Limit switch error po starte vretena

el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 3. 2023, 8:50

Ahojte, prave dokoncujem svoju prvu cnc frezku pod linuxcnc a dnes som robil limit/home switche a estop. Limit switche su do serie normally closed a zdielane s home. Takze celkovo 6 switchov trvale zapojenych. Funguje homovanie aj trigger na limit switche. Problem mam s vretenom. Ovladam ho cez pwmgen prevodnikom z pwm na 0-10V. Ked zapnem vreteno klikom na ikonku bez pohybu osi, hodi to chybu limit switch error. Deje sa to iba vtedy, ked je menic zapnuty a vreteno sa zacne roztacat. Ked je menic vypnuty, alebo je stopnuty, klik na ikonku uz chybu nehadze, takze to nejako suvisi s tym menicom, akoby nejake rusenie. Mali ste niekto podobny problem? Bez nakonfigurovanych limit switchov ide vreteno normalne.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 3. 2023, 8:56

Nevím, zda jsem tvůj problém pochopil přesně, takže možná budu odpovídat mimo.
Mám málo informací, verze, mesa, serva, krokáče, nějaká zpětná vazba z vřetena ...... ?

Při podobném problému, jsem musel v konfigurátoru nastavit aby mi osa po referování aspoň trochu odjela. Stačí i o 1mm. Nevím z hlavy jak se ten parametr jmenuje, ale je to v konfigurátoru, tam jak jsou limity osy. Nějaký offset. Jsou tam dva, a vždy řeším který to je. Dej si pozor, když ten parametr nastaváš obráceně, tak místo aby osa odjela od referáku může najet do něj.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

16. 3. 2023, 9:22

Ano s tym parametrom som sa tiez hral. Je to HOME_OFFSET pre kazdy joint. Tom mam nastavene dobre a po nahomovani kazdej osi os pobehne 2mm od koncaku, aby koncak nezostal stlaceny.

Je to pripojene cez LPT, 5 fazove krokace vexta, drivery veXta UPK5114N. Vreteno ovladane pwm cez prevodnik pwm->0-10V bez spatnej vazby.
Este som nasiel na internete nieco o debounce limit switchov v hal, tak to skusim prestudovat. Je to divne, ze chybu limit switchov hadze len pri zapnutom vfd.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 3. 2023, 10:45

Zkusil bych zareferovat, fyzicky odpojit kablíky od referáků a poté zkusit spustit vřeteno. Dále bych zkusil spustit LCNC v terminálu, on toho pak vypisuje víc. Někdy napíše příčinu do terminálu a pak chyby v GUI jsou jen důsledky příčiny. Děje se to i v případě, že zreferuješ a najedeš osami do cca středu rozjezdů os a až pak spustíš vřeteno?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

16. 3. 2023, 12:53

zz912 píše: 16. 3. 2023, 10:45 Děje se to i v případě, že zreferuješ a najedeš osami do cca středu rozjezdů os a až pak spustíš vřeteno?
Ano

Ked odstranim limit switche z konfiguracie, vreteno sa normalne rozbehne. S limit switchmi urobi 2-3 otacky a hodi to chybu limitov.
Skusim este vecer dat medzi input pin limitov a gnd kondenzator a napisem, co to spravilo.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Castiel
Příspěvky: 98
Registrován: 5. 9. 2014, 6:50
Bydliště: Slovensko

16. 3. 2023, 1:00

Robilo mi nieco podobne na starej oddelovacej doske z ebaye, kde som mal 5V signaly na kocnaky. Musel som do koncakov natiahnut normalne 24V a prepojit to cez relatka, tych 5V na tak "velkej" vzdialenosti nerobilo dobrotu.
Pre zmenu, teraz po upgrade frezky na mesa karty, som zasa riesil rusenie STEP/DIR signalov ked som pustil vreteno. Musel som natiahnut napajanie menica inym zlabom v rozvadzaci - dalej od kablov co vedu do driverov. Od tej doby mam klud.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 3. 2023, 1:04

