí nastavím ke kterému registru se vztahují. Ve které pozici je který nástroj se macro dozví přes jednoduchý cyklus. Samotné řízení motoru je záležitost programování a několika sekcí API machu.

Nejdůležitější ochrana co tam je je aktivace servo ready motoru ATC. Servo ready se aktivuje pouze v případě že probíhá automatiká výměna nástroje and je aktivní kontrolní snímač and Mach stojí na jedné přesné souřadnici (nebo v seřizovacím režimu s tím jde hýbat). Zpětná vazba z driveru a snímačů je samozřejmostí. Kolo se nereferuje. Při vypnutí mach uloží aktivní pozici a při zapnutí ji zase načte a ví kde je.

Jinak tam je aktivní chlazení vřetene a chrany při přehřátí vřetene, překročení vibrací vřetene atd. Ale to už není záležitost systému.

Ta poslední věta. To není o Machu. To je o přístupu. Ano, ten stroj vyšel vy finále na dost peněz. Jenže protože tam je úplně všechno nové nebo repasované (šrouby), tak to bez servisu vydrží stejně (nebo spíš ještě dýl) jako fungl nová profi mašina.

Řešíte tu nějakou komponentu carousel. I kdybych v machu nechtěl řídit výměnu nástroje jako šestou osu, vím že by to šlo naprogramovat velmi jednoduše a elegantně.
Ty stroje jsme s otcem dělali už 4. Mi ten přístup přes resolvery, kombinace staré a nové elektroniky přijde zbytečně složitý a vytváříš si tím problémy které jsme my řešit nemuseli...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

28. 2. 2023, 11:15

Lukas_2 píše: 28. 2. 2023, 10:36 To je nekonečná debata kterou nemá cenu znova rozvíjet
Ty jsi začal.
Lukas_2 píše: 28. 2. 2023, 10:36 Mé řešení za 50 000 je řešení pro výrazně větší, silnější a rychlejší motor (na 24k ot.)
Nevím jestli ten stroj znáš, ale to vřetýnko co tam je, rozhodně nezvládne 24k ot a větší výkon. Takže opět jen 20 000Kč v háji žádný přínos a drbačka s úpravou mechaniky aby se mi tam ten motor vlezl.
Pokud použiješ nějakou levnější variantu za 30 000Kč, stejně to vyjde dráž, protože musíš započítat drbačku s úpravou mechaniky aby se mi tam ten motor vlezl.
Lukas_2 píše: 28. 2. 2023, 10:36 Samotné řízení motoru je záležitost programování a několika sekcí API machu.
Výhoda LinuxuCNC je že nemusíš být ani programátor, abys ho mohl používat. Jen propojíš v HALu signály od jednotlivých virtuálních komponent, které jsou předchystané. Je těžké když diskutuješ o "nějakých" komponentách, ale nevíš ani co to je. :-)

Tady je krásná ukázka uživatele lukin1156, který neumí programovat (říkal mi v telefonu že neovládá ani C-čko) a přesto si zvládá si rozchodit to, co potřebuje.

Tudíž Mach je o tom, že je drahý a ještě musíš být programátor?
Lukas_2 píše: 28. 2. 2023, 10:36 tak to bez servisu vydrží stejně (nebo spíš ještě dýl) jako fungl nová profi mašina.
Sebevědomí Ti nechybí .....
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2023, 12:03

Já jsem 23 letej obráběč kovů a programovat jsem se učil až kvůli Machu :lol:

Mach obsahuje blokové programování PMC, kde programuješ tak jako by jsi vytvářel diagram.
Taky nemusíš umět programovat, jen vědět co to má dělat (Já to nepoužívám protože jsem se naučil programovat přímo).

Mluvíš z cesty. Motor by ti za tech 30k vyrobili namíru velikostně, výkonově i otáčkově.

Vřeteno je jen přesná tyčka. Chceš říct asi že ložiska nezvládnou víc otáček ? Vyměníš ložiska.

Mluvíš z cesty podruhé. Mach stojí 200 dolarů. To je za řídící systém hodně ?
To je jediná nutná investice navíc oproti LCNC.

