Frekvenční měnič Altivar vs EMC a Modbus

Odpovědět
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

22. 5. 2010, 9:55

Dobrý večer všem.
Dostal se mi do rukou vektorový frekvenčí měnič ATV71 0.75 kW 3f. Tak sem se pokusil ho řídit přes protokol MODBUS. Jako většina předemnou jsem vycházel z již hotových projektů jako např. vfs1_vfd, který jsem upravil, protože ATV používá jinou filozofii i jiné adresování. Převodník RS232-RS485 jsem koupil na http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.6040 za 5,4$, přeprava zdarma a kupodivu to opravdu za tejden dorazilo s napisem GIFT, takze žádné proclívání a pod. V přílohach jsou jednak samotne soubory potřebne pro kompilaci modulu, tak konfigurační soubory pro EMC. Samozřejme to berte spíš jako odrazový můstek pro vlastní vývoj,než hotovou aplikaci. Samotna část programu pro řízení by určitě šla také napsat lépe ale takhle funguje a o to mi šlo. Připadá mi podstatně výhodnější použít integrovaný MODBUS místo např. řízení 0-10V nebo 4-20mA, pro které je potřeba převodník z PWM, nebo tak něčeho když zrovna nepoužíváte MESU. Takhle lze vyčíst z měniče podstatně více důležitých hodnot jako třeba proud motoru, napětí, otáčky, nebo využít fce AT-SPEED která zajistí spuštění posuvů až když má vřeteno požadované otáčky atd. atd. A to vše bez použítí jediného vstupu/výstupu na LPT.
Připojil sem i XML soubor pro AXIS který vše přehledně zobrazí, viz příloha.
Takže kdo máte ATV a chcete z nej dostat víc směle do toho, není to tak těžké. Nikdy sem modul pro EMC nepsal (s EMC si teoreticky hraju tak půl roku), Céčko taky není můj šálek čaje ale s dokumentací k EMC, k měniči a pár přikladama z internetu se to dá celkem pochopit.
Díval jsem se na parametry jinych měničů ATV než ATV71 a většina z nich používá stejnou adresaci, takže by to mělo fungovat i na nich:D
Samozřejme je zapotřebí nastavit měnič na řízení příkazů i požadované frekvence na kanál MODBUS, mit naistalované vývojové EMC s podporou pro kompilaci a jiné drobnosti, ale to asi není potřeba lidem kteří by si s tím eventulné hráli připomínat.
Hezký večer.
Martin
Přílohy
emc_config_files.rar
(2 KiB) Staženo 511 x
atv_vfd.rar
(160.21 KiB) Staženo 560 x
RS485.jpg
emc.JPG
krizma
Příspěvky: 172
Registrován: 7. 1. 2008, 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2010, 10:26

Ahoj. Můžeš prosím popsat podrobně kompilaci do Linuxu a na jake verzi EMC ti to jede. Díky.
Martin
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

21. 6. 2010, 8:58

Ahoj,
Na kompilaci nic neni, pokud mas vsechny potrebne baliky.
(instalaci potrebnych baliku tu myslim nekdo pekne popisoval).

V raru je soubor Makefile a ten se o vsechno postara.
Staci "make && sudo make install "
Make to zkompiluje a hned potom se spusti make install, ktery uz jenom nakopiruje binarku do /usr/bin popripade, kdyz pouzivas vyvojovou verzi EMC do /home/tvuj login/emc2-dev/bin/
Jinak sem to testoval na verzi 2.3.5 a na vyvojove verzi 2.5.0.pre a chodilo to na obou.

M
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

27. 4. 2011, 4:25

co znamena chyba neexistence pinu?

emc@emc-desktop:~/emc2-dev$ emc
EMC2 - 2.6.0~pre
Machine configuration directory is '/home/emc/emc2/configs/sim'
Machine configuration file is 'axis_mm.ini'
Starting EMC2...
spindle-vfd: dece='/dev/ttyS0', baud=19200, bits=8, parity='even', stopbits=1, address=1, verbose=0
custom.hal:8: Pin 'motion.spindle-speed-out' does not exist
Shutting down and cleaning up EMC2...
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2011, 4:37

Znamena to ze ty ho pouzivas v HAL souboru , ale fyzicky neexistuje. Nejprve musis zajistit spusteni komponenty ktera zajisti existenci takoveho pinu a pak teprve jej muzes pouzivat.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

28. 4. 2011, 7:58

Tesi me ze to konecne nekdo vyzkousi. Mas presne atv71 nebo neco podobnyho.
Spindle je soucasti motmodu a ten uz by tou dobou mel byt natahnutej.
Mozna to souvisi s tim ze poustis ty simulacni konfiguraky, ktery ani nepouzivaj stepgeny a rovnou svazou vstup s vystupen atd. Nezkousel sem to s touhle konfiguraci.
Nezapomen si taky spustit halui, ktery to pouziva a nastavit menic na MODBUS.
Nejaky dalsi info treba o tom nastaveni menice je tady.
http://wiki.linuxcnc.org/emcinfo.pl?Con ... driver_atv
Poskytnul sem zdrojaky jednomu vyvojari a ten to zverejnil.
M
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

28. 4. 2011, 8:18

Menic mam mitsu F720D - modbus umi, je mi jasny ze budu muset poupravit adresy jednotlivych promennych ale to nebude problem.

Zatim koumam jak funguje EMC pod povrchem, jakl je tam vubec udelany napojeni HAL, jak maji vypadat konfiguraky a tak.
proto ty blby dotazy.

Bohuzel tomu nemuzu venovat prili casu - je to jenom konicek, tak to jde pomalu.