Podívej se na vstup tech limit switchu pomoci HALscope. Pokud tam budou zakmity, pujdou odstranit pomocí toho kondiku, nebo pomocí debounce. Kazdopadne to bude chtit ten kondik nebo debounce a opet zkontrolovat HALscopem, at vse neresis pokus omyl. Chyba muze byt jak v ruseni tak ve vibracich zpusobenych od vřetene.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

16. 3. 2023, 7:45

Kondik nepomohol, ale debounce ano. Diki moc!
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 3. 2023, 9:26

el_fuego333 píše: 16. 3. 2023, 7:45 Kondik nepomohol, ale debounce ano. Diki moc!
Nic mi do toho není, ale nepřijde mi to jako zrovna optimální způsob řešení.
Připomíná to situaci, jako by ti v autě v motoru něco začalo pískat, a ty bys to vyřešil tím, že na to nalepíš kus koberce aby to nebylo slyšet.

Asi by se to chtělo zamyslet kde a proč to vzniká. A odstranit příčinu, ne jen zamaskovat následek.
Ten debounce (a ten kondenzátor nakonec taky) jen zpomalí ty vstupy a udělá je "tupé", což teda podle mě u koncáků ani home není ideální.

Kdybych neměl žádné vybavení a nechtělo se mi ani moc přemýšlet, tak bych aspoň pro začátek udělal to, že bych vypnul vstup od těch čidel.
Ale ne od všech (jak jsi to asi udělal ty), ale po jednom. Abych zjistil, jestli to leze do všech nebo jenom do některého.
Pak bych zkusil to vřeteno sice nechat připojené, ale natáhnout ten kabel jinudy. Jen pokusně, nic složitě nepředělávat, jenom to provizorně natáhnout jinak.
A taky bych se zaměřil na to, jestli to souvisí s nastavenými otáčkami toho vřetene.

A jako obvykle bych zahájil tím, že bych si od toho namaloval schema. Jednak si to tím ujasníš sám, a pokud chceš, aby ti někdo poradil, tak bys mu to schema měl poskytnout. Případně k tomu ještě pár fotek jak je to tažené.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2023, 10:25

Ma pravdu predsedo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

17. 3. 2023, 7:14

Schema je jednoducha. 6 switchov do serie, jedna strana zapojena do lpt pin 10 a druha do gnd. Fyzicke uchytenie switchov na masinu je nevodive. Mozno som urobil chybu v tom, ze na switche som pouzil netieneny kabel. Tiez kabel, ktory som pouzil medzi vretenom a menicom je netieneny, lebo tieneny nevosiel do koncovky vretena (4zilovy). Vibraciami to nie je, chybu hodi hned, ako sa vreteno trosku pohne, pri nastaveni pomalych otacok skor, ako sa pohne.
Skusim este oddialit ten kabel vretena od kablov switchov, ci to pomoze. Uz som z toho zufaly. Este skontrolujem uzemnenie, ci nahodou medzi zemou a masinou nebude medzera.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2023, 8:32

Zacal bych tim ze bych to odpojil z toho lpt a pripojil normalne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

17. 3. 2023, 9:19

Myslis oddelit obvod switchov od lpt optoclenom?
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2023, 10:49

myslim dat tam profesionalne oddelneny interface v idealnim pripade
proti cinskym oddelovacim deskam za $5 mam mnoho vyhrad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 3. 2023, 11:48

robokop píše: 17. 3. 2023, 10:49 myslim dat tam profesionalne oddelneny interface v idealnim pripade
proti cinskym oddelovacim deskam za $5 mam mnoho vyhrad
Za mě bych zkusil $5 čínskou desku a když nebude fungovat, tak pak přeskočit rovnou na Mesu. Investice něco mezi Mesou a $5 se mi zdá být poněkud nešťastná.

Každopádně bych se chtěl zeptat, zda je možno nějak "odrušit" to vřeteno. U velkých mašin bývají tlumivky, toroidy a filtry, součástky kterým neozumím.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“