Mach obsahuje dost hotových srandiček jako hledání středu díry pomocí kamery, kompenzace nerovnosti povrchu, vzdálené řízení a monitoring stroje, 3D simulace a jednoduchý editor programování (2 poslední za příplatek). To jsou věci co jsou součástí aktualizací. Jestli přijde i nějaké "předchystané" ATC nevím, ale je možné že jo.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2023, 12:18

Já se s tebou nesnažím bojovat. Ale tenhle evergreen že Mach je špatný je absurdní.

Je to komerčně vyvíjený a prodávaný produkt s oficiální podporou. Když víš o čem mluvíš budou s tebou řešit přes email konkrétní problémy lidé co se podílejí na vývoji.

A ne, nechybí. Dostat tu mašinu do tohohle stavu trvalo přes 2 roky. Tohle nebylo dělaný s mindsetem "ať už to co nejdřív maká".
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

28. 2. 2023, 12:37

OK - vyhrál jsi. Jsi nejlepší !!!

Omlouvám se všem ostatním čtenářům, za to, že jsem se nechal unést. Můj postoj k ostatním řídícím systémům:
nejlepší řídící systém je ten, co funguje, na který je obsluha zvyklá a vyhovuje jí

Mě nejvíce vyhovuje LinuxCNC a dál ho budu propagovat.

Příště mi prosím neplevel vlákno takovými to příspěvky:
Myslím že tohle vlákno bych použil jako ilustrativní příklad proč se nepouštět do LCNC když tomu do hloubky člověk nerozumí :lol:

Řekl bych že roztočit to kolo s Machem je výrazně snadnější :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=f_ZaMAp ... Rajcatko_1
Považuji to za probrané, my co chceme používat dál LinuxCNC, si tady budeme dál povídat o našich komplikovanostech.

Ahoj

Zpět k mému dotazu. Zabýval se tady někdo testy z konfigurátoru MesaCT?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

15. 3. 2023, 10:28

Tak si říkám, jestli je zájem, abych tu psal o "údajných" složitostech LinuxuCNC. Zkusím další příspěvek.

Co se týče diagnostiky MesaCT, tak když jsem do toho šťoural, tak PCW (autor Mesa karet) přišel na to, že jethorton měl ve své diagnostice chybu, má ji v plánu opravit, ale jak to v open-source světě dobrovolníků bývá, tak to bude chvilku trvat. Pro tento konkrétní počítač zatím možná pomohlo vyměnit starší kernelové jádro, ale nechci to zakřiknout. Doma na jiném počítači, jsem zkoušel experimentovat s různými verzemi RT kernelu, ale rozdíl jsem nepocítil. Jednalo se konkrétně o verze 4.19.23 a 4.19.19. Je úžasné, jak jednoduše a bezbolestně, lze jádro v Linuxu vyměnit.

Vím, že nejjednodušší by bylo koupit výkonnější počítač a starý zahodit, ale chtěl jsem se pokusit dostat k jádru problému.

Momentálně se zabývám zlepšováním způsobu výměny ATC. Jedna ze zkušeností je, že až budu dělat někdy další projekt, budu používat serva s absolutními enkodéry, už jen z toho důvodu, abych věděl hned po zapnutí stroje, že jsem v oblasti ATC. Udělat výměnu nástrojů, tak aby fungovala je brnkačka. Ovšem udělat ji tak, aby byla obsluze-odolná, to už je trochu jiná písnička.

Sám si asi komplikuji život, tím že nepoužívám pro Remap python, ale o-words. Chtěl jsem zeptat, zda je možné nějak vyvolat *.ngc soubor z HALu?

Neustále jsem se vyhýbal psaní vlastních C-čkových komponent, ale situace mě donutila a zpětně si říkám, že jsem s tím nezačal dřív. Je tam trochu vydrbávka, že když má člověk RIP instalaci, nesmí před příkaz halcopmile použít příkaz sudo.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2023, 1:22

Co konkrétně myslíš obsluze odolná ?
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“