Kazdopadne diky oboum za nakopnuti spravnym smerem :-)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

28. 4. 2011, 8:52

oscar píše:Menic mam mitsu F720D - modbus umi, je mi jasny ze budu muset poupravit adresy jednotlivych promennych ale to nebude problem.

Zatim koumam jak funguje EMC pod povrchem, jakl je tam vubec udelany napojeni HAL, jak maji vypadat konfiguraky a tak.
proto ty blby dotazy.

Bohuzel tomu nemuzu venovat prili casu - je to jenom konicek, tak to jde pomalu.

Kazdopadne diky oboum za nakopnuti spravnym smerem :-)
Tak to te asi zklamu,
pouhym poupravenim adres to nerozbehnes. Kazdy vyrobce ma uplne jinou vnitrni logiku nastaveni, dokonce sou i takovy, co si upravi modbus k obrazu svemu. Taky sem to predelaval z jinyho menice a nakonec nezbylo z puvodniho programu skoro nic a cely sem to psal od zacatku. pouzil sem jenom tu obecnou MODBUSovou cast.

Martin
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

28. 4. 2011, 8:57

to ale vubec nevadi.
jsem programator, tak to prepisu. za leta uz mam pripojene stovky stroju desitkami ruznych protokolu.
ale v jine byznys sfere, v jinem jazyce a na jinem OS.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

23. 5. 2011, 7:35

takze report z akce:
ac linuxovy neznaboh, tak dobra vec se podarila - po par vecerech komunikace menice a emc2 chodi jako vitr.
prevodnik nejlevnejsi - pozor obsahuje MAX485 a timpadem neumi full duplex narozdil od popisu - to mi ale nevadi.

menic nastaveny na modbus-rtu, 19200baudu.
program jsem upravil (zjednodusil):
nastaveni net modu, nacteni parametru menice, periodicky bezici hromadne vycitani a nastavovani provoznich parametru a pri shutdown nastaveni zpatky ext rezimu.
nejvic se mi na tom libi zpetna vazba kdy emc ceka na rozjeti vretene a monitoruje i provozni parametry :-)

diky moc fupovi za zverejnene zdrojaky a konfigy.
doufam ze do vikendu zdrojak ucesu a postnu sem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2011, 8:33

hezka prace
ta zpetna vazba to posouva nekam uplne jinam
pevne casovane rozebehy jsou jen obezlickou
signal o dosazeni otacek je fajn
ale ty mas kompletni informaci treba i o zatezi takze muzes monitorovat miru zatizeni vretena pri obrabeni
onehda kdyz jsem se pokousel optimalizovat jeden program na maximalni vyuziti masiny by se mi to hodilo
ono kdyz to vreteno "udusis" tak uz je to docela dost prusvih
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
krizma
Příspěvky: 172
Registrován: 7. 1. 2008, 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2011, 9:59

Ano zpetna vazba je super. Mam neco podobneho na svem delanem vretenu. Otacky snimam pres HALovku a privadim na vstup encoderu. Pres PID regulator v EMC reguluji konstatni otacky a pri odchylce je rizena i rychlost posuvu a pokud se netoci vubec nebo je odchylka velka dojde k uplnemu zastaveni. Funguje to perfektne a hlavne nemuze dojit k poskozeni stroje pri vypadku vretene. :D
Martin
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

24. 4. 2012, 8:08

je to sice skoro rok ale postuju sem driver pro komunikaci s menicem Mitshubishi FR-D700 s LinuxCNC pres modbus_rtu.
je to upraveny projekt od fupeho uvedeny vyse.
vyhodou menice je ze ma integrovany RS485 kanal a tim padem jediny naklad je prevodnik RS-232/485 asi za $4.
LinuxCNC_FR-D700.rar
zdrojak+nastaveni
vcetne pdf k menici
(11.87 MiB) Staženo 447 x
funkce ovladace je nasledujici:
nastaveni net modu, nacteni parametru menice, periodicky bezici hromadne vycitani a nastavovani provoznich parametru a pri shutdown nastaveni zpatky ext rezimu.
(je nutne mit menic nastaveny na EXT!)
screen
screen
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

31. 1. 2017, 9:09

oscar píše:je to sice skoro rok ale postuju sem driver pro komunikaci s menicem Mitshubishi FR-D700 s LinuxCNC pres modbus_rtu.
je to upraveny projekt od fupeho uvedeny vyse.
vyhodou menice je ze ma integrovany RS485 kanal a tim padem jediny naklad je prevodnik RS-232/485 asi za $4.
LinuxCNC_FR-D700.rar
funkce ovladace je nasledujici:
nastaveni net modu, nacteni parametru menice, periodicky bezici hromadne vycitani a nastavovani provoznich parametru a pri shutdown nastaveni zpatky ext rezimu.
(je nutne mit menic nastaveny na EXT!)
Screenshot-axis.ngc - AXIS 2.6.0~pre on EMC-HAL-SIM-AXIS.png
Příloha LinuxCNC_FR-D700.rar je nedosažitelná - úložiště je asi KO :evil: - šlo by to sem dát znova? - buď autorem a nebo někým, kdo si to v době, kdy to fungovalo stáhl?
Předem dík.
dwander
Příspěvky: 124
Registrován: 11. 5. 2010, 7:28
Bydliště: Vsetínsko
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2017, 12:16

oscar: Pane mnohokrát vám děkuji! Mám přesně tento měnič, který jsem původně chtěl ovládat analogově, ale nakonec jsem se přiklonil k modbusu.

S modbusem jsem se setkal poprvé, tak postupuji po dětských krůčcích, teď třeba řeším, proč nemůžu zapisovat do registrů atd.

No a teď tady před sebou vidím hotové řešení. Díky mnohokrát, máte u mě pivo! ;-)
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“